Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce

Život je někdy hektický, ubírá se více či méně plánovanými směry a člověk se uprostřed toho zmatku na moment musí zastavit, aby to vše rozdýchal. A k takovým momentům zastavení se patří i dobré jídlo, nejlépe s minimem námahy připravené. Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce je právě takový typem pokrmu. Budete nadšeni voňavým aroma a delikátní chutí.

Má spižírna oplývá slušnou zásobou koření ze všemožných koutů světa a je na čase je provětrat a uvařit si něco dobrého. Navíc cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce je vegetariánské jídlo, které se dá velmi snadno přetvořit i na verzi pro milovníky masa přidáním kuřecích kousků.

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce je recept velmi variabilní, takže se nebojte zaexperimentovat a přidat klidně něco navíc  😉 . V sekci Tipy naleznete možné obměny tohoto receptu. Zejména použití kokosového mléka při vaření rýže je TOP nápad!

Pokud budete mít všechny suroviny po ruce připravené, tak věřte, že vaření vám půjde svižně a je to doopravdy velmi snadné. Následující rozpis je pro 2 osoby.

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce

Ingredience

  • 200 ml suché rýže; nejlépe basmati, propláchnuté
  • 400 ml vroucí vody NEBO kokosového mléka, viz Tipy
  • oříšek másla
  • špetka soli a špetka kurkumy, pokud ji máte rádi

na  omáčku potřebujete:

  • cca 200 g vařené (konzervované) cizrny; slíté a okapané z tekutiny
  • hrst mraženého hrášku (není podmínkou)
  • 1 plechovka drcených rajčat (400 g)
  • cca 100 ml kokosového mléka nebo nahraďte 1:1 mléko se smetanou
  • 1 cibule, oloupaná a pokrájená na kostičky
  • 2 stroužky česneku, oloupané a pokrájené na drobno
  • cca 2 lžíce olivového oleje
  • 1/2 lžíce kari koření
  • 1/4 lžičky drceného římského kmínu (pozor nezaměnit s českým kmínem)
  • 1/4 lžičky mleté skořice
  • na špičku nože sušeného mletého zázvoru
  • 1/4 lžičky mletého koriandru
  • sůl na dochucení

jako bonus na ozdobu a dochucení můžete použít:

  • bílý jogurt či zakysanou smetanu
  • pár kapek limetky
  • zelené lístečky koriandru či petrželky
  • kdo rád ostré, může přidat chilli nebo srirachu
základní suroviny

základní suroviny

Postup

Uvařte vodu na rýži, osolte a přidejte oříšek másla a uvařte rýži podle návodu na obalu. V případě rýže basmati doporučím před vařením (po několika propláchnutích rýže) ji ještě na 30 minut namočit do vody. Následně tekutinu slít, doplnit novou a teprve pak uvařit. Chuťově i konzistencí je takto připravená rýže basmati ve finále nedostižná.

Kdo má rád, tak do rýže může dát půl lžičky mleté kurkumy – je to zdravé, zářivě žluté voňavé koření podporující trávení a má navíc protizánětlivé účinky.

Indickou voňavou omáčku připravíte velmi snadno a rychle, pokud máte všechny suroviny přichystané předem, hezky při ruce (zejména očištěnou a pokrájenou zeleninu, nasypaná sypká koření do jedné mističky). Tohle je v podstatě základ většiny rychlých receptů-poctivá příprava a pak klid při vaření.

Na pánvi si na středním výkonu rozpalte olej a osmahněte na ně něm cibulku, opékejte do sklovata, cca 4-5 minut. Přihoďte do pánve na 30 vteřin i česnek a promíchejte, nepřipalte. Vzápětí přisypte všechna koření a za stáleho míchání ho nechte rozvonět (necelou 1 minutu), přihoďte cizrnu a obalte ji v okořeněné směsi. Po celou dobu často míchejte a od sporáku neodcházejte, neb připálené koření umí být pěkně hořké…

Obratem přidejte drcená rajčata a kokosové mléko (nebo ho nahraďte smetanou s mlékem, ale to fakt není ono..), vše lehce osolte, opět celé dobře zamíchejte odspoda hrnce/pánve.

cizrnu osmahněte na cibulovém základu s kořením a zalijte drcenými rajčaty s kokosovým mlékem. Mražený hrášek přidejte až úplně před koncem vaření

cizrnu osmahněte na cibulovém základu s kořením a zalijte drcenými rajčaty s kokosovým mlékem. Mražený hrášek přidejte až úplně před koncem vaření

Přiveďte omáčku k varu, výkon sporáku stáhněte na méně než polovinu. Nechte cca 15 minut provařit, aby se vše prohřálo a chuťově prolnulo. Pokud budete přidávat i zelený mražený hrášek, tak ho do omáčky vmíchejte poslední 3-4 minuty před úplným koncem, aby si udržel svou svěže zelenou barvu a pevnou strukturu bez rozvaření. Vypněte sporák, omáčku dochuťte solí a pár kapkami limetkové či citronové šťávy. Omáčka je tedy hotova!

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce s trochou jogurtu, který zjemní kořeněnou chuť

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce s trochou jogurtu, který zjemní kořeněnou chuť

Mezitím už je připravená rýže. Pokud v ní zbyla ještě nějaká tekutina, tak ji slijte, rýži načechrejte vidličkou a naservírujte porce do mističek. Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce se bude podávat během pár okamžiků! Sledujete ten fičák, jo?  😀

Nádherně voňavou a barevnou omáčku servírujte na rýži, zakapejte limetkou, ozdobte zelenými lístečky koriandru či petržele. Na vrch si podle libosti dopřejte lžíci bílého jogurtu (zakysané smetany), přelité srirachou či jinou vámi oblíbenou ostřejší omáčkou.

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce je velmi snadné  vegetariánské jídlo, které zvládnete připravit do půl hodinky i s přípravou. Vůně a barvy se zde krásně prolínají, vše je velmi vyvážené a lahodné. Klasická kombinace orientálního koření koriandr-římský kmín-skořice nikdy nezklame a tady navíc je vše vyšperkováno trochou sušeného zázvoru, což dává tušit indický směr ještě dál na východ. Nemáte-li sušený mletý zázvor, nastrouhejte tam 1 lžičku čerstvého. Což ale platí i o kurkumě – čerstvá kurkuma je prostě TOP!

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce je jídlo plné vůní a barev

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce je jídlo plné vůní a barev

Tipy na obměnu receptu

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce je recept sice veganský, ale vy si můžete do omáčky přidat klidně kousek kuřete či jiného masa dle libosti. Syrové kuřecí kousky jen osolte, opepřete a přidejte hned na začátku na lehce osmahlou cibuli. Pokračujte ve smažení, dokud kuře nebude propečené. Teprve pak přidejte koření a postupujte dle receptu.

Pokud máte ale již tepelně upravené kuřecí maso (třeba obrané z grilovaného kuřete), tak ho stačí přidat do omáčky až ve fázi, kdy přidáváte rajčata.

Další variantou dodání dalších proteinů do pokrmu může být přidání opečených kostiček halloumi sýru,nebo tofu, či v neposlední řadě opražených různých semínek na závěr při servírování. Fantazii se meze nekladou.

Pikantnost si polaďte přidáním chilli papriček či sušených vloček, neb jogurt na závěr vám příjemně zchladí chuťové buňky, buďte bez obav!

Chcete přidat trochu víc zelené barvy a vitamínů do téhle úžasné voňavé omáčky? Jednoduše tam přisypte 2 hrsti čerstvého špenátu, zamíchejte a hned odstavte ze sporáku. Jestliže máte jen mražený špenát, dejte ho do horké omáčky opět ke konci, ale nechte ho provařit do úplného rozmražení (2-3 minuty).

Naprosto zásadní závěrečný krok mi přijde pokapání omáčky limetkovou šťávou, která celý pokrm opravdu příjemně osvěží. Zelená ozdoba ve formě čerstvých koriandrových lístečků je také narosto delikátní “třešínka na dortu”.

Určitě vyzkoušejte variantu s kokosovým mlékem, neb to dodá omáčce exotickou delikátní jemnost, kterou mlékem se smetanou nikdy nedocílíte (ale jako náhražka jsou v pořádku, pokud kokosové mléko doma zrovna nemáte).

Kokosové mléko se zde dá báječně využít i při vaření rýže: dobře rýži propláchněte opakovaně ve studené vodě, kterou pak slijte. Vlhkou rýži dejte do kastrůlku na sporák (vyšší střední výkon) a na pár okamžiků nechte tekutinu z rýže odpařit za častého míchání. Pak do rýže vlijte vodu naředěnou 1:1 s kokosovým mlékem, osolte a vše dobře rozmíchejte. Přiveďte rýži k varu a postupujte dál jako obvykle při vaření rýže (dle návodu na obalu). Budete mile překvapeni výslednou chutí!

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce je hřejivý pokrm nejen do mrazivých skandinvských dnů..

Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce – hřejivý pokrm nejen do mrazivých skandinávských dnů..

Přeji vám všem dobrou chuť a dejte vědět, jak se vám podařilo uvařit tento recept ve vašem podání, budu ráda!

S láskou Madla

 

 

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

19 komentářů u „Cizrna s rýží ve voňavé indické omáčce

  1. Magda

    Úžasné jídlo. Povedlo se a moc mi chutnalo. Miluji cizrnu a tohle mě teda sedlo. Místo hrášku jsem dala hrst čerstvých hráškových výhonků, když jsem je měla zrovna po ruce. Stejně tak miluji tu letní cizrnu s bramborou a kuskusem. Díky za takové nápady.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Díky Magdo a jsem velmi potěšena i vaší inovací receptu s čerstvými výhonky, neb to zní absolutně báječně a delikátně! Cizrna je nesmírně univerzální potravina a dá se s ní doslova kouzlit….
      Tento recept patří mezi mé oblíbené neb je tak snadný a je prima variantou na dny, kdy nevím co honem rychle uvařit. Nikdy to totiž nezklame…

      Mějte krásné tvůrčí dny 🙂

      S láskou Madla

  2. Bára

    Zdravím,
    Se sestrou máme tento recept hodně oblíbený. Přesně u jednoho Inda v Praze jsme poznaly kouzelné spojení cizrny s rýží, geniální a lahodné.
    Zkusila jsem se do receptu pustit na vlastní pěst a povedlo se. Jen jsem musela přistoupit na pár změn. Ale ke škodě nebyly. Třeba, rajčata nebyla ta loupaná, tak se místo nich dala malinkatá divoká čerstvá. A místo basmati rýže byla skvělá černá rýže.
    Pro mé přátele to bylo opravdu zvláštní, ale velmi příjemné a chutné.
    Tak velmi děkuji a nadále se budu inspirovat.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Rádo se stalo, Lubinko 🙂 Já tuhle kombinaci vůní a chutí prostě miluju…je to navíc tak variabilní, bez hranic..hranicí je pouze naše fantazie 🙂

      S pozdravem Madla

      1. Lubica

        Divam se zde po delsi dobe a zjistuji, ze si mi tenkrat odpovedela 🤩 a ja to netusila, och.
        Diky tedy jeste jednou a rano varim o5 cizrnu.
        Mej se krasne a preji mnoho invenci a zdaru pri kuchareni 🤗

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Lubinko to je přeci v pořádku 🙂 Přeji též mnoho zdaru a úspěchů a zase někdy na viděnou u dobrůtek 🙂

          Madla

  3. Petra

    Mila Madlo,
    chci Vam ze srdce podekovat za uzasnou inspiraci v kuchyni, kde travim tolik casu, kolik ani nenaspim, a nechapu, ze jsem na Vase stranky nenarazila uz drive, jelikoz se na internetu inspiruji dnes a denne. Dalsi vec, ktera me uchvatila je ta, ze bych timto chtela jako češka zijici ve Svedsku, pozdravit češku zijici ve Svedsku, a to neni vse, severni Afrika je mi tak blizka, ze uz ani vice byt nemuze (staci houknout na manzela do obyvaku 😁) a take jim maso jen obcas a diky tomu, ze jsem hledala na googlu zoufale neco s cizrnou a ryzi, kdy jsem si myslela, ze vetsi nemysl jsem si nemohla prat, objevim Vas :). Takze u Vasich fotecek se svedskymi surovinami se usmivam a hned vim, v jakem obchode a za kolik nakoupim. Od vcerejsiho dne jsem vyzkousela uz 4 recepty a opravdu jeste jednou velke diky, mate muj obdiv.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Petro, vy jedna seveřanko! Zdravím a kampak? Sever, jih, západní pobřeží…?

      Jsem velmi potěšena takovou krásnou reakcí a je milé slyšet, že ty suroviny nafocené jsou někomu tak důvěrně známé…
      Má potřeba masa je minimální, konzumuji spíš jen o víkendech u společných jídel. V Africe jsem se naučila hodně pracovat se zeleninou, luštěninami a taky rýží. Cizrna hrála v tuniské kuchyni prim a to jsem si dovezla i zpět do Evropy. Dnes jsem za tuto zkušenost vděčná!
      Jestli je váš muž z Afriky, tak pevně věřím, že i zeleninové ragou Shakshouka potěší vaše chuťové buňky: http://www.korenizivota.com/zeleninove-ragu-shakshouka/.

      Mám z vás radost a přeji poklidný zbytek roku!

      S láskou Madla

      1. Petra

        Mila Madlo,
        budete se asi smat, ale Vasi shakshouku jsme meli vcera k veceri😊, porad jsem nemohla prijit na tu chut z Djerby pred deseti lety, kdy nas hostil nas kamarad, a mel shakshouku uplne uzasnou, a mne pokazde vyslo jen to ceske leco 😂, a az vcera to vyslo odklonit na jih, manzel spokojeny vuni domova a tak to ma byt.
        Jedine na co si netroufam jsou Vase dokonale chlebiky, ja take pecu pecivo, ale tuto mi prijde pro me slozite, a hlavne ta vynalozena namaha je u nas fuc ze stolu za pet minut, takze opecovavat kvasek a testo si necham na stáří asi.
        Jinak jsme blizko Linköpingu, je tu klidek, ale to Vy urcite znate 😊. Kolikpak priblizne kilometru nas deli?😀
        Dekuji za krasnou odpoved a preji Vam a posleze mne dalsi a dalsi vynikajici kouzla v kuchyni a co nejvice priznivcu. Samozrejme jsem musela sdilet stranky dal, a to prave dokonce i do Tunisu.
        Posilam moc pozdravu a jdu se dale inspirovat.🤗

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Milá Petro, já se nesměju, ale usmívám 🙂 Jak mnoho máme společného. Kouzlo chuti poctivé shakshouky je v dobrých rajčatech a pastě harissa. Harissu značky Cap Bone kupuji ve Willysu, je to ta pravá djerbanská. Nafocenou jí mám u rcp zde: http://www.korenizivota.com/pecena-cizrna-s-paprikami-harissou/.
          Další společná věc je lokalita: u Linköpingu 🙂 Já bydlím v Borensbergu, což je na půl cesty směr Motala po silnici 34. Tak jukněte na mapu, třeba se můžeme potkat, jezdím do Linköpingu na nákupy a před časem i do školy.
          Co se týká chleba, nedejte se zmást mým dlouhým podrobným popisem. Dělám to záměrně proto, aby i naprostý začátečník krok po kroku mphl postupovat a cítit se v pohodě během procesu výroby chleba. Ve finále, když člověk pochopí princip (je fakt suepr easy), tak ta “dřina” je téměř nulová a je z toho uvolňující relax a částečně pozitivní napětí v očekávání výsledku. Kdybych měla strávníky, peču i denně.
          Africké chutě se tu dají vcelku docela vychytat, suroviny jsou tu dostupné. Mám už nafocený další africký recept a to klasické leblebi 😉

          Tak se těším, že jsme tak blízko, nejen na kilometry!

          S láskou Madla

          1. Petra

            Mila Madlo,
            tak koukam na mapu a jsme asi jeste bliz nez to vypadalo, ja jsem primo v Mjölby a koukam ze ta cara co nas deli je opravdu jen kratka, 35 minut autem, ktere nemam tedy zatim😃. Vlak koukam jede snad oklikou pres Brno 😀 Mohly bychom si napsat na email, abychom tu nedelaly vlakno delsi nez ten uzasny recept? Jestli Vas tim tedy nejak nezdrzuju a neobtezuju, samozrejme. Muj email asi vidite? 😊. BTW s tou harissou je to super, ja ji tam nikdy nevidela, a pritom na te fotce me ta Djerba uplne uhodila. Ale je fakt ze jsem ji ve Willysu nikdy nehledala, spis v arabskym obchode. Tim ovsem lip, Willys je muj druhy domov pomalu.

          2. korenizivo Autor příspěvku

            Petro, nijak mne neobtěžujete a určitě se směr Mjölby (jezdím skrz něj, když se vypravím na výlety přes venkov s foťákem) ráda vypravím, auto mám a váš email také 😉 Takže to určitě zvládneme! Já zase nemám páru, kde bych tady hledala arabský obchod (a že bych hoodně ráda), takže si určitě navzájem vypomůžeme. Willys skrývá hodně pokladů od harrisy, přes za’atar, sumac a všelijaké orientální i asijské vychytávky..jen je potřeba se dobře porozhlédnout-mne to trvalo taky pár let to vše odhalit!

            Přeji zatím poklidný podvečer a ozvu se 🙂

            Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ahoj Míšo,

      tak to mne moc těší a fakticky mne to dost rozesmálo neb zrovna touto delikateskou si právě teď zahřívám svůj žaludek po práci v mrazivé zahradě 😀

      Posílám pozdravy ze severu!

      Madla

  4. Ivana

    Naprosto úžasné a osvěžující jídlo s nezapomenutelnou vůní dálek. Přesně dle mého gusta . Takováto jídla bych mohla jíst denně 😆 Moc děkuji za recept, máte krásně provedené fotky jídel. Dělala jsem dle Vás i fazolovou pomazánku a také neměla chybu. Ať se daří 😆 a těším se na další Vaše inspirace.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ivanko ze srdce děkuji za tato milá a hřejivá slova! 🙂 Vykouzlila jste mi úsměv 🙂 fakt díky! navíc se dneska chystám do školy na seminář focení, takže pochvala i tímto směrem (na fotky) mi dodala kuráž v tom pokračovat!

      Přesně tenhle recept a jemu podobné připravuji v době, kdy zima je mi na severu moc dlouhá a mne chytnou myšlenky na voňavé toulání vzdálenými zeměmi… Zkuste třeba někdy další recept, tentokrát ze severní Afriky: http://www.korenizivota.com/pecena-cizrna-s-paprikami-harissou/

      nebo můj favorit je..

      http://www.korenizivota.com/zeleninove-ragu-shakshouka/

      Přeji krásné dny a dobré chutnání! 🙂

      S láskou Madla

      1. Ivana

        Jee 😃 moc děkuji za odpověď a přídavek typů na další jídla. Sice je květen sluníčko za oknem svítí,ale venku je pouze 10C takže jaro u nás v Česku v Ostravě nic moc. Zrovna přemýšlím co uvařit zítra k obědu a Vaše inspirace se krásně hodí, zahřívá už jen jejich název 😃 Takže jdu studovat ……
        Mějte se krásně a doufám že seminář foceni se vydařil. S pozdravem Ivana 😃

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Ivanko omlouvám se za zpoždění, nebyla jsem pár týdnů na připojení k netu… Přijměte mou omluvu.

          Doufám, že jste mezi tím nastudovala další recepty, které s úspěchem a vlastními invencemi zkoušíte, inspirací by se tady na blogu pár tedy našlo 🙂 Dorazila jsem po pár týdnech do Evropy a teď už i do Švédska a zkouším si užívat zbytku fofr jara ve Skandinávii pod návalem zahradních prací, které teď teprve doháním…

          Ve škole na focení jsem dopadla výborně a mám sama ze sebe velmi dobrý pocit, děkuji za optání. Hned jsem začala praktikovat odjezdem do USA, kde jsme projeli pár tisíc kilometrů v národních parcích a netuším, kdy takové kvantum nádherných fotek budu schopna zpracovat 🙂

          Přeji krásně pozdně jarní dny plné pohody.

          S pozdravem Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..