Labužnická pizza z droždí s postupným zráním

Švédská gastronomie má své tradiční “zákonitosti”, jako třeba ve čtvrtek během obědového menu v restauraci naleznete v menu polévku ze žlutého hrášku apod. V domácí gastronomii zase velmi rádi Švédové servírují páteční pizzu, většinou to bývá kebab pizza (bohužel ta mne vůbec nijak neoslovila). Ale domácí labužnická pizza z droždí s postupným zráním je jeden z našich nejčastěji používaných domácích receptů. Postup lze i časově zkrátit a použít ihned – pokud tedy netrváte na extra labužnické chuti 😉 

Labužnická pizza z droždí s postupným zráním připravená třeba s bramborovými lupínky a bylinkami

S přípravou těsta začínám den předem minimálně. Všechnu podstatnou práci za mne totiž odvede chladnička, kde těsto alespoň 24 hodin zraje a kyne. Není potřeba žádné speciální vybavení, ani robot na hnětení, protože se těsto bezvadně hněte rukama. Není tedy čeho se bát. Tak šup, vykasat rukávy a připravíme si křupavou pizzu! Slibuji, že toto těsto vás nezklame a zvládnou ho i naprostí začátečníci. Původní recept není tedy můj, před x-lety se ke mně dostal mailem od přátel, ale to nic nemění na faktu, že takovéhle dobroty by se měly mezi lidi šířit dál.

Ingredience

  • 180 ml vlažné vody
  • 5 g čerstvého droždí
  • 2 lžičky olivového oleje; plus další na potření bochánků před kynutím
  • 360 g prosátá hladká mouka
  • 1 vrchovatá lžička soli

základní suroviny

Postup

Ve sklenici s vlažnou vodou si rozmíchejte a rozpusťte kousíček čerstvého droždí, přidejte olivový olej. Do mísy si prosijte mouku, přidejte sůl a vlijte vodu s droždím a olejem. Rukama začněte hníst a propojovat suroviny. Zpočátku to půjde malinko ztuha, ale každým dalším hnětením těsto postupně zvláční a bude sametové.

Až budete mít z těsta jakžtakž hroudu, co drží pohromadě, tak jí přendejte na lehounce naolejovanou pracovní plochu a hněťte. Vždy povytáhněte cíp těsta kousek ven a zatlačte prstama zpátky do středu hroudy. Pootočte těsto a opakujte tento pochyb stále dokola – tím ho zakulacujte do bochánku. Za chvíli ucítíte, jak je těsto postupně elastické a už se v podstatě nedá vytahovat. Trvá to celé maximálně cca 8-10 minut ručního hnětení, robot není vůbec potřeba.

V ten okamžik je těsto na pizzu připravené ke kynutí. Stačí ho jen naporcovat. Já jsem zvolila variantu na 4 kusy po cca 140 gramech, což bohatě stačí každá porce na dospělou osobu. Vy si těsto na pizzu naporcujte dle vlastních potřeb. Labužnická pizza z droždí s postupným zráním vám ten prostor na vlastní nápady poskytuje 😉

Každou porci pizza těsta hezky dohněťte a dovyválejte do koule, kterou potřete olivovým olejem. Každou kouličku těsta posaďte na tácek/talířek kousek od sebe, neb ještě těsto bude kynout a zakryjte celé igelitem či potravinářskou folií. Těsto na pizzu se zvětší cca o 50% na objemu, tak s tím počítejte. Zakryté těsto vložte do lednice na nejméně 24 hodin, kdy už je připraveno k použití.

těsto potřené olejem, zabalte neporodyšně a uložte do chladu alespoň na 24 hodin

Nicméně pokud chvátáte a netrváte na bonusové chuti navíc, tak jen prostě těsto nechte v pokojové teplotě dokynout (zakryté proti osychání) na dvonásobek objemu a ihned ho použijte tak, jako jste zvyklí.

Labužnická pizza z droždí s postupným zráním má svůj název z prostého důvodu: základem je nechat těsto nejen nakynout, ale také dobře „uzrát“. Proces zrání, při kterém proběhne na 300 enzymatických procesů, trvá přibližně 24 hodin. Proto těsto připravte alespoň 1 den předem a uložte ho do lednice uzrát (v pohodě tam vydrží i 2-3 dny). Během této doby se budou štěpit cukry, bílkoviny a také tuky. Takové těsto bude velmi chutné, křupavé, s výraznou vůní těsta a lehce stravitelné. Zralé těsto je chuťově opravdu daleko lepší než to uplně čerstvě nakynuté.

těsto krásně nabyde po 24 hodinách; v chladu ale může být až 3 dny a vy si postupně odebírejte těsto dle potřeby

Když vyndáte těsto z lednice, tak mu stačí pouze 30 minut v pokojové teplotě (zakryté proti osychání) a je připraveno k pečení. Už si zároveň rozpalujte troubu na maximum s pečícím kamenem či plechem.

Pokud byste těsto nespotřebovali všechno, tak ho zploštěte rukama, zabalte každou porci zvlášť neprodyšně do potravinářské folie a dejte do mrazáku. Stačí ho pak později nechat rozehřát cca 30 – 45 minut (podle tloušťky těsta) v pokojové teplotě, následně vyválet, ozdobit a upéct.

TIP

Co třeba méně tradiční náplň na pizzu s bramborovými lupínky? Extra křupavá a jedinečná chuť! Zkuste dle tohoto návodu se stejným základem (těstem): ZDE KLIK.

Labužnická pizza z droždí s postupným zráním

Těsto na pizzu vyválejte válečkem či vytahejte rukama do požadovaného tvaru a tloušťky pizzy. Přeneste pizzu na pečící papír. Potřete ji polpou, nadrobte okapanou mozzarellu, přidejte uzeninu, na to přijde případná zelenina a úplně nakonec bylinky. Než pizzu vložíte do rozpálené trouby, zlehounka ji zvrchu zakapejte olivovým olejem.

Jak vyrobit polpu?

Polpa je základní rajčatová omáčka používaná právě na potření pizzy. Stačí použít část obsahu z plechovky drcených rajčat, osolit trochou soli a cukru. Není to žádná věda ;-). Nebo se kvalitní polpu lze zakoupi již připravenou v dobrých obchodech. Další možností je si polpu připravit doma, obdobně jako v receptu na lasagně KLIKNĚTE ZDE.

na vytvarované těsto pizzy naneste menší množství tomatové polpy a pak vrstvěte další suroviny

Doporučení k pečení pizzy: pečte co nejkratší dobu, tedy na nejvyšší výkon a během pečení pokud možno troubu neotvírejte, aby neunikalo teplo. Pokud vlastníte pečící kámen nebo pizza kámen, je to naprosto ideální stav, neb v něm se krásně kumuluje teplo a pizza je i odspodu krásně vypečená. Utřeným česnekem se pizza potírá až po upečení, neb by se při vysoké teplotě mohl přepálit a navíc ztratí ze své síly a aromatu. A to by byla škoda. Labužnická pizza z droždí s postupným zráním si už určitě zaslouží i kvalitní péči i během zdobení či pečení.

Labužnická pizza z droždí s postupným zráním

S láskou Madla

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

18 komentářů u „Labužnická pizza z droždí s postupným zráním

  1. Gabriela

    Madlo, pizzu jsem uz v minulosti a je vynikajici! Ted jsem testo behem 3 dnu nestihla spotrebovat, tak slo do mrazaku. Bylo krasne nakynute. Jak dlouho muze v mrazaku odpocivat? Dekuji! Gabriela

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Gábinko, jsem ráda, že pizza chutná. Nicméně osobně zkušenost s dlouhodobým zamarazením těsta nemám, neb my ho většinou spotřebujeme do měsíce. Nicméně to zkuste i déle, je to pouze mouka, voda,sůl a droždí pouze špetka, takže by z tyto suroviny neměly mít tendenci se kazit. Všeobecná informace o trvanlivosti zamarazeného kynutého těsta udává dobu 6-8 měsíců.

      S pozdravem Madla

  2. Yvona

    Opravdu skvělý recept, určitě si ho ještě zopakuji. Pizza je přesně jak má být, tenoučká, místy propečená bublinka, žádná nafouknutá buchta. Děkuji za tento recept.
    S pozdravem Yvona

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Yvono zdravím vás a jsem moc ráda, že tento recept uspokojil vaše chuťové buňky. Je krásně variabilní a výborné jsou z tohoto těsta pizza rolky: vyválet těsto na tenko, potřít tomatovou omáčkou, sýrem, salámem, bylinkami. Pak zarolovat z delší strany a spojem dolů, nakrájet na kolečka a upéct. Výborná chuťovka !

      Mějte krásné letní dny 🙂

      Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Dášo, ano klidně zkraťte dobu pobytu v lednici. Ikdyž je tam riziko, že nebude plně vykynuté-ale toho napravit následně ponecháním těsta k dokynutí v pokojové teplotě před závěrečným zpracováním.
      Další možností je i zvýšit teplotu v lednici a tím lehce urychlit zrání těsta.
      Další možností je nechat těsto před vložením do lednice chvilinku rozjet v pokojové teplotě, dejme tomu 30 minut.
      Nebo přidejte do těsta o 1 gram kvasnic navíc… Těch možností je nepočítaně, určitě si z toho vyberete.

      Mějte krásné dny a ať se dílo podaří.

      S láskou Madla

  3. Těsto mi nevykynulo.

    Já jsem to těsto dělala po prvé. Výsledek byl luxusní. Z těsta jsem udělala také foccaciu a pita bread.

    Tento týden jsem dělala totéž těsto po druhé. Prakticky vůbec nevykynulo.

    Prosím o radu.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Jarmilo zdravím vás, použiju-li vylučovací metodu hledání příčiny problému:
      1/ recept jste si již úspěšně osobně ozkoušela, takže tím to není.
      2/ pokud jste krok po kroku následovala již fungující recept, tak zbývají jen suroviny-nejspíše droždí nezafungovalo tak jak mělo.

      Madla

  4. Martina R.

    Milá Madlo :o) Tak hlásím, že jsem konečně udělala Vaši pizzu a už nikdy žádnou jinou ( tedy kromě té kváskové varianty od Vás)! Tři chlapi v domě mi pizzu snědli takovou rychlostí, že jsem horko těžko uloupla kousek pro sebe. A to jsem dělala z dvojité dávky. Moc děkujeme. Martina ze severu ( jinak kdyby byl nějaký zajímavý nápad na netradiční náplně na pizzu sem s nimi :o))

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Martinko tak se fakt musím smát, sorry 😀 to je tak výstižně napsané!! Zkoušeli jste variantu s bramborovými lupínky? a tu se sýrem s modrou plísní?? To jsou moji favoriti!! Určitě bych se nebála podráždit google a něco pikantního najít…ten ví všechno 😉

      Přeji krásné jarní dny a plno úspěchů nejen na poli pekařském..

      S láskou Madla

      1. Martina R.

        Zatím jsem zkoušela jen tradiční variantu ( šunka, sýr), ale na Vaše varianty se moc těším. Jinak jsem našla nějaké zajímavé náplně jako třeba nastrouhaná cuketa smíchaná s nastrouhanou mozzarellou a trochou slaniny nebo hrušky, balkán, mozzarella,piniové oříšky a červená cibule. Takže uvidíme, co dál. Jsem opravdu ráda, že jsem našla to pravé těsto- kolik my jsme jich jen vyzkoušeli a pořád to nebylo ono až teď. Ještě jednou moc díky. Martina ze severu ( jinak poslední příspěvek – chia-kokosový mls taky brzy vyzkoušíme.

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Tak to moc ráda slyším! Hlavně, že se Martinko nebojíte neotřelých kombinací, mám to obdobně..prostě zkouším, hledám, nacházím… Tak jako v životě 😉

          Přeji krásné dny pln inspirace.

          Madla

  5. Iva

    Krásný, přívětivý blog. Děkuji za něho.
    Zaujala mne pizza. Vidím správně,že na poslední fotce jsou brambory? Nezvyklé, zajímavé. A pak jen koření?
    Vyzkouším.
    Děkuji, zdraví Iva

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Ivo, ano vidíte správně 🙂 na posledním obrázku jsou brambůrky a bylinky. Tahle kon’mbinace stojí za ozkoušení, pokud chcete něco jiného než jen tradiční verzi s polpou. Já osobně jí mám totiž nejradši. Připravuji tento recept na další post, neb má několik variant a triků, jak na to.
      Velmi děkuji za krásná slova, umí mne zahřát na duši 🙂

      Přeji poklidný čas předvánoční, plný dobrot a lásky.

      Madla

      1. Iva

        Dobry vecer,
        bochanky cekaji na svou prilezitost. Zitra pecu. Dekuji za napad. Krasny predvanocni a klidny cas preji a zdravim ze Znojma

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Ivanko, velmi mne tato slova těší a vše bez pochyby klapne na výbornou! :-), sázím na vás!
          Znojmo miluji!! Nádherné město s překrásnou atmosférou, zejména ta historická část mne již mnohokrát uchvátila…

          Přeji krásný čas předvánoční… Ať se daří!

          S láskou Madla

          1. Iva

            Velice děkuji za milá slova. Pizza byla vynikající,chválená ze všech stran.
            Máte pravdu, Znojmo i s okolím je krásné. Já čecháček jsem tady sice naplavenina, ale mám to tady moc ráda.
            Přeji Vám krásné a spokojené svátky a těším se na další báječné recepty.
            Iva

          2. korenizivo Autor příspěvku

            Ivko to moc ráda čtu! 🙂 děkuji a nápodobně!

            S pozdravem Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..