Snadný chia-kokosový mls s ovocem

Snadný chia-kokosový mls s ovocem je pro ty případy, kdy nemáte zrovna energii tvořit úžasné, ale pracné dezerty, ale prostě jen chuť na něco malého sladkého. A přitom cítíte vinu, neb plavková sezona na obzoru a vy máte chuť mlsat. Ale hlavu vzhůru! Existuje řešení. Jako vždy, na všechno, pokud se jen trochu chce… Snadný chia-kokosový mls s ovocem je jednou z možností, jak si dopřát sladkost ve zdravé formě. Navíc výroba zabere jen pár minut, vše vychladíte v lednici (takže vlastně téměř bezpracné) a hlavně se vše dá připravit až s 2-denním předstihem.

snadný chia-kokosový mls s ovocem

Snadný chia-kokosový mls s ovocem

Takže si velmi jednoduše můžete vyrobit svačinku do práce či přesnídávku pro děti kdykoliv během týdne bez velkého plánování. Použít můžete ovoce nejen čerstvé, ale využít zásob z vašeho mrazáku či zavařenin. Snadný chia-kokosový mls s ovocem je pro tyto účely jako stvořený!

Ingredience

  • 1 plechovka kokosového mléka (400 ml)
  • 6 lžic chia semínek
  • 6 lžic strouhaného kokosu
  • 4- 6 lžic javorového sirupu
  • 1 čajová lžička vanilkového extraktu
  • čerstvé ovoce nebo i rozmražené (okapané)
snadný chia-kokosový mls s ovocem

Snadný chia-kokosový mls s ovocem

Postup

Připravte si vhodnou nádobu s víčkem na zakrytí (stačí necelý litr objemu). Všechny suroviny vyjma ovoce dobře promíchejte a nechte stát v pokojové teplotě 30 minut. Javorový sirup dejte nejdříve cca 4 lžíce, promíchejte a ochutnejte. Pokud je to málo sladké, přidejte další lžíci.

Zamíchejte vše důkladně, aby se chia semínka rovnoměrně rozložila v tekutině. Následně znovu dobře promíchejte, zakryjte víčkem a dejte do chladu alespoň na 3 hodiny, nejlépe přes celou noc (ozkoušené mám i 2 dny v chladu lednice). Díky chia semínkům kokosové mléko malinko nabyde na objemu a ztuhne.

snadný chia-kokosový mls s ovocem postup

všechny suroviny vyjma ovoce dobře smíchejte

V mezičase si připravte ovoce. Výběr je čistě na vás a vašich možnostech. Jahody, maliny, mango, borůvky, maracuja, kiwi, banány, atd.

Co si budeme namlouvat, nejlepší ovoce je čerstvé, ale to není celoročně dostupné nebo je drahé. Mnoho z vás stejně jako já máte báječně uzrálé ovoce ale mražené či jinak konzervované, takže nastal čas sáhnout do domácích zásob. Nová sezóna už je stejně na obzoru a je třeba udělat místo v mrazáku pro nové zásoby. Mražené ovoce je potřeba s předstihem vyndat z mrazáku a přes cedníček nechat rozmrazit. Tekutinu ale zachyťte do nádoby, ať ji můžete použít na ozdobu nebo prostě vypít.

snadný chia-kokosový mls s ovocem zakápněte šťávou z ovoce

Snadný chia-kokosový mls s ovocem zakápněte šťávou z ovoce

Zhruba 15 minut před servírováním nádobu s kokosovým mlsem vyndejte z chladu a nechte stát v pokojové teplotě. Sami uvidíte, že v každém případě ztuhnul do pevnější hmoty, se kterou se vám bude velmi dobře pracovat. Snadný chia-kokosový mls s ovocem tak dostojí svému názvu 😉

Zvolte si vhodné skleničky či mističky na servírování. Průhledné jsou asi nejlepší, neb i tady platí, že naše oči se chtějí nasytit.

Nyní začněte vrstvit váš snadný chia-kokosový mls s ovocem: na dno nádoby přijde trocha ovoce, na to lžící uhlaďte vrstvu chia-kokosové hmoty. A celé to zopakujte. Jako poslední vrstva by mělo přijít ovoce, ale pokud ho nemáte dostatek, tak použijte na povrch šťávu z ovoce. Kolik toho do jednotlivých vrstev dáte či zda uděláte vrstvy 2-3 nebo 5 je čistě na vás (proto zcela záměrně neuvádím množství ovoce). No a máte hotovo!

snadný chia-kokosový mls s ovocem

Snadný chia-kokosový mls s ovocem

Chia semínka i kokosové mléko (podívejte se SEM) mají významný obsah minerálů a vitamínů a proto jsou báječným zdrojem energie pro vaše tělo. Co se týká sladidla: použijte to, co máte rádi vy. Já miluju lehce karamelovou příchuť javorového sirupu v kombinaci s vanilkovým extraktem a kokosem.

Absolutně oceňuji zásadní fakty tohoto receptu: tu jednoduchost i rychlost přípravy a taky variabilitu, co se týká ovoce. Prostě takový recept CDD, tedy Co Dům Dá. Snadný chia-kokosový mls s ovocem lze připravit dopravdy s předstihem, s minimem špinavého nádobí. Klidně si navrch nastrouhejte čokoládu, ozdobte meduňkou, ořechy, dětem do toho zapíchněte pár sušenek či je nadrobte mezi jednolivé vrtsvy dezertu… Odvažte se a tvořte dle libosti!

snadný chia-kokosový mls s ovocem

Snadný chia-kokosový mls s ovocem

Já jsem snadný chia-kokosový mls s ovocem naplnila do malých skleniček od zavařenin se šroubovacím víčkem a vzala s sebou na výšlap v přírodě. Bylo to malé překvapení na konci oběda formou pikniku a fakt to bodlo! Jak vás znám, taky vytvoříte nějakou vychytávku či úžasnou chuťovou kombinaci! Pak se nám tu pochlubte v komentech 🙂

Jestliže vás zaujala zdraví prospěšná chia semínka (wikipedie říká TOTO), tak věřte, že jejich použití v gastronomii je poměrně široké a pár tipů od mne najdete i tady na blogu (od pomazánek, lívanců až po smoothie apod.). Klikněte ZDE a projděte si jednotlivé recepty i nápady.

snadný chia-kokosový mls s ovocem

Snadný chia-kokosový mls s ovocem

Nechte si chutnat a užívejte života!

 

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *