Vegetariánské chilli s černou čočkou beluga

V rámci zimy je potřeba oblažit všechny naše smysly vůněmi, barvami, chutěmi v co nejširším spektru, aby naše tělo a duše nestrádaly… Tu péči si v době tuhé zimy prostě zasloužíme. A protože mne ještě drží bezmasá strava, tak vám teď nabídnu jednoduché vegetariánské chilli s černou čočkou beluga. Nenáročné jídlo na čas, zručnost či množství nádobí (pouze 1 hrnec a mixer). Navíc jsou v receptu nádherné kombinace hřejivých koření. Tomu se dá jen těžko odolat, ne?

Pakliže ještě černou čočku beluga neznáte, tak se po ní poohlédněte v obchodech se zdravou výživou nebo třeba v klasickém DM marketu. Budete mile překvapeni jednoduchostí jej přípravy bez namáčení. A navíc ta zemitá chuť a nádherná konzistence…. Pojďme na to, za 40 minut se podává vegetariánské chilli s černou čočkou beluga!

vegetariánské chilli s černou čočkou beluga

vegetariánské chilli s černou čočkou beluga

Ingredience

 • 250 g černé čočky beluga (v suchém stavu), přebrané a vypláchnuté studenou vodou
 • 1 plechovka drcených rajčat (cca 400 g)
 • 1 cibule, oloupaná a nakrájená na drobnější kousky
 • 2 barevné papriky, očištěné, zbavené semeníků, pokrájené na kostičky; barevné papriky v omáčce krásně vyniknou…
 • 1 mrkev, pokrájená na tenké nudličky
 • 2 stroužky česneku, pokrájeného na drobno
 • 1-2 lžíce sušeného chilli (záleží na jeho síle a kolik vy taky snesete..)
 • 1 lžička římského drceného kmínu
 • 1/4 lžičky kajenského pepře
 • necelá 1/4 lžičky mleté skořice
 • olej (olivový, kokosový…)
 • sůl a čerstvě namletý pepř

na servírování si připravte některé z následujících ingrediencí a můžete je kombinovat podle libosti nebo dát klidně všechny:

 • zakysaná smetana
 • avokádo na plátky
 • čerstvě strouhaný sýr s výraznou chutí, jako je čedar
 • čerstvý koriandr, nasekané zelené listy
 • a pokud je vám pálivého stále málo, tak klidně přidejte vaši oblíbenou salsu
 • pokud máte rádi, pokrájejte 1 chilli čerstvou papričku; bez semínek nebude tak pálivá
 • tortilové chipsy
základní suroviny

základní suroviny

Postup

Vegetariánské chilli s černou čočkou beluga je jídlo z jednoho hrnce, což je pohodlné. Pokud máte zeleninu předem nakrájenou a připravenou, tak je vše velmi snadné. Rozehřejte pomalu olej ve větší pánvi se silným dnem, pouze na střední výkon sporáku. Přidejte cibuli, papriky, mrkev a za občasného míchání počkejte, až zelenina zkřehne. Bude to trvat cca 5 minut. Ke konci přidejte česnek, sušené chilli, římský kmín, kajenský pepř, skořici, 1 lžičku soli a za stálého míchání nechte koření rozvonět (asi tak minutu). Přisypte propláchnutou čočku beluga, drcená rajčata a 3 hrnky vody (použijte plechovku od rajčat, alespoň vypláchnete cenné zbytečky).

připravte si zeleninu předem , pokrájejte na kostičky

připravte si zeleninu předem , pokrájejte na kostičky

Přiveďte k varu zvýšením výkonu sporáku, pak ztlumte a nechte částečně zakryté poklicí vařit až do doby, než se tekutina téměř vypaří. Čočka mezitím změkne a přitom zůstane lehce křupavá na skus. Celé to trvá maximálně 30 minut. To je docela dost času na přichystání surovin, se kterými budete vaše vegetariánské chilli podávat.

Po uvaření omáčky stačí už jediné. Odeberte cca 3 naběračky čočky s omáčkou do mixeru a nechte mixovat do jemna. Vlijte zpátky do hrnce, promíchejte. Dochuťte už jen solí a pepřem, pokud je to potřeba. A můžete podávat třeba se strouhaným sýrem, zakysanou smetanou, s podrceným tortilovými chipsy, avokádem pro zjemnění nebo naopak můžete chuť ještě přiostřit vámi vybranou salsou či čerstvou chilli papričkou. Nádhernou chuť tomu všemu dodají zelené lístečky koriandru, který k takovému jídlu prostě patří.

vegetariánské chilli s černou čočkou beluga můžete klidně podávat i s chlebem nebo rýží

vegetariánské chilli s černou čočkou beluga můžete klidně podávat i s chlebem nebo rýží

Vegetariánské chilli s černou čočkou beluga je komforní jídlo plné barev, chutí a vůní.. Asi to ani nedokážu to slovy popsat. Zahřeje vás to nejen po duši, potěšené budou všechny vaše smysly a tělo se doslova bude tetelit blahem (mohutně podpořeno chilli  😉 ).

Černá čočka je báječná na vaření, neb se nemusí namáčet, je uvařená do půl hodiny, si stále zachovává svůj tvar, nepraská ji slupka a je křupavá na skus. O prospěšnosti pro naše zdraví si snad už ani nemusíme vyprávět…(klidně jukněte na předchozí články na webu o luštěVegetariánské chilli s černou čočkou beluga se dá jíst jen s tortilovými chipsy, či opečenou pšeničnou tortilou na sucho na pánvi. Klidně si zvolte jako přílohu domácí čerstvý chléb nebo rýži, je to čistě na vás…

vegetariánské chilli s černou čočkou beluga

vegetariánské chilli s černou čočkou beluga

Idea

Pokud rádi testujete nové chutě, tak na závěr vaření pokrájejte do hrnce s chilli cca 15-20 g velmi tmavé kvalitní čokolády….a uvidíte tu změnu! Nejdřív omáčka ztmavne, zhoustne, začne vonět po čokoládě a během pár minut tato „typicky čokoládová nasládlost“ úplně zmizí a celý pokrm najednou získá jiné chuťově dimenze, ketré je těžké jen tak slovy popsat. To se prostě musí zažít! Jděte do toho  😉 . Já už to ani jinak vařit nebudu, čokoláda tomu dá opravdu pomyslnou královskou korunu!

 

Přeji dobrou chuť.

 

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.