Celozrnné kváskové lívance

Zdravím opět všechny nadšence dobrého jídla. Na chvíli jsem se věnovala jiným činnostem než blogu: novým čtyřnohým členům naší domácnosti a několika návštěvám z Čech, co u nás teď 3 týdny bydleli. Měla jsem hodně rušno, řekla bych 😉 Během 8 dnů jsem odřídila autem zhruba 2600 kilometrů napříč Evropou, zažila nespočet zážitků, zvratů, neplánovaných překvapení..a prostě to, co život přináší (jen v malinko koncentrovanější verzi). Dovezla jsem si z Česka nejen 2 nádherná koťata z podhůří Praděda, ale i celozrnnou ječnou mouku. Tu jsem hned vyzkoušela na kváskových lívancích. Těsto jsem navíc obohatila o chia semínka a nakonec i o ovesné vločky, abych prospěla svému tělu (neb po zimě mou péči a lásku vážně potřebuje). 

Dala jsem rozkvasit na chleba pro návštěvu a ráno když jsem viděla, jak kvásek utíká z mísy mi bylo jasné, že kvásek zbyde. A proč ho vyhazovat, když se z něj dá vyrobit luxusní delikateska ve formě celozrnných kváskových lívanců? Nebo pokud omlazujete kvásek (jak na to se dočtete ZDE), tak využijte ten zbylý kvásek, co vám zůstane ve sklenici po odebrání. Na stole byla ječná mouka, ve spíži je navařeno několik druhů marmelád, džemů a povidel. V lednici zase čekala na spotřebování domácí lučina… Takže není nic snazšího, než si lívance vyrobit a ozdobit dobrotami z domácích zásob. Přesně tyhle stavy miluju!

celozrnné kváskové lívance se servírují u nás romanticky na tácu od Dixie garden keramika

celozrnné kváskové lívance se servírují u nás romanticky na tácu od Dixie garden keramika

Ingredience

 • 125 g rozkvašeného žitného kvásku (rozkvas z 1 lžičky kvásku, 60g vody a 60g žitné mouky cca 6-8 hodin předem v teple); bude fungovat i pšeničný či špaldový kvásek
 • 150 g prosáté celozrnné pšeničné mouky
 • 150 g prosáté celozrnné ječné mouky
 • cca 400 – 450 ml mléka
 • špetka soli
 • 30 g cukru
 • 1 větší vejce

jako bonus si můžete dopřát:

 • chia semínka (2 lžíce)
 • ovesné vločky (2 hrsti)
suroviny na základní recept: celozrnná mouka, rozkvašený kvásek, mléko, vejce, cukr a sůl

suroviny na základní recept: celozrnná mouka, rozkvašený kvásek, mléko, vejce, cukr a sůl

Postup

Den předem večer (nebo ráno – pokud lívance plánujete k večeři) dejte rozkvasit lžičku mateřského kvásku s moukou a vodou. Dobře to promíchejte nejlépe v průhledné nádobě, aby nebyla suchá místečka či hrudky a dejte na teplé místo zakryté talířkem či igelitem. Kvásku trvá v závislosti na okolní teplotě 6-8 hodin nakvasit. Mělo by ho ve finále být dvojnásobek oproti startovacímu množství. Když si nejste jisti, zda kvásek už je rozkvašený tak akorát, udělejte si malý test zralosti rozkvasu: odeberte ždibec kvásku, dejte ho do vlažné vody. Pokud bude plavat, tak je už správně rozkvašený. Pokud klesne ke dnu, tak mu dejte ještě chvíli času. Celozrnné kváskové lívance si trochu trpělivosti zaslouží  😉

těsto je před vykynutím poměrně tekuté; přidáním chia semínek či ovesných vloček se dá zahustit, ale není to podmínkou k úspěchu

těsto je před vykynutím poměrně tekuté; přidáním chia semínek či ovesných vloček se dá zahustit, ale není to podmínkou k úspěchu

Vyjma vejce, smíchejte všechny ingredience s hotovým rozkvasem a dejte na teplé místo kynout přikryté na cca 2 hodiny. Pak přidejte vejce, případná bonusová chia semínka a vločky, promíchejte a opět nechte kynout na cca 25 minut. Těsto bude řidší konzistence, ale nebojte se! Těsto krásně vyskočí během pečení na rozpálené pánvi. Kvásek je opravdu dříč! Pokud nemáte dostatek času, tak těsto včetně semínek a vloček, ale bez vejce dejte na noc do lednice zakryté. Ráno zhruba hodinu před smažením přidejte vejce, zamíchejte a nechejte v pokojové teplotě.

lívance pomazané domácí marmeládou a zakysanou smetanou či lučinou jsou prostě nebeská mana

lívance pomazané domácí marmeládou a zakysanou smetanou či lučinou jsou prostě nebeská mana

Rozpalte lívanečník s kapkou oleje či sádla a stáhněte výkon sporáku na polovinu. Pokud by jste ho měli na plný výkon, tak se lívance na povrchu připečou a uvnitř zůstanou nedopečené. Pár jsem si jich takhle ozkoušela a našla kompromis. Nalijte do každé prohlubně lívanečníku těsto a nechte péct až do doby, než se na povrchu začnou tvořit bublinky – tehdy je čas je otočit obracečkou. Jde to snadno, pokud máte lívanečník s nepřilnavým povrchem. Dopečte lívance do zlatova. Než budete do lívanečníku sázet další várku těsta, zlehýnka jeho povrch potřete kapkou tuku.

lívanečník před každou novou porcí pečení lívanců lehce vymastěte

lívanečník před každou novou porcí pečení lívanců lehce vymastěte

Nejchutnější jsou celozrnné kváskové lívance samozřejmě ještě teplé, ale chutnají báječně i vychladlé. Pokud by vám jich pár zbylo, dají se i zamrazit. Těsto je nadýchané s bublinkami a pokud by jste nepoužili celozrnou mouku (nebo jen částečně smíchali s běžnou moukou), tak by lívance byly ještě nadýchanější.

z uvedeného množství surovin bylo zhruba 30 lívanců

z uvedeného množství surovin bylo zhruba 30 lívanců

Já ale preferuji mouky celozrnné, takže jsem s radostí vyzkoušela  celozrnnou ječnou mouku a ráda u ní ještě chvíli zůstanu na další gurmánské pokusy. Navíc chia semínka vytváří v těstě krásné tmavé a křupavé tečky, které připomínají mák. Berte tento recept na celozrnné kváskové lívance jen jako základní inspiraci. Hrajte si s moukami, poměry surovin, nechte těsto kynout třeba přes noc v lednici nebo přidejte další suroviny. Na internetu existuje bezpočet inspirací a variací, tak neváhejte si trochu zaexperimentovat.

Kdyby jste se náhodou zamilovali tak jako já do keramiky, ve které mám lívanečky nafocené, tak jukněte na FB k mým báječným přátelům Dixie garden keramika ZDE. Najdete tam nádhernou inspiraci pro váš dům či zahradu, ale zejména pohlazení pro vaší duši. A pokud by jste si rádi něco i koupili, tak mé přátele najdete i na portálu FLER.CZ na tomto místě TADY.

celozrnné kváskové lívance

celozrnné kváskové lívance na keramice Dixie garden keramika

S láskou Madla

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

10 komentářů u „Celozrnné kváskové lívance

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Zuzko,

   mám tady za sladké pouze pečená povidla bez míchání a jsou aplikovatelná na mnohé druhy ovoce. Navíc krásně téměř bezpracný recept s minimem umazané kuchyně 😉

   Madla

 1. Milan

  Dobrý den, nevychází mi ta matematika – 125G rozkvašeného kvásku ( 1 lžíce + 110g vody + 110 g mouky) – má to být 225 g celkem ??? Děkuji za info – chci to zkusit – mám pšeničný kvásek – můžete se to tak taky zkusit ??? Milan

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Milane zdravím a děkuji za upozornění na chybu v rozpisu, již opraveno. Celkové množství je doopravdy jen 125 g rozkvasu. Tyto recepty se dají tvořit z jakéhokoliv druhu rozkvasu včetně pšeničného.

   Děkuji a přeji hodně štěstí nejen v kuchyni 🙂

   Madla

 2. Josef Benedikt

  Zdravím Vás Šárko ( to oslovení Madlo se mě zdá takoví divné a jméno Šárka patří do naší historie),
  a hned se omlouvám, že jsem otravoval o dovolené. Já jsem si to ani neuvědomil. Jak píšete, co používáte za fotoaparát tak jste amatérka s profesionálním fotoaparátem. A protože žijete ve Švédsku, tak jsem čekal fotoaparát od Viktora H. ale je to Canon. Odhaduji podle fotografií, že používáte objektiv asi 24-70 mm a Vaše touha po makru je stejná jako moje po objektivu 70-200 mm k mému Nikonu D 700. Já jen nemám toho Ježíška, kterému bych napsal, kterému nedělá potíže ufinancovat částku necelých 60 000,- Kč. Ty trochu slušný skla jsou dost drahý.
  Nechci a nebudu vést polemiku o vlastnictví myšlenky ale zde jde o její původ a prvenství jejího sděleni A také ještě děkuji za poklonu na což jsem málem zapomněl.
  A ještě se vrátím k té ječné celozrnné mouce. Budete.li se zajímat o její zakoupení, zajímejte se i o její způsob výroby ( a nejen o ječnou ) a jakým mlecím zařízení je vyráběna. I toto je důležité z hlediska zachování nutričních hodnot vyrobené mouky. Toto by mě zajímalo. Ve Švédsku tak jako u nás je zaveden systém ekologického zemědělství.. Ve Švédsku jak mám zkušenost, když se něco děla, tak na té nejvyšší špičkové úrovni. A proto by mě to zajímalo.
  Přeji Vám příjemné pokračování dovolené a nenechte se rušit tímto tímto komentářem a zdraví Vás

  Josef Benedikt

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Josefe, neomlouvejte se, nikde jsem neanoncovala, že jsem na dovolené…. Vrátila jsem se s jistým zpožděním, život vymýšlí různé peripetie a komplikace :-). Canon, který používám byl dražší a přiznám se, že na další příslušenství jsem ještě nenakoukla (do Vánoc daleko, ale asi ani ty neklapnou, neb budeme v zimě cestovat a finance padnou asi tímto směrem). Co se týká výroby mouky, tak pokud mám časoprostor, tak jezdím do malého mlýna, kde některé druhy mouky melou na kameni. Švédové jsou opravdu precizní snad ve všech oblastech, co si jen vzpomenu (ikdyž lidský faktor je všude stejný), připomíná mi to hodně německý přístup.
   Přeji Vám velmi příjemný zbytek léta a já jdu zkusit vyplodit jeden moc mňam recept na chladnější dny, neb u nás se dost ochladilo, ikdyž jen dočasně.

   Madla

 3. Josef Benedikt

  Paní Madlo (Šárko Novák),
  dostal jsem se na tyto stránky hledajíc recepty na lívance. Překvapila jste mě hned dvakrát. Mnoho kuchařek, když jsem se jich ptal. co by mě upekly z ječné mouky, tak nevěděly a Vy by jste to věděla, protože o tom píšete. Používáte ječnou mouku. A lívance z ječné mouky tak to je jiná třída než z pšeničné. Přesvědčil jsem se o tom, když jsem koupil ječnou mouku a přesvědčil ženu, aby z ní udělala lívance. To jsem pochopil rčení, které jsem slyšel a platné pro Česko, jedno pivo tři lívance a lívance já tuze rád. Je tu určité podobenství. Dalším překvapením je pro mne použití kvásku ze žitné mouky na lívance. O tom jsem nikdy neslyšel. Pamatuje si sice ještě, když moje babička pekla doma v peci chleba. Najednou zpracovávala mouku z 42 kg žita ( 14 bochníků o hmotnosti 3 kg). Já bohužel s kváskem ze žitné mouky nemám zkušenosti. Jen si ještě pamatuji, že ten chleba měl takovou nakyslou chuť ale vydržel 14 dnů. Stejně tak obdivuji i Vaší fotografickou ilustraci k receptům.
  Přeji Vám ale i sobě aby až se budu na tyto Vaše stránky vracet, byl zase překvapen nápady s vysokou mírou tvůrčí invence tak jako dneska, Děkuji Vám za ten dnešní zážitek.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Josefe, jsem potěšena, že jsem Vás dokázala překvapit pozitvně a to vcelku dvakrát… 🙂 Celý Váš komentář je jedna obrovská chvála a já jí s díky i vděčností přijímám! Díky! Až jednou dostanete odvahu, tak si kvásek buď doma vyrobte (návody na přiteli googlu jsou vskutku báječné a snadné) nebo si nechejte darovat…. Určitě se z toho stane nové dobrodružství nebo třeba výzva. Ale určitě to stojí za vyzkoušení, neb z kvásku se dá upéct třeba i dort :-). Kváskový chleba se vyznačuje delší trvanlivostí než ty, co člověk zná z obchodu. Případná nakyslá chuť se dá snadno vychytat “omlazením kvásku” či postupným kynutím v chladu a dalšími jinými triky.
   Pokud se týká focení….nooo musím upřímně říci, že jsem pouze a jenom nadšený fotograf-amatér s velkou fantazií. Ale Vaše chvála mne velmi potěšila!
   Až ukončím dovolenou, tak určitě budu pokračovat v psaní blogu (v zásobě mám pár výborných receptů a fotek).
   Budu potěšena, pokud se sem ještě vrátíte a třeba načerpáte inspiraci….

   S úctou Madla

   1. Josef Benedikt

    http://andromenovyziva.cz/biopotraviny-jejich-oznaceni-aneb-jak-je-rozeznat
    Zdravím Vás Madlo,
    všiml jsem si na fotografii s komponenty na lívance, že používáte ječnou celozrnnou mouku z Česka. Tato mouka má sice označení BIO ale zda je opravdu BIO nelze zjistit, protože obal je zakrytý. Mám zato, že se jedná o mouku vyrobenou z produkce konvenčního zemědělství. Měla by být označená jak je uvedeno na výše uvedené www stránkách v příloze. A také by mě zajímal výrobce. Ve Švédsku se tato mouka nevyrábí?
    A pak by mě ještě zajímalo Vaše vybavení jako fotografky-amatérky a mimo jídla fotografická témata?
    Když mělo být moji mami 90 let, tak jsem ji upekl její klasiku kakaový dort s máslo- vaječným krémem (samozřejmě pod jejím vedením jako mistrové) a všichni pak co ho viděli, koukali a pak padli na obličej. A upéci z kvásku dort, tak to mě dostalo. Tak to bych velmi rád věděl, abych zase šokoval.
    Doporučuji Vám, aby Vaše skvělé nápady nezapadly, přihlašovat je u Evropského patentového úřadu v Mnichově.
    Děkuji Vám za odpověď ale i inspiraci, kterou od Vás čerpám a těším se na další……….
    Těší se

    Josef

    1. korenizivo Autor příspěvku

     Zdravím od Jadranu pane Josefe 🙂 omlouvám se za zpožděniu odpověď, ale užíváme na jihu zaslouženého poklidu a tepla, kdy se internetu spíše vyhýbám…
     Pokud se týká ječné mouky: je z Česka ze zdravé výživy a zda byla bio netuším, už je totiž spotřebována, takže vícero informací nemohu bohužel poskytnout :-). Ve Švédsku jsem po ní zatím ještě nepátrala, ale určitě na to dojde v některém z okolních mlýnů (bydlím ve farmářské oblasti).
     Na focení používám Canon EOS 5D Mark III…ale sním o jiném objektivu spíše na makro, neb miluju focení přírody hodně zblízka. Holt si budu muste napsat Ježíškovi 😉 . Přírodu fotím úplně nejradši, neb tam se inspirace nachází sama bez nutnosti aranžování jako u jídla.. Přijde mi to inspirativnější a přirozenější…
     Za upečení dortu máte ode mne poklonu, to se často u mužů nevidí! Chce to odvahu a kreativitu. Pokud Vás zajímá dort z kvásku, tak existuje mnoho odkazů na googlu, ikdyž většinou v angličtině.
     Přiznám se k věci patentování: straním se těchto kroků, neb já osobně zastávám názor, že myšlenka se prostě nedá vlastnit…měla by sloužit všem. Je to dar od Boha a já se o to ráda podělím dál bez nutnosti zisku. Jsem nepřítel administrativy (je to velmi svazující) a všeho, co souvisí se “systémem”, kterému soukromně říkám Matrix.
     Já upřednostňuji nade vše svou osobní svobodu…i v myšlenkách. Ale v každém případě děkuji za nápad, cením si ho.

     Přeji krásné letní dny a už brzy se ozvu s novým receptem.

     Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..