Namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem

Krásné Velikonoce, přátelé! Nám tady napadlo přes 10 centimetrů sněhu, mrzne až praští, takže do klasicky pestrobarevných svátků jara to má vskutku daleko  ;-). Spíš to připomíná Vánoce :-D. To ale nevadí, i tak si připravím typicky “jarně ozdravnou” snídani: namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem. Není nic snadnějšího, než si večer namočit trochu zrní do vody a ráno je prostě během pár minut uvařit. Není v tom nic složitého. Navíc to nádherně voní!

Rozpis je na 2 porce a pokud to nesníte, dejte namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem normálně do lednice. Druhý den si jídlo ohřejte s kapkou vody.

Namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem

Ingredience

 • 100 ml suchého zrní obilovin: pšenice, špaldy či kamutu
 • voda
 • strouhaná jablka
 • hrst ořechů či sekaných mandlí
 • mletá skořice
 • čerstvá šťáva z poloviny vymačkaného citronu
 • med či javorový sirup (nebo jiný, dle vaší chuti)
 • jako bonus drcené lněné semínko, chia semínka, konopné semínko atd.

základní suroviny

Postup

Ať už použijete jakékoliv obiloviny, tak je třeba dobře zrní propláchnout na několikrát, dokud voda nebude úplně čistá. Následně je potřeba obilí namočit do 2-3 násobného množství vody. Doba namáčení se liší u jednotlivých druhů: 6 hodin pšenice, 7 hodin špalda a 12 hodin kamut. Nechte máčet obiloviny (třeba přes noc) při pokojové teplotě a vodu zakápněte pár kapkami citronové šťávy nebo jablečného octa (zredukuje to množství kyseliny fytové, která jinak brání správnému vstřebání živin ve střevech).

pšenice v syrovém stavu a po namočení, ještě před uvařením

Pokud chcete pro sebe připravit i ořechy trochu lépe stravitelnější, tak je též namočte přes noc do vody v extra mističce s vodou se špetkou soli. To je jediná “námaha” vedle uvaření, která vás v receptu na namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem čeká  😉 .

Ráno stačí obiloviny (i případné ořechy) slít a důkladně propláchnout. Zalijte je opět vodou (2-3 násobek objemu stačí) a dejte obiloviny vařit pod pokličkou. V bodu varu stáhněte výkon sporáku na menší výkon, aby zrní jen mírně probublávalo a v případě odpaření vody ji dolijte. Vařte dle potřeby cca 20-30 minut. Záleží, v jaké finální konzistenci zrna chcete mít. Já preferuji spíše křupavější, takže je vařívám kolem 20 minut. Přebytečnou vodu následně slijte, přidejte do hrnce nastrouhaná jablka, skořici, citronovou šťávu, med podle chuti a vašich potřeb. Nakonec ještě přihoďte ořechy, mandle či další bonusové dobrůtky, které vás napadnou. Celé to dobře promíchejte. Hotovo, uvařeno a můžete servírovat..

pšenice nabyde 2 x na objemu během namáčení a vaření, zde vidíte rozdíl

Vidíte, jak rychle máte hotovou zdravou snídani? Můžete si namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem ještě vyšperkovat lžící chia, konopného či drceného lněného semínka. Samozřejmě přidejte cokoliv, po čem vaše chuťové buňky touží! Rozinky, brusinky, goji a další druhy ovoce, ořechů, semínek… Je to na vás, přátelé!

Namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem

Obiloviny (celá zrna) jsou plné zdraví prospěšných látek. Ale aby se k nim naše tělo dostalo a mohlo je plně využít, je nutno nejdříve překonat povrchovou “ochranou barieru” semen. Ta je tvořena inhibitory, které snižují aktivitu enzymů samotného semínka až doby, kdy nastane vhodná doba ke klíčení. A právě namáčením semínka oživujeme a probouzíme v nich životadárné enzymy. Zároveň se tím zvyšuje i nutriční hodnota. Takže je to jednoduchý způsob, jak z prospěšných potravin dostat ještě větší užitek, než obvykle mívají. Pokud by jste chtěli ze semen vytěžit ještě více, bylo by třeba je naklíčit – ale to už je zase jiný příběh.

Namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem jako zdravá a energií nabitá snídaně

Protože nejsem výživový poradce (ani na něj neaspiruji), tak recept na namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem berte doopravdy jen jako návod, jak si připravit bezvadnou snídani. Navíc téměř bez námahy :-D. Vůně skořice, která navíc podporuje trávení spolu se šťavnatostí jablka a medu je pro mne doopravdy moc příjemný chuťový zážitek. Jako benefit je tahle kouzelně voňavá trojkombinace podporuje imunitu, hubnutí atd. Dalo by se napsat mnohé, vše podstatné už ale bylo řečeno. Ale jeden článek za všechny jsem našla ZDE.

Namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem

Navíc po dlouhé zimě je dobré tělu dopřát trošku jiný jídelníček a malinko odlehčit  😉 . V celých zrnech obilovin jsou obsaženy látky, které jsou nenahraditelným zdrojem energie pro činnost a růst lidského organismu. Kromě základních živin (sacharidy, bílkoviny,tuky) obsahují vitamíny, minerální látky, esenciální mastné kyseliny, rostlinné enzymy, vlákninu… Nejvíce těchto hodnotných látek je obsaženo právě v celém zrnu a v celozrnných produktech.

Tak proč to nezkusit? Namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem jsou snadný způsob, jak si nastartovat energií nabitý den.

Namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem

Přeji krásné dny a mějte se rádi.

 

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

2 komentáře u „Namáčené obiloviny s jablky, ořechy a medem

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Romano, domnívám se, že i žitná zrna jsou zde v rcp použitelná a také tak chutná. Určitě to zkuste.

   Přeji krásný tvůrčí den.

   S pozdravem Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..