Čokoládovo-vanilkové semifreddo

Čas od času se scházíme jako sousedé na večeři. A Švédové milují sladké! Dezert je tedy velmi podstatný bod menu, na který se všichni těší. V tropickém letním večeru jsem vykouzlila čokoládovo-vanilkové semifreddo, protože je to v podstatě lahodná chladivý, nadýchaný krém, skoro jako zmrzlina..jen o kus lepší. Navíc semifreddo je technicky nenáročné, nepotřebujete žádný speciální zmrzlinovač na jeho přípravu. Velice snadno si připravíte různé příchutě (tipy naleznete v článku).

Všichni si semifreddo pochvalovali a já se až styděla, jak moc jednoduché to bylo  😉 . Čokoládovo-vanilkové semifreddo je neodolatelný jemný dezert zmrzlinového typu z italské kuchyně. Můžete si ho vytvořit i několik dnů dopředu a máte po starostech v den, kdy máte sezvané hosty. Čokoládovo-vanilkové semifreddo si můžete připravit do malých mističek nebo třeba do formy na chleba, jako jsem to udělala já 😉 

Sousedské “sedánky” je taková naše místní tradice a dělá se návštěvní “kolečko”. Jednou se to pořádá u nás, jindy u dalších sousedů. Zvykem Švédů je, že na běžné krátké návštěvy si nosí s sebou své víno (obvykle ve 3 litrových boxech, které se tu standardně prodávají). A co z vína zbyde, tak si návštěvník zase odnese zpět s sebou domů. Je to dáno tím, že Švédsko je zemí s prohibicí a alkohol se tu prodává jen ve speciálních obchodech za poměrně vyšší ceny. Proto tento (pro Čechy) neobvyklý společenský zvyk..

Ale pokud někoho pozvete místo jen drb na klasickou večeři, tak je to platné pozvání včetně konzumace alkoholu ze zásob hostitele. A taky se často stává, že hostitel se blýsknete nějakým gurmánským zážitkem pro hosty. Večeře bývá minimálně o předkrmu, hlavním jídle a hlavně taky o dezertu. Čokoládovo-vanilkové semifreddo je dokonalou tečkou za letní večeří v tropickém počasí.

Ingredience

základní recept:

  • 1/2 litru vychlazené smetany ke šlehání (použila jsem tučnější, aby výsledek byl lahodnější a hřešit se občas prostě má)
  • 3 čerstvá vejce
  • 150 g cukru krupice

dvoubarevné čokoládovo-vanilkové semifreddo, tak ještě přidejte:

  • malý panák rumu, brandy apod.
  • 100 g kvalitní čokolády (použila jsem 70%)
  • 2 lžíce holandského kakaa, prosátého
  • 1 lžička vanilkového extraktu

jako doplněk do obou receptů použijte např. nasekané ořechy, lentilky, kousky ovoce, kousky čokolády atd.

Čokoládovo-vanilkové semifreddo nalijte do připravené formy vyložené potravinářskou folií a dejte zmrazit

Čokoládovo-vanilkové semifreddo nalijte do připravené formy vyložené potravinářskou folií a dejte zmrazit

Postup

Budete potřebovat ruční šlehač (či kuchyňského robota), neboť se bude hodně šlehat. A taky alespoň 3 větší pracovní čisté mísy. Dále si připravte vhodné formičky vyložené potravinářskou fólií (či větší formu typu biskupský chebíček, srnčí hřbet či na chleba typu cihlička) . Ale klidně stačí i obyčejný hrníček, nemusí to být nic speciálního. Folie by měla mít delší okraje než je velikost formy, aby to pak pokrylo povrch semifredda.

První krok je snadný. Ve vhodné míse si vyšlehejte šlehačku. Pěkně do pevna, ale nepřešlehat, ať z toho nemáte máslo (…ikdyž to taky není k zahození, ale ne do zmrzlinového semifredda).

V další (největší) míse vyšlehejte žloutky s cukrem. Šlehejte dostatečně dlouho, aby žloutková pěna byla krásně nadýchaná a bude mít světle žlutou barvu, odhadem tak 3-4 minuty. Úplně na závěr ta přidejte trošku brandy či jiný alkohol (pokud ho vůbec použijete..).

Jako poslední krok je ušlehat tuhý sníh z bílků v další čisté míse. Já vím, je to už 3. mísa, ale ty se zase na druhou stranu dobře a rychle umyjí, žádné velké nádobí vás nečeká…

Do žloutkové směsi opatrně vmíchejte šlehačku stěrkou. Nakonec tam přijde i sníh z bílků, který přidávejte pomalu v menších dávkách, jemně ho převalováním stěrkou zapracujte. Neměly by vám tam zbýt žádné bílé obláčky sněhu. Teď stačí už jen přidat vanilkový extrakt (není podmínkou úspěchu, ale je fakt moc dobrý).

Pokud chcete udělat jednoduché semifreddo, tak v této fázi směs vlijte do připravené formy . Tu je třeba vyložit potravinářskou folií tak, aby alespoň 10 cm z každé strany přesahovala. Později tyto dlouhé přesahy použijete na překrytí povrchu zmrzliny. Když je směs nalitá do formy či formiček, tak jí překryjte potravinářskou folií a dejte alespoň na 6 hodin zamrazit.

Čokoládovo-vanilkové semifreddo

Čokoládovo-vanilkové semifreddo

Také máte možnost do jednobarevného semifredda vmíchat nějakou náplň jako jsou kousky ořechů, čokolády, lentilky, nasekaný karamel, lékořici či ovoce. To je na vaší fantazii a chutích…

Servírování bude jednoduché, neb semifreddo vytáhnete z formy, když chytnete za okraje potravinářské folie a přenesete na servírovací tác, kde folii odstraníte. Či můžete zmrzlinu překlopit na připravený podnos a folii z ní jen stáhnout.

Semifreddo je fantastická zmrzlina, kterou můžete spořádat prostě jen tak.. Anebo semifreddo posypejte čokoládovými hoblinkami či polijte vaší oblíbenou polevou, sekanými opraženými oříšky apod.

Až potud je to recept základní.

Protože jsem ale chtěla něco “extra” pro své hosty a vyrobila jsem semifreddo dvoubarevné. Vanilkové a čokoládové. Je to snadnější než si myslíte! Mějte připravenou formu (nebo formičky) vyložené kousky potravinářské folie.

Ve fázi, kdy máte smíchané všechny 3 směsi dohromady, prostě přidáte pár surovin navíc.. Já jsem připravila 2-barevné semifreddo a tak jsem celou hmotu rozdělila do 2 různých nádob. Do jedné z nich přidejte vanikový extrakt a hned dejte do lednice. K té se dostanete za pár minut ( to bude ta vanilková světlá část ve finále).

Čokoládové semifreddo připravíte takto: na rendlík s trochou horké vody posaďte misku s nalámanou čokoládou; rozpusťte zamícháním stěrkou, aby zmizely hrudky a dejte to stranou lehce vychladnout.

Následně prosijte kakao do misky a důkladně promíchejte. Pak tam opatrně vmíchejte trošku zchladlou rozpuštěnou čokoládu. Opět promíchejte jemně, ikdyž důkladně, aby se tmavé částečky spojily se světlou hmotou. Vlijte tuto čokoládovou část semifredda do připravené formy. Jestliže budete přidávat ořechy apod., tak jednu polovinu z toho nyní vmíchejte do semifredda. Nechte zamrazit na 20 minut.

Po vyndání z mrazáku hmota nebude jetě zcela tuhá a bude stále lehounce tvárná. Nalijte na čokoládovou tmavou zmrzlinu na dně formy tu světlou (odloženou) z lednice. Pak formou jemně klepněte o stůl, aby si hmota hezky sedla a zmizely bubliny. Vytvoříte tak zajímavou dvoubarvenou zmrzlinu, neb hmota ještě není plně zmrzlá a všelijak se sama vytvaruje.

Nezapomeňte vmíchat poslední část náplně typu ořechy, lentilky, kousky sušeného ovoce, lékořice, chili papriček (ano čtete dobře a stojí to za pokus s tmavou čokoládovou zmrzlinou, je to dokonalé kombo!). Vůbec se nebojte experimentů!

Opět zakryjte povrch zmrzliny zbývajícím přesahem potravinářské folie a klidně to ještě celé zavřete do zipového sáčku, aby čokoládovo-vanilkové semifreddo nepohltilo cizí pachy z mrazáku, to by byla škoda! Dejte zmrzlinu do mrazáku alespoň na 6 hodin.

Čokoládovo-vanilkové semifreddo ozdobte hoblinkami čokolády a čerstvým ovocem

Čokoládovo-vanilkové semifreddo ozdobte hoblinkami čokolády a čerstvým ovocem. Já jsem použila zbyteček lahodné čokolády Toblerone se slanými mandemi a karamelem, nasekané na kousky. Pokud vám část směsi na zmrzlinu zbyde, tak nevyhazujte a vlijte třeba do kelímku od jogurtu, aby to v mrazáku nezabíralo tolik místa. Opět dejte zamrazit. Servírování je velmi snadné díky potravinářské folii, za kterou zmrzlinu vytáhnete ven z formy, sloupnete ji z povrchu zmrzliny a naporcujete.

Čokoládovo-vanilkové semifreddo je jemné, sametové, krásně barevné a chutná po čokoládě i vanilce. Je mnohem vláčnější než běžná zmrzlina a tom je ten zásadní rozdíl. Semifreddo nikdy neztuhne na nepoživatelnou tuhou hmotu. Vždy je to prostě jemně nadýchané a lahodné. . Nejvíce se to dá asi přirovnat k nadýchanému polárkovému dortu z dob našeho dětství. před Milléniem.

Nechte si chutnat a určitě se nijak neomezujte ve vytváření dalších variací a náplní! semifredda. Použijte namixované velmi zralé ovoce (jahody, maliny, borůvky atd.) či jemně nastrouhanou kůru z limetky. Mandlový či mátový extrakt, rumová tresť…. Zkušejte, testujte, kouzlete….semifreddo za to stojí!

A jestliže chcete ozkoušet zase trošku jinou chladivou delikatesu jako je ovocný sorbet, tak klikněte TADY a vyzkoušejte kefírový sorbet, třeba s jahodami….

Čokoládovo-vanilkové semifreddo

Čokoládovo-vanilkové semifreddo

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..