Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí

Švédové jsou velmi dobří pěstitelé brambor a my navíc bydlíme ve farmářském kraji, takže zdroje výtečných a různorodých typů brambor máme doslova za humny. Nakupuji téměř výhradně u farmářů. Je to levné, dobré a ráda je podpořím, už z principu solidarity. Navíc farmář dobře ví, k čemu se který typ brambor hodí a rád mi i poradí, neb ví, že se k němu zase jako zákazník vrátím. Dneska jsem koupila nádherné malé kulaťoučké brambůrky jako stvořené pro salát! A texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je jeden z mých doopravdy oblíbených receptů..

Následující rozpis je zhruba na 2-3 přílohové porce. Je praktické si tento bramborový salát udělat s předstihem, neb mu náramně svědčí uležení v chladu, minimálně alespoň hodinu, ale klidně i celý den či dva.

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je příjemně pikantní

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je příjemně pikantní

Ingredience

  • 450-500 g malých brambůrek; pokud jsou to nové brambory, tak i se slupkou, ale dobře okartáčované a omyté
  • 1-2 vejce na uvařená na tvrdo (jak je uvařit správně najdete dole v receptu)
  • 40 ml červeného vinného octa
  • cca 1/2 lžíce třtinového cukru (pokud nemáte, použijte klasický)
  • 1-2 červené malé cibule nebo 1 větší, pokrájené na tenké půlměsíčky
  •  1 pálivá chili paprička pokrájená na tenké kroužky či malé kostičky; pokud by moc pálila, tak lžičkou odstraňte semínka a semeník
  • 3 lžíce hořčice (plnotučná, krémžská, medová…..atd.)
  • 3 lžíce majonézy nebo lze 1:1 smíchat se zakysanou smetanou
  • mletý kajenský pepř
  • sůl a čerstvě mletý pepř

na ozdobu si ponechte trošku barevné chili papričky, pažitku či pokrájenou čerstvou petrželku….je to na vás, co použijete

základní suroviny

základní suroviny

Postup

Nejdříve si vyrobíte fofr nakládanou cibuli, která je základem tohoto báječného salátu. V mističce prošlehejte červený vinný ocet spolu s cukrem a 1/2 lžičkou soli. Přidejte k tomu cibuli, chili papričku (pár kousíčků si nechte na závěrečné zdobení stranou) a nechte marinovat cca 20 minut; tedy po dobu, než dopřipravíte zbytek salátu. Občas to promíchejte, protože nálev nepokryje všechnu cibuli s papričkou, tak ať se to postupně všechno omáčí v té dobrotě.

Po 20 minutách nálev slijte do uzavíratelné skleničky a nechte si ho v lednici na příště či na naložení další zeleniny nebo jako zálivku třeba do jiného salátu. Fakt to chutná báječně, byla by škoda takové dobroty znova nevyužít!

fofr nakládaná cibule s chili papričkou; zbylý nálev se dá znovu požít k nakládání zeleniny nebo jako zálivka na salát

fofr nakládaná cibule s chili papričkou; zbylý nálev se dá znovu požít k nakládání zeleniny nebo jako zálivka na salát

V mezičase si připravte brambory na salát. Dejte je vařit do studené vody s 3/4 lžičky soli a přiklopte poklicí. Přiveďte k varu a vařte na mírném plameni tak dlouho, aby se brambory nerozvařily. Záleží na velikosti a typu brambor. Tady budete muset sami za sebe ozkoušet váš typ brambor, začněte kolem osmé minuty testovat, zda už jsou vařené. Lepší než vidlička (tedy za mne) je kousek tenkého kovového drátku, který používáme doma jen pro vaření a je součástí našeho kuchyňského vybavení. Po uvaření brambory slijte a nechte okapat v cedníku. Pokud jsou moc velké, tak je opatrně pokrájejte na menší kousky.

bramborový salát před závěrečným smícháním

bramborový salát před závěrečným smícháním

Okapané brambory vsypte do větší mísy, přidejte k nim cca 1 lžíci nálevu z nakládané cibule. Promíchejte a dejte celou mísu na 20 minut do lednice.

Teď si dáte uvařit vejce na tvrdo. Buď klasickou metodou: vložíte vajíčka do studené vody s trochou octa a přivedete k varu. Poté stáhnete plamen na minimum, aby vody probublávala a necháte vařit 8 minut od bodu varu. Na závěr zchladíte uvařená vejce ve studené vodě a oloupete.

Nebo uvařte vejce na tvrdo způsobem „líné ženy“  😉 . Do kastrůlku dejte vejce a studenou vodu, aby byla ponořená. Přiveďte k varu. V okamžiku varu kastrůlek přiklopte pokličkou a sundejte ze sporáku. Nastavte si časomíru (třeba na mobilu) na 10 minut. Po uplynutí stanovené doby vejce také zchlaďte ve studené vodě a oloupejte. Ten čas se dá mezitím krásně využít! Nejen k přípravě dresingu, ale i třeba k odpočinku, nalití sklenky vína či pokec s kamarádkou (proto ta časomíra)  😀 . Člověk se nemusí pořád jen honit, ne?   😎

Oloupaná vajíčka pokrájejte na drobno nebo nastrouhejte do mísy s bramborami, kterou si už vyndejte z lednice. Blížíte se totiž do finále, bramborový salát už je skoro hotov…

Ještě si připravte snadný pikantní dresing: v mističte prošlehejte hořčici, majonézu ( mixněte se se zakysankou 1:1 jestli máte rádi lehčí verzi), čerstvě mletý pepř, 1/2 lžičky soli a špetku kajenského pepře. Vylijte to do mísy k bramborám, ale ne všechno. Nechte si pár lžic stranou na případné doladění konzistence na závěr, aby jste ho tam případně neměli zbytečně moc..

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí

Tak a hotovo..jen doladit pár posledních detailů… Do mísy k bramborám tedy máte přidaný nálev z cibule, dresing, vajíčka. Ještě si dopřejte trošku „zeleného“, tedy nějaké bylinky jako je třeba petrželová nať či pažitka (klidně i obojí dohromady). Kdo by chtěl ještě více vitamínů, tak přidá třeba nať jarní cibulky, naťový celer (pěkně na drobno pokrájený) nebo třeba zelený hrášek a podobně. Je to opět čistě na vás a vašich možnostech či potřebách. Teď už jen stačí to celé opatrně promíchat gumovou stěrkou dohromady, pěkně ode dna tam zapracujte všechny suroviny. Dochuťte solí, pepřem anebo popřípadě přidejte zbytek dresingu, co jste si dali stranou.

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je potřeba dát alespoň na hodinu do lednice odležet. Pokud máte více času, tak ho tam nechte klidně déle. Věřte, že čas strávený chladu bramborovému salátu udělá jen a jen dobře!   😀

Přiznám se, že jsem salát připravila ráno a servíroval se až k večeři s grilovaným kuřetem. Ale úplně nejlepší byl texaský bramborový salát s nakládanou cibulí až druhý den, kdy se všechny chutě propojí a zejména vyniknou chili papričky a kajenský pepř. Je to salát doopravdy pikantní (tedy v mém podání, vy si ho udělejte klidně jemnější)!

Míru pálivosti si zvolte sami a musím ale říct, že vychlazené pivo vám bude po jídle ještě více chutnat, pokud se bramborový salát pěkně proleží v chladu se vší svou pikantností 😛 . Naložená cibule v laku dodá báječnou křupavost, barvu a chuťově vyzdvihne celý salát. Prostě jiná verze tradičního bramborového salátu stojí za vyzkoušení… Je to na vás, přátelé…

Jestliže jste uvařili pár vajec na tvrdo navíc, tak neváhejte a použijte je do dalšího salátu, tentokrát vskutku odlehčeného z křehkých špenátových listů a upékaných žampionů, recept TADY.

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je báječný samotný, ale i jako příloha, třeba ke grilovanému kuřeti

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je báječný samotný, ale i jako příloha, třeba ke grilovanému kuřeti

 

Mějte krásné dny a dobrou chuť!

 

S láskou Madla

 

 

 

 

 

 

 

 

Sledujte mne a likujte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..