Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí

Švédové jsou velmi dobří pěstitelé brambor a my navíc bydlíme ve farmářském kraji, takže zdroje výtečných a různorodých typů brambor máme doslova za humny. Nakupuji často u okolních farmářů. Je to kvalitní a dobré, ráda je podpořím svým nákupem. Navíc farmář dobře ví, k čemu se který typ brambor hodí a rád mi i poradí, neb ví, že se k němu zase jako zákazník vrátím. Dneska jsem koupila nádherné malé kulaťoučké brambůrky zvané “delikatess” jako stvořené pro bramborový salát!

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je jeden z mých doopravdy oblíbených receptů. Pokud slavíme Vánoce ve Švédsku jako letos a vloni, tak ho připravuji namísto tradičního bramborového salátu. Jen k surovinám přidám zelený spařený hrášek a uberu chili. Třeba i vás osloví právě takový trochu jiný odlehčený recept na bramborový salát.

Následující rozpis je zhruba na 2-3 přílohové porce. Je praktické si tento bramborový salát udělat s předstihem, neb mu náramně svědčí uležení v chladu, minimálně alespoň hodinu, ale klidně i celý den či dva.

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je příjemně pikantní

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je příjemně pikantní

Ingredience

 • 450-500 g malých brambůrek; pokud jsou to nové brambory, tak i se slupkou, ale dobře okartáčované a omyté
 • 1-2 vejce na uvařená na tvrdo (jak je uvařit správně najdete dole v receptu)
 • 40 ml červeného vinného octa
 • cca 1/2 lžíce třtinového cukru (pokud nemáte, použijte klasický)
 • 1-2 červené malé cibule nebo 1 větší, pokrájené na tenké půlměsíčky
 •  1 pálivá chili paprička pokrájená na tenké kroužky či malé kostičky; pokud by moc pálila, tak lžičkou odstraňte semínka a semeník
 • 3 lžíce hořčice (plnotučná, krémžská, medová…..atd.)
 • 3 lžíce majonézy nebo lze 1:1 smíchat se zakysanou smetanou-doporučuji
 • mletý kajenský pepř
 • sůl a čerstvě mletý pepř

jako bonus:

 • zelený hrášek z mrazáku
 • na tenko pokrájenou mrkev a tu naložte k cibuli

na ozdobu si ponechte trošku barevné chili papričky, pažitku či pokrájenou čerstvou petrželku, pažitku apod.

základní suroviny

základní suroviny

Postup

Nejdříve si vyrobíte fofr nakládanou cibuli / zeleninu, která je základem tohoto báječného salátu. V mističce prošlehejte 40 ml červený vinného octa spolu s 1/2 lžíce třtinového cukru a 1/2 lžičkou soli. V podstatě teď vyrábíte nálev na klasické pickles a můžete si do takového nálevu naložit i jiné druhy zeleniny – jen si ho vyrobte o poznání větší množství.

Do této marinády naložte cibuli, chili papričku, na tenko pokrájená kolečka mrkve a nechte marinovat cca 20 minut (ale klidně i déle); tedy po dobu, než do-připravíte zbytek salátu. Občas to promíchejte, protože nálev nepokryje všechnu zeleninu, tak ať se to postupně všechno omáčí v té dobrotě.

Po 20 minutách nálev slijte do uzavíratelné skleničky a nechte si ho v lednici na příště či na naložení další zeleniny nebo jako zálivku třeba do jiného salátu. Fakt to chutná báječně, byla by škoda takové dobroty znova nevyužít!

fofr nakládaná cibule s chili papričkou; zbylý nálev se dá znovu požít k nakládání zeleniny nebo jako zálivka na salát

fofr nakládaná cibule s chili papričkou; zbylý nálev se dá znovu požít k nakládání zeleniny nebo jako zálivka na salát

 Brambory na salát

Dejte je vařit do studené vody s 3/4 lžičky soli a přiklopte poklicí. Přiveďte k varu a vařte na mírném plameni tak dlouho, aby se brambory nerozvařily. Záleží na velikosti a typu brambor. Tady budete muset sami za sebe ozkoušet váš typ brambor, začněte kolem osmé minuty testovat, zda už jsou vařené. Lepší než vidlička (tedy za mne) je kousek tenkého kovového drátku, který používáme doma jen pro vaření a je součástí našeho kuchyňského vybavení.

Po uvaření brambory slijte a nechte okapat v cedníku. Pokud jsou moc velké, tak je opatrně pokrájejte na menší kousky, klidně na kolečka. Okapané brambory vsypte do větší mísy, přidejte k nim cca 1 lžíci nálevu z nakládané cibule. Promíchejte a dejte celou mísu na 20 minut do lednice.

 Trik na snadné loupání brambor

Před vařením ostrým nožem udělejte mělký zářez kolem dokola brambory v té nejobjemnější části  (jako byste malovali rovník na zeměkouli) a dejte je klasicky uvařit. Po uvaření horkou vodu slijte a brambory ponořte do opravdu studené (nejlépe ledové) vody. Za chvilinku půjdou dobře oloupat.

Vezměte bramboru za špičaté okrajez každé strany a pootočte jimi lehce v opačném směru (jako byste ji chtěli vyždímat) a slupku velmi jednoduše stáhněte povrchu brambory.Funguje to báječně!

bramborový salát před závěrečným smícháním

bramborový salát před závěrečným smícháním

Uvařte vejce na tvrdo

Pokud nemáte vejce pokojové teploty, tak prodlužte doporučenou dobu vaření o 1 minutu.

Buď klasickou metodou: vložíte vajíčka do studené vody s trochou octa a přivedete k varu. Poté stáhnete plamen na minimum, aby vody probublávala a necháte vařit 9 minut od bodu varu. Na závěr zchladíte uvařená vejce ve studené vodě a oloupete.

Nebo uvařte vejce na tvrdo způsobem “líné ženy”  😉 . Do kastrůlku dejte vejce a vodu, aby byla ponořená. Přiveďte k varu. V okamžiku bodu varu kastrůlek přiklopte pokličkou a sundejte ze sporáku. Nastavte si časomíru (třeba na mobilu) na 11-12 minut. Po uplynutí stanovené doby vejce také zchlaďte ve studené vodě a oloupejte. Tato metoda je má neijoblíbenější, neb nebudete mít pocákaný sporák vodou z probublávání během varu. O úklid méně a to je fajné!

Oloupaná uvařená vajíčka pokrájejte na drobno (nebo nastrouhejte) do mísy s bramborami, kterou si už vyndejte z lednice. Blížíte se totiž do finále, bramborový salát už je skoro hotov…

Snadný pikantní dresing

V mističte prošlehejte 3 lžíce hořčice, 3 lžíce majonézy (nebo smíchejte v poměru 1:1 majonézu se zakysanou smetanou pro odlehčenější verzi), čerstvě mletý pepř, 1/2 lžičky soli a špetku kajenského pepře. Vylijte dresing do mísy k bramborám, ale ne všechen, prosím! Nechte si pár lžic dresingu stranou na případné doladění konzistence salátu až úplně na závěr, aby jste ho tam případně neměli zbytečně moc.. Je zbytečné mít moc tekutou verzi bramborového salátu.

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí.

Doladění posledních detailů

Do mísy k bramborám tedy máte přidaný nálev z cibule, dresing, vajíčka. Ještě si dopřejte trošku “zeleného”, tedy nějaké bylinky jako je třeba petrželová nať či pažitka (klidně i obojí dohromady).

Kdo by chtěl ještě více vitamínů, tak přidá třeba nať jarní cibulky, zelené listy naťového celeru (pěkně na drobno pokrájený) nebo třeba zelený hrášek, různé naklíčené výhonky a podobně. Mohu doporučit zelený hrášek z mrazáku: stačí ho vhodit rovnou z mrazáku do vroucí vody, cca 1 minutu nechat povařit a pak slít. Zachová si tak nádhernou svěží zelenou barvu, chuť i kulatý tvar.

Teď už jen stačí to všechno celé opatrně promíchat gumovou stěrkou dohromady, popřípadě dosolit, dopepřit…

Trpělivost, salát potřebuje odležet..

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je potřeba dát alespoň na 1 hodinu do lednice odležet. Pokud máte více času, tak ho tam nechte klidně do druhého dne. Věřte, že čas strávený chladu bramborovému salátu udělá jen a jen dobře!   😀

Teprve až po uležení salátu v chladu přidejte v případě nutnosti zbytek dresingu, co jste si dali stranou (pokud to vůbec bude potřeba).

Přiznám se, že jsem salát připravila ráno a servíroval se až k večeři s grilovaným kuřetem. No byla to delikateska, to vám povím! Ale úplně nejlepší byl texaský bramborový salát s nakládanou cibulí až druhý den, kdy se všechny chutě propojí a zejména vyniknou chili papričky a kajenský pepř. Je to salát doopravdy pikantní (tedy v mém podání, vy si ho udělejte klidně jemnější)!

Míru pálivosti si zvolte sami a musím ale říct, že vychlazené pivo vám bude po jídle ještě více chutnat, pokud se bramborový salát pěkně proleží v chladu se vší svou pikantností 😛 . Naložená cibule v laku dodá báječnou křupavost, barvu a chuťově vyzdvihne celý salát. Prostě jiná verze tradičního bramborového salátu stojí za vyzkoušení… Je to na vás, přátelé…

Jestliže jste uvařili pár vajec na tvrdo navíc, tak neváhejte a použijte je do dalšího salátu, tentokrát vskutku odlehčeného z křehkých špenátových listů a upékaných žampionů, recept TADY.

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je báječný samotný, ale i jako příloha, třeba ke grilovanému kuřeti

Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí je báječný samotný, ale i jako příloha, třeba ke grilovanému kuřeti

 

Mějte krásné dny a dobrou chuť!

 

S láskou Madla

 

 

 

 

 

 

 

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

2 komentáře u „Texaský bramborový salát s nakládanou cibulí

 1. Zuzana Filková

  Milá Madlenko!
  Dnes som vyskúšala tvoj recept na šalát a veru, veľmi nám chutil. 🙂 Urobila som síce oveľa viac dresingu 😀 ale vôbec to nevadilo. K nemu som urobila z mletého bravčového mäsa také 1,5 cm hrubé placky, ktoré som opiekla na troche oleja na panvici.
  Veľmi pekne ďakujem za recept. 😘
  Pozdravujem ťa a prajem ti krásne slnečné a oddychové leto!
  Zuzka

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Milá Zuzi, nesmírně ti děkuji za tvou recenzi, neb jsi gurmán každým coulem-to o tobě vím! Navíc jsi delikátní salát doladila další delikateskou a o “žravosti” výsledného díla nemám jediné pochybnosti! 🙂 Kdo umí, ten umí! A to ty ano, umíš…si i užívat života, jsi velmi inspirativní bytost.

   Děkuji za přání, Zuzi! Mé léto má daleko do odpočinkového (zase budeme kolem domu dostavovat další menší budovu), ale určitě už teď je radostné už tím, že to léto je. Po temné dlouhé skandinávské zimě je to balzám na tělo i duši 🙂

   Zdravím tě moc a moc, užívej života plnými doušky 🙂

   S láskou ze severu
   Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..