Domácí pečený kečup

Vím, že jsme ve Skandinávii s úrodou rajčat poněkud pozadu oproti zbytku Evropy. Ale i tak věřím, že následující recept na domácí pečený kečup se vám ještě teď bude hodit. Inspirovala jsem se receptem na pečená domácí povidla ZDE. A protože jsem od přírody tvor lenivější, tak se mi nechtělo v případě vaření kečupu stát 2 hodiny u plotny a míchat a míchat a míchat… Proto jsem domácí kečup prostě vrzla do trouby a šla si po svém. Asi jsem klikař, ale klaplo to na první pokus! Základem úspěchu jsou doopravdy zralá rajčata, troška správně zvoleného koření a trpělivosti. Nic víc. Já jsem nakoupila slaďoučká masivní švédská rajčata za velmi rozumnou cenu a tak jsem se vervou pustila do projektu.

Domácí pečený kečup

Základní recept na domácí pečený kečup obsahuje volnější rozmezí cukru i octa, neb to se může měnit v závislosti na stupni uzrání (sladkosti) rajčat a určitě i podle typu konzumentů (množství cukru upravte dle svého). Děti mají domácí kečup sladší, dospěláci zase třeba pikantnější… Níže v textu máte tipy na to, jak domácí pečený kečup vyladit nejen chuťově, ale i sytostí barvy. Podstatný je fakt, že u domácího kečupu přesně víte, co do něj dáváte..zejména, pokud dáváte zeleninu z vlastní zahrádky či lokální produkce malého zemědělce.

Domácí pečený kečup

Ingredience

  • 2 kg velmi zralých rajčat
  • 250 g cibule
  • 250 g jablek
  • 4 stroužky česneku
  • 130-150 ml jablečného octa
  • 160-200 g cukru
  • 1 vrchovatá lžíce soli, nejlépe bez jodu
  • 1 lžíce mleté sladké papriky
  • 1/2 lžíce uzené mleté papriky (není podmínkou)

koření do sítka či gázy:

  • 2 bobkové listy
  • 6 kuliček celého pepře
  • 6 kuliček nového koření
  • 6 ks celého hřebíčku
  • 1 necelý svitek celé skořice

jako BONUS dle gusta lze přidat kayenský pepř či jiné chili vločky- pikantní koření, popřípadě stonek bazalky apod., pokud chcete tmavou červenou barvu kečupu, přidejte pár lžiček šťávy z čerstvé řepy

základní suroviny; nakonec jsem ještě přidala česnek, uzenou papriku a chili

 

..co budete potřebovat?

Budete ještě potřebovat hluboký pekáč, 2 kusy pečícího papíru, mixer, čisté vypařené, suché sklenice i s těsnícími víčky, naběračku a trychtýř (klidně improvizovaný z uříznutého hrdla PET lahve, čistý hadřík, ochranné rukavice (chňapky)

Domácí pečený kečup

Postup

Troubu rozpalte na 220°C s příčkou uprostřed, oboustranný ohřev.

Hluboký pekáč namočte uvnitř vodou a položte nejdřív 1 vrstvu pečícího papíru trochu víc přes okraj vlevo a 2.vrstu papíru přes něj, víc přes okraj vpravo tak, aby byly všechny okraje pokryté papírem s přesahem směrem ven z pekáče. Tím si zajistíte, že bublající zeleninová šťáva vám neproteče skrz papír na dno. Má totiž jednu nepříjemnou vlastnost: připalovat se. Věřte, že drhnutí takového připáleného pekáče není úplně nejlepší zábava pro dnešní večer 🙂 .

Rajčata hodně zralá očistěte, zbavte stonku, ta veliká rozčtvrťte a menší rozpůlte, vůbec se s tím nemazlete. Oloupanou cibuli pokrájejte na větší kusy, česnekové stroužky ponechte celé, ale oloupejte je, ať je pak horké nemusíte lovit z kečupu a zbavovat slupky. Jablka dobře omytá stačí jen zbavit jadřinců a pokrájet na libovolné kusy, loupat je nemusíte. Vše přendejte do papírem vyloženého pekáče.

Smíchejte cukr s mletou paprikou a solí. Pokud nemáte uzenou papriku, tak ji prostě vynechejte. Oslaďte zeleninu a pak zalijte octem, promíchejte. Jestliže se nehodláte dělit s potomstvem či citlivějšími jedinci o tuto dávku kečupu, doporučím vám přidat trochu kayenského pepře či oblíbených vloček sušených chili papriček. Já jsem nakonec přidala úplně na závěr trochu pikantní sriracha omáčky, kde mne baví ta sladko-kyselost, která luxusně vyladí pečený domácí kečup. Myslím, že troška pikantnosti slaďoučkému kečupu vůbec neuškodí…

Lze přidat i olistěný celý stonek či dva voňavé čerstvé bazalky (lépe se pak vyndavá i se stonkem z horkého kečupu před mixováním). Domácí pečený kečup v mém podání měl naprosto dokonalou sytě červenou barvu po umixování. Ale pokud vám by se barvy zdála příliš bledá, zkuste přidat přidat přírodní barvivo ve formě šťávy z červené řepy, ale přidávejte ho po lžičkách, dobře míchejte a ochutnávejte. Někdy méně je více..

posypte suchou směsí koření a bylinek; sítko uložte volně k zelenině

Koření můžete volně pohodit mezi nakrájenou zeleninu, ale značně si tím zkomplikujete život o něco později, až budete jednotlivé aromatické kuličky lovit v horké hmotě upečené zeleniny. Usnadněte si život použitím třeba kovového sítka na čaj či pruhu obyčejné gázy (obvazu) z vaší domácí lékárničky. Do toho naskládejte všechno koření, skořici i bobkový list klidně naporcujte na menší kusy, ať se vám tam vejdou a dobře uzavřete.

Věřte mi, že tato malinká vychytávka vám velmi usnadní celý proces pečení kečupu. Balíček koření volně vložte mezi zeleninu.

Domácí pečený kečup

Pekáč se zeleninou a kořením vložte do trouby na 220°C na 1 hodinu. Během 1.fáze pečení jsem jedinkrát promíchala, když už okraje některých kusů zeleniny měly tendenci hodně tmavnout. Ale moje trouba-veterán si peče jak chce, takže se tomu prostě přizpůsobuji (já tomu říkám ”cochcárna”-dělá si co chce..). Moderní trouby ale pečou více rovnoměrně a tak míchání možná ani nebude potřeba. Vše ale přizpůsobte vaší troubě a hlavně poslouchejte svou intuici..

Po zhruba 1 hodině pečení zmírněte teplotu na 200°C a přidejte i horkovzduch (pokud ho máte k dispozici). Pečte dalších 40 minut, ale vizuelně hlídejte připalující se okraje zeleniny a případně promíchejte (zejména u horkovzduchu). Pokud horkovzduch nemáte, nic se neděje a pečte o 5-10 minut déle, jestliže je to potřeba. Na závěr se zelenina v podstatě hodně rozpadne, všude v pekáči bude bublat vroucí šťáva (a není jí zrovna málo).

uepčený kečup je dost šťavnatý

Tady si dejte pozor při manipulaci s horkým pekáčem. Já jsem s ním blbě cukla při vytahování z trouby a část horké šťávy se mi vychrstla na skleněná dvířka trouby uvnitř…no mazec, co vám mám vyprávět.. 😀 Smrádeček a do trouby již nebylo vidět ani omylem 🙂 No a to čistění? Očistec! 😀

Vyndejte z touby domácí pečený kečup a nechte malinko vystydnout. Máte 2 možnosti: buď přendejte horkou hmotu kečupu do vysokého hrnce (nádoby) a pak ho pečlivě rozmixujte ručním tyčovým mixerem. Pozor, stříká to, tak si vezměte ochranné rukavice a zástěru.

umixujte postupně směs do hladka

Nebo kečupovou hmotu rozdělte na dvě části a postupně to umixujte ve stolním mixeru. Chvíli na klasické mixování a párkrát na pulsní (pokud ho váš mixer umí-většinou otočením knoflíku do protisměru). Cílem je rozmělnit veškerou zeleninu na padrť.

Opět přichází moment rozhodnutí: buď ponecháte domácí pečený kečup s drobnými kousíčky zeleniny a zrníčky tak, jak je po umixování. Ochutnejte ho a dolaďte dle vašeho gusta. Pro děti zvolte asi tu vyšší hranici cukru, pro dospěláky klidně zakápněte jablečným octem či citronovou šťávou. Nalijte domácí čistých sklenic, očistíte okraje čistým hadříkem, zavíčkujete a postavíte víčkem dolů (na chvíli, aby se chytlo, pak otočíte zpět). Vytvoříte cosi jako indické chutney (čatní).

po umixování můžete ještě propasírovat přes sítko pro jemnou konzistenci; zde jsou ještě hrubší zrníčka

Nebo jestliže máte mlsný jazýček jako já a máte rádi kečup “á la kupovaný”, tedy velmi jemný, bez hrudek a zrníček – v takovém případě domácí pečený kečup potřebuje poslední fázi zpracování: propasírování přes síto (velikost otvorů závisí na tom, co od kečupu očekáváte a jakou máte domácí výbavu v sítech). Při pasírování kečupu si pomáhejte stěrkou (lžící) jak uvnitř síta, tak i zvenčí, aby se neucpávalo-hezky to zvenčí očistěte.

Zbylou drť v sítu vyhoďte, moc jí fakt nebude. Po propasírování jsem domácí pečený kečup dala ještě na 10 minut prohřát do trouby na 150°C (neb byl už chladný a já jsem si navíc potřebovala vyřídit telefonát :-D).

Teplou směs kečupu plňte přes čistý trychtýř (v mém případě uříznuté hrdlo PET 3-litrového demižonu od českého vína) do naprosto čistých a suchých sklenic. Plňte cca 1 cm pod okraj sklenice, který následně očistěte čistým hadříkem (klidně namočeným v alkoholu či octu). Zavíčkujte pevně a otočte dnem vzhůru na pár minut. Víčko se stačí ”přichytit” a vy se hlavně ujistíte, že dobře těsní-v opačném případě je nutno kečup uložit do lednice a urychleně v horizontu 1-2 týdnů raději zkonzumovat.

improvizovala jsem s uříznutým hrdlem PET demižonu od vína namísto trychtýře-má širší hrdlo a lépe se plní sklenice

Domácí pečený kečup již není třeba dále zavařovat ve sklenicích, je konzervován dostatečně. Obdobně jako pečená povidla bez míchání připravovaná obdobným postupem, odkaz na recept je ZDE. Skladujte domácí kečup v chladnu a temnu (špajzka, sklep, garáž). Vydrží týdny, měsíce….než bude zkonzumován, rád si na tu příležitost počká! Ale tuším, že po ochutnání první skleničky budete péct další dávku a další….neb vám domácí pečený kečup prostě bude mizet pod rukama 🙂

Dny letní plynou čím dál tím rychleji, světlo v noci se u nás na severu (konečně) zásadně zkracuje… Občas je ve večerních hodinách cítit ve vzduchu závan podzimu, ačkoliv dny jsou stále tak teplé! Tažní ptáci trénují denně letové formace na příští cestu za sluncem a každý večer to nad jezerem za domem hlučně ožívá :-). Miluju tyto zvuky přírody, jsou pomyslnou jistotou, že vše plyne tak, jak má…

Domácí pečený kečup

Přírodní cykly jsou prostě neúprosné… Proto užívám každého paprsku slunce, nikdo ho není dost! Zahrada tu a tam konečně ožívá pod kapkami deště, který tady ve Skandinávii tolik měsíců chyběl… Je to krásný pocit pozorovat vše, jak se to v přírodě znovu probouzí ke zbytku letního života. Léto budiž pochváleno!

Užívejte, zavařujte, nakládejte, konzervujte, fermentujte, co to dá! V zimě si na toto horké léto ještě rádi vzpomene…všichni… ;-). Jestliže hledáte klasickou i méně všední inspiraci pro konzervaci plodů léta, klikněte TADY. Věřím, že ještě něco objevíte pro své kulinářské experimenty..

Domácí pečený kečup

S hřejivým pocitem na duši pozoruji, jak vzrůstá návštěvnost blogu 🙂 Už vás tu bylo hodně přes 400.00 čtenářů! Mně to přijde jako hodně neuvěřitelné číslo, které mi dává naději, že mohu tomuto světu nabídnout své dary shůry a nezištně se o ně podělit. Jsem moc ráda, že tu jste, přátelé a že se s důvěrou vracíte.. Vážím si vás. Díky!

 

S láskou v srdci…

Madla

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

10 komentářů u „Domácí pečený kečup

  1. Petra

    Dnes jsem vyzkoušela a je perfektní. Byl to navíc můj 1. pokus s domácím kečupem. Dala jsem i trochu štiplavé papriky, chilli a 3 snítky bazalky a je opravdu mňam, i konzistence i barva! Zbytek jsem hned vyzkoušela na špagety a mám v ústech jak v pokojíčku (jak se říkávávalo):-). DOPORUČUJI a recept si ukládám na příští rok.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Peti tedy smekám před vaší kreativitou a citem pro chutě a vůně! Báječnou kombinaci jste využila a pevně věřím, že o to lépe kečup i chutná. Navíc je doma vařený a s láskou připravený… co může být víc? 🙂

      Jen tajk dál, jde vám to výborně!

      S láskou Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Míšo to mne velmi těší a pevně věřím, že to stejně báječně bude i chutnat! Protože domácí kečup je prostě paráda!
      Tak ať se daří 🙂

      S láskou Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Bohunko jsem velmi potěšena dobrým výsledkem vašeho kuchtění! Tak ať chutná! 🙂

      S láskou Madla

  2. Petra

    Moc díky, Madlo, moc ráda kečup vyzkouším, protože povidla jsou úžasná a nemohla jsem je přestat vyrábět, dokud byly švestky!!! 😉

    1. korenizivo Autor příspěvku

      To je moc dobře, Petro, že vás vaření takhle moc baví! 🙂 Rodina bude mít v zimě radost, až bude moci ujídat z letních zásob.. Kečup je v podstatě to samé, jen ne tak tuhé jako povidla. Ale o chuti se nedá ani na vteřinu pochybovat… 😉

      Přeji hodně úspěchů!

      Madla

      1. Anna

        Protlak: z rajčat

        1 1/4 kg rajčat, 1/4 kg cibule, 20 dkg cukru, 1 pol. lžíce soli, 10 celých pepřů, 3 zrnka nového koření, 1/4 l octa, kousek celé skořice, feferonky nemusi davat . Vše vaříme v tlakovém hrnci asi- 10 min. Po uvaření rozmixujeme ponornym mixerem , přecedíme a štavu vaříme 1 hod. do zhoustnutí.a dame do sklenic a otočit na 15min.

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Aničko děkuji za vaše řádky, protlak jsem ještě nezkoušela a vypadá to na první pohled lákavě a navíc jednoduše! Je dobře, že si to tady lidé mohou přečíst a ozkoušet 🙂 Rajčatových výrobků v mé domácnosti není nikdy dost 😉

          Přeji mnoho úspěchů 🙂

          Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..