Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou

Čím více se blížíme k zimnímu období, tím více by se měl člověk zamyšlet při přípravě jídla, aby doplňovat pravidelný přísun vitamínů, minerálů a antioxidantů do svého těla. Myslím tím tedy přirozenou cestou, ne pomocí pilulí  😉 . Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou je vážně dobrý nápad, jak si chutně doplnit vše výše uvedené a vlákninu k tomu. V mé zahrádce se rukole daří nebývale dobře, takže je potřeba ji zpracovat. Je plná betakarotenu, chlorofylu, podporuje trávení a bojuje s únavou, která se plíživě vkrádá do našich těl spolu s ubývajícím slunečním svitem. Všechnu tohle zdraví prospěšné jídlo si vyšperkujeme lehce karamelizovanou chutí porstkého vína, takže si vskutku neošidíme  😎 

Recept je na jednu velkou porci hlavního jídla nebo dvě přílohové. Pokud nemáte porstké víno, klidně ho nahraďte kvalitním balsamico octem, které spolu s pár kapkami citronu na závěr dokáže též podat excelentní výkon na talíři, ikdyž v trošku jiné chuťové škále než portské víno.

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou

Ingredience

  • 100 g černé čočky beluga, propláchnuté ve studené vodě
  • cca 150 g drobnějších hub, pokrájených na plátky, očištěných vlhkým hadříkem; použila jsem tmavé žampiony; pokud máte čerstvé houby z lesa, použijte je
  • 1 cibulka šalotka pokrájená na kolečka
  • cca 2 lžíce olivového oleje
  • 2-3 oloupané stroužky česneku, podrcené plochou stranou nože, pokrájené na hrubo
  • 1 lžička čerstvě pokrájených listů bylinek jako je rozmarýn, tymián apod.
  • cca 50 ml portského vína; pokud ho nemáte, tak použijte kvalitní balsamico ocet -výsledná chuť bude sice odlišná, ikdyž stále excelentní (mám otestováno spolu s pár kapkami citronu)
  • velká 1-2 hrsti listů čerstvé rukoly, propláchnuté a osušené; popřípadě nahraďte roketou
  • sůl a čerstvě podrcený pepř
  • jako bonus si dopřejte pár hoblinek parmezánu
základní suroviny

základní suroviny

Postup

Nejdříve si propláchněte čočku a zbavte případných drobných nečistot. Dejte vařit na cca 20-25 minut s kouskem bylinky či koření proti nadýmání (nové kořeni, bobkový list, řasa nori či rozmarýn apod.). Lehce osolte beluga čočku až na závěr vaření. Zkuste belugu nerozvařit, neb sama o sobě je velmi drobná, pevnější struktury než ostatní druhy čočky a tato vlastnost právě v salátu vynikne.

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou ozdobte pár hoblinkami parmezánu, pokud ho máte rádi

Cca 10 minut před dovařením čočky beluga dejte na studenou pánev olivový olej a česnek. Na vyšším stupni výkonu sporáku (u mne č.7 z 9 celkové škály) restujte pomalu česnek lehce do zlatova za častého míchání. Všechno začne nádherně vonět! Pak k česneku přidejte houby, šalotku i zelené bylinky a pomalu opékejte do křupava. Občas vše promíchejte, na závěr osolte a  opepřete. Nesolte dřív, neb houby by změkly a to přesně nechcete.

pokrájené houby přidejte spolu se šalotkou a bylinkami k orestovanému česneku

pokrájené houby přidejte spolu se šalotkou a bylinkami k orestovanému česneku

V mezičase si slijte přes cedník čočku, nechte okapat a vyndejte z ní případné byliny či koření. Už se blížíte do finále! Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou už teď tak nádherně voní!

Když je směs hub a zeleniny opečená do zlatova s křupavými okraji, tak k nim do horké pánve přilijte portské víno. Okamžitě se začne odpařovat a za stálého míchání se na houbách i šalotce vytvoří lehce zkaramelizovaná vrstvička glazury. Ještě přisypte beluga čočku, ať se krásně prohřeje. Navíc se čočka smísí všemi báječnými vůněmi a chutěmi z pánve, lehce nasaje zbytek delikáního sosu. Nechte portské víno (nebo případný balsamico ocet) téměř úplně odpařit za častého míchání (cca 1-2 minuty). Odstavte pánev ze sporáku a servírujte do hlubších talířů spolu s rukolou.

Podávejte teplý salát z hub na portském s beluga čočkou na „hnízdě“ utvořeném z listů rukoly. Pokud neseženete klasickou nádherně štiplavě peprnou rukolu, tak ji nahraďte běžnější roketou. Pokud jste použili balsamico, tak na závěrečné dochucení přidejte i pár kapek citronu.

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou

Kdo je labužník, tak si dopřeje na vrchol čočkovo-houbové pyramidy i pár hoblinek parmezánu, které lehounce začnou roztávat jako vločky jarního sněhu na povrchu teplého salátu. V tomto bodě určitě nepochybíte  😉 . Vaše tělo potřebuje rozmazlit v rámci podzimních plýskanic!

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou je velmi snadný, nemyslíte? Křupavé houby pokryté lehkou glazurou z portského vína spolu s křehkostí nasládlé šalotky se dokonale doplňují s pikantní štiplavostí rukoly. Vše navíc bezvadně doladí s na skus pevnou čočkou beluga, která je nejen plná vlákniny, antioxidantů, vitamínů i minerálů, ale zejména nízký glykemický index. To znamená, že vás zasytí na dlouhou dobu. Takže je všechno vlastně správně: mlsáte si, ale přitom velmi zdravě a chutně  🙂 . Kdyby jste chtěli další recept s čočkou beluga, tak mrkněte SEM. Určitě to stojí za vyzkoušení!

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou

Teplý salát z hub na portském s beluga čočkou

S láskou Madla.

 

 

 

Sledujte mne a likujte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..