Bylinkovo – ovocná limonáda

Letošní léto nám přineslo pár překvapení v podobě tropických dnů a nocí napříč kontinenty! Dokonce skandinávské teploměry vykazují neskutečné hodnoty nad 30°C a je potřeba dodržovat pitný režim. A není nic jednoduššího a zdravějšího než sáhnout po běžných bylinkách z našich zahrádek či květináčů a vyrobit si rychlé letní osvěžení… Stačit vám bude pár lístků bylinek, třeba máty, meduňky, k tomu třeba pár jahod či jiného sezóního ovoce. Jdeme na to..Pokud máte zahrádku, tak se určitě nějaké ta bylinka u vás najde. Pokud nemáte, tak všechny běžné byliny se dají pěstovat v květináči nebo si je koupíte ve vašem oblíbeném zahradnictví. Sáhla jsem tentokrát po meduňce citronové a mátě peprné. Ale pokud máte doma třeba bazalku či tymián, tak se nebojte použít i takové bylinky. Určitě k osvěžení patří i chuť a vůně citrusových plodů. Nemusíte se omezovat jen na klasický citron. Sáhněte třeba po limetce (já v tom slově slyším právě tu limonádu), pomeranči či grapefruitu, které bývají v letních měsících neprávem opomíjené (spíš je konzumujeme jen v zimních měsících a to je škoda). Pokud máte po ruce čerstvé šťavnaté ovoce, tak ho využijte také, aby bylinková limonáda získala další chuťový rozměr.

nebojte se kombinací více bylinek, já použila meduňku citrónovou spolu s mátou peprnou

nebojte se kombinací více bylinek, já použila meduňku citrónovou spolu s mátou peprnou

Ingredience

  • 1- 2 limetky (podle objemu nápoje, který připravujete, já měla na litr dvě limetky), nejlépe chemicky neošetřená tzv. BIO, pokud nebio – tak dobře omytá v horké vodě a odrbaná kartáčkem, aby se smyly nánosy vosku a případných postřiků
  • hrst listů čerstvé máty
  • hrst listů meduňky
  • jahody či jiné šťavnaté ovoce jako granátové jablko, maliny, borůvky, omyté a pokrájené na kousky nebo někdo rád celé kusy
  • sladidlo typu med či váš oblíbený sirup
  • pár kostek ledu

Postup

Limonáda je jedním ze symbolů léta. Musí vás osvěžit a zárovň dodat vitamíny, kterých není nikdy dost! Použijte citrus, který máte zrovna doma k dispozici. V mém případě to byly limetky z bio produkce. I přesto jsem je přelila dvakrát horkou vodou a pořádně vydrbala kartáčkem od nečistot a vosků. Jednu limetu jsem pomačkala rukou o pracovní plochu stolu, aby povolila její pevná struktura a dala se lépe vymačkat, pak rozpůlila a vymačkala všechnu šťávu do připravené karafy. Druhou limetku jsem po omytí také rozkrojila, nakrájela na asi půl centimetrové plátky a přihodila do nádoby. Teď už jen stačí pokrájet na kousky či plátky vámi zvolené ovoce. Je to proto, že se z ovoce krájením uvolní lahodná šťáva i vůně a rozpustí se v limonádě. My máme čerstvé jahody ze zahrady, takže volba byla jasná. Můžete je tam pokrájet i se sťopkami, ničemu to nevadí. Nyní stačí už jen opláchnout listy bylinek a vhodit do karafy k limetkám. Vhodila jsem pár kostek ledu a dolila karafu studenou vodou. Pokud máte chuť, tak použijte třeba minerálku. Kdo má potřebu tak limonádu osladí pár kapkami medu či sirupu a můžete ihned servírovat! Nicméně pokud máte tu možnost, uložte limonádu na chvíli do chladu, ať se trošku prolnou vůně a chutě bylinek s ovocem, má to pak větší grády.

osvěžení pro letní dny je vyrobené za pár minut

osvěžení pro letní dny je vyrobené za pár minut

Teď už ale honem k vodě užívat léta a tato limonáda by neměla chybět ve vašem piknikovém koši, třeba v obdobné variaci na tento recept. Je to jen čistě na vaší fantazii..

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..