Fazolovo-dýňová voňavá polévka

Dny se naplnily šedou barvou deštivého skandinávského nebe, na severu Švédska včera už sněžilo, o kousek níž mají záplavy, ale my všichni si ještě pořád pamatujeme barvy léta! A já se teď snažím zapamatovat si všechny dojmy, vůně, vzpomínky…je toho tolik! Na depresi z podzimu mám super účinnou léčbu! Fazolovo-dýňovou voňavou polévku. Záplava barev a vůní si vás podmaní hned na první pohled a což teprve až ji ochutnáte! Pryč se splíny šedých dnů a pojďme si ten den tak trochu rozsvítit takovouto dobrotou.

Ingredience

 • 2 plechovky tmavých fazolí (každá po cca 420 g), propláchnutých a okapaných
 • 1 plechovka drcených rajčat (cca 420 g)
 • cca 450 g dýňového pyré (mám v mrazáku a odměřila jsem to po rozmražení na 1 plechovku od rajčat)
 • 1 středně velká červená cibule pokrájená na kousky, ale můžete použít i žlutou či bílou jako já, neb ta má červená už nebyla čerstvá…..; je to spíš o vizuelním dojmu než o chuti
 • 2 stroužky drceného česneku
 • cca 100 ml oleje; použila jsem řepkový lisovaný za studena, neb je nádherně žlutý; použijte klidně olivový obyčejný
 • cca 4 hrnky zeleninového vývaru (téměř litr), lepší je mít ho teplý
 • 1 lžíce drceného římského kmínu
 • 1 lžička soli
 • 1 lžička mleté skořice
 • 1 lžička mletého nového koření (utloukla jsem 4 celé kuličky v hmoždíři)
 • 1/2 lžičky čerstvě mletého pepře
 • 3 lžíce balsamico octa
 • kdo to rád ostřejší, tak si přidá chilli papričky či kayenský pepř
 • na ozdobu 2 lžíce zakysané smetany a 2 lžíce nasucho opražených dýňových semínek
fazolovo-dýňová polévka je voňavá po skořici, římském kmínu a novém koření. Dýňové pyré a drcená rajčata dodají hustotu a krásnou barvu.

fazolovo-dýňová polévka je voňavá po skořici, římském kmínu a novém koření. Dýňové pyré a drcená rajčata dodají hustotu a krásnou barvu.

Postup

Připravte si stolní mixer a pokud ho nemáte, tak ruční mixer. V hrnci (kde budete později vařit polévku) si rozehřejte olej a přidejte do něj cibuli, římský kmín, skořici, nové koření a nakonec i česnek, opékejte na mírném plameni pomalu, asi tak 3 minuty do světle hněda. Osolte.

fazolovo-dýňová polévka

fazolovo-dýňová polévka

Do mixeru dejte fazole, drcená rajčata a polovičku vývaru a umixujte. Vlijte umixovanou fazolovo-tomatovou směs do hrnce na opečenou kořeněnou cibuli, přilijte zbytek vývaru a dýňového pyré. Vařte nepřikryté do zhoustnutí cca 45 minut za častějšího míchání, vařečkou oddělujte ode dna hustou usazující se hmotu. Po vypnutí sporáku ještě vlijte balsamico ocet, případně kayenský pepř a promíchejte. Na talířích servírujte se lžičkou zakysané smetany a posypte jednotlivé porce na sucho opraženými dýňovými semínky.

Je to velmi hustá fazolovo-dýňová vonavá polévka plná chutí pro chladné podzimní dny. Skořice s římským kmínem i novým kořením vytvářejí exotické vůně po kuchyni, zejména pokud je před použitím v jídle tepelně zpracujete např. pražením či opékáním v horkém oleji. To se teprve pak rozvine jejich síla i potenciál! Balsamico ocet na konci přidá ten správný chuťový “ocásek” a zakysaná smetana vše zjemní.. Je to takové barevné a voňavé pohlazení po duši do pošmourných dnů.

fazolovo-dýňová polévka

fazolovo-dýňová polévka

Určitě nezaměňujte náš klasický kmín s kmínem římským. Jsou sice po biologické stránce příbuzní, nicméně chuťově jsou si hodně vzdálení. Je to typické orientální koření nejen Středního Východu, ale i hojně používané i v africké, indické či mexické kuchyni a má zcela jedinečnou chuť. Vyzkoušejte to! Naprosto běžně římský kmín (jinak se mu často také říká kumin) koupíte v prodejnách zdravé výživy či v obchodech s kořením. Spolu s mletým koriandrem, skořicí, římský kmín tvoří základ orientální kuchyně.

Skandinávský podzim je tu (teplotně tedy bezesporu ano) a to se začne odrážet i na mé melancholii a sklonům vařit s aromatickými kombinacemi koření ze všech koutů světa. Miluji gastro experimenty! Dneska jsem vařila džem z borůvek a tak jsem v rámci deštivého rána tam dala trochu mletého hřebíčku, kardamonu a skořice. A ejhle! Super kombinace se zadařila naprosto fantasticky! Lepší džem jsem ještě neuvařila. Při chladnutí džemu jsem tam kápla vanilku a mám hotové zahřátí na zimu. Už se vidím u krbu se sklenkou voňavého džemu… Dost obdobně na duši zahřeje i tato fazolovo-dýňová voňavá polévka!

 

fazolovo-dýňová polévka

fazolovo-dýňová polévka

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..