Fofr špagety s mozzarellou a rajčátky

Život teď získává jiné obrysy, nové energie s příchozím jarem a celkově se vše tak nějak zrychlilo. To, co jindy trvalo věčnost nyní prosviští kolem mne kosmickou rychlostí a nedává ani šanci se nad tím pozastavit. Asi si na to budu muset zvyknout  8-). Součástí tohoto vývoje je i fakt, že občas je těžké vměstnat vaření do denního programu. Ale zanedbávat se nehodlám, a tak vznikají tyto recepty z náhlého popudu mysli sevřené v časově nabitém diáři. Fofr špagety s mozzarellou a rajčátky jsou exaktní lahodný výsledek takové situace. Jsem vděčná za takové momenty, kdy odložím logiku, plány apod a začnu používat intuici. Vznikají pak naprosto geniálně jednoduché recepty jako tento, který vám dnes ukáži.

V dalších řádcích jsou suroviny odhadem na jednu porci běžného hladového strávníka a vše si upravte podle svých potřeb. Nebojte se toho, že tu nejsou gramy ani millitry  😉  Předpokladem k úspěchu jsou čerstvé suroviny, pak není šance že by se vám recept nepovedl.

Fofr špagety s mozzarellou a rajčátky

Fofr špagety s mozzarellou a rajčátky

Ingredience

  • špagety nebo jiné těstoviny
  • hodně zralá cherry rajčátka cca 6-7 ks; pokud je neskladujete v lednici (tam fakt nepatří), tak by to neměl být problém
  • mozzarella, slitá z nálevu a okapaná
  • česnek cca 2 větší stroužky
  • sůl a čerstvě namletý pepř
  • listy čerstvé bazalky (asi hrst zmáčknutých listů)
  • olivový olej
  • jako bonus (pokud tedy máte, ale není to podmínkou): půlka malé červené cibule či šalotky na půlměsíčky, přihoďte listy čerstvého špenátu bez stonku a taky lžíce studeného másla na závěr
suroviny na fofr špagety s mozzarellou a rajčátky

suroviny na fofr špagety s mozzarellou a rajčátky

Postup

Příprava je důležitá, ale velmi snadná. Uvařte těstoviny dle návodu v osolené vodě. Během vaření těstoviny nechte okapat mozzarellu z nálevu a pokrájejte na kostičky (nebo prstama natrhejte na malé kousky). Pokrájejte si na hrubo bazalkové listy. Pokud budete používat čerstvý špenát, tak ho opláchněte, osušte a uštípejte mu tužší stonky. Česnek oloupejte a plochou stranou nože ho jednoduše rozmáčkněte. Omytá cherry rajčátka prostě přepulte či rozčtvrťte – to záleží na jejich velikosti. Fofr špagety s mozzarellou a rajčátky budou vařené za pár minut a je dobré mít vše nachystáno dopředu.

Na studené pánvi se pomalu rozehřejte olivový olej a česnek. Občas stroužky otočte, jde nám jen o to olej ovonět. Až bude česnek zlatavý, tak ho vyjměte. Sporák si nastavte na téměř plný výkon, suroviny mějte po ruce a teď už to všechno půjde rychle. Těstoviny by už měly být z poloviny uvařené, za cca 4-5 minut půjdou do pánve, ale zachyťte trochu vody, ve které se vařily – bude se hodit.

Do oleje vsypte případnou cibuli, pak hned rajčata, pěkně opečte, ať se jim zkrabatí slupka (trvá to cca 2 minuty), přihoďte špenátové listy (pokud je vůbec použijete), nechte zavadnout (cca 1,5 minuty), pak mozzarellu. Je potřeba směs na pánvi často míchat, neodcházet od vaření. Sýr se začne krásně rozpuštět a táhnout. V tento okamžik do pánve přidejte uvařené těstoviny s trochou vody, ve které se vařily, neb ta má v sobě škrob, který vám vytvoří omáčku. Na těstoviny nasypte bazalku a pěkně obsah pánve promíchejte (proházejte). Vypněte v zápětí sporák. Pokud by jste si chtěli dopřát extra krémovou omáčku, tak do horké směsi vmíchejte studené máslo a velmi dobře zamíchejte, aby se dostalo úplně všude a lahodné těstoviny se jím obalily.

Fofr špagety s mozzarellou a rajčátky

Fofr špagety s mozzarellou a rajčátky

Ihned servírujte (to myslím vážně), než sýr začne tuhnout. Na talíři každou porci špaget dozdobte čerstvou bazalkou, dochuťte čerstvě namletým pepřem. Spolu se sklenkou dobrého bílého vínka si nechte chutnat a užívejte si svou chvilku klidu. Fofr špagety s mozzarellou a rajčátky jsou taková lahoda!!! Mozzarella umí vykouzlit tak jemnou a delikátní chuť! Bazalka vše osvěží, ovoní a rajčátka tomu dodají typickou šťávu, co všichni tak milujeme na italských pokrmech. Nemám prostě více slov k tomuto geniáně jednoduchému jídlu.

Celý tento recept je o čerstvých a poctivých surovinách. Tady nic neošidíte, ani sušenou bazalkou, ani rajčaty z plechovky či rádoby mozzarellou za pětikorunu z marketu  ;-). To fakticky nefunguje. Ale když si dopřejete čerstvost, tak ochutnáte vskutku božský pokrm doslova za pár minut. Já jsem tento recept tvořila “za běhu” a spotřebováním zbytečků v lednici.

Fofr špagety s mozzarellou a rajčátky

Fofr špagety s mozzarellou a rajčátky

Po nafocení surovin na mne koukla z lednice mistička špenátových listů a půlka malé červené cibule. Tak jsem to prostě přihodila do pánve, nebyl totiž čas nad něčím přemýšlet (nebyl čas to fotit celé znovu). Vařím hodně často podle intuice a neměřím suroviny, beru to prostě podle oka. A to je přesně i tento případ, proto zde nejsou uvedeny žádné přesné míry či váhy, neb to prostě měřeno ani nebylo  😎

U vaření je se potřeba občas doopravdy uvolnit, nemyslet na přesný recept a prostě se nechat vést srdcem. Nevím, zda to má na svědomí nastupující jaro, ale čím dál tím víc takhle vařím a peču já. Neříkám, že je to pro všechny, ale zkusit to jednou za čas může každý. Tento recept na fofr špagety s mozzarellou a rajčátky je k tomu jako stvořený.

konečně dorazilo jaro i k nám na zahradu...

konečně dorazilo jaro i k nám na zahradu…

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..