Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami

Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami, kdy v jediném pekáči naleznete delikátní chutě a vůně najednou. Přesvědčí snad i velké odpůrce kořenové zeleniny, že to může chutnat přímo božsky, když se prostě správně připraví. Já sama do této skupiny totiž taky spadám 😀 . Navíc nezamažete víc než jen škrabku a jediný pekáč. Co víc si přát? 😉 Zimní plískanice, stále přítomná šeď na skandinávské obloze v tomto období mne nutí zpříjemnit si život alespoň pestrými recepty nabitými vitamíny, vůněmi a neočekávatelnými chutěmi. Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami je tentokrát záměrně bez přesně udaných množství surovin, neb je to čistě na vás, kolik toho sníte a jaké druhy zeleniny vyberete. Berte to jako inspiraci a trénink pro vaší fantazii ;-). Sýr feta můžete nahradit balkánským sýrem.

Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami, ozdobená čerstvými bylinami

Ingredience

  • kořenová zelenina: pastiňák, mrkev, kořen peržele, celer atd.
  • další druhy zeleniny jako brambory, česnek, dýně….
  • čerstvé nebo sušené bylinky; já používám rozmarýn, vločky chili
  • sýr feta či balkánský sýr
  • sůl, čerstvě mletý pepř
  • olivový olej 2-3 lžíce

pokrájejte libovolnou kořenovou zeleninu na přibližně stejné kousky, stroužky česneku nechte ve slupce

Postup

Zeleniny dejte tolik, kolik sníte. Počítejte s tím, že pečením se zmenší na výsledném objemu cca o 1/4. Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami je lehké jídlo, to znamená, že se ho jen tak nepřejíte ;-). Já používám pastiňák (3-4 ks), 1/2 menší bulvy celeru, 3-4 brambory, červenou cibuli na klínky pokrájenou, česnek (i celou menší palici), chili papričky, dýni…co dům dá 😉

Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami

Zapněte troubu na oboustranný ohřev na 190°C s mřížkou uprostřed. Pokud budete používat horkovzduch, tak stačí teplota 180°C. Použijte dostatečně velký pekáček či plech vyložený pečícím papírem, aby zelenina byla jen v jedné vrstvě.

Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami

Zeleninu si oloupejte a nakrájejte na přibližně stejně velké kousky. Česnekové stroužky oddělte od sebe, ale nechte je ve slupce. Všechnu zeleninu smíchejte s olivovým olejem, bylinkami, pepřem a solí (raději méně, neb sýr je slaný, celý pokrm se dá dosolit vždycky).

Dejte péct na cca 20 minut (u horkovzduchu to může být o malinko méně). Pak zeleninu vizuelně zkontrolujte a obracečkou promíchejte tak, aby se jednotlivé kousky zeleniny do křupava opekly ze všech stran. Za cca 12 minut opět zopakujte, aby se to nepřipálilo.

nechte zeleninu dobře opéct v dostatečně velkém pekáčku a nezapomínejte jí promíchávat, aby se nepřipálila

Při druhém obracení zeleniny prstama na ni nadrobte vámi zvolené množství sýru feta či balkánského sýru (množství je opět čistě na vás) a dejte znovu péct na cca 12-15 minut. Tady záleží, jak moc propečenou zeleninu chcete mít.

na téměř dopečenou zeleninu nadrobte sýr feta nebo balkánský sýr

Sýr začne získávat zlatavou barvu na krajích a pro mne je to znamení, že křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami je připravena k servírování. Kuchyní se line libá vůně a já většinou už v tu dobu slintám jako bernardýn 😀

Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami je jedno z jídel, které ne úplně dobře vypadá na talíři, ale to víc chutná. Je to jedna z opravdových stálic mého jídleníčku. Zejména v takových těch večerních stavech, kdy je člověk doopravdy hladový a neví “co by” slupnul. Zeleniny je v mé lednici vždycky dostatek.

Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami

Miluju upečené celé stroužky česneku ve slupce, neb výsledně chutná jako aromatické pečené jablko, v kombinaci s rozmarýnem je to prostě božská mana! Třeba pastiňák mi chuťově sedí lépe než kořen petržele. Nebojte se experimentovat v kuchyni! Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami je naprosto ideální recept na takové “pokusy”.

Nechte si tedy chutnat. Já pevně doufám, že tomuto receptu neodoláte a fakt ho zkusíte, ikdyž jinak nejste s kořenovou zeleninou zrovna moc kamarádi (jako já, fakt!). Ty křupavě vypečené kousky zeleniny totiž změní chuť pečením do lehce nasládlé a slanost sýru to delikátně vyrovná.

Křupavá kořenová zelenina s fetou a bylinkami

Mějte se pohodově a nechte si chutnat!

 

S láskou Madla

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..