Limetkové kuře s koriandrem

Jak už jste pochopili, nejsem zrovna fandou masa, ale občas udělám čestnou výjimku, pokud mi na maso přijde chuť. Tentokrát jsem zvolila trošku nezvyklou kombinaci limetkové vůně i chuti, česneku a zeleného koriandru pro kuřecí kousky. Je to velmi jednoduché a rychlé jídlo, keré vám zabere v přípravě 10 minut a pečení půl hodinky. Takže stihnete kolem ještě spoustu věcí udělat  😉 . Limetkové kuře s koriandrem vás doufám potěší tak, jako mne a věřím, že jeho přípravu zvládnete velmi snadno. 

Následující rozpis je pro 2 osoby, ale snadno si ho přepočítáte na počet strávníků ve vaší rodině.

Limetkové kuře s koriandrem

Limetkové kuře s koriandrem

Ingredience

  • 6 kuřecích kousků s kostí a kůží (použila jsme stehýnka, ale bezva jsou čtvrtky); omyté a osušené
  • 6 lžiček hnědého cukru
  • 2 vrchovaté lžičky sušených bylin dle libosti (šalvěj, oregáno, bazalka, tymián, atd.; klidně kombinujte)
  • 1 zarovnaná lžička mleté uzené papriky
  • 4 lžíce másla
  • 2 oloupané stroužky česneku nasekaného na drobno
  • cca 200 ml kuřecího vývaru (necelý hrnek)
  • šťáva z 1 – 1½ limetky
  • 1  větší hrst posekané koriandrové natě
  • sůl a čerstvě namletý pepř
základní suroviny

základní suroviny

Postup

Předehřejte si troubu na 180°C. Nad talířkem lehce obalte jednotlivé porce kuřete cca lžičkou cukru ze všech stran a sušenými bylinkami s paprikou, lehce osolte a opepřete.

Pokud vlastníte pánev vhodnou i na pečení v troubě, tak ji tentokrát využijte. Pokud ne, připravte si vedle klasické pánve i menší pekáček. V pánvi si rozehřejte 2 lžíce másla na vyšším středním výkonu sporáku. Přidejte kuřecí kousky, až máslo začně lehce bublat. Pokud používáte kuřecí čtvrtky s kůží, tak tak je nejprvě položte kůží dolů na pánev. Opečte ze všech stran do karamelově zlaté barvy (to trvá cca 3 minuty z každé strany) a dejte stranou. Cukr se rozpustí a udělá na kůži krásně křupavou krustu.

kůže posypaná cukrem, který se teplem rozpustí dostane karamelový nádech a krásně křupe

kůže posypaná cukrem, který se teplem rozpustí dostane karamelový nádech a krásně křupe

Rozpusťte v té samé pánvi další 2 lžíce másla, přidejte česnek a za stálého míchání ho opečte do zlatova (cca 1-2 minuty). Přilijte kuřecí vývar, limetkovou šťávu a na konec i koriandrovou nať. Stáhněte výkon sporáku na minimum, aby omáčka jen zlehka probublávala nechte ji trochu zredukovat po dobu cca 5 minut. Pokud máte pánev, kterou můžete dát do trouby, tak tam vraťte to opečené kuře. Pokud nemáte takovou pánev, tak kuře i omáčku přesuňte do menšího pekáčku. Nechte péct cca 25 -30 minut. Limetkové kuře s koriandrem ihned servírujte s libovolnou přílohou. Použila jsem pečené brambůrky s česnekem a parmezánem. Ale klidně si tento pokrm umím představit s rýží či kouskem kváskového domácího chleba.

opečené kuřecí kousky smíchejte s připravenou omáčkou a dejte péct do vyhřáté trouby na cca 25 minut

opečené kuřecí kousky smíchejte s připravenou omáčkou a dejte péct do vyhřáté trouby na cca 25 minut

Limetkové kuře s koriandrem je nádherně aromatické a limetka hraje překvapivý chuťový prim! Není ani zdaleka tak ostře kyselá jako citrony neb i zkramelizovaný cukr celé jídlo krásně vybalancuje. Použila jsem naprosté minimum soli. Zelená nať koriandru svou zemistostí umocnila nevšední chuťový zážitek. Maso šlo krásně od kosti a bylo jemně prostoupené limetkovou šťávou, česnekem i vůní koriandru. A ten výpek!!? To byla slast sama o sobě, že jsem pekáček vytřela kouskem domácího chleba a neskutečně si to vychutnala s parádně omaštěnou pusou i prsty  😀 . Nebudeme se přeci žinýrovat, ne? 😛

Limetkové kuře s koriandrem s kouskem domácího chleba a salátem

Limetkové kuře s koriandrem s kouskem domácího chleba a salátem

Toto je jeden z tipů na snadnou večeři či oběd během pracovního týdne a myslím, že se k tomuto receptu budu ještě ráda vracet. Vůně, která se linula celým domem během pečení byla naprosto fantastická! Limetkové kuře s koriandrem stojí za vyzkoušení!

Limetkové kuře s koriandrem

Limetkové kuře s koriandrem

Nechte si chutnat!

 

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.