Okurkovo-cibulová čalamáda

Je sezona zavařování a konzervace letní úrody, čas připravit se na dlouhé zimní večery. S pocitem, že police ve vaší spižírně se pyšní domácími výrobky se tak nějak lépe žije, ne? Ve Švédsku máme doslova “okurkovou sezónu” a tak je škoda ji nevyužít. Okurkovo-cibulová čalamáda je nesmírně snadná možnost, jak si připravit zimní zásoby se špetkou pikatní chuti kari a chili. Je to recept vhodný i pro naprosté nováčky na poli zavařování a není se čeho bát.

Že vám zní kari trochu divně do nakládaných okurek a cibule?  😎  Tak počkejte, až tenhle počin ochutnáte! S velkou pravděpodobností se tato pikantní čalamáda stane vaší oblíbenou a budete bránit vlastním tělem před zbytkem rodiny poslední skleničku ze spižírny 😀 

Pokud si k okurkám a cibuli budete chtít přihodit i další zeleninu, tak neváhejte a jděte do toho. Vezměte nějaké barevnější papriky či mrkev nebo malé růžičky brokolice apod. Já jsem teď v další várce vyzkoušela chili papričky (bez semínek, navíc jsem pracovala v gumových rukavicích) a nadrcený česnek pokrájený na drobnější kousky přihodit k okurkám a cibuli. Je to pecka! Můžete česnek klidně i jen prolisovat do nálevu, ale můj poznatek je takový, že kousky česneku mezi další zeleninou jsou prostě výraznější a chutnější.

Čalamádu si klidně udělejte z polovičního množství zeleniny a zbylý nálev si v chladu uschovejte na další várku, viz pod článkem odstavec “Idea”.

Okurkovo-cibulová čalamáda

Okurkovo-cibulová čalamáda

Ingredience

 • 5 kg salátových okurek (cca 12 kusů průměrné velikosti)
 • 1 kg bílé či žluté cibule
 • 160 g soli

na nálev budete potřebovat:

 • 6 dcl octa
 • 4 dcl cukru (použijte stejnou odměrku jako na ocet)
 • 1 lžičku pepře, klidně kombinaci barevných pepřů (nejlépe čerstvě namletý)
 • 1 lžičku kari
 • 2 lžíce posekaných listů kopru (klidně ho dejte i méně či více, tady ve Švédsku se kopr používá v hojném množství)
 • 1 lžička chili papriček či kajenského pepře (ale množství je závislé na vás, jak moc pikantní nálev chcete mít….)
 • jako bonus si milovníci česneku nalisují pár stroužků do nálevu (nebo jen do části z něj)
očištěnou zeleninu si rozkrojte podélně napůl, aby jste ve výsledku dostali tenké půlměsíčky po nakrájení

očištěnou zeleninu si rozkrojte podélně napůl, aby jste ve výsledku dostali tenké půlměsíčky po nakrájení

Postup

Připravte si velkou mísu či lavor, kam budete pokrájenou zeleninu dávat. Pak se bude hodit řádně nabroušený nůž nebo mandolína či ještě lépe robot s krouhačem na tenké plátky. Určitě později využijete široký zavařovací hrnec, čisté sklenice na zavařování s těsnícími víčky (doporučuji vypláchnout horkou vodou, kapkou jaru a octa a nechat oschnout).

Postup není nijak složitý a v mezičase po nasolení zeleniny si stihnete připravit věci na zavařování.

zaměstnejte trochu techniku - robot skrouhačem (pokud ji doma máte), nebo mandolinu, struhadlo či ostrý nůž

zaměstnejte trochu techniku – robot skrouhačem (pokud ji doma máte), nebo mandolinu, struhadlo či ostrý nůž

Začněte očištěním slupky okurek kartáčkem na zeleninu (ale neloupejte je), odkrojte špičky (někdy bývají nahořklé). Podélně okurky rozkrojte. Cibuli oloupejte, odkrojte kořenovou část (je tvrdá) a rozpůlte opět podélně od špičky ke kořínkům. Pokud budete přiidávat i další jinou zeleninu, postupujte obdobně.

Teď už jen stačí zeleninu naplátkovat. Jakým způsobem – to nechám na vás. Použila jsem robota s krouhačem na tenké plátky a celou várku jsem měla naporcovanou za cca 4 minuty na nízké otáčky. Jde to velmi rychle! Vzniknou vám ve finále tenké půlměsíčky okurek a cibule, které ve velké vhodné nádobě promíchejte se solí (prosolte všechny vrstvy a řádně promněte prstama). Nasolenou zeleninu nechte celé odstát 2 hodiny při pokojové teplotě. Zelenina změkne, pustí šťávu a to je to, co přesně potřebujete.

nakrouhaná zelenina před nasolením

nakrouhaná zelenina před nasolením

Okurkovo-cibulová čalamáda má jednoduchý a kořeněný nálev, který vyrobíte prostým smícháním octa, cukru a koření včetně kopru či případného česneku (já pro něj hlasuji, neb je to fakt ještě o kousek pikatnější záležitost). Aby se cukr lépe rozpustil, je dobré nálev lehce přihřát na sporáku za častého míchání se cukr velmi rychle rozpustí. Ale v žádném případě nenechte nálev vařit, fakt stačí zahřát na tělesnou teplotu na střední výkon sporáku a za minutu je to hotové!

do vyždímané zeleniny přidejte nálev; barevný pepř i chili papričky nejen pikantně chutnají, ale i dobře vypadají

do vyždímané zeleniny přidejte nálev; barevný pepř i chili papričky nejen pikantně chutnají, ale i dobře vypadají

Ještě stále máte dost času si vyčistit sklenice i víčka. Také najděte širší zavařovací hrnec a ten ze 2/3 naplňte horkou vodou a přiveďte k varu. Na dno zavařovacího hrnce složte starou utěrku, aby se sklenky nerozbily o sebe navzájem, ale i o dno při klokotání vroucí vody.

Po 2 hodinách solný nálev slijte a zeleninu rukama vyždímejte nad cedníkem (kdyby vám z rukou padaly kousky zeleniny, tak ať se to dá vrátit zpět do mísy). Vodu z okurek a cibule prostě vylijte, svou práci vykonala a není jí už potřeba. Do mísy s vyždímanými okurkami a cibulí přidejte nálev. Opět přijde na řadu řádné promačkávání a promíchávání, aby se nálev dostal doopravdy úplně všude. Tuto směs na čalamádu jednoduše rukama naládujte do sklenic na zavařování a nechejte cca 1 cm okraj pod víčkem volný. Očistěte okraje sklenice od nečistot, aby víčko mohlo správně těsnit a sklenici uzavřete na pevno, jak jen nejlépe vám to půjde.

Až budete mít hotovo, tak sklenice opatrně ponořet do zavařovacího hrnce s vroucí vodou a zavařte po dobu 20 minut. Není potřeba mít sklenice ve vodě zcela ponořené během zavařování (já je měla jen ze dvou třetin ve vodě). Po 20 minutách opatrně sklenky vyjměte z vroucí vody, otočte víčkem dolů, postavte na utěrku a nechte vychladnout. Celý proces zavařování se pracuje s vařící vodou a tak v rámci bezpečnosti doporučuji nosit ochranné chňapky proti popálení.

No a to je celé, okurkovo-cibulová čalamáda víc nic nepotřebuje! Skleničky si dejte někam do temna a na chladnější místo, aby ještě déle vydržely a neztratily nic ze své veselé žluto-zelené barvy. Pokud si myslíte, že okurkovo-cibulová čalamáda je ještě málo zeleninová, tak si tam klidně krouhněte barevné papriky, mrkev, barevné chili papričky na kružky, růžičky květáku či brokolice. To už je čistě na vás, přátelé!

okurkovo-cibulová čalamáda

okurkovo-cibulová čalamáda

Česnek, kopr i chili jsou také věcí vaší volby, já to ale nakládám prostě se vším všudy  😉 . Tahle čalamáda je vskutku kořeněná a pikantní! Spousta lidí si myslí, že dát kari do okurek není nic dobrého a ochutnání takové delikatesy odsouvají “až někdy na jindy”. Jenže jakmile ochutnáte první sklenku, nebudete chtít už nikdy jinak okurky s cibulí nakládat  😀 . Za mne je z toho fakt závislost! Okurkovo-cibulová čalamáda je výborná jako příloha k jídlu, nebo jen tak k mlsání se sklenkou vína či piva, posezení s přáteli… možností je mraky! Tento způsob přípravy čalamády je jinak také známý jako “americké okurky”.

Idea

Pokud nemáte doma potřebné množství okurek či cibule, tak si prostě připravte nálev, zpracujte do čalamády jen zeleninu, kterou zrovna doma máte a zbylý nálev těsnící nádobě skladujte v lednici do příští várky, nic se mu nestane. Před vlitím do vyždímané zeleniny nálev dobře promíchejte, aby se koření usazené na dně sklenice dostalo zpět do celého láku. Já sama jsem zavařovala čalamádu na dvakrát (čekala jsem, až mi zlevní okurky v místním obchodě na pětikorunu za kus).

Okurkovo-cibulová čalamáda

Okurkovo-cibulová čalamáda

Přeji vám všem dobrou chuť a budu ráda, pokud se s námi tady v komentářích podělíte o vaše tipy a zkušenosti. Zima se blíží a tak zavařených sklenic není nikdy dost  😉

 

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

16 komentářů u „Okurkovo-cibulová čalamáda

 1. Anděla

  Dobrý den, musím říct, že jsem měla strach, ale ne z vašeho receptu… Ale z toho,že už ho nenajdu..! Bohužel jsem si ho neuložila. Ale našla jsem ho!
  Vloni jsem dělala tuto čalamadu a je to neskutečná žranice! Promiňte, ale jinak to nejde popsat.
  Dala jsem tam veškeré suroviny co doporučujete a bylo to mooooc dobré .
  Děkuji Vám za vynikající recept!
  Přeji vše dobré.
  Anděla.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Andělko, děkuji vám za tento krásný komentář! Je v něm všechno z vaší lidské podstaty-od zbytečného strachu, že recept nenajdete, přes radost při jeho objevení a slastné pocity při konzumaci téhle opravdu žravé dobroty 🙂 Je to tak nádherně upřímně lidské, že to vykouzlilo velký úsměv na mé tváři!

   Děkuji mnohokráte, děláte čest svému nádhernému jménu (to vám upřímně závidím, vaši rodiče vás tak pojmenovali s hlubokou lásou v srdci).
   A vůbec není třeba se omlouvat za to vystihující slovo “žravé”, neb je vskutku nesmírně výstižné a čeština je v tomto ohledu zcela unikátní jazyk 🙂 trefila jste to náramně!

   Přeji vám vše dobré s láskou v srdci, Andělko. Stále tvořte, usmívejte se a dělejte radost sobě i ostatním milovaným bytostem.

   S láskou Madla

 2. maměnka

  Dobrý den,
  velmi vám děkuji za výborný recept. Nevěděla jsem co s nadúrodou okurek, prošla jsem více receptů a ten váš se mi nejvíc zamlouval. Z nálevu jsem měla trochu obavy, ale spolu s okurkami je opravdu výborný. Určitě jsem takto okurky nezavařovala naposledy. Ještě jedsnou děkuji.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Aničko tak to je mi ctí, že zrovna tento recept vás zaujal mezi mnoha a mnoha dalšími… Pevně věřím, že čalamáda zachutná natolik, že uděláte další várku! 🙂

   Mějte úspěšné dny.

   S láskou Madla

 3. Jitka Dostálová

  Dobrý den, děkuji za recept, naprosto výborná chuť, dali jsme i chilli, kopr, česnek, kari a barevný pepř a super. Krásný den, Jitka

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Jitko tahle čalamáda za mne nemá chybu a je fantasticky variabilní, přesně dle každého chutě! 🙂 Je mi potěšením, že chutná i u vás doma!

   Mějte krásné letní a tvořivé dny.

   S láskou Madla

 4. David

  Tak už mám také naloženo. Jak dlouho musí člověk na tu dobrotu čekat než bude smět otevřít první sklenici?? Už jen při pohledu na tu krásu bych je nejraději snědl všechny 😀

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Davide, musím se smát 😀 Měla jsem tu samou otázku, když jsme čalalmádu dělala prvně… Otevřít jí můžete v podstatě už druhý den, ale čím delší odstup, tím proleženější chutě čalamáda má 😉 Ale kdo to má vydržet, takové potěšení, že? 😀

   Přeji dobré chutnání a mlsání!

   S pozdravem Madla

   1. David

    Moc děkuji zatím se držím a snažím se odolat. Ale čím déle na ty sklenice koukám tím větší chuť na to mám a myslím že dnes již neodolám a jedna sklenice zkušební padne za oběť 😀 Jinak se moc těším na více receptů ze švédské kuchyně. Jsou neskutečně dobré:)

    1. korenizivo Autor příspěvku

     Davide, jste v takovém pokušení! Jděte do toho 🙂

     Pokud se týká švédských receptů, určitě na ně dojde… až zpracuji všechny ty, co nosím v hlavě, tak na seveřany vyzbyde mozková kapacita a zase něco uvařím 😉

     S pozdravem

     Madla

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Marto, voda tam doopravdy není, neb zelenina pustí dostatek šťávy. Přeji úspěšné tvoření 🙂

   S láskou Madla

  2. Evženie

   Vynikající recept,chuť skvělá.Dělala jsem a všem to chutná.Ne ani kapka vody v okurkách je tolik šťávy ,že vám ještě zbyde 🙂

   1. korenizivo Autor příspěvku

    Moc vás zdravím Evženie a jsem ráda, že se dílo povedlo ke všeobecné spokojenosti! 🙂 Protože tahle čalamádička je moje oblíbená…občas jí mlsám jen tak samotnou, nebo přidávám do pomazánky či domácí tatarky :-). Okurky bývají plné vody a tak souhlasím, že přidání vody není třeba!

    Přeji krásné podzimní dny a hodně úspěchů.

    Madla

 5. Marie Štychová

  Tak dneska jsme poprvé otevřeli a ochutnali. Neskutečně dobré,pikantní,fantastické. Příští rok nebudu nakládat klasické okurky,ale tuhle čalamádu. Jen co uvidím v obchodech ještě okurky za rozumnou cenu tak si ještě nějakou skleničku udělám. Škoda že jsem tenhle recept objevila teprve nedávno a ne v sezoně. Ale i tak jsem ráda. Snad to nevadí,,recept jsem zkopírovala do diskuse Gurmánské vlákno na Modním pekle 😀

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Vás Marie, jsem moc ráda, že tato netradiční úprava okurek slaví u vás doma úspěch :-). Okurky jsou ještě stále za rozumnou cenu, dá se to určitě dohnat! Já taky vařím “po dávkách”, neb se to vždy stačí sníst a já vždy dojdu k závěru, že na zimu toho prostě nebude dost. Moje poslední verze, co mi přišla asi NEJ ze všech je, že k nakrouhaným okurkám a cibuli namočím na tenké plátky pokrájený česnek (celou palici) a pěknou hrst pálivých feferonek (ty moc pálivé zbavuji semínek tím, že je lžičkou vyškrábnu). A to musím říct, že teprve fakticky pecka! Česnek tomu spolu s pálivkama dá teprve ty správné grády na zahřátí těla během lezavé zimy. Samozřejmě pálivist by neměla přetlouci opravdovou chuť zeleniny. Všeho s mírou ;-).

   Nevadí mi, pokud recept dál šíříte s uvedením zdroje, odkud ho máte. Takže máte ruku volnou a užívejte báječného podzimu 🙂

   Přeji krásné dny.

   Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..