Okurkovo-cibulový salát se zakysankou

Okurky jsou velmi vděčné jídlo a hlavně velmi zdravé. Jsou plné vitamínů a zejména pak tekutin, které naše tělo potřebuje. Máte okurek nadbytek? To by byla škoda toho nevyužít! Zkuste třeba mírně neobvyklý a osvěžující okurkovo-cibulový salát se zakysankou. Navíc je tam jedna surovina, která obyčejném salátu dá chuťový rozměr navíc…Ale nebojte se přidat do salátu i další suroviny (třeba ředkvičky či jarní cibulky) a vytvořte si svou vlastní verzi receptu. Okurkovo-cibulový salát se zakysankou potřebuje na odležení cca 2,5 hodiny v ideálním případě. Pokud vás tlačí čas, dá se to zkrátit na hodinu a půl. Rozpis je pro cca 2 osoby, klidně si ale suroviny zdvojnásobte.

okurkovo-cibulový salát se zakysankou

okurkovo-cibulový salát se zakysankou

Ingredience

  • 1 velká salátová okurka, omytá a pokrájená na tenké plátky
  • 1/2 větší červené cibule, pokrájená na tenké plátky
  • sůl a čerstvě namletý pepř
  • 2 vrchovaté lžíce husté zakysané smetany
  • 1-2 lžíce posekaného čerstvého kopru (množství dle toho, jak máte kopr rádi; dá se použít i mražený)
  • 1 lžička cukru nebo jiného sladidla (použila jsem med), klidně dejte o trochu míň či víc dle kyselosti zakysané smetany v dressinku, která vám vyhovuje
  • cca 2 lžíce (i více) balsamico octa
pokrájejte na tenké plátky cibuli a okurku, prosolte a odložte do chladu přikryté

pokrájejte na tenké plátky cibuli a okurku, prosolte a odložte do chladu přikryté

Postup

Pokrájejte na tenké plátky okurku i cibuli a pak to smíchejte zlehka dohromady. Do mísy či nádoby navrstvěte 1/3 okurkovo-cibulové směsi a posolte, pak dejte další 1/3 směsi, osolte a zopakujte totéž s poslední částí.

Posléze nádobu překryjte potravinářskou folií a dejte do lednice  alespoň na 1-2 hodiny. Ty 2 hodiny jsou na chuť doopravdy lepší, pokud máte tu časovou možnost. Navíc z cibule díky nasolení odejde její typická štiplavá chuť a vůně, díky které se jí mnoho lidí vyhýbá. Po vytažení okurkovo-cibulové směsi z lednice, rukama vyždímejte z okurky a cibule přebytečnou tekutinu a přendejte do čisté mísy.

Vedle v menší misce si smíchejte zakysanou smetanu, kopr a cukr dle své chuti. Opepřete, postupně přidávejte balsamico ocet po lžičkách či menších dávkách, promíchávejte, ochutnávejte, dokud nebudete vy sami spokojení. Zde se doopravdy nedá určit přesná míra cukru, balsamica, kopru či soli, neb to je závislé zejména na vašich chuťových buňkách..

Takže se nebojte tady být trošku kreativní a připravit jídlo doopravdy podle sebe. Buďte sami sebou.. Okurkovo-cibulový salát se zakysankou je pro tyto experimenty jako stvořený!

okurkovo-cibulový salát se zakysankou

okurkovo-cibulový salát se zakysankou

Teď už nezbývá ale nic jiného než smíchat dohromady okurkovo-cibulový salát s dressingem ze zakysanky. Hezky to promíchejte dohromady, aby se jednotlivé kousky zeleniny obalily dressingem. Znovu mísu se sálátem utěsněte víčkem nebo zabalte pod potravinářskou folií,  dejte alespoň na půl hodiny odležet do chladu. Všechny chutě se doopravdy prolnulnou navzájem. Před podáváním znovu promíchejte, ochutnejte a případně dosolte a dopepřete.

Máte před sebou delikátní salát, s lehce křupavou strukturou, s jemnou chutí zakysané smetany, nezvykle doplněnou kombinaci o balsamico ocet a kopr. Okurkovo-cibulový salát se zakysankou je verze tradičního salátu v novém kabátu, ke které se já osobně moc ráda vrátím nejen v letní sezoně.

Výhodou je, že se dá připravit dopředu a pokud očekáváte hosty, tak už ho pak hotový a odležený ho naservírujete. Žádná extra dřina či nutnost odbíhat od hostů za povinnostmi v kuchyni. Salát se dá jíst samostatně anebo jako osvěžující příloha k hlavnímu jídlu. Třeba k pečeným bramborám.

okurkovo-cibulový salát se zakysankou

okurkovo-cibulový salát se zakysankou

Přeji vám dobrou chuť a úspěchy na poli kunářských výtvorů. Nezapomeňte popustit uzdu vaší fantazii, neb si to zasloužíte!

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..