Palačinky s jahodovo-mátovým přelivem

Občas člověka přepadne taková dost neodbytná chuť na něco mňam! Pak člověk ale musí přemýšlet, kolik energie a času na kuchtění zrovna má.. Jedna z rychlých a zároveň i těch zdravějších variant se vám zde nabízí! Palačinky z klasického receptu a jahodovo-mátový přeliv . Tip na prima snídani nebo jen tak mlsání k odpolední kávě. Počasí nám zrovna teď ve Skandinávii nepřeje a chová se podle aprílového modelu. Nicméně den si člověk může “rozsvítit” sám podle svých představ bez toho, že by k tomu potřeboval azurovou oblohu. Třeba dobrým jídlem! Sladké voňavé jahody a máta k tomu prostě lákají!

Ingredience

na klasické palačinky pro dvě osoby:

 • 200g prosáté hladké mouky
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • 2 vejce
 • špetka soli
 • 400 ml mléka
 • kousek másla na smažení

na jahodovo-mátový přeliv:

 • 1 velká hrst jahod bez šťopky, pár kousků ještě na závěrečnou dekoraci palačinky
 • 1 hrst máty pokrájené na kousky
 • 2 lžíce smetany či šlehačky
 • 1/2 lžíce moučkového cukru (záleží na sladkosti jahod, klidně i uberte nebo nahraďte medem či obdobným sladidlem) a trocha moučkového cukru na ozdobu

  tenhle recept na palačinky s přelivem je nejen rychlý, ale snadný. Voňavá kombinace čerstvých jahod s mátou je neodolatelná!

  tenhle recept na palačinky s přelivem je nejen rychlý, ale snadný. Voňavá kombinace čerstvých jahod s mátou je neodolatelná!

Postup

Na klasické palačinky si smíchejte prosátou mouku s práškem do pečiva a přidejte špetku soli.  Do mísy s mlékem rozklepněte vejce  a dobře promísete nebo projeďte ručním mixérem. Postupně zapracujte sypké ingredience. Vznikne tekuté těsto na palačinky, které na chvíli odstavte.

Připravte si jahodový přeliv umixováním uvedených ingrediencí. Pár jahod si nakrájejte na plátky, dejte na stranu a ozdobte jimi hotové palačinky.

umixujte jahody, mátu, sladidlo a trochu smetany v mixéru a během okamžiku máte hotovo

umixujte jahody, mátu, sladidlo a trochu smetany v mixéru a během okamžiku máte hotovo

Rozehřejte pánev s nepřilnavým povrchem na mírném plameni s malou lžičkou másla. Pak doprostřed naběračkou vlijte potřebné množství těsta a nakláněním pánve rozlijte rovnoměrně po celé ploše pánvičky. Když se na palačince začnou tvořit puchýřky (asi během minuty), tak je čas jí obrátit obracečkou a dosmažit i z druhé strany. Když máte hotovo, palačinku, elegantně jí prostě sesuňte na přípravený talíř. Opět vložte kousíček másla na pánev a usmažte stejně tak další palačinky, dokud vám nedojde těsto. Bude jich celkem tak 10-12 kusů.

Hotové palačinky si přeložte na polovinu a tu pak ještě na další půlku (vznikne vám jakoby výseč z kružnice). Naaranžujte na palačinku přiměřené množství jahodového přelivu, pár plátků jahod a poprašte celý výtvor zlehka moučkovým cukrem. Toť celé! Krásně jednoduché s minimem ušpiněného nádobí.

chutná a rychlá snídaně s minimem námahy.

chutná a rychlá snídaně s minimem námahy.

Idea

Víte, jak rychle se dá zbavit zelených šťopek na jahodách? Klasickou slámkou, čili brčkem. Brčko vsuňte do spodní části jahody a projeďte jím až do stopky, kterou opatrným tlakem vysunete z jahody ven. Jahodová hmota, která ulpěla v brčku se dá v klidu dál zpracovat do pokrmu, stačí jen vymáčknout tlakem prstů ze slámky. Nebo použijte špičku klasické škrabky na brambory, jako když vykrajujete očka na bramborách. Obojí je efektivní s minimem odpadu.

zelené šťopky se dá jednoduše zbavit slámkou, čili brčkem

zelené šťopky se dá jednoduše zbavit slámkou, čili brčkem

Přeji dobrou chuť!

S láskou Madla

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..