Panzanella tomatový salát s krutony

Léto se kupodivu vrátilo v celé své kráse, ačkoliv jsme to na severu fakticky už ani neočekávali. Proto je třeba občas připravit něco lehkého k jídlu, třeba jako salát. Panzanella tomatový salát s krutony je výborný na zpracování slaďoučkých rajčat, které mají zrovna teď svou sezonu. Též je vhodný na zpracování ne zcela čerstvého chleba. Takže ideál! Tento recept je jeden z těch základních a určitě využijte své domácí zásoby k rozšíření surovin k panzanelle. Ale ve své podstatě je panzanella výtečná právě kvůli jednoduchosti a nekomplikovanosti. 

Směle do toho, za chvíli máte hotovo! Rozpis je na 2 běžné porce nebo 3 přílohové.

Panzanella tomatový salát s krutony dozdobte čerstvými lístečky bazalky a třeba rukoly

Panzanella tomatový salát s krutony dozdobte čerstvými lístečky bazalky a třeba rukoly

Ingredience

  • cca 1/2 kg zralých nebo lehce přezrálých rajčat pokrájených na hrubo na kousky, pokud máte, využijte barevná rajčátka
  • cca 150 g bílého rustikálního kváskového chleba nebo ciabatta, pokrájené na kostičky (cca 3 hrnky); neměl by být čerstvý; pokud je kůrka tvrdší, tak ji klidně okrájejte
  • cca 5-6 lžic olivového oleje
  • 1/2 na drobno pokrájené šalotky (cca 1 lžíce)
  • 1-2 stroužky česneku (prolisované)
  • 1/2 lžičky dijonské hořčice
  • 1 lžíce vinného octa (buď bílého nebo červeného; který máte raději..)
  • čerstvě namletý pepř a sůl
  • hrst na hrubo posekaných čerstvých listů bazalky
základní suroviny

základní suroviny

Postup

Rozehřejte si troubu na 170 °C a rošt dejte na střední příčku.

Panzanella tomatový salát s krutony je doopravdy technicky nenáročný na přípravu, zvládnou to i začátečníci. Připravte si cedník/sítko nad misku, kam dáte okapat pokrájená rajčata, která jste osolili cca 1 lžičkou soli. Pěkně je promíchejte, aby se sůl dostala všude a dejte stranou na minimálně 15 minut. Občas rajčata zlehka promíchejte.

pokrájená a nasolená rajčata nechte vykapat přes cedník

pokrájená a nasolená rajčata nechte vykapat přes cedník

Nyní si vyrobte krutony (pečené kostičky chleba). V mističce smíchejte kostičky chleba s 1-2 lžícemi olivového oleje a dejte na cca 15 minut péct do trouby. Pečte jen zlehka, do zlatova (já je upekla moc). Po upečení nechte krutony vychladnout. Panzanella tomatový salát s krutony má nyní hotov základ a teď už se budou jen ladit detaily a chutě.

Nyní se vraťte k rajčatům a připravte si zálivku. Cedník s rajčaty dejte na okamžik stranu a do vykapané tomatové šťávy vmíchejte šalotku, česnek, dijonskou hořčici a ocet. Šlehejte vidličkou nebo malou metličkou a pomalu tam vlévejte zbývající olivový olej (cca 1/4 hrnku). Všechny suroviny se krásně spojí a ještě celou zálivku nezapomeňte osolit a opepřit dle vašeho gusta.

krutony a rajčata smíchejte se zálivkou a nechte odležet, aby se tekutiny vsákly

krutony a rajčata smíchejte se zálivkou a nechte odležet, aby se tekutiny vsákly

Připravte si salátovou misku, kam z cedníku přesypte vykapaná rajčata, krutony a zálivku. Ještě k tomu přihoďte posekané listy čerstvé bazalky  a všechno to spolu důkladně promíchejte. Pokud je potřeba, tak dolaďte solí a pepřem. Misku nechte i s obsahem hezky odpočívat alespoň 30 minut, aby se všechny chutě propojily a krutony i rajčata si nasákla zálivku. Občas to tedy zlehka zamíchejte, aby se doopravdy vpila veškerá zálivka. A tímto krokem máte hotovo! maximálně jednotlivé porce salátu na talíři přizdobte třeba rukolou nebo jinou zeleninou.

Panzanella tomatový salát s krutony

Panzanella tomatový salát s krutony

Panzanella tomatový salát s krutony je technicky velmi snadný, jen to chce pár momentů trpělivosti, kdy si suroviny potřebují odpočinout od veškeré té dřiny a chvíli si lebedit si v zálivce  😎 …je přeci léto! 😀  Pokud máte kvalitní suroviny (a zde apeluji zejména na rajčata a chleba), tak nebudete litovat času vynaloženého na přípravu panzanelly. Je to velmi osvěžující salát do horkých dnů, které se nám opět vloudily do babího léta.

Pokud ho nesníte ihned, tak na vás rád počká v lednici, ale čersvý je prostě nejlepší! Receptů na panzanellu existují stovky v různých obměnách a variacích. Výběr je pak čistě na vás. Je dobré se ale držet jednoduchosti, tak jak to má středomořská kuchyně ve zvyku. Toto je takový “základ “a pak už se nechte unášet vlastní fantazií! Jemně nasekanou šalotku nahraďte kroužky červené cibulky, přihoďte na závěr čerstvou rukolu, jarní cibulku, pažitku, opraženou slaninu… apod.

Panzanella tomatový salát s krutony

Panzanella tomatový salát s krutony

Přeji slunečné dny nejen na obloze, ale i v duši. Ale hlavně si nechte chutnat  😛

 

S láskou Madla

 

 

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..