Pikantní nakládaný sýr s bylinkami

K létu neodmyslitelně patří mlsání (třeba i trošku kaloricky hříšné, ale nepřekonatelně dobré). A na takové mlsání se ke sklence vínka či parádně oroseného piva náramně hodí pikantní nakládaný sýr s bylinkami. Co vy na to? Je to velmi snadné, tvůrčí a hlavně se dají na tento recept zpracovat zbytečky z různých sýrů, bylinek a zeleniny. Pokud budete tuhle lahůdku podávat dětem, tak asi vynecháte pálivé papričky, které ale jinak tomuto receptu fakt sedí  😉 

Na vytvoření barvami, vůněmi a chutěmi hýřící delikatesky potřebujete naprosté minimum surovin a jednu uzavíratelnou láhev (či jinou vhodnou nádobu). Nakládaný sýr je hotov za pár minut! Pak už stačí mít ty nervy a vydržet to zrání….  😀

Nakládaný pikantní sýr s bylinkami

Nakládaný pikantní sýr s bylinkami

Ingredience

  • různé druhy sýrů pokrájené na kostičky: od plísňových typu Brie nebo Gorgonzola, přes fetu, balkánský, zrající sýr, pivní sýr….atd.; klidně to mohou být jen zbytky; pokud máte jen jedn druh sýru, vůbec nic se neděje
  • čerstvé nebo sušené bylinky dle libosti; v mém případě to byl tymián a rozmarýn
  • barevný pepř (buď na hrubo drcený nebo i celý)
  • plátky česneku, šalotky, barevné papriky, olivy, kapary či jiné zeleniny, kterou máte rádi (nejlépe různobarevnou, dobře to pak vynikne ve sklenici)
  • pro milovníky ostřejších jídel čilli paprička pokrájená na kolečka (pokud necháte vnitřní membrány a semínka, bude paprička ostřejší)
  • olej
  • dobře těsnící uzavíratelná sklenice (nebo jiná nádoba, ale dobře vymytá, nejlépe vypařená horkou vodou)
připravte si různé druhy sýrů (třeb ai jen zbytečky), koření, bylinky a zeleninu

připravte si různé druhy sýrů (třeb ai jen zbytečky), koření, bylinky a zeleninu

Postup

Nejdříve si pečlivě očistěte a omyjte zeleninu, stejně tak bylinky. Nechte je okapat. Pokrájejte vše na přiměřené kousky či plátky, přesně tak, jak to vyhovuje vám. Stejně tak pokrájejte sýry na kostičky.

Uzavíratelnou těsnící sklenici dobře vypláchněte horkou vodou s kapkou octa, aby jste zabránili znečištění.

zeleninu, sýry i bylinky si předem pokrájejte, ať se tím už pak nemusíte zdržovat

zeleninu, sýry i bylinky si předem pokrájejte, ať se tím už pak nemusíte zdržovat

Pak už jen stačí trocha fantazie a můžete začít vrstvit! Na dno sklenice dejte různě namíchané kostičky sýru, na to přijde česnek, cibule, papričky, pepře a bylinky. A takto vrstvení prostě opakujte, dokud se nedostanete tak centimetr pod okraj sklenice. Pak už jen stačí zalít olejem tak, aby vše bylo ponořené a sklenici uzavřete. Pikantní nakládaný sýr s bylinkami je hotov!

Nakládaný pikantní sýr s bylinkami

Nakládaný pikantní sýr s bylinkami

Pokud na uzrání sýru spěcháte, tak ho nechte při pokojové teplotě zrát 2 dny. Po otevření už pak doporučuji skladovat v chladnu a vždy obsah nabírat čistou vidličkou, aby se do sklenice nezanesla nečistota či bakterie, které by mohly sýr znehodnotit.

Pokud si tuto delikatesku vyrábíte s předstihem nebo nechvátáte s její konzumací, tak můžete sklenici se vzácným obsahem uložit do chladu na týden. Pikantní nakládaný sýr s bylinkami tam na vás v klidu počká a bude krásně zrát. Aroma bylinek i česneku se krásně rozleží a dají naprosto jiný rozměr chuti běžného sýru. Je to gurmánský zážitek!

Nakládaný pikantní sýr s bylinkami

Nakládaný pikantní sýr s bylinkami

V každém případě, jak dlouhou nejdelší trvanlivost nakládaný sýr má vám nedokáže nikdo přesně sdělit, neb se to liší od stupně různé uzrálosti sýrů, okolní teploty… Běžně u nás do týdne zmizí, neb chodíme potajnu ujídat či servírujeme návštěvám. Jenže být vámi, tak s tím si starosti nedělám, neb pikantní nakládaný sýr s bylinkami vám doma prostě asi nikdy nezbyde 😉 . Je to totiž naprostá lahůdka! Ke sklence vína či piva křupavými krekry či domácím chlebem je to ideální mlsání po celý rok!

Nakládaný pikantní sýr s bylinkami

Nakládaný pikantní sýr s bylinkami

Variací na téma nakládané sýry existují doslova stovky! Třebas zkuste podélně rozkrojit sýry typu Hermelín, vydlabat a hmotu spojit s utřeným česnekem, harissou či ořechy, můžete i bylinky k tomu a zalijte olejem. Prostě fantazii se meze nekladou a určitě zkuste zaexperimentovat! Určitě najdete tu “zaručeně nejlepší” kombinaci dle vašeho gusta 😎 . Recept na pikantní nakládaný sýr s bylinkami zde na stránkách je prostě je jedním z mnoha a má spíše sloužit jako inspirace pro vás  😉

Nakládaný pikantní sýr s bylinkami

Nakládaný pikantní sýr s bylinkami chutná báječně s křupavými krekrami

Užívejte léta všemi inspirativními způsoby, lenošte, odpočívejte a já se na blog zase brzy vrátím, až dokončíme naší cestu po Evropě koncem července. Mám pro vás v zásobě pár dobrůtek (už uvařených, napečených, nafocených…jen to nemá kdo sepsat 😎 )

 

S láskou Madla

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..