Pomazánka z fazolí, sušených rajčat a rozmarýnu

Občas mi je shůry fakticky dáno a pod rukama mi vznikají takové gurmánské zázraky! Málokdy se takhle veřejně pochválím, ale dnes si to zasloužím… Ráno vzniklo náhlé rozhodnutí na celodenní výlet na lodi v rámci neskutečně azurového počasí s letními teplotami a bezvětří. Křišťálově čistá voda jezera plná ryb, stín košatých stromů naklánějících se přes řeku, koně koupající se v zátoce, neskutečné množství vodních ptáků, ale i dravců jako jsou orli, káňata…to vše vykouzlilo jeden z nejkrásnějších dnů letošního léta! A k tomu patří i jednoduché, ale přitom chutné jídlo, které se dá rychle vyrobit a přitom dobře transportovat. Nejlepší je nic neplánovat a vše se dostaví tak, jak má. Pomazánka z bílých fazolí, sušených rajčat a rajčat vznikla vlastně “za pochodu” za 100 % využití intuice a fantazie. Prostě od srdce!  Tato pomazánka je  jen jedna část mého letního menu na loď. Nebojte se, žádný “složák” vás se mnou dnes nečeká, neb na to fakt nebyl čas. Takže si připravte ruční mixer a pár základních surovin a frčííííme na výlet do chuťového ráje!

v jednoduchosti je krása, přátelé!

v jednoduchosti je krása, přátelé!

Ingredience

 • cca 200 g bílých fazolí, pokud z mrazáku (jak si je předem připravit najdete zde), tak je nechte povolit; pokud z konzervy, tak je slité a okapané
 • 2 stroužky česneku, pokrájené na malé kousky
 • snítka čerstvého rozmarýnu; otrhat lístky ze stonku a na jemno pokrájet (cca 2 lžíce)
 • 4 sušená rajčata naložená v oleji; pokrájet na drobno
 • 2 lžíce kvalitních černých oliv, vypeckovat a pokrájet; použila jsem turecké olivy s peckou naložené ve slaném nálevu (takové ty “pomačkané”), doporučím ale i třeba olivy kalmata
 • 2 lžíce lučiny (domácí); pokud máte kupovanou tak jedno menší celé balení
 • olivový olej extra virgin, použila jsem ochucený rozmarýnem nebo použijte olej z nakládaných rajčat; olej použijete na doladění konzistence pomazánky
 • šťáva z poloviny menšího citronu
 • sůl a čerstvě mletý pepř

  suroviny: bílé fazole, citron, sušená rajčata, rozmarýn, česnek, domácí lučina, a nakonec i olivy, co se nezúčastnily focení :-)

  suroviny: bílé fazole, sušená rajčata, rozmarýn, česnek, domácí lučina, a nakonec i olivy, co se nezúčastnily focení 🙂

Postup

Fazole rozmačkejte šťouchadlem na brambory a postupně přidávejte ostatní suroviny, pokud nemáte mixer. Pokud ale disponujete technikou, tak umixujte fazole spolu s česnekem, sušenými rajčaty, rozmarýnem, olivami a lučinou. Ochuťte solí, pepřem, citronovou šťávou a případně přidejte olivový olej tak, aby vám vyhovovala textura a konzistence pomazánky. Sůl použijte až jako poslední, aby jste se nepřesolili. Pokud máte chuť, tak si dejte stranou jedno malé sušené rajče a pár oliv, pokrájejte nožem na kousky a obojí vmíchejte po umixování do pomazánky, aby to dostalo trochu hrubší texturu.

všechny suroviny prostě umixujte

všechny suroviny prostě umixujte

No a to je celé! Pokud máte čas, tak dejte pomazánku vychladit v uzavíratelné nádobě. Suroviny se krásně chuťově propojí a uleží. Namažte na žitný celozrnný chlebík, přihoďte nějakou oblíbenou zeleninu ze zahrádky a užívejte tu delikátní záležitost, jakou je pomazánka z fazolí, sušených rajčat a rozmarýnu.

celožitný kváskový chléb je dokonalou kombinací k fazolové pomazánce

celožitný kváskový chléb je dokonalou kombinací k fazolové pomazánce

Jsou to typické chutě Středomoří, které vás přepadnou ze zálohy při prvním soustu a vás to odhodí v myšlenkách kamsi na vyhřáte pobřeží Středozemního moře. Tato pomazánka je totální léto se vším všudy! Vikingové byli uchváceni chutí a já celá šťastná, že tohle fofr menu klaplo i s žitným kváskovým chlebem, nádherně obaleným a nabitým semínky ve všech možných variantách.

báječná snídaně či svačinka, ketrá vás nabije energií!

báječná snídaně či svačinka, ketrá vás nabije energií!

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..