Slaninové máslo pro labužníky

Byl tropický večer, začátek mé narozeninové oslavy se blížil a bylo záhodno vymyslet pár drobných lahůdek na slavnostní stůl, jako ”přípravu” na hlavní chod. Slaninové máslo pro labužníky spolu s nakládanými bylinkovými sýry (recept je ZDE) a kousky opečených bagetek se ukázaly být výtečnou kombinací. Velmi neotřelá chuť i vůně v tak obyčejném pokrmu jako je máslo. Zejména milovníci masa byli potěšeni a mile překvapeni, neb tento druh pohoštění u mne asi nečekali 🙂 . Navíc příprava zabrala jen několik okamžiků a výsledek byl fakt famózní!

slaninové máslo pro labužníky

Stačí jen pár základních surovin a k nim si můžete přidat bylinky či další položky dle vašeho gusta. Pár tipů jsem vám vepsala do článku a ty už mám ozkoušené, takže se do nich klidně pusťte. Rozpis je malé množství másla, ale nebojte se objem navýšit, neb slaninové máslo vám bude doslova mizet pod rukama a stejně půjdete dělat další várku 🙂

Ingredience

  • 120 g slaniny pokrájené na drobounké kousíčky
  • 200 g másla pokojové teploty
  • 2-3 šalotky oloupané, na jemno nakrájené
  • 1 kávová lžička rajského protlaku
  • 1-2 lžíce čerstvých bylinek
  • 1 lžička čerstvě namletého pepře
  • 1 lžička soli (či více dle chuti)

základní suroviny

Postup

Na 1 lžíci másla osmahněte do zlatova šalotky a slaninu – obojí pokrájené na velmi drobné kousíčky. Až úplně ke konci na poslední minutu přidejte lžičku rajského protlaku, prohřejte a hned odstavte ze zdroje tepla.

V misce vedle si smíchejte zbytek surovin: změklé máslo, čerstvě namletý pepř, sůl a čerstvé bylinky. Pořádně to našlehejte. Přidejte lehce vychladlou směs šalotky se slaninou, dokud je to vlažné. Všechno to vidličkou rozmělněte tak, aby se jednotlivé suroviny dostaly úplně všude a pořádně se propojily! Jde to doslova jako po másle 😉

Co se týká bylinek: báječná je na drobounko pokrájená bazalka, rozmarýn, estragon či šalvěj. Každá má něco do sebe a já jsem zvolila cestu jednodruhové bylinkové vůně. Ovšem vy si to namíchejte dle svého gusta, nedejte se omezovat.

Absolutní delikatesa (tedy za mne) je citronový tymián a k tomu, když namísto klasického mletého pepře přidáte citronový pepř, tak slaninové máslo pro labužníky se rázem dostane na špicu toho, co si o chuti másla vůbec dokážete představit… Navíc citronový pepř je hruběji mletý, je tam přidaná sušená cibule a jeho struktura krásně vyniká vedle hrudek slaniny či voňavé cibulky.

slaninové máslo pro labužníky

Poznámka k množství soli: začněte s jednou kávovou lžičkou a až po závěrečném smíchání všech surovin dohromady ochutnejte a případně dosolte. Je to z toho důvodu, že slanina bývá solená a citronový pepř obsahuje také sůl. Navíc u nás ve Švédsku se v kuchyni používá máslo solené. Chutě by měly být krásně vyvážené: sůl i kyselost protlaku, sladkost šalotky i jemnost másla….

Nebojte se přidat i špetku chili či pasty harissa nebo sriracha, pokud jste milovníci pikantních chutí. Nebo špetka mleté uzené papriky taky vůbec není marná volba!

slaninové máslo pro labužníky

Nyní záleží na vás, jak slaninové máslo pro labužníky budete chtít vytvarovat a skladovat. Buď stačí zabalit do voskovaného papíru či potravinářské folie do formy válečku a okraje obalu hezky zakroutit směrem proti sobě navzájem, aby to dobře drželo tvar v lednici (takový váleček). Nebo jím naplňte malé silikonové formičky a dejte chladit.

Nakonec nejsnadnější a možná i nejpraktičtejší je slaninové máslo za tepla nalít do mističky (skleničky). Nezapomeňte to pevně uzavřít, než slaninové máslo vložíte do lednice.

slaninové máslo pro labužníky

Před podáváním je dobré slaninové máslo vyndat na chvíli do pokojové teploty, aby povolilo, lépe se mazalo a rozvinuly se postupně jeho vůně i chutě. Báječnou záležitostí třeba hned po ránu je namazat si tuto delikatesu na horký opečený toust a jen tak si to všechno vychutnat v této jednoduché kombinaci. Nebo si k tomu dát volské oko… Opečené vajíčko hezky roztaví ztuhlé máslo a veškeré aroma se plně rozvine…

slaninové máslo pro labužníky

U nás se na večeři s přáteli během tropického večera slaninové máslo pro labužníky podávalo ve formě malých porcí k plátkům bagety ještě před servírováním hlavního chodu. Později večer jsem na přání hostů slaninové máslo opět vyndala na stůl ke slaným kváskovým krekrům a k vínu. Úspěch tedy mělo nečekaně velký.

Neb ono je to vlastně všechno o maličkostech, tak jako mnohé v životě… Pokud některé drobnosti změníte a třeba z obyčejného másla uděláte během pár minut labužnickou delikatesu, výsledky mohou být ohromující.

slaninové máslo pro labužníky

Za sebe musím říct, že slaninové máslo pro labužníky zanechalo výtečný dojem a některým hostům jsem nakonec jsem malé porce zabalila s sebou domů k snídani. Příprava je víc než snadná, zabere doopravdy tak 15 minut i s úklidem po vaření a výsledek je maximální! Samozřejmě se dá chuťově kouzlit,  příště přidat k šalotce kousek česneku a třeba rozmarýn rovnou do pánve a rychle osmahnout. Nebo sušená rajčata. Myslím, že možnosti jsou nekonečné..

Mějte se báječně letně, mlsejte, užívejte a hlavně si nechte chutnat!

slaninové máslo pro labužníky

 

S láskou Madla

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..