Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami

Čas viróz si vyžaduje zahřívací polévku! A co takhle kokosová polévka, která poléčí z horečky v době viróz, zahřeje zevnitř a celý váš dům provoní exotickými aromaty? Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami je doopravdy extrémně jednoduchá i rychlá polévka, když se třeba vrátíte promrzlí z procházky (jako já zrovna teď) a navíc máte doopravdy hlad. Pokud použijete léčivé houby typu hlíva ústřičná či shitake, tak váš organismus se obrní před nájezdy viróz téměř dokonale. Díky citronové trávě si můžete snížit s horečku. Takže směle do toho, pokud na vás „něco leze“!

Vím, že asi běžně doma všechny suroviny mít nebudete, ale zkuste si je domů pořídit. Zejména citronovou trávu – má tu výhodu, že její cibulky se namočí do vody, pustí kořínky a opět znovu naroste (stejně jako třeba jarní cibulka). Naprosto bez problému lze citronovou trávu zamrazit a je kdykoliv připravena k použití. O jejích léčebných účincích se dozvíte pod článkem v sekci Idea.

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami vás bez pochyby zahřeje na těle i na duši a rozpis je na cca 3 porce. Příprava je vskutku rychlá za cca 20 minut. takže směle do toho!

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami

Ingredience

 • 1 plechovka kokosového mléka (400 ml), před použitím plechovku protřepte
 • 400 ml kuřecího vývaru (můžete odměřit ve stejné plechovce od kokosového mléka)
 • cca 3cm kousek olupaného čerstvého zázvoru, pokrájeného na tenké plátky a nudličky
 • 1 výhonek citronové trávy nakrájený na 3 cm špalíčky
 • cca 200 g kuřecího prsa, očištěného a pokrájeného na drobnější kousky
 • 1 hrnek (cca 90 g) čerstvých pokrájených hub typu shitake, hlíva ústřičná apod.
 • 1 lžíce čerstvě vymačkané limetkové šťávy
 • 1 lžíce ústřicové omáčky (pokud ji nemáte, nahraďte další lžící rybí omáčky)
 • 1 lžíce rybí omáčky (nejlepší je thajská či vietnamská)
 • 1 lžička cukru
 • 1 lžička thajské chilli pasty
 • 2 hrsti čerstvého pokrájeného koriandru; kdo má přihodí i bazalku (zkuste někdy thajskou)
 • sůl
základní suroviny, které vás bezpochyby zahřejí nejen na duši, ale i po těle ;-)

základní suroviny, které vás bezpochyby zahřejí nejen na duši, ale i po těle 😉

Postup

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami je velmi rychle připravena, takže si nachystejte suroviny dopředu, aby jste se zbytečně nezdržovali.

Ve středně velkém hrnci přiveďte k varu kokosové mléko, kuřecí vývar (můžete si ho do zásoby navařit dle tohoto receptu ZDE), zázvor a citronovou trávu. Tu si připravte tak, že do stonku bouchněte rukojetí nože, ona se zploští a uvolní potřebné aroma. Pokrájejte JI na cca 3 cm špalíčky. Ponechte si spodní výhonek citronové trávy cca 4 cm dlouhý a dejte zpět do sklenky s troškou vody. Pustí to kořínky a poroste dál pro další použití.

Ještě přidejte zbytek surovin: kuřecí kousky, houby, limetkovou šťávu, rybí i ústřicovou omáčku, cukr a chilli pastu. Stáhněte sporák na poloviční výkon a nechte vařit, až kuřecí maso bude pevné a neprůhledné, zhruba 8 -10 minut. Nakonec vyndejte z polévky citronovou trávu, je tvrdá a nechutnala by vám 😉 . No a máte hotovo!

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami

Servírujte do mističek posypané čerstvým koriandrem a pokud máte, tak přihoďte i lístky thajské bazalky (ozkoušeno a je to výborné!). Mně zachutnal v poslední době černý sezam, takže jsem použila na ozdobu i ten…ale je to opět o vaší fantazii a chutích. Thajská kuchyně je doopravdy pestrá, tak se nebojte experimentovat.

Polévka je hotová během 20 minut i s přípravou a je to tak snadné! Navíc v zimním období si dopřávejte léčivky typu zázvor či citronová tráva, vaše tělo i imunitní systém to ocení! A polévka je báječný prostředek, jak své tělo ozdravit.

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami je zahřívací díky plným chutím zázvoru, chilli, koriandru a vše je nádherně zjemněno kokosovým mlékem. A jestli ještě neznáte citronovou trávu, tak si rozhodně pořiďte a vyzkoušejte zařadit do jídelníčku. Má nádhernou chuť i vůni, stojí to za to. A pokud se podíváte do následující rubriky, tak léčivé účinky této rostlinky jsou poměrně v širokém záběru.

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami

Kdyby vás trápila doopravdy viróza, je dobré sáhnout po vydatném vývaru. Buď můžete sáhnout po tradiční české kuchyni anebo zkusit nahlédnout do světa gurmánů v Asijské části světa. Zde vám osobně velmi doporučím polévku Pho, která vás bez pochyby postaví na nohy a fakt zahřeje zvenku i zevnitř. Pro recept klikněte ZDE. Poctivý vývar v asijském stylu, který si můžete navařit i dopředu a zamrazit, naleznete TADY.

Idea

Wikipedie říká o citronové trávě: citronová tráva se využívá do kosmetických přípravků, k výrobě parfémů, solí do koupele, esenciálních olejů či k přípravě lahodného citronového čaje. V asijské kuchyni se používá k dochucování pokrmů.

Do jídel se obvykle využívají cibulovité konce trávy, které se nakrájí na plátky. Tužší stonky jsou používány jako koření. Obvykle se citronová tráva kombinuje s česnekem, koriandrempaprikou či šalotkou.

Lze ji využít v čerstvém, zmraženém i sušeném stavu, výrazné citronové aroma tím neztrácí. Je také přidávána do vonných tyčinek, protože odpuzuje hmyz. Snižuje cholesterol v krvi, působí blahodárně na nervové choroby, horečky, malárii a chřipky. Čaj z listů citronové trávy usnadňuje trávení, zvyšuje schopnost koncentrace, stimuluje laktaci a napomáhá detoxikovat játramočový měchýř a ledviny.[2]

V roce 2006 zjistil výzkumný tým Ben Gurionovy univerzity v Negevu v Izraeli, že užívání citronové trávy způsobuje programovanou smrt nádorových buněk, zatímco normální buňky jsou ponechány nepoškozené.

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami

Thajská kokosová polévka s kuřetem a houbami

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.