Toastový chléb se zakysanou smetanou

Koupit dobrý chléb tady ve Švédsku je v podstatě nemožné. Chleby vypadají sice nádherně, ale ta chuť je zklamání! Většina z nich chutná stejně, používá se ten samý typ chlebového koření, kmín nepoužívají a do všeho přidávají sladidlo v nepoměrně větším množství, než jsme zvyklí u nás ve střední a jižní Evropě. Výjimkou jsou celožitné chleby, ale o tom až někdy jindy. Tentokrát jsem dostala chuť na klasický toastový chléb, ze kterého se tak dobře připravují sendviče, když vyrážíte někam na cesty. A že se toastový chléb dá vyrobit i vláčný a nadýchaný, tak o tom nepochybujte! Ukážeme si, že to jde dokonce i velmi snadno. Časový harmonogram si přizpůsobte například kynutí přes noc (10-12hodin) a následné dokynutí (2-3 hodiny) během dopoledne. Pro inspiraci jsem šla ke svému pekařskému vzoru a guru v jedné osobě: k Julianě Maškrtnici. Její recepty nikdy nezklamou a navíc jsou variabilní, pokud člověk dodrží základní poměry ingrediencí. A já ráda experimentuji, takže za mne je to značka ideál. Toto těsto na toastový chléb se dá použít i třeba na houstičky či bulky na hamburgery. Záleží na vaší fantazii a potřebách. Budete mile překvapeni, že i po 3 dnech od upečení zůstane střídka vláčná! Ne suchá a drobivá jako u chleba kupovaného…

Ingredience

na 1 baculatý toastový chlebík do 25cm dlouhé formy:

  • 200 g zakysané smetany (čím víc tuku, tím lépe, střídka bude vláčnější, použila jsem 38%)
  • 200 g vody/ mléka/ syrovátky nebo mix všeho (dala jsem kefír z 1/3 naředěný vodou)
  • 30 g cukru nebo medu
  • 400 g mouky (hladká napůl s celozrnou pšeničnou)
  • 1 menší vajíčko
  • půl lžíce soli (9-10g)
  • 1/4 lžičky sušeného droždí nebo 1g čerstvých kvasnic (malinkatý drobeček)
  • máslo na vymazání formy
  • posyp na povrch chleba, např. mák, lněné semínko atd.

Postup

Rozmíchejte tekutiny s čerstvým droždím a cukrem či medem (suché droždí stačí jen promíchat s moukou). Prosejte do mísy mouku, sůl a promíchejte s vlažnými mokrými surovinami – tak dobře, aby nic v míse nezůstalo suché místečko (hrozí budoucí hrudky!). A to je celé. Nechejte v míse, tu zabalte do igelitky a nechte stát při pokojové teplotě doma. Následuje čekání 10-12 hodin na kynutí. Můžete tomu trefně říkat chléb líné ženy 🙂 .

těsto je taková beztvará a lepivá hmota, která vás po vytažení z trouby mile překvapí svou neskutečnou nadýchaností a zároveň vláčností

těsto je taková beztvará a lepivá hmota, která vás po vytažení z trouby mile překvapí svou neskutečnou nadýchaností a zároveň vláčností

Vyklopte na dobře pomoučený vál, poprašte hladkou moukou. Bude to taková divná, lepivá, beztvará hmota. Ale žádnou paniku!! 8-). Měla jsem těsto hodně tekuté a tak jsem ho pomoučněné přiklopila na vále asi na čtvrt hodiny mísou. Pokud je potřeba, pracujte se stěrkou či škrabkou na těsto a mouku postupně zapracujte do tekutého těsta. Chce to trpělivost, hlavně neztrácet nervy, ono nakonec bude krásně pružné, ikdyž lehce lepivé.

Vytvarujte oválný bochník, který vložíte do důkladně máslem vymazané formy spojem dolů. Forma je sice teflonová, ale doopravdy je potřeba poctivě vymazat. Klidně vám tam mohou zůstat kousíčky másla, které se během pečení krásně vpijí do chleba a věřte mi, že to na chuti vůbec neuškodí! 😉

Nechte chléb kynout tak 2-3 hodiny, dokud těsto nezačne nakukovat tak 1-2 cm přes okraj. Mně nenakouklo, mně prostě uteklo úplně z formy ven už po dvou hodinách (měla jsem menší formu jen 20cm dlouhou). To znamená, že jsem ho zadělala ze zbytečně velkého drobečku droždí a navíc jsem doma měla dost velké teplo. Vzala jsem tedy bochníček, bez nového stáčení překlopila do 25 cm dlouhé formy a pak nechala 20 minut se vzpamatovat. V ten okamžik jsem zároveň začala vyhřívat troubu na 250°C i se zapařovacím plechem na dně (používám víko litinového pekáčku).

chleba vám krásně nakyne a můžete popustit uzdu vaší fantazii v případě zdobení. Tentokrát jsem použila drcené lněné semínko a celý mák.

chleba vám krásně nakyne a můžete popustit uzdu vaší fantazii v případě zdobení. Tentokrát jsem použila drcené lněné semínko a celý mák.

Povrch bochníčku jsem postříkala lehce vodou z rozprašovače a pro zajímavost zvrchu posypala mákem s drceným lněným semínkem. Ale umím si představit i otruby, dýňová, sezamová či slunečnicová semínka anebo taky žádné sypání.. A pokud to máte rádi, tak si vysypte celou formu semínky, ještě než tam vložíte těsto ke kynutí.

Když byla trouba vyhřátá na 250°C, tak jsem vložila formu s chlebem na mřížku ve spodní části trouby. Do zapařovací nádoby jsem chrstla hrníček horké vody, ihned zavřela dvířka. Pak jsem se opět kochala nádherným procesem, kdy chlebík nabere výšku a oblý tvar. Tentokrát už byl poslušný a formu už neopustil. Po 10 minutách jsem klasicky snížila teplotu na 220 °C a vyndala nádobu na zapařování, aby zbytečně neodebírala teplotu v troubě. Za dalších 10 minut jsem ještě snížila teplotu v troubě na na 200 °C. Ke konci pečení se povrch bochníčku zdál už dost kaštanově hnědý, tak jsem ho zvrchu zakryla kouskem alobalu, aby se nepřipálil.

Dohromady jsem pekla zhruba 45 minut. Po vytažení ho opatrně vyklopila na mřížku, opět lehounce postříkala z rozprašovače vodou a nechala vychladnout (dávám pod vlhkou čistou utěrku). Zakrojit toastový chleba zkuste až po vychladnutí, kochejte se krásnou vůní a žluťoučkou lesklou střídkou. Bochník po zapaření krásně vyrostl během pečení v troubě na výšku (má nádherných 12cm). Tuším, že kefír dělá zázraky! Pokud budete chleba skladovat, tak zabalte vychladlý bochníček do dvou čistých utěrek a pak šup s ním do chlebníku. Nepatří do igelitky! Vydržel krásně nadýchaný a vláčný celé 3 dny, než byl nemilosrdně snězen 😀 .

semínkové sypání se dá použít i jako dekorace buď jen zvrchu, nebo můžete před kynutím vysypat formu úplně celou

semínkové sypání se dá použít i jako dekorace buď jen zvrchu, nebo můžete před kynutím vysypat formu úplně celou

Idea

Pokud děláte z tohoto těsta bulky či houstičky, pozor, mají tendenci se slít (a nedovykynuté potrhat). Dejte jim více prostoru na plechu. Stačí je nechat vykynout jen z cca 2/3 času co chleba, jinak jsou sice krásně nadýchané, ale moc se jim nechce od sebe a povrch je jednolitější.

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..