Miluju báječné kváskové chleby, pokud možno semínkové. Ale občas mé chutě volají po “rebelii” ve formě světlého pečiva. Toastové chleby jsou naprosto ideální “hřích”. Navíc pokud těsto ozvláštníte Tang Zhongem, což je v podstatě odpalované těsto, tak věřte nebo ne, s chlebem to udělá neobyčejné zázraky! Je nadýchaný jako obláček. Nebojte se žádné exotiky (ikdyž tato technika pochází z Asie), je to prostě voda svařená s moukou a přidaná do základního těsta. Na zahraničních webech je velké množství takových receptů a tak si pojďme jeden takový vyzkoušet. Já byla nadšená výsledkem jako malé dítě! Tento chleba jsem upekla na dlouhou cestu ze Švédska, přes Česko a vydržel až do Chorvatska neskutečně čerstvý! Takže neváhejte a upečte si taky, třeba na cesty.. Tento recept vyžaduje trošku časový náskok cca 1,5 hodiny díky omládku a odpalovanému těstu, ale vůbec se toho neděste, prosím! Je to hračka! Recept je inspirovaný zahraničními weby a od Nuselské kuchty.
Ingredience
Tang zhong:
- 210 g vody
- 50 g hladké mouky
Omládek:
- 150 g mouky
- 10 g droždí
- 1 lžička medu či Sladěnky
- 120 ml vlažného podmáslí nebo kefíru (či vodou naředěné zakysané smetany, syrovátky, atd.)
- 300 g prosáté hladké mouky (dala jsem pšeničnou celozrnnou v mixu se špaldovou)
- 3 lžíce olivového oleje
- 2 lžičky soli
- 20-30 g jemně strouhaného parmezánu či jiného chuťově výrazného zralého sýru (není nutné, ale nesmírně to chlebu podtrhlo chuť)
- směs semínek podle libosti (není podmínkou, můžete použít jen na posyp, ale i do těsta)
Dejte si kynout omládek – smíchejte vlažné podmáslí s medem a rozdrobeným droždím, nechte rozpustit, aby se začaly tvořit bublinky (to vám zabere tak 10 minutek), teprve pak vmíchejte prosátou mouku. Nechte hodinku, hodinku a půl vykynout v teple přikryté. My měli ten den v domě zimu, takže jsem na minutu pustila na prázdno sušičku na prádlo, hned jí vypnula a do vyhřátého bubnu zavřela mísu s omládkem, pěkně zabalenou do igelitky. Slušný inkubátor, řeknu vám, neb za hodinu bylo hotovo 😆
Připravte si tang zhong -jedná se pouze o vodu svařenou s moukou do konzistence lepidla na tapety. Prosátou mouku si rozšlehejte metličkou se studenou vodou, dejte na sporák, míchejte a vařte. Až směs zhoustne, zmírněte plamen na minimum. Směs se bude mírně odlepovat od stěn rendlíku (to je otázka cca 5 minut.) a mírně zprůhlední, tak to odstavte ze sporáku. Nechejte to úplně vychladnout a odležet alespoň na hodinku. Škroby krásně nabobtnají a udrží tak více vody, což našemu chlebu jen prospěje. Pozor, až tang zhong vychladne, tak bude tuhý, doporučuji předem vydat z toho vařečku ;-). Nicméně se nebojte, umýt to jde velmi dobře!
Nejlépe v robotu nebo ručně si umíchejte těsto – zbývajících 300 g prosáté mouky promíchejte se solí a olejem, připadně jemně strouhaným sýrem, přidejte omládek i tang zhong a zpracujte v poměrně pevnější těsto. Nepodléhejte panice, neb nejdříve to vypadá, že z toho těsto nikdy nebude, ale onen exoticky znějící tang zhong postupně naopak pomůže vypracovat těsto k vaší spokojenosti. Kdyby bylo těsto až moc pevné (zejména celozrnné mouky sají tekutinu o něco víc), přidejte ještě trochu podmáslí nebo klidně vody.
Mísu vymažte lehounce olejem, přemístěte do ní těsto a vložte do igelitky, nechte asi hodinku kynout. Vymažte si formu na biskupský chleba poctivě máslem, pokud máte rádi vysypejte i semínky či jen mákem. Těsto vyklopte na nepomoučněný vál, těsto je hezky pevné a nelepivé.
Válečkem těsto trochu rozválejte do přibližného tvaru obdélníku. Smotejte do válce podle velikosti formy (smotejte to třeba od té kratší strany, aby se vám vešel do formy na biskupák), strany trochu prstama zatlačte dovnitř, přeneste “roládu” do formy a opět celé zavřete do igelitky.
Nechte 1 – 1,5 hodiny kynout v teple, nebo přes noc v lednici (10- 14 hodin při cca 8°C není problém, pokud máte v lednici chladněji, tak dobu kynutí úměrně tomu prodlužte). Když dáváte těsto kynout v igelitovém obalu, raději uvažte igelitku kolem formy tak, aby nebyla přilepená na povrchu těsta a vytvořte jí tam takovou vzduchovou kapsu, aby chleba ještě mohl nakynout.
Až budete mít téměř vykynuté těsto (vyplní formu až po okraj), tak si zhruba 1/2 hodiny předem rozpalte troubu na 230°C i se zapařovací nádobou úplně dole (jako u kváskových chlebů). Než chleba vložíte do trouby, tak ho mírně oroste vodou a klidně posypte semínky (není nutné). Zapařte nádobu na dně trouby hrnkem horké vody a okamžitě troubu zavřete. Poté přichází opět desetiminutovka kochání, jak váš chlebíkový miláček v troubě přibývá na objemu a zlátne. Po 10 minutách troubu vyvětrejte, snižte teplotu na 200°C a dopékejte dalších 35 minut. Ale posledních 15 minut pečení chleba vyklopte z formy a nechejte péct jen tak na mřížce či plechu. Semínka sice trošku opadají, ale valná většina jich zůstane na chlebíku, nebojte. Komu peče trouba všelijak a zdá se vám, že povrch chleba se mírně připaluje, tak přes něj položte kousek alobalu. Po upečení chleba postříkejte vodou z rozprašovače a nechte vystydnout na mřížce.
Toastový chleba s tang zhongem je voňavá delikatesa s lesklou a nadýchanou střídkou! Pokud jste měli možnost přidat parmazán, tak upečený sýr celou lahodnost naprosto podtrhne.. Minule jsem do chleba ještě přimíchala 3 snítky čerstvého tymiánu, tedy lístečky z nich otrhané a bylo to další bááájo! Chlebík vydrží krásně vláčný i další 2 dny (pak už nevím, neb žádný nezbyl ;-)).
Přeji vám dobrého chutnání a zejména pak vychutnávání takové lahody!
S láskou Madla.