Čokoládovo-vanilkové semifreddo

O víkendu se u nás plánovaně na večeři sešli sousedé. Je to taková naše místní tradice a dělá se návštěvní „kolečko“. Jednou se to pořádá u nás, jindy u dalších sousedů. Zvykem Švédů je, že na běžné návštěvy si nosí s sebou své víno (obvykle ve 3 litrových boxech, které se tu standardně prodávají). A co z vína zbyde, tak si návštěvník zase odnese zpět s sebou domů. Je to dáno tím, že Švédsko je zemí s prohibicí a alkohol se tu prodává jen ve speciálních obchodech za poměrně vyšší ceny. Proto tento (pro Čechy) neobvyklý společenský zvyk..  Ale pokud někoho pozvete na večeři, tak je to platné pozvání včetně konzumace alkoholu ze zásob hostitele. A taky se očekává, že se blýsknete nějakým gurmánským zážitkem. Na mne zbyla funkce pomocného kuchaře se starostí o dezert, předkrm a vše zobání kolem k vínu. A Švédové milují sladké! A já zase uznávám, že v jednoduchosti je krása… A tak jsem vykouzlila čokoládovo-vanilkové semifreddo. Všichni si semifreddo pochvalovali a já se až styděla, jak moc jednoduché to bylo  😉   Čokoládovo-vanilkové semifreddo je neodolatelný jemný dezert z italské kuchyně. Můžete si ho vytvořit i několik dnů dopředu a máte po starostech v den, kdy máte sezvané hosty. Místo poletování kolem sporáku se můžete věnovat společenskému klábosení.

Ingredience

univerzální základní recept:

  • 1/2 litru vychlazené smetany ke šlehání (použila jsem tučnější, aby výsledek byl lahodnější a hřešit se občas prostě má)
  • 3 vejce
  • 150 g cukru krupice

a pokud chcete dvoubarevné čokoládovo-vanilkové semifreddo, tak ještě přidejte:

  • malý panák rumu či brandy
  • 100 g kvalitní čokolády (použila jsem 70%)
  • 2 lžíce holandského kakaa, prosátého
  • 1 lžička vanilkového extraktu

jako doplněk do obou receptů použijte např. nasekané ořechy, lentilky, kousky ovoce, kousky čokolády atd.

Čokoládovo-vanilkové semifreddo nalijte do připravené formy vyložené potravinářskou folií a dejte zmrazit

Čokoládovo-vanilkové semifreddo nalijte do připravené formy vyložené potravinářskou folií a dejte zmrazit

Postup

Budete potřebovat ruční šlehač a nebo kuchyňského robota, neboť se bude šlehat. A taky alespoň 3 větší mísy. Dále si připravte formičky či formy, vyložené potravinářskou folií, které se vám tvarově líbí. V míse či ještě lépe v robotu (ať vám taky občas někdo pomůže s pracemi, neb tuhle dřinu mu ráda svěřím a zatím mohu dělat něco jiného) si vyšlehejte šlehačku. V další (největší) míse vyšlehejte žloutky s cukrem, kam pak přimíchejte brandy či rum. Poslední úkol je ušlehat tuhý sníh z bílků v další mísce. Ve žloutkové směsi tedy máte už brandy (ale klidně alkohol vynechte) a teď tam opatrně vmíchejte šlehačku stěrkou. Nakonec tam přijde i sníh z bílků, který přidávejte pomalu v menších dávkách, jemně ho převalováním stěrkou zapracujte. Teď stačí už jen přidat vanilkový extrakt (není podmínkou úspěchu, ale je moooc dobrý). Pokud chcete udělat jednoduché semifreddo, tak v této fázi směs vlijte do připravené formy (třeba na srnčí hřbet či biskupský chlebíček). Tu je třeba vyložit potravinářskou folií tak, aby alespoň 10 cm z každé strany přesahovala. Později tyto dlouhé přesahy použijeme na překrytí zmrzliny. Když je směs nalitá do formy či formiček, tak jí překryjte potravinářskou folií a dejte alespoň na 6 hodin zamrazit.

Čokoládovo-vanilkové semifreddo

Čokoládovo-vanilkové semifreddo

Také máte možnost do jednobarevného semifredda vmíchat nějakou náplň jako jsou kousky ořechů, čokolády, lentilky, nasekaný karamel či ovoce. To je na vaší fantazii a chutích… Servírování bude jednoduché, neb semifreddo vytáhnete z formy, když chytnete za okraje potravinářské folie a přenesete na servírovací tác, kde folii odstraníte. Stačí konzumovat tak jak semifreddo je, nebo posypat čokoládovými hoblinkami či polít oblíbenou polevou. Až potud je to recept základní.

Já jsem ale chtěla něco extra pro své hosty a vyrobila jsem semifreddo dvoubarevné. Vanilkové a čokoládové. Tudiž ve fázi, kdy máte smíchané všechny vaječné směsi základní směsi dohromady, prostě přidáte pár surovin navíc.. Na rendlík s trochou horké vody posaďte misku s nalámanou čokoládou; rozpusťte ji a dejte stranou. Vaječno-šlehačkovou směs si rozdělte zhruba napůl do 2 různých nádob. Tu jednu část, kterou ponecháme světlou, dejte do ledničky. Pro přípravu čokoládové části prosijte kakao, promíchejte. Pak tam opatrně vmíchejte lehce zchladlou rozpuštěnou čokoládu a promíchejte jemně, ikdyž důkladně, aby se tmavé částečky spojily se světlou hmotou. Vlijte čokoládovou část semifredda do připravené a folií vyložené formy. Nechte zamrazit na 20 minut. Po vyndání z mrazáku na tmavou část semifredda nalijte tu světlou z lednice, formou jemně klepněte o stůl, aby si hmota hezky sedla a zmizely bubliny. Pokud máte chuť vmíchat náplň typu ořechy, lentilky a podobně, tak teď je ta poslední možnost.

Čokoládovo-vanilkové semifreddo ozdobte hoblinkami čokolády a čerstvým ovocem

Čokoládovo-vanilkové semifreddo ozdobte hoblinkami čokolády a čerstvým ovocem

Já jsem použila zbyteček lahodné čokolády Toblerone se slanými mandemi a karamelem, nasekané na kousky. Pokud vám část směsi na zmrzlinu zbyde, tak nevyhazujte a vlijte třeba do kelímku od jogurtu. Opět dejte zamrazit, tentokrát na 6 hodin minimálně. Servírování je velmi snadné díky potravinářské folii, za kterou zmrzlinu vytáhnete ven z formy, sloupnete ji z povrchu zmrzliny a naporcujete.

Čokoládovo-vanilkové semifreddo je jemné, sametové, krásně barevné a chutná po čokoládě i vanilce. Je mnohem vláčnější než běžná zmrzlina a tom je ten zásadní rozdíl. Nikdy neztuhne na nepoživatelnou tuhou hmotu. Vždy je to prostě jemně nadýchané a lahodné čokoládovo-vanilkové semifreddo. Se zmrzlinou si to nikdy nespletete. Nejvíce se to dá asi přirovnat k polárkovému dortu z našeho dětství. Nechte si chutnat a určitě se nijak neomezujte ve vytváření dalších variací a náplní!

Čokoládovo-vanilkové semifreddo

Čokoládovo-vanilkové semifreddo

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.