Rozmary severské přírody chvílemi připomínají pohádkově zasněžený kraj bájných trollů a hodinu na to počínající jaro. Vše je tak nějak naruby, takovou zimu ještě za ty roky nepamatuju… Mé chuťové buňky v takové dny zatouží po něčem jarním, plném semínek apod. A tak se zrodil nápad na křupavé semínkové chleby bez mouky, jako hrníčkový recept bez vážení. Prostě semínka a voda. Čisté jasné propojení těch nejzákladnějších surovin. Otestovala jsem pro vás pár várek s různými vychytávkami a tipy.
Kdo má pocit, že už nestíhá nic na Silvestrovskou oslavu upéct, tak tady zaručuji, že křupavé semínkové chleby bez mouky určitě zvládnete připravit doslova za minutu dvanáct :-). Navíc se obejdete bez váhy, stačí vám lžičky a hrníček. No a pomazánek u mne najdete také dostatek.
Základem tohoto hrníčkového receptu je dobré pojivo, což v tomto případě jsou chia semínka a také lněná semínka (nemletá). Ikdyž lněná nemletá semínka projdou zažíváním bez extra efektu, tak svůj díl práce zde ale stejně vykonají jako ”pojivo”. Rozpis je na 1 velký plech za předpokladu, že použijte hrníček o objemu cca 250 ml.
Ingredience
- 1 hrnek slunečnicových semínek
- 1/2 hrnku chia semínek
- 1/2 hrnku sezamových semínek (zlatá i černá)
- 1/4 hrnku lněných semínek
- 3/4 hrnku dýňových semínek
- 1 zarovnaná čajová lžička himalájské soli
- 1 polévková lžíce sušených bylinek (tymián, sušený česnek či cibule atd.)
- 1,5 hrnku vody
jako bonus můžete přidat (byť jednu položku z nich):
- 1/2 lžičky chili či kajenského pepře
- 2 lžíce sojové omáčky (teryaki, hoisini, yakitori, tamari, ústřicová, barbecue apod.)*
- 2 lžíce lahůdkového droždí
Postup
Dávkování je sepsáno tak, abyste vždy z části naplnili hrníček jedním druhem semínek a druhým pak jen dosypali. Použila jsem standartní Ikea hrníček o objemu 250 ml, ale klidně použijte jinou velikost při zachování poměru surovin, aby to drželo po upečení pohromadě. Věřte, že jsem ty poměry ladila a vychytávala dostatečně dlouho.
*Fermentované omáčky jako je sójová omáčka mohou obsahovat stopy lepku. Je potřeba použít kvalitní značky, kde dojde díky dobré fermentaci bobů ke zničení lepku, pokud chcete zachovat bezlepkovost (například Tamari omáčka). V receptu lze tuto položku zcela vynechat.
Všechny suché suroviny smíchejte v míse dohromady. Pokud je nebudete přidávat žádnou extra omáčku, tak vodu jen vlijte do suché směsi semínek a velmi důkladně vše promíchejte. Nechte směs na křupavé semínkové chleby bez mouky jen tak stát, cca 20-30 minut. Vše nabobtná do stále ještě tekuté, nicméně hutné konzistence. Chia a lněná semínka jsou zde použité jako pojivo, neb po namočení vytvoří gelovitě mazlavou vrstvu, která spojí všechny ostatní suroviny dohoromady jako pojivo – což se ale projeví až po upečení.
V případě použití extra omáček si vedle si v mističce smíchejte trošku recepturní vody s omáčkami a vlijte k promíchaným semínkům s kořením. Též lehce uberte na soli, neb tyto asijské omáčky bývají solené dostatečně. Je lépe pak sůl přidat jako poslední ingredienci, až to celé ochutnáte. Za sebe doporučuji otestovat omáčky jako je ústřicová, barbecue či asijské teriyaki, hoisini, nebo sojovku půl napůl s tekutým medem. Fakt je to nekonečná variace chutí, co za to stojí otestovat. Nebojte se toho! 😉
V mezičase si rozpalte troubu na 150°C s oboustranným ohřevem. Připravte si 1 velký plech (nebo 2 menší) a vyložte ho pečící folií či pečícím papírem. K ruce si ale připravte ještě jeden plech stejné velikosti, včetně pečící folie/papíru, neb semínkové krekry bez mouky v polovině pečení obrátíte vzhůru nohama na druhý plech, aby se propekly i z druhé strany.
Na plech vyložený pečícímpapírem/fólií vylijte obsah mísy se semínky a gumovou stěrkou je rozetřete až téměř k okraji podložky. Snažte se o rovnoměrnost. Výsledná tloušťka vrstvy těsta a semínek by měla být cca 4 mm. Křupavé semínkové chleby bez mouky můžete udělat i tenčí, ale pak se dost lámou a je z toho spíš lámanka než křupavé chleby.. Silnější vrstva zase bude potřebovat delší pečení, ale to už si poladíte podle svého.
Vložte plech do trouby na střední příčku. Nechte péct cca 20 minut do zlatavé barvy. Následně plech vyjměte ven z trouby v ochranných rukavicích. Zvrchu na vrstvu semínkové směsi přiložte další pečící folii/papír a přikryjte dalším plechem. Přidržte oba plechy při sobě a prostě je přetočte vzhůru nohama tak, že ještě neopečená strana krekrů bude navrchu. Horký plech sejměte, sloupněte z chlebíků folii/papír. Kráječem na pizzu (či rádýlkem/nožem) naznačte zhruba jednotlivé porce chlebů (jak je chcete mít ve finále velké a v jakém tvaru).
Vraťte nový plech s chleby zpátky do vyhřáté do trouby. Pečte dalších cca 20 minut. Závěr doporučuji si už ale pohlídat, neb mnohé trouby pečou dosti nerovnoměrně. Já jsem ke konci každé z etap pečení využila na pár minut horkovzdušného ohřevu, aby se na povrchu udělala žádoucí křupavá krusta. Pokud by se vám krekry zdály stále ještě nedopečené (velmi měkké), tak jim pár minut pečení prostě přidejte, ale od trouby už neodcházejte. Závěr jde vskutku rychle a snadno je můžete spálit.
Po upečení nechte křupavé semínkové chleby bez mouky zcela vychladnout, nejlépe na mřížce. Následně je opatrně nalámejte podél vyznačených okrajů a sundejte z folie/papíru. Uchovávejte křupavé semínkové chleby v těsnící krabičce či dóze. Pokud bude vůbec co uchovávat či skladovat 😀 . Neb křupavé semínkové chleby bez mouky jsou tak lahodné, že mizí rychlostí blesku ze stolu.. Nedá vám to prostě jít kolem a neuždíbnout si alespoň malý kousek semínkových křupánků, to vám garantuji!
Přemýšlíte, jakou pomazánku jsem si namazala na krekry já? Moji oblíbenou tvarohovou pomazánku s uzeným lososem. Recept naleznete TADY.
Křupavé semínkové chleby bez mouky jsou tak jednoduché! Ze své podstaty: nemusíte totiž nic vážit, stačí vám hrníček a lžička, gumová stěrka, 2 plechy na pečení a 2 pečící folie/papíry. Vůbec se nebojte fáze otáčení plechu vzhůru nohama, funguje to báječně! Tedy pokud si do tohoto úkonu předem nenaprojektujete do hlavy strach, že se třeba spálíte apod. Je to “cuk luft” úkon, věřte mi! Geniální jednoduchost je mým krédem 😉
Zkuste si prvně křupavé semínkové chleby bez mouky jen tak, bez koření či omáček, třeba jen sušený česnek. A pak si to vylaďte v dalším pokusu přidáním další suroviny. Říkám to proto, že u jedné dávky prostě nejspíš nezůstanete 😉 Křupavé semínkové chleby bez mouky jsou prostě závislost! Budu další a další plechy, věřte mi… Prostě vám to nedá spát a budete je péct znovu…. Ale křupavé semínkové chleby jsou bezlepkové, takže zdravé a vaše zažívání bude spokojené.
Jestliže přemýšlíte nad další delikatesou či křupáním, kde je plno semínek, tak neváhejte a mrkněte na tuto luxusní domácí granolu (RECEPT ZDE) či báječný skandinávský chléb bez vážení TADY KLIKNĚTE. Tyto recepty jsou opět hrníčkové a nepotřebujete tedy váhu.
Marně si lámete hlavu, co na takové krekry namazat? Přeci dobrou pomazánku! U mne naleznete celou škálu pomazánek od těch klasických až po ty méně tradiční. Mrkněte do galerie ZDE KLIKNĚTE.
S láskou Madla
Dobrý den, na vaše stránky narazím vždy náhodou, ale pokaždé v nich najdu inspiraci. Nedávno jsem u kamarádky ochutnala rajčatovo-semínkové placičky,z nějakého bezobalového obchodu a strašně mě chutnaly. Tak jsem usilovně hledala recept na něco podobného a našla právě ten váš. V podstatě jsem ho dodržela, jen vodu jsem nahradila rajským protlakem a bylo to skoro ono! Jen ještě musím dokoupit sušený česnek, aby byla výraznější chuť. Děkuji, že za nás zkoušíte a vymýšlíte, než bych to vychytala sama,to by se slepice poměly 😁 Díky Jitka
Jituš, to je krásně sepsané, moc děkuji! 🙂
Věřím, že vaše slepičky se mají i beztak dobře a vy určitě jste báječná tvůrčí kuchařka! Vždyť jste se sama pustila do hodně zajímavého experimentu a s jakým úspěchem! Naopak teď jste se stala vy mou inspirací! Jestli mohu dát tip za sebe k těm krekrům: namísto protlaku zkusit rajčatovou passatu. Nebo nastrouhat bez slupky hodně zralá rajčata s polovičním množství protlaku. U protlaku hraje ohromnou roli jeho složení, tedy i kvalita. Při nákupu koukněte i třeba na zdánlivě dražší značku s vysokým obsahem tomat a zkuste ho-budete asi překvapena, kolik chuťového rozdílu v tom může být…
Držím vám palce těším se na další vaše zkušenosti a pokusy!
S láskou Madla
Madlo,
dnes jsem objevila Vaše stránky, a to píšete už 11 let! Pekla jsem semínkové chleby, spíš křupavé krekry. Podařilo se. Obdivuji Vaše recepty, rozhodně je využiji. Líbí se mi, jak píšete. Vaše fotky krajiny jsou velice působivé. Ráda bych se podívala na další, jestli je to možné.
Vlaďka
Vlaďko děkuji za vaše řádky, potěšily mne moc!
Ano ty semínkové chleby lze nazvat třeba krekry, či druhem knäckebröd… vymyslet český správný-výstižný název pro mne občas bývá fakt výzva největší na celém receptu 🙂 To se přiznám bez mučení….
Fotím ráda a hodně, ikdyž dnes spíš je to záležitost spíš mobilová než na velkou kameru-tou jsou ale právě pořízeny fotky sem na blogg.
Budu sem muset nasypat pár nových a osvěžit celý blogg. Tzn. znovu začít fotit na velký foťák….no další výzva pro mne! 🙂
Nyní máme dostavěný dům a začínáme konečně tvořit okolí, zahradu, relax zónu na břehu jezera a tak těch výzev mám na krku víc než dostatek na dlouhou dobu dopředu 😀 Ale to dám, krok za krokem…
Vidět vícero mých fotek je bohužel tak v mém mobilu, kde jich mám přes 8000 😀
Nejkrásnější fotogalerie je ale sama severská příroda! Nutno zažít na vlastní kůži! Vyražte tedy směr na sever, budete velice mile překvapena, jak nádherně se tady dá strávit dovolená a je toho tolik, co vidět! Švédsko je ohromná země nejen co do rozlohy, ale i do přírodního bohatství. Fakt zkuste to!
Jsem velice ráda, že jste na mých stránkách nalezla inspiraci a přeji, ať vám to dá opravdu co nejvíce!
Mějte nádherné jarní dny.
S láskou Madla
Takže-zkusila jsem,jen tak,měla jsem trošku času a hromadu semínek. To bylo v úterý. Pak další ve středu.Pak jsem přinesla ochutnat do práce. Tak znovu ve čtvrtek a další v pátek pro sousedku, které jsem o semínkáči vyprávěla… V obchodě se zdravou výživou už si zaručeně myslí, že mám buď velkou klec s veverkami, nebo hejna ptáčků… Vaše recepty jsou vynikající a na vaše stránky chodím moc ráda.Děkuji!
Romano děkuji za váš pozitivní a vtipný komntář, ještě teď se směju 🙂 Třeba si ve vaší prodejně se zdravou výživou myslí, že máte zverimex a musíte krmit hladové zobáčky velkým množstvím semínek 🙂
V každém případě mne vaše reakce velice potěšila, neb tyhle semínkové křupáčky jsou prostě báječné a zdravé mlsání. Já sama je kolikrát peču jako jedlý dárek k láhvi vínka k obdarování.
Děkuji za všechna vaše milá slova, přeji vám mnoho dalších úspěchů a dobrého počtení na mých stránkách.
Je mi ctí 🙂
S láskou Madla.
Vyzkoušeno, moc dobré! Díky za recept. Martina
Děkuji, Martinko 🙂 Tyhle křupavé chlebíky jsou mé oblíbené a často je peču jen tak, namísto mlsání třeba na cesty ale i na párty (rychle mizí ze stolu s různými dipy či pomazánkami). Je hřejivý pocit, že chutnají i u vás 🙂
Madla
Dobrý den,
podle podobného receptu (https://www.prozeny.cz/clanek/domaci-chipsy-z-trouby-jsou-lepsi-a-zdravejsi-nez-bramborove-13466) dělám cibulové krekry a používám při návštěvách místo chipsů. Použít je jako chleba mě ještě nenapadlo, ale určitě to vyzkouším. Děkuji za inspiraci.
Jana
Janinko, použití takového báječného pečiva je naprosto široké a jsem ráda, že se inspirujete a rozšiřujete si své obzory. To se mi fakt moc líbí, jen tak dál!
Madla
Fantastické! Dneska jsem vyzkoušela, zatím jen s tymiánem a lahůdkovým droždím, ale pořád chodím uždibovat. 🙂 Těším se na zkoušení dalších chuťových variací. Děkuju za recept a krásné jaro!
Haničko to mne moc těší! Tohle je taková semínková závislost, navíc je to zdravé, takže není co řešit… Ne, že bych nedělala to samé 🙂 Miluju ujídat odpadlé kousíčky, drobečky….prostě je to bájo mlsání!
Mějte krásné jarní dny.
S láskou Madla
Madlo tak chlebíky jsou skvělé 🙂 dneska jsem vyzkoušela a super, jen soli snesu ještě míň, než je v receptu, ikdyž jsem žádnou omáčku nepřidávala, jen medvědí česnek, petrželku a trochu chilli….a příště udělám trošku slabší vrstvu…chlebíky jsem nakonec sušila asi hodinu :D:D:D jinak celkově tvoje recepty jsou úžasné, díky za ně 😉
Marie no to je úžasná kombinace!! U nás je medvědí česnek stále ještě schován pod zemí, neb teprve včera slezl sníh..takže si chvíli ještě počkám, ale tuhle kombi určitě vyzkouším!!Díky! Myslím, ževýšku vrstvy “těsta si časem každý vychytá sám-ono totiž taky záleží na velikosti hrničku na dávkování, který při přípravě použije… U vyšší vrstvy je dopravdy třeba delší čas. Někdo má rád ale chleby více žvýkací, tak pro ty peču chleby silnější..
Moc děkuji za báječné postřehy a přeji krásné jarní dny.
S láskou Madla
Tak toto bola pecka!dakujem za rcp! Fakt vychytany pomer..dnes dalsia varka:). A o kvaskovej granole ani nehovorim lebo ma zalievaju sliny😋
Lydo díky za pochvalu, protože jsem tuhle verzi ladila docela poctivě, aby to celé drželo pohromadě i bez mouky, vajec apod.
Granola je podle mého geniálně jednoduchá a dobře “skryje” zdravé potraviny, které by jinak členové domácnosti třeba i odmítali 😀
Jsem ráda, že chutná, jen tak dál… 🙂
S láskou Madla
Tak to Ti teda moc děkuji, od prvního ochutnání jsme s manželem na těchto křupavých chlebících závislí 🙂 a budu je muset dělat pořád. Jsou úžasné 🙂 Moc děkuji za recept :-):-):-)
Ivanko to mne nesmírně moc těší! Protože tyhle křupavé chlebíky jsou fantastické a navíc tak variabilní – metoda “co dům dá” je velmi vděčná.
Madla
Vypadá to báječně, hned to půjdu vyzkoušet. Nezkoušela jste pojivo psyllium? Dělám často vícezrnný bochník od maškrtnice a tam funguje skvěle? Jinak jsem zkoušela vaši kváskovou granolu byla víborná. A Žitno-pohankový chléb se semínky a moc moc dobroučký zatím nejlepší žitný co jsem dělala.
Radko, děkuji za reakci 🙂 Psyllium znám a od určité doby k němu mám vypěstovaný odpor…takže proto ho nepoužívám. ale to je spíš věc osobní, vím, že je zdravé atd. Určitě ho do rcp zkuste zapracovat a pak budu ráda za váš názor i zkušenost, můžete se o to podělit s ostatními čtenáři blogu…
Granola je moje nynější stálice jídelníčku a baví mne ta variabilita… Naposled mi tu zbyl sladký kvásek od buchet, tak jsem ho tam zapracovala – nemělo chybu! Ještě jsem k rcp na granolu doplnila další vychytávky, tak mrkněte..
Žitno-pohankový chléb u mne vyvolává úsměv na tváři, neb si dodnes vzpomínám, jakým způsobem rcp vůbec vznikl při stěhování a likvidaci zásob 🙂 Je moc chutný a přitom na žitňák umí být i krásně nadýchaný… Za tyhle souhry náhod při tvoření jsem doopravdy vděčná! 🙂
Děkuji za vaše postřehy a reakce. Přeji krásné jarní dny.
S láskou Madla