Tak jsem se opět proskotačila lesem, nechala na sobě nasytit tuny komárů, ale vítězoslavně jsem si odnesla kilo nádherných šťavnatých borůvek! Výhodou přítomnosti komárů je fakt, že sbíráte doopravdy rychle 😀 ! Skandinávské lesy jsou na mnoha místech hodně vlhké (ikdyž se tak na první pohled nevypadá), což vysvětluje vysokou koncentraci hmyzu. Zároveň to ale objasňuje fakt, proč když už pár týdnů nepršelo, tak borůvky a houby stále rostou. A doporučení na závěr: nikdy ve Skandinávii nechoďte do lesa bez holinek…se to tak tváří, že sucho a mech a najednou stojíte po kotníky ve vodě ;-). Když už podstoupíte tohle hmyzí martyrium, tak je dobré borůvky zpracovat třeba na chutný džem. A aby to nebylo fádní, tak přidáme vanilkový lusk nebo extrakt (kvalitní), trochu skořice a na závěr český rum! Při vaření džemu se dá využít mnoha způsobů konzervace, včetně klasického zavařování naplněných sklenic… No a to se mi dnes nechtělo podstupovat, neb venku panuje letní horko. Takže jsem využila konzervační prostředek Quittin 1:3. To v praxi znamená na 1 kilogram ovoce dáte jen 350 g cukru. A to už je hezký poměr a nebude to tak brutálně sladké…
Ingredience
- 1 kg borůvek očištěných od listí apod.
- 350 g cukru krupice nebo třtinového (ten má lepší výslednou chuť zavařeniny)
- 2 čajové lžičky kvalitního vanilkového extraktu nebo vanilkový lusk (použijte vyškrábnutá semínka, ale i celý lusk pak vhoďte do ovoce, není třeba ho ani vyndavat před plněním do sklenic)
- 1/2 lžičky mleté skořice
- 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy (bez pecek)
- 1 balení konzervačního prostředku 1:3 (např. Quinttin)
- cca 1/4 l klasika českého rumu
- necelý hrnek octa na očištění borůvek
Postup
Borůvky si nejdřív očistěte nejen od listí, hmyzu apod, ale i od všemožných choroboplodných zárodků. Já to dělám tak, že do čistého dřezu vysypu borůvky, napustím vodu tak, aby začaly lehce plavat a přileju k nim necelý hrnek octa. Nebojte se, žádnou pachuť to nezanechá, jen to vyhubí případné nepřátelské bakterie. Používám to na všechno bobulovité ovoce (u jahod to hodně oceníte). Vyberte plovoucí listí, děrovanou naběračkou vyndejte borůvky a umístěte na děrovaný plech či do cedníku a nechte okapat.
V mezičase si odvažte potřebné množství cukru (či náhražky cukru), připravte kastrol se širším a silnějším dnem, ruční mixer (či jen šťouchadlo na brambory) na rozmačkání ovoce. Mějte už taky po ruce řádně vymyté sklenice se 100% těsnícím víčkem (vypařte všechno vařící vodou s octem) a menší naběračku na přemístění horkého džemu do sklenic. Hodit se bude i ta děrovaná naběračka na sbírání případné pěny, která se může utvořit během vaření. Určitě nezapomeňte na čistý hadřík či houbičku na otírání okrajů sklenic po naplnění. Pak už můžete prostě uvařit džem podle návodu na sáčku.
Očištěné ovoce si rozmixujte nebo rozmačkejte, aby pustilo šťávu. Smíchejte cukr s konzervačním prostředkem, skořicí i vanilkou a vmíchejte do ovocné směsi – vše dobře promísete a dejte vařit za stálého míchání přiveďte k varu. V bodu varu stáhněte trochu výkon sporáku (ať vám ta dobrota neuteče z hrnce), míchejte a sbírejte případnou pěnu. Ochutnejte a přilijte v případě potřeby citronovou šťávu (slouží nejen chuťově, ale i jako konzervant a udržuje krásnou barvu ovoce). Vařte jen 5 minut. Na čistý talířek si lžičkou kápněte horký džem na okraj a nechte moment zchladnout. Pokud se po naklonění talířku hmota nerozteče, tak pak hrnec odstavte, připravte si sklenice, naběračku, víčka, čistý hadřík a rum.
Naplňte sklenice tak centimetr pod okraj a opatrně zalijte povrch džemu rumem. Rum je tam nejen kvůli báječné chuti a vůni, ale zejména jako konzervant! Naše babičky rumem (či jiným čistým alkoholem) dokonce vyplachovaly zavařovací sklenice, aby se vyhnuly plísním na zavařeninách. Otřete okraje sklenice zvenku i zevnitř a pak na pevno zavíčkujte. Následně celou sklenici otočte dnem vzhůru. Po otočení dnem vzhůru vznikne nahoře bublina horkého vzduchu, ta pak po ochlazení vytváří podtlak a víčko utěsní. Navíc se tímto jednoduchým trikem ujistíte, že víčko těsní na 100% a džem se tedy nezkazí.
Nechte vychladnout a máte hotové mlsání nejen na zimu! Vůně vanilky, rumu se skořicí je zcela nezaměnitelná! Za dlouhých zimních večerů, až budete mlsat borůvkový džem s vanilkou a skořicí, vaše mysl bude vzpomínat na tyto krásné letní dny plné slunce.
S láskou Madla.
…a co teď, když nemám rum 🙁
Když nemáš rum, tak máš bez rumový džem 🙂 Anebo to udělej jako já v první várce: dala jsem dovnitř džemu portské víno a navrch trochu čisté vodky. Je to jen o pár kapkách. Věřím, že i slivovice na závěrečné nalití pod víčko by udělala stejnou službu. Ale doplnit zásoby rumu by se vyplatilo 🙂
Miluju boruvkovy dzem. Uplne citim tu vuni. M.
vůně naprosto úžasná! a ta chuť Moni!! už jsem si mázla vzorek na žitný chlebík s lučinou. Blaho v ústech 🙂