Dijonské pečené brambůrky

Dnes Skandinávii pohltilo mlhavé podzimní počasí, co nutí člověka zalézt ke krbu s dobrou knihou a ještě lepším jídlem. Samozřejmě realita je trochu jiná, než tyto idealistické představy a takže teď jezdíme denně do lesa pro dříví a skládáme do dřevníku. Ta romantika u krbu vás prostě bude stát nějakou tu dřinu. A tak je potřeba si naplnit bříško nějakou dobrotou. U mne to vyhrály dijonské pečené brambůrky, které zaujmou svou nenáročností a velmi neotřelou chutí vzniklou spojením dijonské hořčice, jablečného octa a rozmarýnu. Navíc chutné švédské brambory z naší zahrady prostě volají po něčem tak lahodném!

Recept je nenáročný na suroviny i zručnost, tak se do toho nemusíte vůbec bát.

Ingredience

  • 4 velké brambory se slupkou, okartáčované a omyté
  • 2 lžičky dijonské hořčice NEBO hrubozrnná hořčice smíchaná s dijonskou hořčicí, neb zrníčka lépe vyniknou v textuře brambor
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 lžička jablečného octa
  • 1 snítka rozmarýnu, lístečky otrhané ze stonku a posekané na jemno
  • sůl a čerstvě mletý pepř
dijonské pečené brambory

dijonské pečené brambory

Postup

Rozehřejte troubu na 190°C. Kartáčkem očištěné a omyté brambory nakrájejte na klínky a rozložte na velký plech pokrytý pečícím papírem. Prošlehejte metličkou či vidličkou v mističce dijonskou hořčici (popřípadě mix hrubozrnné a dijonské), olej, jablečný ocet, lžičku soli a čerstvě namletý pepř. Touto směsí pak polijte brambory a hezky promíchejte třeba rukama, aby se brambůrky pěkně obalily.

dijonské pečené brambory

dijonské pečené brambory

Pečte zhruba 1 hodinu (závislé na velikosti pokrájených klínků a výkonu trouby) za občasného promíchávání a otáčení, aby se dijonské brambůrky nelepily k sobě.

Po vytažení z trouby je ochutnejte a případně ještě dosolte, případně posypte pár lístečky čerstvého rozmarýnu.

dijonské pečené brambory

dijonské pečené brambory

Podávejte k jako přílohu k masu nebo třeba k zeleninovým burgerům. Mohu doporučit veggie burgery z fazolí, hub a špenátu podle tohoto receptu. Dijonské pečené brambůrky mají pikantní chuť podpořenou štiplavostí dijonské hořčice a jemností jablečného octa. A vůně rozmarýnu linoucí se z trouby během pečení vás prostě naladí na báječné jídlo, které se dá sníst prostě “jen tak” klidně i bez masa na talíři nebo s okurkovo-cibulovým salátem. Dijonské pečené brambůrky jsou sice časově náročnější, ale i to je velmi relativní, neb během toho času, kdy se samy pečou vy můžete tvořit další dobroty v kuchyni. Prostě je to univerzální dobrota a zajímavá variace na tradiční pečené brambory. Zkuste a dejte mi vědět, jak vám chutnalo. Přeji krásný a tvořivý víkend.

dijonské pečené brambory

dijonské pečené brambory

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..