Rozmarýnové kuře na másle

Občas se mi do rukou dostane kvalitní kuře od farmáře a tak je fajn možnost masového nedělního oběda pro mne i pro mou drahou polovičku 😉 . Koupili jsme malé kilové kuřátko, ze zahrady jsem donesla brambory i čerstvý rozmarýn. Takže po dodání másla, soli a pepře byl jednoduchý recept na rozmarýnové kuře na másle na světě! Zde platí, že v jednoduchosti je krása. Pár ingrediencí a máte voňavý nedělní oběd jako mávnutím kouzelného proutku.

Farmářské kuře není tak tučné jako to z obchoďáku a tak mu máslo dodá báječnou šťávu a vůni spolu s rozmarýnem.  A věřte, že farmářské kuře má naprosto odlišnou chuť i barvu od té “bledule”, kterou si člověk koupí na pultu obchoďáku “v akci”. Pokud tedy máte možnost koupit kuře z domácího chovu, tak neváhejte zainvestovat trochu více peněz, vrátí se vám to. Navíc bylinky předcházejí zažívacím obtížím a podporují trávení. Není nad to pro sebe něco udělat už při samotném stravování.

Ingredience

  • 1 kg kuře
  • studené máslo, cca 50-70 g
  • čerstvé bylinky; v tomto případě pár opláchnutých a osušených větviček rozmarýnu i se stonkem a omylem natrhaných snítek oregána
  • sůl a čerstvě mletý pepř
  • 1 lžíce olivového oleje na potření nebo kousíček másla
suroviny: čerstvá bylinka, kousek másla, pepř a sůl

suroviny: čerstvá bylinka, kousek másla, pepř a sůl

Postup

Kuře vyndejte z lednice, opláchněte a očistěte od zbytečků peří. Pak ho nechejte třeba na talíři osušené odpočívat 20-30 minut, aby se prohřálo a tím pádem i lépe propeklo. Přeci nechcete, aby kuře mělo teplotní šok  😎 . Rozehřejte troubu na 170°C.

Dojděte si natrhat bylinky, opláchněte je a osušte. Zkombinujte max 2-3 bylinky, ale klidně zůstaňte pouze u jediné. Byliny, které přežijí vysoké teploty při pečení jsou rozmarýn, tymián, šalvěj a levandule (ty ostatní je lépe přidávat až na závěr tepelné přípravy pokrmu, jinak ztratí své aroma…ale to už je jiná kapitola). Tentokrát jsem zvolila rozmarýn, kterého mám na zahradě požehnaně a protože jsem omylem utrhla i nějaké oregáno, tak jsem ho použila také – nicméně na výslednou chuť oregáno nemělo žádný vliv, neb mu nesvědčí vysoké teploty.

Nyní si připravte kuře na podkožní aplikaci bylinek s máslem. Špičatým nožem opatrně vytvořte mezi kůží a masem “kapsy”, tak aby jste neprotrhli kůži. Udělejte jich kolik chcete, zejména kolem prsou je to vhodné, neb použité máslo s bylinkami prostoupí jinak dost suchým masem a vytvoří voňavou šťávu.

máslo pkrájené na plátky spolu s bylinkou vpravte do kapsy mezi masem a kůží

máslo pkrájené na plátky spolu s bylinkou vpravte do kapsy mezi masem a kůží

Vezměte chlazené máslo a a nakrájejte pár tenkých plátků. Každý plátek každý můžete klidně rozpůlit, pokryjte ho bylinkami a vpravte do kapsy pod kůží kuřete. Nakonec celé kuře zlehka pomažte rukama olivovým olejem (pokud ho neradi, tak použijte máslo, co vám ulpělo na prstech), lehce posolte a opepřete zvenku i zevnitř.

Výhodou bylinek je i fakt, že není potřeba maso tolik solit či kořenit, neb bude aromatické už samo o sobě. Pokud vám zbylo máslo i bylinky, tak je dejte do vnitřního otvoru kuřete. Na závěr stehna překřižte provázkem či kusem srolovaného alobalu (pod stehny), či jako já prostě provlečte otvorem v kůži, aby se šťáva držela uvnitř. A máte hotovo. Samozřejmě pod kuře můžete pokrájet cibuli nebo vaši oblíbenou zeleninu, to už je čistě na vás. Toto je jen základní recept.

rozmarýnové kuře na másle

rozmarýnové kuře na másle

Vložte kuře prsíčky nahoru na pekáček či zapékací nádobu a dejte na střední příčku vyhřáté trouby. Malé 1 kg kuře jsem pekla cca 50 minut s tím, že jsem ho podlévala šťávou, která se kolem něj utvořila. Pokud vlastníte potravinářský teploměr, tak ho zapíchněte do masa blízko kosti v oblasti steheního kloubu a pohlídejte vnitřní teplotu až do 82°C. Po dosažení této hranice je kuře pečené.

Po upečení kuře vytáhněte z trouby a nechejte cca 10 minut odpočinout, takzvaně “dojít”. Teprve pak porcujte. Podávejte třeba s dijonskými pečenými bramborami recept zde, nebo kopečkem kvalitní rýže nebo jen tak s kouskem chleba.

rozmarýnové kuře na másle

rozmarýnové kuře na másle

Rozmarýnové kuře na másle vás mile překvapí šťavnatostí a aroma čerstvých bylinek navnadí vaše chuťové buňky. Je to recept velmi jednoduchý a vždy si ho můžete “vyšperkovat” dalšími ingrediencemi jako je přepůlená a neloupaná palice česneku či jablko dovnitř kuřete. Nebojte se popustit uzdu vaší fantazii a trochu zaexperimentujte.

Pokud hledáte další inspiraci pro přípravu kuřecích pokrmů, tak klikněte ZDE.

Idea

Pokud máte rádi česnek, tak si udělejte česnekové kuře. Oloupané stroužky česneku ostrým nožem pokrájejte na špičaté klínky. Špičkou nože udělejte zhruba stejně velký otvor v mase kuřete a stroužek česneku tamtudy vpravte do masa pod kůži. Osolte, opepřete, potřete trochou oleje a dejte péct. Maso bude mít báječné česnekové aroma.

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

2 komentáře u „Rozmarýnové kuře na másle

  1. Helena

    Dobry den, Madlicko 🙂

    Objevila jsem Vasi stranku a musim rict – wow!! Moc Vam fandim, je to zdaleka nejlepsi receptova stranka co se kvality a umeni tyce!

    Rada bych se Vas zeptala, je na tento recept mozne pouzit ghee?

    Moc dekuji

    Helena (Londyn)

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Helenko zdravím Vás do Londýna! Děkuji za pochvalu a opravdu si toho vážím! 🙂 Dělám svůj blog s láskou a od srdce..v tom je to celé kouzlo! Pokud se týká receptu na kuře s použitím ghee: sama to ozkoušené nemám, ale pokud dáte ghee napřed do lednice, aby ztuhlo, tak tuším, že technologicky by se to zvládnout určitě dalo a výsledná chuť bude ještě o třídu lepší, díky oříškové příchuti přepuštěného másla. Určitě se nebojte to vyzkoušet! Při nejhorším ghíí nahradíte máslem běžným… Pokud vyzkoušíte, tak budu ráda, když se podělíte o zkušenosti, ketré pak můžeme šířit dál 🙂 Zdravím za moře, s láskou Madla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..