Domácí lučina

Věřím osobně jedné věci: vše vytvořené vlastnoručně člověka prostě více potěší a mnohem lépe chutná… A navíc, když člověka hřeje ten pocit, že i nějakou tu korunu ušetřil! To je přesně případ domácí lučiny.

Domácí lučina

Vím, že v Čechách je cena kupované Lučiny vysoká a zde ve Skandinávii se koupit nedá. Takže “home made” je ten nejlepší způsob, jak si znovu připomenout tuhle báječnou chuť… Věřte nebo ne, ale i zde platí, že v jednoduchosti je krása.

Suroviny

  • 500 g hustého bílého jogurtu, používám řecký, čím tučnější, tím lépe
  • 250 g kysané smetany, tučnější je mnohem chutnější (asi jako všechno v gastronomii)
  • špetka soli

Pak si ještě připravte sítko, gumičku, misku, nad kterou sítko položíte a kousek bavlněné či lněné tkaniny  jako je tričko či utěrka… vyprané bez fosfátového pracího prášku, ten vám fakt chutnat nebude. Já to například peru v horké vodě s octem a jedlou sodou, neb to neutralizuje všechny pachy.

Potřebujete jen cedník, čistý kus bavlny, jogurt, zakysanou smetanu a sůl.

Potřebujete jen cedník, misku, čistý kus bavlny, jogurt, zakysanou smetanu a sůl.

Postup

Prostě si v misce smíchejte bílý jogurt a kysanou smetanu, dejte tak půl lžičky soli. Dobře promíchejte a směs dejte do cedníku vystlaného čistou tkaninou. Vezměte cípy a dejte je k sobě, vytvořte si takový měšec. Zagumičkujte co nejblíž k náplni a nechte přes cedník volně odkapávat. Nádobu nechejte stát při pokojové teplotě 12 hodin.

Po 12-ti hodinách sýr vyjměte stěrkou do uzavíratelné nádoby a nechte zchladit v lednici, kde vydrží i týden.

Jen tak bez příchuti je sýr lahodný! Tahle varianta výborně ladí s chuťově výraznějšími potravinami jako je rukola, bazalka či uzený losos. Sendvič s lučinou a uzenou rybou je naprosto neodolatelný! Neochucenou lučinou můžete nahradit měkký tvaroh do dezertů. Je to chuťově jemný čerstvý sýr s mnohostranným využitím třeba i do omáček. Nejraději ho ale mám na krajíci čerstvě upečeného domácího kváskového chleba..

Nebo naopak můžete popustit uzdu fantazii a zkusit do lučiny nastrouhat čerstvý křen, nebo nasekat pažitku s česnekem, čerstvě hrubě mletý růžový pepř je taky pecka… a pak teprve uložit do lednice v uzavíratelné nádobě. Pokud se týká dosolování, tak tady doporučím nejdřív ochutnat, než sáhnete po soli. Používám opět svou oblíbenou růžovou himalájskou sůl.

Podotýkám ještě jednu věc: poměr jogurt a kysaná smetana si můžete upravit podle svých chuťových buněk a taky podle stavu zásob. Je to trošku o experimentu. Zkoušela jsem různé druhy jogurtů a nakonec jsem zvolila řecký jogurt. Zkuste ale třeba selský či hollandii. Light výrobky nejsou úplně nejvhodnější vzhedem k množstí konzervantů a přídavných látek. O chuti se v tomto případě ani nemá smysl bavit…

Zachycená tekutina nažloutlé barvy je syrovátka. Je to vyloženě poklad! Nevyhazovat! Pěkně slijte do uzavíratelné skleničky a dejte do lednice. Pozor by si měli ale dát lidé s nesnášenlivostí laktózy a tady bych doporučila po přesnějších informacích třeba na internetu. Využití je dopravdy široké! Tuto vzácnou tekutinu si můžete nalít třeba do horké koupele a zaručuji vám, že se zlepší různé ekzémy či akné a jako bonus budete mít pleť jemnější než miminko… Dlouhodobé používání umí fakt zázraky s pletí. A ještě lepší využití je na zadělávání pečiva jako jsou toastové chleby, rohlíky a především kváskového chleba. Pečivo je pak krásně nadýchané a v případě kváskového pecnu dojde i k nádhernému vyběhnutí těsta v troubě. Říkáme jim “balóny” a pak se jimi chlubíme na sociálních sítích 😉

Lučina chutná báječně, třeba s bazalkou

Lučina chutná báječně, třeba s bazalkou

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

4 komentáře u „Domácí lučina

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Dano, děkuji, to je bezva nápad, určitě vyzkouším, až mne pomine období, kdy osekávám příjem kalorií 😉 Ale věřím, že smetana tomu dát opravdu báječnou chuť i konzistenci.

      Madla

  1. Annamária

    dobry den, chcela by som sa opytat, ci syrovatku do kvaskoveho chlebu davate namiesto celej tekutiny ktora ide do chcela alebo iba nejak cast? (rozkvas si urobim klasicky muka voda kvasek a potom v ceste napr. 300 ml vody nahradim syrovatkou?) dakujem za odpoved.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím, Annamária, syrovátkou nahrazuji veškerou tekutinu v receptu. Rozkvas zadělávám vodou, přesně jak píšete.

      Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..