Pečená povidla bez míchání

Urodilo se ohromné množství švestek tady na severu. Jsou trošku menší a růžovější než ty naše české, ale uvnitř v dužnině žluťoučké a šťavnaté, jako ty z Čech. Dostala jsem jich plný košík a taky dovolení otrhat si celou úrodu na stromě u sousedů. Tak jsem během soboty stála u plotny, kuchtila, vypeckovávala 10 kilogramů švestek, vyvařovala sklenice a víčka..atd. Prostě povidlové šílenství  😀 ! Nikdy jsem povidla nedělala, tak jsem lovila na netu, JAK na to. Povím vám, že receptů je neskutečné kvantum! Nakonec mne kamarádka navedla na stránky TOP recepty a dala tip na ozkoušený recept od uživatelky yanull. Pečená povidla bez míchání! To zní skoro bezpracně! Tak se na to pojďme podívat zblízka a otestujeme si, jak to funguje v reálu. Musím říct jedno: pečená povidla jsou naprosto famózní záležitost, má poklona! S pár „ALE“…

Nejdřív jsem vše řádně pročetla včetně komentářů, což mi zabralo dobrou hodinku. Autorka říká, že recept dostala před časem mailem a úspěšně ho používá! To zní bájo! Ale jsem zdatný teoretik a vím, že příprava je někdy holt nutná (komentáře pozitivní i negativní..prostě „přeber si to“).  Vyplatilo se to! Těch dávek jsem nakonec udělala celkem 5. Ufff! U každé dávky jsem zkoušela vyladit teplotu, koření, konzistenci, přidala zelené byliny, atd.. S tím vás nebudu zatěžovat, dám vám rovnou celé poznatky. Co si z toho vezmete, je na konec na vás samotných.

pečená povidla bez míchání

pečená povidla bez míchání

 1. V receptu se uvádí rozpis na 2 kila švestek, což jak se nakonec ukázalo být akorát na mé technické vybavení domácnosti.  V  receptu se uvádí lehce obšírně „pečte na 200°C – 250°C“, což je dle mého názoru dost široký pojem mezi nedopečením a vyšším rizikem spáleniny na uhel..  Ale to chápu, každá trouba peče jinak, to si musíte sami ozkoušet.
 2. Dále se tam píše na 2 kila švestek celkem 500g cukru. Hmmm, to je vcelku i dost. Nejsem milovník přeslazených jídel (naše babičky povidla dělávaly bez cukru úplně, co pamatuju). Takže jsem začala 1. dávku jen s 370 g cukru. A bylo to dobře! Sladké dostatečně, později jsem ještě ubrala na 300g cukru na 2 kila švestek. Ale tuhle položku si bude každý ladit dle svých chutí a potřeb, přisladit se dá vždycky.. Naopak už ne.
 3. No a jako poslední otazník zbývaly mnohé komentáře o finální velmi tekuté podobě povidel. Tak nevím.. Za mého mládí bývala povidla spíš hutnější, ikdyž stále k namazání vhodná nebo se ředila rumem v případě potřeby. Toto je ale opět individuální záležitost každého z vás.
 4. Jako geniální se ukázal autorčin nápad dát na dno pekáče navlhčený pečící papír. Funguje to! Jen je dobré ho nechat přesahovat přes okraje pekáče, aby za něj nezatékala povidla. Já ale namočila celý vnitřek pekáče a mokrýma rukama jsem papír pěkně na těsno přimáčkla na dno i stěny pekáče a vytlačila dlaněma vzduch, aby se to během pečení nenadouvalo a neprskalo odspodu. Navíc nic se nepřipálí a pekáč budete v budoucnu moci využívat dál.
 5. Naprosto odolejte potřebě povidla míchat!! Fakt se jich ani nedotkněte během pečení!
 6. Pokud máte možnost, využijte funkci horkovzduch, neb povidla nebudou tak řídká a můžete péct kratší dobu na nižší stupeň.

Ingredience

 • 2 kg omytých, vypeckovaných, odsťopkovaných a osušených švestek
 • 300 – 500 g cukru dle vašich chutí, rozděleno do 2 rovnoměrných dávek
 • 2 lžíce octa
 • 4 lžíce rumu a další rum na zalití povrchu povidel pod víčkem před uzavřením sklenky
 • 1 lžička mleté skořice
 • 3 rozdrcené hřebíčky (použila jsem už rovnou umletý a dala ho 1/2 lžičky)
 • volitelně: kardamon a mletý zázvor, obojí max 1/2 lžičky; čerstvá citronová šťáva

Vybavení

 • skleničky vypařené vařící vodou s kapkou octa a jaru, včetně těsnících víček; okapané a osušené
 • pekáček s vyšším okrajem
 • pečící papír navlhčený pod proudem vody
 • čistá naběračka
 • čistý hadřík na otírání okrajů naplněných sklenic
 • tyčový mixer

Postup

Začněte ovocem: očistit, omýt a vypeckovat. Používám svou oblíbenou metodu oplachu ovoce: do dřezu napustit vodu a šplouchnout tam velkého panáka octa, který zahubí případné choroboplodné zárodky.

Troubu nechte rozehřát na 250°C bez horkovzduchu; anebo 230°C s horkovzduchem, horní i dolní ohřev. Dno vyššího pekáče vystelte navlhčeným pečícím papírem, který nechte delší přes okraje pekáčku. Mokrýma rukama ho pěkně „přilepte“ ke dnu a ke stěnám pečící nádoby, dlaněma vyhlaďte případné vzduchové bubliny.

vypeckované uložené na pečícím papíru švestky a promíchané s octem se teď budou péct

vypeckované uložené na pečícím papíru švestky a promíchané s octem se teď budou péct

Vsypte 2 kilogramy švestek, ty zakápněte 2 lžícemi octa (nebojte, vůbec to v povidlech nebude cítit), pořádně promíchejte a dejte do vyhřáté trouby na nižší příčku. Tady udělám rozcestník na pečení s horkovzduchem a bez, neb jsem otestovala rozdílnost v času i teplotě a má to poměrně vliv na výslednou konzistenci povidel.

Pečení s horkovzduchem

Švestky promíchané s octem pečte na 230°C po dobu 20 minut. Po uplynutí doby vyndejte pekáč z trouby, posypte bublající ovoce rovnoměrně polovinou vámi zvolené dávky cukru a vraťte do trouby na dalších 20 minut. NEMÍCHEJTE, ať se v troubě děje cokoliv..

po první fázi pečení se pečené ovoce posype rovnoměrně poloviční dávkou cukru

po první fázi pečení se pečené ovoce posype rovnoměrně poloviční dávkou cukru

Znovu vyndejte z trouby a posypte rovnoměrně po celém povrchu zbytkem cukru, dejte zpět do trouby a snižte teplotu na 210°C. Už se bude tvořit tmavá krusta na ovoci, ale odolejte a NEMÍCHEJTE! Vydržte s nervama dalších cca 30 minut. Povytáhněte pekáč z trouby a lehce s ním šoupněte po pečící mřížce, zda se vám zdají povidla ještě hodně moc tekutá (vraťe je tam ještě na pár minut a hlídejte připálení) nebo už mají hustější konzistenci (jako puding) a v ten okamžik je vyndejte ven.

upečené ovoce teď okořeníte a umixujete do požadované konzistence

upečené ovoce teď okořeníte a umixujete do požadované konzistence

Pečení bez horkovzduchu

Švestky promíchané s octem pečte 25 minut na 250°C. Poté posypte rovnoměrně polovinou vámi zvolené dávky cukru a vraťte do trouby na dalších 25 minut. NEMÍCHEJTE! Pak posypte rovnoměrně povrch tmavnoucího ovoce zbytkem cukru a vraťe do trouby na 40 minut, ale snižte teplotu na 230°C. NEMÍCHEJTE! Ke konci této doby zkontrolujte povytažením pekáčku z trouby a pošoupnutím po pečící mřížce hustotu povidel. Pokuď jsou stále dost tekutá, tak je tam vraťe zpátky do trouby a lehce snižte teplotu na 220°C. STÁLE NEMÍCHEJTE! Ale teď už vizuelně povidla hlídejte pro ti zuhelnatění. Pokud už jsou hustá dostatečně, tak je z trouby vyndejte ven.

Závěrečná fáze pro oba postupy

Horká povidla nechte chvilku odstát, ať se zbytečně nepopálíte. Opatrně je pak začněte přesunovat pomocí sběračky do vhodné hlubší mísy, kde je dochutíte rumem, kořením a umixujete do vámi požadované konzistence.

upečená povidla po dokořenění a umixování

upečená povidla po dokořenění a umixování

Ještě teplé je plňte do připravených sklenic cca 1 cm pod okraj. Na povrch povidel ve sklence kápněte rum, aby se jejich povrch pokryl. Dobře otřete okraje sklenice od povidel. Zavíčkujte na těsno a obraťte víčkem dolů. Nechte vychladnout. Budete mít tak cca menší 4 sklenky.

Pečící papír z pekáče opatrně stáhněte a sami uvidíte naprosto minimální připáleniny (pouze v místech, kde případně povidla stihla vybublat ven). Pokud máte co čistit, tak pekáč naplňte horkou vodou s mycím prostředkem a nechte odmočit. Vše půjde v klidu umýt později. Báječně funguje jedlá soda zakápnutá pár kapkami vody (jako kašička) a to samé používám na čištění trouby.

pokud namočíte pečící papír před pečením, tak se vám nevytvoří žádné spáleniny na pekáči

pokud namočíte pečící papír před pečením, tak se vám nevytvoří žádné spáleniny na pekáči

Musím upřímně říct, že lepší povidla jsem snad v životě nejedla! Povidla pečená v troubě bez míchání jsou prostě famózní záležitost a to bez diskuzí! Když si vychytáte sladkost a hustotu dle vašeho gusta, tak už nikdy více nebudete chtít vařit jiná povidla. Je to fakticky bezpracné, žádné mnohohodinové postávání u plotny a posilování bicepsů mícháním povidel, žádné spáleninou zlikvidované nádobí… V mezičasech pečení stíháte v klidu odklidit nádobí či vypeckovat další várku švestek (to trvá cca 15 minut u drobounkého ovoce, jako jsem měla já; u klasických velkých švestek to máte za poloviční čas).

pečená povidla bez míchání

pečená povidla bez míchání

Pokud si trochu projdete weby s recepty, tak zjistíte, že tato varianta je bezkonkurenčně časově nejkratší a fakt funguje! Považuji to za vynikající recept a doporučuji vyzkoušet, třeba i na jiném ovoci (hrušky či jablka s tenkou slupkou a bez jadřinců). Zima už se blíží a myslím, že většina z nás později za dlouhých sychravých večerů oceníme naše nynější snažení o uchování chutí i vůní léta v zavařeninách. Věřte mi, že obojího je v těchto pečených povidlech víc než dost! Lahoda!!!

pečená povidla bez míchání

pečená povidla bez míchání

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:

47 komentářů u „Pečená povidla bez míchání

 1. Edit.

  Dneska jsem zkousela poprvé, no bajo, povidla hutna, ani se nehnou, chutove vynikajici, udelala jsem presne podle receptu horkovzduchem. Muj oblibeny recept.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Edi! To jsou krásná slova a potěšila mne :-). Též využívám spíš tu verzi s horkovzduchem právě kvůli výsledné hutnosti povidel. Těch pár plechů „laborování“ za to stálo vychytat to „nej“, co člověku vyhovuje…. Mějte krásné dny a zkuste třeba i další recepty 🙂

   S láskou Madla

 2. Hanka

  Krásný den, ráda bych poděkovala za skvěle popsaný recepis! Včera jsem tvořila letošní švestková povidla. Pečená povidla jsem dělala již několikrát, ale tentokrát jsou na super1. Přesně podle představ jak by povidla měla vypadat. Dělala jsem je z dávky cca 3 kila, švestky byli sladké, takže jsem snížila i přidaný cukr a stačilo to. Dobrý nápad, který jsem neznala byl pečící papír na plech – opravdu dobrá „vychytávka“. Před mixováním jsem vybrala naběračkou jen švestky a šťávu jsem nechala na plechu – je z ní chutný sirup. Povidla tak nejsou tekutá jako vloni, nemohla jsem je pak dopéci a dohustit:-( Pod víčka jsem již nepřidávala rum, myslím, že to bude v pohodě i tak. Moc ráda mou zkušenost s tímto receptem předám dále! A už se těším jak vyzkouším další recepty z vaší stránky… ať se vám daří, pozdravy H:-)

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Haničko, já Vás zdravím a velmi mne Vaše slova potěšila a vykouzlila úsměv na tváři. Z Vašich slov čiší spokojenost a tak to má být! Razím heslo, že člověk by se měl učit něčemmu novému celý život….a tak i podle toho žiji. Bez rumu povidla budou také super, o to vůbec nemám strach! Pokud by jste měla ještě nějaká tekutější, tak je buď pár minut navíc dopečte pod horkovzduchem nebo je po oteření ze skleničky zahustěte nastrouhanými perníčky – to funguje báječně! Navíc se perníkové koření v podstatě shoduje s tím, co dáváte do povidel ;-). Zkoušejte a předávejte dál, dobrých zkušeností není nikdy dost… :-). Budu ráda, pokud vyzkoušíte další recepty a dejte vědět, zda vám chutnaly. Určitě se vyplatí jít hlouběji do archivu, jsou tam poklady a zrovna přemýšlím jich pár vytáhnout na světlo boží a připomenout je novějším návštěvníkům blogu. Přeji krásné dny a hodně úspěchů!

   S láskou Madla

 3. Václava Koupilkova

  Dobrý den Madlenko,
  Dovoluji si Vám mooooc poděkovat za úžasný recept na pecena povidla. Letos se nám urodilo opravdu veliké množství švestek, a proto jsem zkusila Vás recept. Jsem nadšená a vřele ho doporučuji. Jediná práce je, že švestky musím zbavit pecek, a pak povidla rozmixovat a naplnit do sklenic. Ješte jednou moc děkuji.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím vás, Vendulko! To jsou krásná slova a nutí mne se smát, že jsme na stejně vlně dělat věci co nejsnadněji…v kuchyni speciálně :-). Je to pak o to větší radost, že člověk není utahanej a „otrávenej“. Život se má užívat a prožívat :-). Blahopřeji k velké úrodě švestek! Tiše Vám závidím.. ;-).

   Přeji krásný zbytek dne ze severu.

   S láskou Madla

 4. Lea

  Mooc díky za recept s podrobným popisem. Nejsem zrovna nejzkušenější, a tak jsem byla šťastná za tento skvělý recept… Švestková povidla jsou chuťově skvělá, paráda!

  Jen mám dotaz na poslední fázi :)) mám dolít rum do vrchu skleničky nebo jen tak, aby byla povidla zakrytá? Po zavření a převrácení skleničky víčkem dolů se mi povidla u první hned nahrnuly na víčko, u druhé skleničky zůstaly nahoře.

  Dělám něco špatně??? Děkuju a omlouvám se za pitomé dotazy, ale zavařuju poprvé :))

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Leo zdravím a vůbec není třeba se omlouvat za „pitomý“ dotaz, neb tento Váš dotaz do takové kategorie ani nespadá. Jsem naopak ráda! Nsažím se vše psát právě i pro kuchaře, kteří teprve začínají, neb učený z nebe nespadl. Já dolévám rum jen tak, aby povidla byla zakrytá. Neděláte vůbec nic špatně… Některá zavařenina nahoře zůstane, neb je více napěchovaná a nemá vzduchové bubliny. Ale naprosto nic to nemění na kvalitě výsledného produktu. Až v zimě povidla budete používat třeba do buchet, tak pokud budou moc hustá a tuhá, nařeďte je troškou rumu. Pokud budou moc naopak řídká, nastrouhejte do nich klasické perníčky. Přeji hodně štěstí a neváhejte se ptát 🙂 Pokud budu vědět, ráda pomohu.

   Krásný víkend a úspěšné zavařování!

   S láskou Madla

 5. Jitka M.

  Dobrý den, včera jsem kolem 17.hodiny šla natrhat švestky k sousedce a konečně se rozhoupala „upéct“ si povidla (kolegyně z práce je dělají již po několikáté). Premiéra dopadla skvěle, určitě chci zkusit i ty hrušky. Váš komentář jsem si sice přečetla až po provedené vlastní akci, ale to nevadí, případné dobré rady si jeden může uložit pro příští konání. Zdravím, hezké dny.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Dobrý den Jitko, to jsem nesmírně ráda, že jste dostala odvahu jít do takového méně tradičního receptu, který je ověřen léty praxe mnohých z nás kuchařů! A pevně věřím, že výsledek Vás nadchne stejně tak, jako další čtenáře blogu :-). Hrušková povidla jsou výtečná, jen na můj vkus příliš sladká, neb hrušky samy o sobě jsou sladší. Takže já na příští rok uberu o třetinu cukru a možná k tomu přihodím zkušebně nějaké kyselejší jablíčko… Určitě „zaloborujte“ s chutěmi i kombinacemi, je to radost tvořit!

   Velmi děkuji za reakci a budu se těšit na Vaše postřehy a dojmy z pečených povidel.

   S pozdravem Madla

 6. Barbora

  Super recept na luxusní mlsání! Je to brnkačka, postup popsaný do detajlu, kuchyň čistá jakoby se tam ani nevařilo a ta vůně…musím jedině pochválit a doporučit dál😉

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Báro!! To je skvělá zpráva!! Díky za ni :-). Tento recept je asi nesmrtelný, koluje mezi lidmi už léta letoucí…. Nejsem autorem, ale jen jsem si pohrála s pár detaily, které mne samotnou zajímaly, aby to nemusel být pokaždé takový „hokus pokus“. S radostí tohle pitvám a šířím dál s vírou, že i v kuchyni méně zdatní začátečníci recepty ode mne zvládnou.

   Přeji krásný letní den a díky moc! 🙂

   S láskou Madla

 7. Vanda

  Dobry den,
  dnes jsem vyzkousela tento recept a nemuzu si ho vynachvalit. Je uzasny! Bydlim v Italii a povidla mi tu moc chybi, takze nezbyva, nez si je udelat sama doma. Vas recept je nadherne popsan, takze ho pochopi i male dite. Pred par dny jsem delala fikovy dzem, skoda ze jsem neznala vas recept. Hned bych ho vyzkousela s fiky, urcite by to byla mana nebeska.
  Mejte se krasne a preji mnoho uspechu v kuchyni.
  Vanda

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím do Itálie, Vando! Děkuji, za krásnou zprávu, potěšilo mne to! Snažím se recepty psát tak srozumitelně, aby se s tím „popral“ i třeba naprostý začátečník, neb těch stručně rychlých blogů pro zkušené kuchaře je poměrně dost…. Fíky ještě určitě ozkoušíte i v tomhle receptu, neb ještě budou (v Africe jsme je mívali na stromě 2 x do roka a nevěděli, co s nimi…teď už bych určitě věděla!). Výsledek bude vskutku božská mana ;-). Já se chystám na hruškovou verzi a pak jablka (ty ještě nemám zralá). Experimentovat v kuchyni se má pořád, ne? 😉

   Přeji krásné (nejen) letní dny do Itálie a ráda Vás tu zase potkám 🙂

   S láskou Madla

 8. Iva K.

  Kde jsem udělala chybu, jedu podle návodu, ale celá trouba zaprskaná, už jsem ubrala na 100, ach jo

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Ivo, těžko posoudit takhle na dálku, co děláte jinak…. Ale stát se může ledascos, každá trouba se chová malinko jinak. Záleží, zda to chcete nebo nechcete vzdát… Já jsem do toho šla s lehkými obavami (poprvé), ale s každou další várkou jsem si v hlavě předem „nastavila“ program POVEDE SE TO. A ono to šlo…. Zkuste do toho nejít s obavami, ale spíš se zvědavostí a očekáváním pouze dobrých výsledků. Takhle tedy to praktikuji já (není to třeba univerzálnínvod pro každého) u nových zážitků /poznatků / zkušeností. Je to spíš životní filozofie a přístup než návod na vaření, ale nicméně na tu dálku vám nedokáži poradit lépe. Zatím jste první, komu se nezadařilo, ale nevzdávejte to, prosím… mrkněte zde do komentářů nebo i na googlu, určitě se nějaký podobný problém někde objevil… Řešení se vždy najde 🙂 S láskou Madla

 9. Martina

  Milá Madlo, tahle povidla děláme už několik let a všichni, co je kdy ochutnali, říkají, že jsou bezkonkurenčně nejlepší…Cukr napovrchu krásně zkaramelizuje a fakt je to úžasné…v klidu vydrží ve spíži do dalšího roku. Pokud je tedy nesníte dříve. Pod víčko dávám ještě trochu alkoholu ( rum nebo slivovici) . Nezkoušela jste i nejakou chutney variantu? Já se na ni letos chystám- jen u nás ještě nejsou zralé švestky- musím si počkat.
  Mějte se krásně a díky za úžasný blog s báječnými recepty. Martina ze severu (Čech) :o))

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím na sever Čech, Martino! Je to naprosto legendární recept a bez rumu jsem povidla snad ještě ani nevyráběla 🙂 vždy ho tu mám v zásobě pro případ zavařování či voňavého pečení. Chutney variantu jsem nezkoušela, neb letos je naprosto marná úroda snad všeho…včetně hub, švestek i borůvek, neb jsou děsná sucha. Letos mám jen jeden jediný košík švestek, co jsem zrovna dnes otrhala. Víc toho už prostě nebude… 🙁

   Martinko děkuji za Vám za báječnou reakci a přeji úspěšné vaření/pečení (třeba i z mých stránek inspirované) 🙂

   S pozdravem Madla

   1. Martina

    Madlo, je zajímavé, že u nás na zahradě je jablek, hrušek a švestek i ostružin hooooodně…jen to sluníčko chybí, uvidíme, zda to ještě stihne dopéci. Řekla bych přijeďte, ale máte to trochu více z ruky…Díky moc za vše, moc ráda sem zajdu…vaříte podle mého gusta. Mějte se fajn a užijte si zbytek léta…Martina

    1. korenizivo Autor příspěvku

     Děkuji za báječnou nabídku! Pokud bych byla v Čechách, tak ji ráda využiji…..ale to se zatím jeví na pár měsíců v nedohlednu. Slunko se ještě ukáže,nebojte! Já včera svařila dvě dávky švestkových povidel a ještě budu muset dokoupit hrušky, neb na zimu těch pár skleniček fakt nestačí…ta povidla jsou děsně „žravá“ 🙂

     Přeji krásná a slunné dny, Martino 🙂

     S láskou Madla

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím ze Skandinávie a tiše závidím tu nádhernou vůni povidel a také ten báječný spokojený pocit, když se dílo prostě vydaří! Jen tak dál 🙂 Mám z Vás radost!!!

   Přeji úspěšný den.

   S pozdravem Madla

 10. Eva

  Milá Madlo,
  právě jsem dokončila asi šestou dávku švestkových povidel, pěkně podle vašeho receptu a stále mě ta jednoduchost s tak výborným výsledkem nepřestává udivovat. Fakt je to doslova a dopísmene famózní recept, za který Vám moc a moc děkuji. Váš blog si hned přidávám pěkně nahoru na lištu a hned jak budu mít chvíli,budu pročítat další Vaše recepty a postřehy. Přeji krásné dny a ještě jednou děkuji ! Eva 🙂

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Přeji hezký večer Evo 🙂 jsem ráda, že recept Vás nadchnul, protože je prostě geniální… Já sama jsem s jeho vyzkoušením dlouho otálela, představovala si připálené pekáče na vyhození a podobné katastrofy…. A ono ejhle! V jednoduchosti je krása! Není to můj vlastní recept, ale funguje fakt báječně a tak by bylo škoda se o něj nepodělit a neposlat dál. Jsem ráda, že se Vám na mých stránkách líbí a dopručím si projít i archiv, neb je tam pár velmi zajímavých perel k vyzkoušení 😉

   Užívejte zbytku léta a mějte pohodové dny. S úctou Madla

 11. Dagmar Chiara

  Dobre odpoledne, diky za skvely recept!
  Necetla jsem uplne vsechny prispevky, takze jestli tu uz nekdo pel chvalu na variantu tresnovou, tak ja jen potvrzuji, ze tresnova povidla jsou fantasticka. Ano, tresnova. Zkousela jsem povidla vubec poprve. Ubrala jsem cukr a pri pristim peceni jeste trochu uberu. Jsou docela dost sladka, ale nevadi to. Pridala jsem zminenou skorici a rebicek no a rum taky.
  Budu zkouset jeste hruskova. Stejnou metodou. Verim, ze budou stejne tak skvela.
  Povidlum Zdar! 🙂
  Dagmar

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím paní Dagmaro, děkuji za bezva reakci a otestování nové příchutě povidel! Třešně jsem nikdy nezkoušela a zrovna letos se urodily ve velkém! Tudíž Váš příspěvek bude k dobru mnohým ze čtenářů blogu, ale i pro mne samotnou. Patří Vám za to velký dík!!! 😀

   Hrušky fungují též naprosto báječně a řekla bych, že po švestkách jsou v mém osobním žebříčku další nejlepší. Výborně jim sedne koření (zejména badyán a skořice), ale určitě vy sama si vychytáte tu svou „nej“ kombinaci 🙂

   Přeji hodně zdaru při pokusech a určitě se s námi podělte o další zkušenosti, neb nastává sezona zavařování na příští zimu.

   Užívejte léta a prázdnin.

   S pozdravem Madla 🙂

 12. Míla

  Tedy takto dělané povidla zvládne každý ,moc jste my pomohla měla jsem v mrazáku švestky a co s nima /hledat recept / našla a ještě jednou móc děkuji výtečné a vůbec ne pracné ještě jednou díky Míla

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Mílo, to jsem ráda, ať slouží! V jednoduchosti je krása a tato povidla k nezaplacení… Fakt hit mého života! Přeji krásné víkend 🙂 Madla

 13. Veronika

  Dobrý den, Madlo. Potřebovala bych poradit. Ráda bych pečená povidla vyzkoušela, ale nemohu v nich použít žádný alkohol. Je nutný (např. z důvodu větší trvanlivosti) či je jen tak pro „lepší chuť“? Případně čím nahradit? Děkuji moc.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Veroniko, rum se do povidel dává z důvodu „ovonění“, nicméně alkohol jako takový se vypaří, zůstane jen typické aroma. Na povrch povidel v každé skleničky s povidly se dává jen pár kapek z důvodu větší trvanlivosti. Ale myslím, že když tento krok přeskočíš a budeš je skladovat v chladnu a temnu (spíž), tak se nic nestane. Navíc ocet přidávaný na začátku receptu je konzervant víc než dostačující. Až potud je to má vlastní zkušenost. Pokud se jedná o náhražku, stačila by rumová tresť ( ve Švédsku není k sehnání) či jen aroma. Ale to poslední jmenované nepužívám z důvodu vysokého obsahu prazvláštních chemických látek obsažených v lahvičce (viz. etiketa). Ale třeba se podaří sehnat nějakou BIO verzi a pak bych do toho asi šla. Zkusit se má všechno 🙂
   Přeji krásnou neděli, Madla.

 14. korenizivo Autor příspěvku

  No tak tomu tedy říkám experiment doopravdy vychytaný do detailu, wowww! Moc děkuji za takový vyčerpávající koment a s radostí sdílím dál i našim čtenářům webu, každý si v tom určitě najde to „své“!! Borovko smekám před takovým výkonem!!

  S láskou Madla

 15. Helena Vá

  Omyté a vypeckované švestky předem rozmixuji. Cukru dávám 1 kg na 5 kg rozmixované švestkové hmoty, tedy 20 dkg na kilo ovoce. Nepřidávám ocet – z toho prostého důvodu, že v původním receptu nebyl uvedený a nijak mi chuťově nechybí. Recept můžu vřele doporučit. 🙂
  Líbí se mi nápad s vyložením plechu pečícím papírem – vyzkouším. Díky…

 16. Marta

  Zdravím a chválím krásné stránky. Chci přispět svou troškou do mlýna, taky peču povidla ale před pečením je semelu na masovém strojku. Nemusí se pak moc manipulovat s horkou hmotou a rovnou plním do sklaniček. Dobrý nápad je přidat koření to jsem nedělala a musím vyzkoušet. Hezký večer. Marta

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Marto děkuji! Váše inovace je fajn nápad!! Děkuji! Ti co strojek mají, ho určitě mohou ozkoušet. Česká vynalézavost je pověstná 🙂 koření určitě vyzkoušejte. Pro mne se stalo dost zásadním atributem u tohoto receptu. Zkoušela jsem vynechat, ale je to o nečem trošku jiném. Koření je voňavé a chutné, vytváří krásnou pikantnost. Zkuste a dejte vědět! Madla

 17. Honza

  Zdravím vespolek:-)
  Tak mám hotové čtyři dávky a teď právě pracuji na dalších třech. Zkusil jsem jednu dávku i s peckama a ty jsem pak pasíroval přes síto na noky. Zdá se mi chuť malinko švestkovější:-), ale je s tím víc práce. O co se ale chci zde podělit je, že rum jsem nahradil vynikající domácí slivovicí. Vím, že mnozí by mohli namítnout, že jí je škoda, ale rozdíl je tam znát podle mě k lepšímu. S rumem jsou výborná, ale s tou slivovicí se mi zdají trochu lepší s velmi dobrou chutí. Zkusil jsem švestky (přepálené) k švestkám a chtěl jsem se tady s Vámi podělit o zkušenost.
  Přeji hezké dny.
  Honza

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Ale to zní labužnicky a dobře! Miluji experimenty a Honzo děkuji za další poznatek, určitě je to obohacující zkušenost! Díky a experimentům zdar 🙂

 18. Zuzana

  Zdravím všechny kdo se taky nadchli pro pečená povidla. Já vyzkoušela jednu dávku podle receptu a další jsem si upravila, t.j. švestky jsem před pečením rozmixovala a super!!!! Díky za inspiraci. Zuzana

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zuzi to zní báječně! Vítejte v Klubu nadšenců pro pečená povidla 🙂 každá inovace vítána!!

 19. TÁŇA

  Zdravím všechny „vařilky“ povidel
  právě jsem poprvé pekla povidla a povedla se-jsem notorický nedodržovač kuch. předpisů takže i v tomto případě jsem vařila intuitivně….ale píši hlavně proto že už vice jak 20 let používám na pečení teflonovou folii (Lidl cca 40 Kč bývá v akcích, k dostání myslím i v Teskomě ale podstatně dražší…) a tu jsem dala na hluboký plech-švestky se v žádném případě nepřipálí a co zbude na okrajích od prskání je jako karamel,po vychladnutí se dá sloupnout a je to mana nebeská (to samé je když peču jablečný štrúdl a praskne mi a šťávička zkaramelizuje- no mňamka veliká…)
  pekla jsem napřed na 250 cca 45 min pak jsem ztlumila na cca 230 a dala na horkovzduch cca taky na 45 min a povidla jsou tak hustá že vůbec nestékají
  a „tož tak“ jak říkáme u nás na Moravě
  všechny případné čtenářka zdravím a přeji hezký den a ať se dílo daří
  Táňa al. TANAVA

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Táňo, děkuji za báječnou zprávu! Zdravím Vás a jsem též fandou a nadšeným uživatelem LIDL folie! A Vy jste měla ten geniální nápad to použít u povidel, woww! Výborně! Vyzkouším až příští rok, neb mi došlo ovoce (tedy konečně). Poslední várku povidel jsem také ještě ladila a zadařilo se až do tuhosti karamelu jen prostým zvětšením pekáče, ve kterém jsem povidla pekla. Člověk se stále učí a to je na životě to krásné 🙂 Mějte krásný den a pozdravujte na Moravě!

 20. Jarka

  Milá Madlo, dnes jsem dělala už druhou várku povidel podle vašeho receptu. Jsou fantastická. Použila jsem klasické modré trnky, ty nejsou tak vodnaté jako špendlíky, tak jsem měla obavu jestli se nebudou pálit, ale vůbec ne, z pečícího papíru jsem je pak krásně vyklopila do hrnce na mixování. Žádné připečené plechy, paráda. Ten cukr se krásně rozpustí, vůbec se mi nedělala krusta nahoře, no jsem nadšená. Z koření jsem dala jen skořici a špetku hřebíčku a úplně to stačí, jsou voňavá ažaž. Myslím, že to bude moje mlsání na zimu.. ani ty buchty k nim už nebudu potřebovat 🙂 Děkuji za inspiraci a krásné stránky.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Jarko tak to jsem ráda!! Vážně! Já jsem zrovna dnes recept ještě vyladila zvětšením velikosti pekáče..a výsledek byl famózní díky hutné konzistenci! Větší plocha pekáče má zásadně dobrý vliv na hustá výsledná povidla. Jsem nadšená..a mé zásoby švestek ale bohužel dnes dovyčerpány, strom otrhán do posledního kousku ovoce 🙂 Přeji mnoho dalších úspěchů, Jarko!

 21. Michaela

  Dobrý den, kdysi dávno jsem tenhle recept dělala, akorát na plotně a taky se nemíchal. Vaření ovšem trvalo více jak pět hodin, aby byla povidla hustá, tak jako mají být. Jak čas plynul, tak se recept vychytal a dělá se i v troubě, což mi připadá lepší z hlediska odpaření tekutiny na větší ploše. Letos jsem úplně bez povidel a tak nastal čas, že si je udělám. Náhodou jsem zabrouzdala na Vaše krásné stránky a nechala se inspirovat. Dnes budu peckovat a zítra uvařím. Jinak si myslím, že to na obrázku nemáte švestky, ale u nás se tomu říká špendlíky a bývají i žluté. Pocházím totiž z Moravy a u nás je trnek, neboli švesek na každé zahradě. Ale to není ve zlém, dobrota to určitě byla moc veliká. Tak děkuji za inspiraci.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Míšo jsem ráda dobrou inspirací a výhodou tohoto receptu je i jeho variabilita…dá se vyrobit třeba i z hrušek apodobně. Švédové tady tomu říkají švestky. Je to trochu menší než ty naše.. a ono je to vlastně jedno, neb to chutná báječně! Jestli upečete i z jiného druhu ovoce, dejte vědět, jak se zadařilo! Zítra mne čeká dalších 8 kilo a asi to začnu rozdávat i sousedům 🙂 Myslím, že jste trefila ten důvod pečení v troubě: velká plocha na odpaření tekutiny. Zaplať Pán Bůh, že už nemusíme stát u plotny tolika hodin u povidel! Přeji hodně úspěchů při „povidlování“!

 22. Marie

  Tento postup se mi zdá super. Jen otázka, pekáč je při pečení zakrytý ?
  Děkuji a přeji hezký den.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Marie! Kdepak, právě vůbec zakrytý není.. Taky mne to ze začátku zrazovalo, ale ukázalo se to jaksi geniální! Vyzkoušela jsem fakt 5 dávek a lehká připálenina navrchu ovoce vůbec nebyla na závadu. Už mám i zpětné vazby od Švédů, že jim to neskutečně chutná, neb je to pro ně nezvykle kořeněné a já osobně je podezřívám, že jim tam jede hlavně ten rum 🙂 Dejte vědět, jak to u vás dopadlo. Krásný věčer přeji. Madla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *