Jahody v čokoládě s mandlovou krustou

Čas letního slunovratu je ve Švédsku časem oslav, setkávání se s přáteli, nepřeberného množství jídla a pití….ale především jahody se konzumují ve velkém! V mnoha podobách jak je známe i neznáme. Zvolila jsem pro dnešek doopravdy jednoduchý recept pro případ útoku “paní Mlsné” či přepadovky ve formě nečekané návštěvy. Prostě delikatesu v pravdě triviální: jahody v čokoládě s extra bonusem ve formě mandlové krusty! Na tento recept použijte doopravdy sezónní voňavé jahody a ne takové ty “umělohmotné” z marketu, co jsou k dostání téměř po celý rok, které nemají ani chuť a ani vůni letních jahod. Jen se tak pouze tváří..

Ingredience

  • půl kila jahod se stopkami
  • 1 kvalitní hořkou čokoládu (zvolila jsem 72%)
  • drcené mandle nebo mandlová drť co vám zbyla z výroby mandlového mléka (či jiný druh ořechů, co máte rádi)

Postup

Jahody si dobře operte pod tekoucí vodou, ať vám hlína a písek pak neskřípou mezi zuby 😀 . Nechte je okapat. Mezitím si do kastrůlku nalejte 2-3 cm vody a přiveďte k varu. Stáhněte výkon sporáku na minimum a pak nechejte jen velmi zvolna probublávat. Na to dejte misku, do které si nalámejte čokoládu. Dno misky by se nemělo dotýkat vařící vody. Vedle si připravte další mističku a do ní nasypte drcené mandle. Jako poslední si připravte tác s pečícím papírem po celé ploše, kam budete jahody pak odkládat a dávat vychladit (tomu právě pak přizpůsobte velikost tácu).

jahody v čokoládě s mandlovou krustou si můžete připravit s předstihem pár hodin uložené v chladu. pak už ale stopky začnou uvadat.

jahody v čokoládě s mandlovou krustou si můžete připravit s předstihem pár hodin uložené v chladu. pak už ale stopky začnou uvadat.

Pak už je stačí vzít každou jahůdku za stopku, okoupat v horké rozpuštěné čokoládě a tuto dobrůtku pak ještě ponořit do mandlí, ze kterých se vytvoří lahodná krusta. Jahodu odložte na připravený tác s pečícím papírem. A pak to samé s každou jahodou zvlášť. Jde to rychle, nebojte! Až budete mít hotovo, tak to celé vložte alespoň na půl hodiny do lednice, nebo na 15 minut do mrazáku. V lednici vám jahody vydrží klidně celý den, pokud si tuto delikatesu potřebujete připravit s předstihem.

No a to je celé, přátelé! Stačí už jen nalít sklenku dobrého vínka a vychutnat si tu nádhernou lehkost bytí s rozplývající se chutí jahod s čokoládou. Nejlépe pak ve společnosti někoho blízkého vašemu srdci… To pak chutná život nejlépe!

Idea

Pokud nemáte doma mandle, klidně použijte vlašské či lískové oříšky podrcené nožem. Klidně je předem nasucho opražte na pánvi za stálého míchání, aby se nepřipálily. Chuť ořechů pak dostane další rozměr, který určitě oceníte za těch pár minut námahy navíc. Pokud máte mezi konzumenty alergika na ořechy, tak použijte jako krustu barevné cukrářské sypání v rozličných tvarech či barevný “mák”, který určitě máte doma od vánoc či výroby narozeninového dortu.

Pokud máte rádi i bílou čokoládu, tak není nic snazšího, než rozhřát i kousek bílé čoko a po namočení do tmavé vrstvy pak ještě už jen z části ponořte jahody do bílé čokolády. Teprve až pak vytvořte ořechovou krustu, ale třeba už jen na špičce jahůdky.

jahody v čokoládě s mandlovou krustou jsou naprosto delikátní záležitostí

jahody v čokoládě s mandlovou krustou jsou naprosto delikátní záležitostí

 

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..