Nové brambory se středomořským dresinkem a bylinkami

Skandinávský slunovrat (Midsommar) je také oslavou života, ale zároveň gurmánským zážitkem v mnoha směrech. A proto se k němu teď ještě párkrát ve svých receptech vrátím. Neodmyslitelnou součástí sváteční tabule jsou nové brambory, povětšinou s koprem a pažitkou. Švédsko je doslova “bramborovou velmocí”. Takže si pojďme připravit jednoduché jídlo, ale namísto na sever se vydáme na jih do Středozemí, díky čerstvým jižanským bylinkám a citronovému dresinku. Čerstvé suroviny jsou v tomto případě podmínkou k úspěchu. Nové brambory jsou delikátní záležitostí a já osobně dávám přednost těm menším, které spíše podobají korálkům. Tentokrát se oprostíme od klasického rozpuštěného másla přelitého přes čerstvě uvařené brambory a zamíříme do středomořské kuchyně.

Ingredience

  • nové brambory, pokud možno podobné velikosti
  • citron
  • kvalitní olivový olej, nejlépe extra panenský
  • čerstvé bylinky typu rozmarýn, bazalka, estragon nebo tymián
  • mořská sůl, hrubozrnná nebo vločkovaná neb krásně křupe
  • čerstvě namletý pepř
  • volitelně trocha vloček chilli

Postup

Přeberte brambory a vyberte ty, co mají podobnou velikost – pro snadnější vaření. Dobře je omyjte pod tekoucí vodou a odrbejte kartáčkem nebo hroubou stranou nové houbičky na nádobí. Dejte uvařit i se slupkou do osolené vody. Ale nerozvařte je! Většinou od bodu varu to trvá kolem 10 minut v závislosti na velikosti brambůrek. Otestujte je napíchnutím na vidličku. Pokud máte uvařeno, brambory slijte a nechte trochu okapat.

nové brambory se středomořskou zálivkou a bylinkami

nové brambory se středomořskou zálivkou a bylinkami

Mezitím si připravíme středomořský dresink: vymačkejte šťávu z 1 citronu, pokud možno bez peciček. Teď přijdou na řadu čerstvé bylinky. Zvolila jsem rozmarýn ze zahrádky. Ostrým nožem rozmarýn nasekejte na drobné kousky a smíchejte s citronovou šťávou. Do stejné mističky s citronovo-bylinkovou směsí přidejte alepsoň deci kvalitního olivového oleje, osolte, namelte čerstvý pepř, vhoďte pár vloček chilli a dobře směs prošlehejte vidličkou.

nové brambory se středomořskou zálivkou a bylinkami chutnají samotné anebo s další přílohou typu tvaroh a zelenina

nové brambory se středomořskou zálivkou a bylinkami chutnají samotné anebo s další přílohou typu tvaroh a zelenina

Do větší mísy vsypte horké okapané brambory a zalijte dresinkem. Teď si vykasejte rukávy a čistýma rukama brambůrky pěkně obalte v lahodném dresinku. Trošku to pálí, ale dá se to přežít ;-). Hotovo! Můžete brambory konzumovat ihned nebo k nim ještě zvolit “něco navíc”, jako  například tvaroh, cottage či domácí lučinu, dobré olivy, rajčátka..to je čistě na vaší fantazii. K pití jsem si dala vychlazený kefír. Dobrou chuť!

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

2 komentáře u „Nové brambory se středomořským dresinkem a bylinkami

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..