Kefírový sorbet s jahodami

Tropické léto a zahrádka plná sladkých jahod, jsou naprosto vhodnou příležitostí na gurmánský experiment. Miluji zakysané výrobky a vůbec všechno kyselé, v létě je to tak osvěžující! Takže v téhle kombinaci se jasně nabízel  kefírový sorbet s jahodami vyrobený ve zmrzlinovači – ale jde to i bez něj, nebojte! Pokud si dáte s předstihem namrazit nádobu na zmrzlinu, tak vše je snazší, než si vůbec dokážete představit… A ti z vás bez zmrzlinovače nebuďte smutní, neb dole pod článkem je sekce IDEA a tam mám tip na výrobu zmrzky i bez takového přístroje.

Pokud máte zmrzlinovač prvně v ruce jako já, tak vězte, že se bude hodit pár dobrých rad na začátek. Prvně: přečtěte si návod k použití vašeho konkrétního přístroje. Každý má jiné technické parametry, co se týče doby nutnosti namražování vnitřní nádoby a pak také jak dlouho nechat samotný přístroj pracovat.

Za druhé: umytou, vysušenou vnitřní zamrazovací nádobu z přístroje vyjměte a postavte do mrazáku, nejlépe zabalenou v igelice nebo sáčku, aby se vám pak po jejím zmrznutí se na povrch nepřilepily prsty. Nechejte jí tam nejlépe přes noc, ale řiďte se doporučením výrobce v návodu k použití. To máme tedy přípravu s předstihem hotovou a jdeme tedy vyrábět sorbet!

Ingredience

 • 2 hrnky pokrájených omytých jahod bez šťopek
 • 1/2 až 3/4 hrníčku prosátého moučkového cukru
 • 2 hrnky hustého kefíru (čím hustší, tím lepší)
 • 1/2 hrnku tučné zakysané smetany (použila jsem 38%)
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • na doladění chutí možno použít šťávu z citronu či limetky nebo trochu medu

  všechny suroviny dejte do mixeru a prostě umixujte do hladka, máte za pár minut hotovo

  všechny suroviny dejte do mixeru a prostě umixujte do hladka, máte za pár minut hotovo

Postup

Připravte si stolní mixér. Omyjte, odšťopkujte a pokrájejte alepsoň dva hrnky jahod, pokud máte rádi více jahodové chuti, tak jich pár navíc klidně použijte. Vhoďte je do mixeru, následně vlijte kefír, zakysanou smetanu, vanilkový extrakt a cukr.

Tady bych doporučila začít jen s půl hrnkem cukru a postupně doslazovat v případě potřeby. Neb mně se stalo to, že jsem vsypala skoro celý hrnek cukru, navíc jahody byly už přezrálé a hodně sladké. Takže výslednou vysokou sladkost směsi na zmrzlinu jsem musela pak doladit přidáním šťávy z poloviny citronu (což ve finále vylepšilo chuť celé zmrzliny).

Pokud by se vám kefírový sorbet s jahodami zdál naopak příliš kyselý, tak zkuste dát pár kapek medu místo cukru. Ale ze všeho nejdřív než začnete ochutnávat, tak celou směs pořádně umixujte, až se dokonale spojí suroviny a jahody rozmixují na malinkaté kousíčky. Teprve pak ochutnávejte a dolaďujte kyselost či sladkost zmrzliny. Tím je skoro celý proces výroby hotov!

pokud by jste rádi sorbet měli úplně zmražený či si ho připravili do zásoby, tak k uskladnění využijte vzduchotěsné nádoby a mrazáku

pokud by jste rádi sorbet měli úplně zmražený či si ho připravili do zásoby, tak k uskladnění využijte vzduchotěsné nádoby a mrazáku

Teď už jen přineste z mrazáku nádobu na zmrzlinu. Vložte ji zpět do přístroje, nasaďte víko s metlami a pak uveďte celé do chodu. Teprve až potom směs na kefírový sorbet s jahodami nalijte do nádoby zmrzlinovače, opatrně přes nálevku k tomu určenou. Nalijte tam toho maximálně 4 cm pod okraj nádoby, neb se to celé ještě bude míchat a mírně to celé zvětší svůj objem. Nechte přístroj pracovat 20-30 minut v závislosti na pokynech od výrobce u vašeho přístroje.

lahodná kombinace kefíru, zakysané smetany a sladkých jahod patří k chutným zážitkům léta

lahodná kombinace kefíru, zakysané smetany a sladkých jahod patří k chutným zážitkům léta

Výsledkem bude zhruba litr krásně nadýchaného zmrzlinového krému, nebude úplně tuhý a zmrzlý. Kefírový sorbet s jahodami takový má být. Nakyslý a přitom lahodně jemný na jazyku. Velmi osvěžující sladko-kyselá chuť, která výborně zapadá do teplot tropického léta.. Servírujte kopečky sorbetu v malých mističkách a přidejte klidně pár čerstvých jahod na ozdobu, nebo i lístečky meduňky. Užívejte krás léta a nechte si chutnat, přátelé!

Idea

Pokud sorbet chcete přeci jenom tužší, přemístěte ho do vhodné vzduchotěsné nádoby, uzavřete a dejte ještě do mrazáku. Před servírováním zmrzlého sorbetu ho nechte pár minut povolit v pokojové teplotě. Jahody můžete nahradit jakýmkoliv jiným ovocem, například od exotického manga až po voňavé maliny či borůvky. Nebo můžete sorbet dát do tvořítek na nanuky a dát zamrazit po jednotlivých porcích.

Pokud nemáte zmrzlinovač, tak nezoufejte! Vlijte umixovaný sorbet do vzduchotěsné nádoby a dejte do mrazáku. Za hodinu ho vytáhněte, směs načechrejte (třeba vidličkou) a dejte zpět do mrazáku. Postup opakujte až do doby, než dosáhnete vyžadované konzistence a hutnosti.

sorbet osvěží nejen vaše chuťové buňky, ale vaše tělo dostane porci zdraví v chutné podobě

sorbet osvěží nejen vaše chuťové buňky, ale vaše tělo dostane porci zdraví v chutné podobě

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

2 komentáře u „Kefírový sorbet s jahodami

 1. Pavel

  A já miluji maliny, takže to vidím na malinovou a asi k tomu použiju malinový kefír, který se tu ve Švédsku prodává… Už se těším!

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Určitě vyzkoušej jakékoliv čerstvé a šťavnaté ovoce včetně malin, rybízu či třešní. Sezóna ovoce je v plném proudu, tak proč toho nevyužít. Dej vědět, jak se zadařilo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..