Křupavá ryba s jogurto-medovo-hořčičným dipem

Švédsko je přímořský stát s velkým výběrem čerstvých nejen mořských ryb na pultech, zejména u těch větších obchodů. My sice na pobřeží sice nebydlíme, ale rybu konzumuji alespoň jednou týdně ze zmražených zásob z letního rybolovu. Tentokrát jsem dostala chuť na rybu v trojobalu s nějakou vychytanou omajdou, do které si jednotlivá sousta budu namáčet. Navíc už jsem měla upečené brambory, nebylo na co tedy čekat.. A tak vznikl následující recept a pokud jste milovníci ryb, tak jukněte jak snadno to lze připravit křupavou rybu s jogurto-medovo-hořčičným dipem. A pokud milovníci ryb nejste, tak nezoufejte a rybu si v receptu vyměňte za kuřecí maso a máte taky dobré jídlo. Je to velmi chutný způsob úpravy ryb v trojobalu, ale bez nutnosti smažit ve vrstvě tuku. Navíc strouhanka nebude jen tak obyčejná, ale ze slaných krekrů a pokud zvolíte nějaké grahamové, tak to bude i dokonce ještě i zdravější. Následující rozpis je na 2 porce.

Ingredience

na dip:

  • 1/2 hrníčku bílého jogurtu (nejlépe hustý či vykapaný přes plátýnko; nebo lze nahradit domácí lučinou ZDE s trochou zakysané smetany)
  • 1 lžíce dijonské hořčice
  • 1 lžíce medu
  • sůl a čerstvě mletý pepř
  • vaječný bílek ušlehaný, až se začnou tvořit “špičky”; ale nemá být úplně tuhý
  • 2 porce ryby, opláchnuté a osušené; použila jsem tresku a bylo to fajn volba
  • cca přes polovinu balení slaných krekrů, nadrcených, mělo by vám to dát zhruba 1 hrníček drti
  • 2 lžíce hladké mouky
  • pokud máte rádi koření či bylinky, tak 1 lžičku přidejte do mouky
  • sůl a čerstvě mletý pepř
suroviny: ryba, vaječný bílek, mouka s případným kořením, slané krekry, jogurt nebo lučina, med, hořčice

suroviny: ryba, vaječný bílek, mouka s případným kořením, slané krekry, jogurt nebo lučina, med, hořčice

Postup

Začněte dipem: smíchejte uvedené suroviny s bílým jogurtem nebo domácí lučinou (v případě vysoké hustoty nařeďte trochou kysané smetany) a dejte do chladu, než připravíte zbytek receptu.

Rozehřejte si troubu na 190°C.

Mouku dejte do misky či hlubokého talíře, osolte, opepřete a případně smíchejte s bylinkou či např. mletou paprikou (nechám na vaších chutích). Vaječný bílek ušlehejte do polotuha v hlubokém talíři. Slané krekry ( sušenky typu Telka, Lu Tuc nebo i zdravější grahamové) dejte do sáčku a válečkem na nudle nebo dnem malého kastrůlku je podrťte do konzistence strouhanky.

Osušenou porci ryby obalte v mouce, pak v našlehaném bílku a nakonec v sušenkové “strouhance”. Samozřejmě jsem měla strouhanky málo (moc jsem ujídala krekrů) a tak jsem ji nakonec nastavila japonskou strouhankou Panko. Dejte porce ryby péct buď na pečící fólii bez tuku nebo na lehounce naolejovaném pečícím papíru na cca 10-12 minut, aby se porce ryby propekla. Při použití horkovzduchu se vytvoří ještě křupavější kůrka na rybě než při použití klasického pečení.

křupavá ryba s jogurto-medovo-hořčičným dipem

křupavá ryba s jogurto-medovo-hořčičným dipem

Křupavá ryba s jogurto-medovo-hořčičným dipem je fajn třeba s též do křupava vypečenými brambůrkami na másle (podle tohoto oblíbeného receptu ZDE) či klasika hranolky, neb se k tomu náramně hodí jogurtovo-medovo-hořčicový dip, který jste si vyrobili před pečením rybky a čeká na vás v chladu. Jogurtový dip ještě před servírováním promíchejte. Porce ryby je krásně křupavá, ale jinak, než když jí smažíte ve vrstvě tuku. Pečením v troubě se jídlo stává po dietické stránce hodně zajímavé a člověk nemusí mít špatný pocit z obalované ryby. Samozřejmě když použijete grahamové nebo domácí krekry, tak tím lépe. Jogurtový dip je jemný a zároveň lehce štiplavý podle toho, jak ostrou hořčici jste použili. Všechno k sobě velmi dobře ladí nejen chutí, ale i krásně vypečenou krustou a navíc z brambůrek se line nádherná vůně másla… Křupavá ryba s jogurto-medovo-hořčičným dipem je snadné a velmi chutné jídlo, s jehož přípravou nestrávíte víc jak půl hodiny v kuchyni.

křupavá ryba s jogurto-medovo-hořčičným dipem je snadný recept i pro začátečníky

křupavá ryba s jogurto-medovo-hořčičným dipem je snadný recept i pro začátečníky

Přeji vám dobrou chuť a opět říkám, nebojte se experimentovat s recepty dle vašich chutí a možností vašich zásob potravin. Máte to plně ve svých rukou začít tvořit dle svých představ.

 

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..