Nakládaná kurkumová vejce se šalotkou

Nevíte, co s vajíčky, co se vám doma nashromáždily během Velikonoc? Pomoc je velmi snadná! Připravte si téměř bezpracná nakládaná kurkumová vejce se šalotkou! Nezabere vám to ani 5 minut a máte vystaráno ;-). Navíc ta báječná chuť v kombinaci se zlatou barvou kurkumy, která se vsákne do povrchu bílků vás velmi mile překvapí! Vedle domácí čalamády či nakládaných okurek se k mým stálicím ve spíži připojila právě nakládaná kurkumová vejce se šalotkou! Fakt, nebudete litovat, když recept ozkoušíte! 

Rozpis je na zhruba 6 vajíček (záleží podle jejich velikosti) a budete potřebovat 1 čistou sklenici s těsnícím víčkem, nejlépe o objemu 0,7 litru (zavařovačka).

Nakládaná kurkumová vejce se šalotkou

Ingredience

  • 0,3 l jablečného octa
  • 0,2 l vody
  • 2 lžíce cukru
  • 2 čajové lžičky jemné soli
  • 2 čajové lžičky mleté kurkumy
  • 1 lžíce celého pepře; použila jsem mix barevného pepře
  • 1 šalotka, olupaná a pokrájená na silnější kolečka
  • 6 vajec uvařených na tvrdo, oloupaných

šalotku si pokrájejte na silnější plátky; pro zpestření jsem použila směs 4-barevného celého pepře

Postup

Uvařte vejce na tvrdo. Což je snadné! Vajíčka dejte do kastrůlku a zalijte studenou vodou tak, aby byla celá ponořená. Osolte anebo přidejte trochu octa do vody a dejte pod pokličkou vařit. V moměntě, kdy voda dosáhne bodu varu, sporák vypněte. Kastrůlek s vejci dejte stranou a nechte zakryté pokličkou stát rovných 10 minut. Ten čas si pohlídejte, ať nemáte vajíčka zbytečně uvnitř vysušená. Po 10 minutách vajíčka šokově zchlaďte pod tekoucí studenou vodou, stačí 2 minuty maximálně. Vejce uvařená natvrdo oloupejte a snažte se nepoškodit bílek.

V mezičase, kdy se vaří vejce na trdo, tak si připrave zbytek surovin. Do čisté sklenice s těsnícím víčkem (zavařovačka od okurek je ideální svým obsahem 0,7 litru) dejte pepř, pokrájenou šalotku. Kdo má rád, přidá klidně i kousek feferonky 😉 .

V malém kastrůlku za stálého míchání rozmíchejte ve vodě s octem kurkumu, cukr a sůl. Stačí tento nálev jen lehce zahřát na sporáku a cukr se rozpustí velmi rychle. Není třeba to vařit až k bodu varu.

Nakládaná kurkumová vejce se šalotkou

V tu chvíli by měla být připravená a oloupaná i vajíčka na tvrdo, která přidejte do sklenice s pepřem a šalotkou. Celé to zalijte kurkumovým nálevem, sklenici těsně uzavřete a celé to promíchejte krouživými pohyby, aby se kurkuma dostala úplně všude. A to je celé!

Sklenici umístěte do chladu a temna (nejlépe do lednice), kde nechte nakládaná kurkumová vejce se šalotkou “uzrát” po dobu 1 týdne až 14 dnů. Uvidíte sami, až je rozkrojíte, jak nádherně barevná na povrchu jsou! Budou zlatavou ozdobou na vašich sendvičích. Nebo je můžete vydlabat a naplnit obdobně, jako je uvedeno v minulém receptu ZDE. Barevná struktura není to jediné. Ale ta chuť, přátelé! To je něco! Pokud máte rádi sladkokyselé nakládané okurky, různé druhy “picklies” apod., tak budete nadšeni!

Nakládaná kurkumová vejce se šalotkou

Když budete chtít vyzkoušet vajíčka obarvená na růžovo, tak namísto kurkumy přidejte do nálevu pokrájenou červenou řepu. Tím pádem můžete vynechat i cukr, neb řepa je přirozeně sladká sama o sobě. Nakládaná kurkumová vejce se šalotkou jsou prostě bezkonkurenční! A jestli vaši koledníci o Velikonocích domů donesli bohaté zásoby vajec uvařených na tvrdo, tak není nic snažšího, než je tak snadno zpracovat a naložit tímto způsobem jako picklies.

Nakládaná kurkumová vejce se šalotkou je téměř bezpracný recept. Vajíčka se v podstatě uvaří téměř sama a pak navíc i sama dozrají v nálevu ve vaší lednici. Jen trocha krájení a loupání se snad ani nedá počítat za námahu, ne?  😉 . Nesmírně mne baví ta barevnost s nádechem zlaté, díky velmi zdravé kurkumě. Nemáte ponětí, čím je kurkuma vašemu zdraví prospěšná? Tak se podívejte na dlaší odstavec do sekce “Idea”.

Nakládaná kurkumová vejce se šalotkou

Idea

Znáte indické koření kurkuma? Je základem slavného kari koření a její využití je velmi široké. Od gastronomie, přes léčitelství až po kosmetiku či při drobných úrazech. Kurkuma má analgetické vlastnosti – zmírňuje bolesti, antibakteriální a protiplísňové – působí na bakterie a ničí je (konzervuje potraviny). Kurkuma jemně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost potravy a zlepšuje vstřebávání živin. Pomáhá také detoxikovat potravu, zabíjí bakterie a dokonce parazity, pokud jsou v ní obsaženy.

Kurkuma působí i protizánětlivě, je silným antioxidantem a antiseptikem. Uklidňuje zažívání, ulevuje od pálení žáhy, uvolňuje křeče, posiluje imunitu, srdce, podporuje tvorbu a vylučování žluči za jater. Zároveň chraňuje buňky proti stárnutí, mírní ekzémy a záněty kůže, působí proti únavě, má antidepresivní účinky a oživuje mozkovou činnost. Při zevním použití mleté kurkumy přímo na ránu hojí řezná poranění, pohmožděniny a modřiny. Kurkuma pomáhá zlepšovat hojení, čistí odumřelou a poškozenou tkáň, přičemž podporuje růst nových a zdravých buněk.

Kurkuma může zpomalovat srážlivost krve, proto by ji neměli užívat lidé, kterým jsou již předepsány léky s podobnými účinky, jako jsou antikoagulanty. V takovém případě je dobré se předem poradit s lékařem o užívání kurkumy.

Nakládaná kurkumová vejce se šalotkou

Nechte si chutnat a mějte se rádi, přátelé!

 

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..