Parfait jako tiramisu z domácí lučiny

Nádherné nedělní počasí ve Skandinávii mne vytáhlo ven na zahradu rýpat se v kytičkách, pověsit prádlo, poklidit kolem domu a pak jednomu pěkně vyhládne nebo ho alespoň přepadne mlsná. Já byla fakt přepadena ze zálohy 😎 V lednici na mne číhal zbytek lučiny, šlehačka, v sáčku posledních pár italských piškotů, v kávovaru zavoněla čerstvá káva… No to zavání dezertem typu „tiramisu“, ale v mé vlastní verzi po Madlenkovsku 😉 Tedy bez stresu a chutně!Moje vaření není ani zdaleka dokonalé podle vzoru slavných osobností či osvědčených receptur. Ale za to vařím od srdce, dávám do toho vlastní nápady a různorodé chutě. Takže v tomto případě nečekejte mascarpone či na chlup přesný postup na miligramy vážených ingrediencí. Je to prostě domácí variace na tiramisu z běžně dostupných surovin.

Parfait jako tiramisu z domácí lučiny je hotový během pár okamžiků

Parfait jako tiramisu z domácí lučiny je hotový během pár okamžiků

Ingredience

na 3 porce do whisky skleniček jsem použila zhruba následující množství (od oka):

  • necelý 1 hrníček čerstvé kávy, máme překapávanou a silnou
  • necelý 1 hrníček šlehačky, vyšlehat a dát do chladu
  • 1 hrníček moučkového cukru, prosátého přes sítko
  • 4 vrchovaté lžíce domácí lučiny, zhruba 200 g
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 1 vrchovatá lžíce neslazeného kakaa (holandské)
  • kousek hořké čokolády, na ozdobné hoblinky na vrch, není podmínkou
  • pár kapek rumu, pokud máte chuť na něco voňavějšího a ostřejšího
ingredience jsou jednoduché: šlehačka, lučina, silná káva a piškoty jako absolutní základ. Pak už jsou jen variace, které si každé může vytvořit dle své fantazie..

ingredience jsou jednoduché: šlehačka, lučina, silná káva a piškoty jako absolutní základ. Pak už jsou jen variace, které si každé může vytvořit dle své fantazie..

Postup

Nejdříve si uvařte kávu a nechte zlehka vychladnout. Jak silnou kávu? To nechám na vás a taky co zvládne vaše srdíčko. Ve Švédsku se vaří káva velmi silná a navíc Švédové jsou druzí největší konzumenti kávy na světě. Takže je to spíš jako kulturní záležitost.

Ušlehejte si šlehačku, až se na ní budou tvořit špičaté vrcholky. Používám poměrně tučnou s obsahem tuku 36%. Občas si člověk musí taky dopřát, ne? Odložte šlehačku do chladu, než přijde doba na další použití.

Do vyšší misky si připravte lučinu a ručním šlehačem našlehejte do nadýchaného krémovité konzistence. Po lžících přidávejte prosátý moučkový cukr. Nemusíte dát všechen anebo naopak přidejte víc, pokud si přejete život udělat sladší! Přilijte vanilkový extrakt a jednu lžíci vychladlé kávy, klidně i více – to je opět záležitost vašich preferencí.

Teď přijde ke slovu šlehačka, co na vás čeká v lednici. Opatrně, po částech ji vmíchejte do sýrového krému. Tuto směs si dejte do cukrářského sáčku se zdobící špičkou. Pokud takovou vychytávku nevlastníte (stejně jako já), tak prostě použijte plastový uzavíratelný sáček, tzv. „zipový“. Po naplnění prostě vymačkejte přebytečný vzduch, dobře uzavřete a ustřihněte spodní roh sáčku. Touto zdobičkou budete velmi jednoduše kouzlit tvary jako profíci!

krém napňte do uzavíratelného sáčku a ustřihněte dolní roh sáčku

krém napňte do uzavíratelného sáčku a ustřihněte dolní roh sáčku

No a jde se na věc: všechno to pěkně dát dohromady a pak už jen mlsat a užívat tu nádheru!

V mističce si rozmíchejte zbylou kávu s kapkou rumu a do ní rychle namočte z obou stran cukrářské piškoty. Nenechejte máčet dlouho, neb vám to spotřebuje veškerou tekutinu. Pak se piškoty rozpadnou a ztratí svou fajnovou křupavost. Piškoty naaranžujte na dno nejlépe skleněné nádoby (v mém případě sklenky na whisky), na to zdobičkou aplikujte vrstvu krému, tu posypte přes sítko kakaovým práškem. Znovu dejte vrstvu krému a kakaa. Úplně navrch přijde jako bonus pár hoblinek vaší oblíbené čokolády. Miluju hořkou! Takže ostrým nožem přejedu po povrchu čokolády a vytvořím „hoblinky“. V takovém případě se lépe pracuje s chlazenou tabulkou čokolády.

hoblinky čokolády jako bonus...

hoblinky čokolády jako bonus…

Toť celé! Pro trpělivé doporučím ještě na nějakou dobu parfait odložit do chladu, aby se chutě a vůně propojily. Pro netrpělivé a hladové popřeji „Dobrou chuť“!

Idea

Parfait (čti parfe:t) je francouzský výraz pro původně mražený šlehaný krém, obvykle z jedné suroviny. Dnes je tento výraz používán v gastronomii pro perfektně našlehaný pokrm, vytvořený povětšinou pomocí zdobičky či cukrářského sáčku. Jinak slovo „parfait“ znamená „dokonalý“. A tento dezert doknalý tedy je 😉

nedělní lenošení a mlsání může začít!

nedělní lenošení a mlsání může začít!

S láskou ze srdce Madla

 

Sledujte mne a likujte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..