Parfait jako tiramisu z domácí lučiny

Nádherné počasí mne vytáhlo ven na zahradu rýpat se v kytičkách, pověsit prádlo, poklidit kolem domu. Jednomu u toho pěkně vyhládne nebo ho alespoň přepadne mlsná. Já byla fakt přepadena ze zálohy 😎 V lednici na mne číhal zbytek lučiny, šlehačka, v sáčku posledních pár italských piškotů, v kávovaru zavoněla čerstvá káva… No to zavání dezertem typu “tiramisu”, ale v mé vlastní verzi po Madlenkovsku 😉 Tedy bez stresu a chutně. Prostě parfait jako tiramisu z domácí lučiny

V tomto případě nečekejte na chlup přesný postup na miligramy vážených ingrediencí.  Je to prostě domácí variace lehkého dezertu typu jako tiramisu, kdy mascarpone lze nahradit jinou surovinou. Vždy z toho bude o kousek jiná chuť a určitě se vám podaří najít tu “pravou” pro vaše chuťové buňky. Parfait jako tiramisu z domácí lučiny je recept opravdu “od oka”, tedy poměrně univerzální.

Ovšem pokud se ve vaší domácnosti nachází poctivé mascarpone, neváhejte a použijte ho! Je to top surovina, v jemné delikátnosti nepřekonatelná. Stejně tak lze s úspěchem použít jemný tvaroh našlehaný s trochou šlehačky či smetany. Měkký čerstvý sýr typu lučina vám také dobře poslouží  a lze ji také zjemnit pár kapkami smetany. Prohlédněte vaše zásoby a prostě využijte vlastní fantazii, nebojte se toho 😉

Parfait jako tiramisu z domácí lučiny je velice univerzální recept pro mlsné jazýčky.

Parfait jako tiramisu z domácí lučiny je hotový během pár okamžiků

Parfait jako tiramisu z domácí lučiny je hotový během pár okamžiků

Ingredience

na 3 porce do whisky skleniček jsem použila zhruba následující množství (od oka):

  • necelý 1 hrníček čerstvé kávy
  • necelý 1 hrníček šlehačky
  • 1 hrníček moučkového cukru
  • cca 200 g domácí lučiny
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 1 vrchovatá lžíce neslazeného kakaa (holandské)
  • kousek hořké čokolády, na ozdobné hoblinky na vrch, není podmínkou
  • pár kapek rumu či likéru
ingredience jsou jednoduché: šlehačka, lučina, silná káva a piškoty jako absolutní základ. Pak už jsou jen variace, které si každé může vytvořit dle své fantazie..

ingredience jsou jednoduché: šlehačka, lučina, silná káva a piškoty jako absolutní základ. Pak už jsou jen variace, které si každé může vytvořit dle své fantazie..

Postup

Nejdříve si vyndejte lučinu z ledničky do pokojové teploty. Pak uvařte kávu (nejlépe překápavanou, ale i instantní je fajn) a nechte ji zlehka vychladnout. Jak silnou kávu? No to nechám záměrně na vás, protože nevím, co zvládne vaše srdíčko 😎 . Ve Švédsku se vaří káva velmi silná.

Ušlehejte si chlazenou šlehačku šlehačem či metličkou v čisté (!!) míse, až se na ní budou tvořit špičaté pevné vrcholky. Používám poměrně tučnou šlehačku s obsahem tuku 36%. Občas si člověk musí taky dopřát, ne? Odložte šlehačku do chladu, než přijde doba na další použití.

Do vyšší misky si připravte lučinu a ručním šlehačem našlehejte do nadýchané krémovité konzistence. Půjde vám to líp, když sýr bude pokojové teploty. Začněte na nižší rychlosti šlehače a postupně opatrně zrychlujte. Po lžících přidávejte do sýru prosátý moučkový cukr. Nemusíte dát všechen anebo naopak přidejte víc, pokud si přejete život udělat o  něco sladší! Přilijte vanilkový extrakt a jednu lžíci vychladlé kávy, klidně i více.

Teď přijde ke slovu ušlehaná šlehačka, co na vás čeká v lednici. Opatrně ji po částech vmíchejte do sýrového krému. Tuto směs si dejte do cukrářského sáčku se zdobící špičkou. Pokud takovou vychytávku nevlastníte (stejně jako já), tak prostě použijte plastový sáček. Výborná věc je sáček uzavíratelný, tzv. “zipový”. Po naplnění sáčku sýrovou hmotou ještě nahoře vymačkejte přebytečný vzduch, dobře uzavřete a pak teprve ustřihněte spodní roh sáčku. Touto zdobičkou budete velmi jednoduše kouzlit tvary jako profíci!

Upřímně? Pokud se vám nechce patlat se zdobičkou a netrváte na žádném extra designu výsledného dezertu, prostě sýrovou hmotu do sklenic naaranžujte lžící či stěrkou… Důležité je se nestressovat a dovolit si volnou tvořivou náladu 😎

krém napňte do uzavíratelného sáčku a ustřihněte dolní roh sáčku

krém napňte do uzavíratelného sáčku a ustřihněte dolní roh sáčku

No a jde se na věc! Ještě nezapomeňte najít vhodné nádoby na dezert -nejlépe průhledné skleničky/mističky, ale i ozdobný šálek na kávu vám dobře poslouží.

V hlubokém talíři si rozmíchejte zbylou kávu s kapkou rumu a do směsií rychle namočte z obou stran cukrářské piškoty. Vůbec je nenechávejte máčet dlouho, neb vám to spotřebuje veškerou tekutinu a piškoty ztratí svou fajnovou křupavost. Nehledě na fakt, že se piškoty zcela rozpadnou 😀

Piškoty naaranžujte na dno nejlépe skleněné nádoby (v mém případě sklenky na whisky), na to zdobičkou aplikujte vrstvu krému, tu posypte přes sítko kakaovým práškem. Znovu dejte vrstvu krému a kakaa. Úplně navrch přijde jako bonus pár hoblinek vaší oblíbené čokolády.

Jak vytvořit hoblinky čokolády? Dobré je čokoládu na chvíli dát do lednice, aby nebyla změklá. Ostrým nožem přejeďte na plocho po povrchu čokolády a vytvoří se “hoblinky”. Čím delší tah po celé délce tabulky čokolády se vám podaří, tím krásnější hoblinka to bude. Ale moc si s tím hlavu nelámejte, stejně se to brzy sní!

hoblinky čokolády jako bonus...

hoblinky čokolády jako bonus…

Toť celé! Pro trpělivé doporučím ještě na nějakou dobu parfait odložit do chladu, aby se chutě a vůně propojily. Pro netrpělivé a hladové popřeji “Dobrou chuť”!

Idea

Parfait (čti parfe:t) je francouzský výraz pro původně mražený šlehaný krém, obvykle z jedné suroviny. Dnes je tento výraz používán v gastronomii pro perfektně našlehaný pokrm, vytvořený povětšinou pomocí zdobičky či cukrářského sáčku. Jinak slovo “parfait” znamená “dokonalý”. A tento dezert doknalý tedy je 😉

nedělní lenošení a mlsání může začít!

nedělní lenošení a mlsání může začít!

S láskou ze srdce Madla

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..