Quiche – toastové košíčky

Když jsem vymýšlela, co připravit jako předkrm pro sobotní pozvanou návštěvu, tak jsem laborovala s mnoha recepty. Některé jsem i úspěšně vyzkoušela. Zrovna jsem doma měla upečený domácí toastový chléb, tak padla volba na quiche – toastové košíčky. Quiche (čti kiš) je v podstatě slaný koláček s náplní (nebo tomu můžete říkat košíček..). Náplň jsem zvolila velmi jednoduchou z chutného strouhaného sýru, vajec, slaniny a bylinek. Krusta je z plátků toastového chleba a máte hotovo do půl hodiny i s přípravou. A to je na tom to krásné. Jednoduchost a přitom mňam! Recept je na 6 kousků, které buď rozdělíte na 3 předkrmy nebo dva lehké obědy třeba k salátu. To už je na vás..

Quiche - toastové košíčky jako lehký letní oběd

Quiche – toastové košíčky jako lehký letní oběd

Ingredience

  • 50 g slaniny, pokrájené na kostičky
  • 1/4 cibule, jemně pokrájené na kostičky
  • cca 1 lžíce oleje na smažení
  • 6 plátků bílého toastového chleba
  • 2 vejce
  • 2/3 hrníčku mléka (cca 150ml)
  • 1/3 hrníčku strouhaného sýru, který se dobře roztaví a má výraznější chuť (čedar, gruyere, madeland, atd)
  • 2 lžičky čerstvých posekaných bylinek, tentokrát jsem zvolila oregáno
  • sůl a čerstvě mletý pepř
suroviny: toastový chléb, slanina, cibule, bylinky, vejce, sýr a smetana či mléko

suroviny: toastový chléb, slanina, cibule, bylinky, vejce, sýr a smetana či mléko

Postup

Rozpalte troubu na 180°C. Na malé pánvičce si mezitím na lžíci oleje osmahněte cibuli se slaninou, cca 2-3 minuty a pak dejte stranou(klidně to v pánvičce nechte). Ze střídky plátků chleba si vykrojte kulaté tvary (třeba větší sklenicí či prázdnou plechovkou) a válečkem na těsto trochu rozválejte, aby se dalo vytvarovat do košíčku. Ne zase úplně tenké do průsvitna, aby se s tím pak dalo vůbec ještě pracovat.. Košíček (tedy základ quiche) si vytvoříte ve vymaštěných formičkách na muffiny, kam chlebové těsto vtlačte do jednotlivých otvorů a dejte na 3-4 minutky propéct do vyhřívající se trouby (nezáleží, jaká je tam přesně teplota), až střídka lehce zezlátne. Měla jsem celý plech na muffiny, ale využila jsem jen část pro 6 kousků.

základ quiche si vytvarujte z toastového chleba do formy na muffiny

základ quiche si vytvarujte z toastového chleba do formy na muffiny

Rozklepnutá vejce našlehejte jen vidličkou, smíchejte s mlékem, bylinkami, osolte a opepřete (klidně si tam přihoďte i něco ostřejšího, pokud máte rádi). Teď vytáhněte z trouby nahřáté toastové košíčky ve formě na muffiny. Rozdělte rovnoměrně do formiček s chlebem slaninu s cibulí, stejně tak učiňte se sýrem. Do každého košíčku přilijte cca 2 1/2 lžíce vaječné směsi a ihned vložte do trouby, aby se vejce nestihlo nasáknout do těsta.

Quiche - toastové košíčky upečte ve formě na muffiny

Quiche – toastové košíčky upečte ve formě na muffiny

Pečte zhruba 12-15 minut, kdy toastové košíčky začnout zlátnout. Po vyndání z trouby nechte quiche chvíli odstát před servírováním, než si náplň „sedne“. Pokud vám zbyly čerstvé bylinky, tak jimi košíčky na závěr posypte.

Je to výborná chuťovka! Quiche – toastové košíčky jsou vhodné jako předkrm, nebo lehké jídlo během dne. Jsou poměrně syté a mají výhodu, že se dají naplnit vším dle vaší fantazie. Třeba do vaječné směsi přihoďte pár lístků špenátu či rukoly a hned dostanete jinou výslednou chuť. Určitě můžete zapéct i oblíbená semínka, prostě tvůrčí typy se tu mohou vyřádit.

Quiche - toastové košíčky

Quiche – toastové košíčky

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.