Ryba s červenou kari pastou a kapary

O minulém víkendu bylo fakt lezavé počasí… Téměř mrzlo a v sauně bylo v podstatě nejlépe! Navíc neustálý vítr a déšť! To celé volalo po jídle, které člověka zahřeje nejen na duši, ale i po těle. Něco echt pikantního. Vzhledem k vlhkému počasí přišla na řadu ryba v chladných skandinávských vodách ulovená a v kombinaci s pálivou červenou kari pastou z Thajska tak vzniklo nečekaně luxusní jídlo. Občas překvapím i sebe sama 😛 Jako obvykle jsem přišla domů hladová a potřeba se najíst co nejdříve zvítězila nad vším. Fantazie a invence zvítězily na plné čáře, stačí jen popustit uzdu a nechat vše vznikat tu nádheru pod rukama. Prostě odložit logiku, vypnout mozek.. Tak funguju v době vaření já. Zkuste to někdy taky.

Ingredience

  • 1 porce ryby, já měla filet z tresky
  • lžíce kapary v nálevu, okapat, komu by se zdála chuť příliš silná, tak je propláchněte vodou
  • 1 lžička thajské červené kari pasty (běžně zakoupíte v marketu v oddělení s asijským jídlem)
  • olivový olej
  • citron
  • směs čerstvé zeleniny typu barevná paprika, červená cibule, rajčátko, vše pokrájené na proužky
  • pár černých oliv, nejlépe bez pecky
  • sůl a pepř
příprava ryby s ingrediencemi běžně dostupnými

příprava ryby s ingrediencemi běžně dostupnými

Postup

Pokud máte porci ryby zmraženou, tak jí v igelitové folii nebo sáčku ponořte na 15 minut do vody a ona krásně povolí. Poté nechte okapat a dobře osušte třeba papírovou utěrkou.

Rozehřejte si troubu na 210°C nebo rozpalte venkovní gril. Utrhněte dobře přes půl metru alobalu a přeložte napůl, aby se vám vytvořil dostatečně pevný dvojitý obal ryby, odolný případným protržením. Jistota je jistota a věřte, že vyteklé omáčky by v tomto případě bylo vážně škoda! Potřete alobal olivovým olejem. Omyjte dobře jeden citron a nakrájejte na kolečka. Zeleninu si pokrájejte na kolečka či proužky, jak vám to zrovna vyjde. Olivy ponechte vcelku či rozmáčkněte mezi prsty (mám je tak raději se přiznám, neb nasosají více omajdy). Červenou kari pastu si rozmíchejte s 1-2 lžícemi olivového oleje vedle v mističce, zkuste jí i ochutnat – pálí dle mého tak akorát, že vás to úplně neodstřelí.. Kapary nechejte okapat z laku, slabší povahy nejdříve propláchnou ve vodě.

Pak už začíná ta nejjednodušší část receptu: všechno to pěkně nandat do alobalu. Začněte potřením rybky olejovou směsí s kari. Tu pak položte na kolečka citronu a ta zbylá ještě dejte navrch ryby. Pokrájenou zeleninu s olivami i kapary rozprostřete kolem ryby. Lehce osolte a popepřete. Pak celý výtvor zabalte neprosdyšně do alobalu. Balím to jako zákusky v cukrárně – tedy do “stříšky”. Dobře utemujte konce, ať vám nic během pečení nevytéká. Kdo má pak čistit tu zaneřáděnou troubu, že? A teď šup s tím do trouby nebo do grilu a nechat 20 minut na pospat svému osudu. Mezitím si připravte přílohu. Třeba salátek, bagetu, hranolky, rýži atd. Já jsem zvolila bulgur s opraženými dýňovými a slunečnicovými semínky, ošperkované trochou čerstvé petrželky. Prostě, co máte rádi!

Po 20 minutách něžně rybu vyndejte na talíř, ještě neotevřený balíček nechejte pár minut “odpočinout”. Uvnitř to bude ještě chvíli vřít a bublat. Ale až to ustane, tak je čas velmi opatrně pootevřít kousek balíčku a nechat odejít horkou páru. Teprve pak pomalu balíček otevřete a servírujte k vámi vybrané příloze. A teď si už nechte rozplývat chutě ve svých ústech, ucítíte to nádherné teplo rozlévající se vaším oběhovým systémem 😎

Ryba s červenou kari pastou a kapary, příloha bulgur s opraženými semínky

Ryba s červenou kari pastou a kapary, příloha bulgur s opraženými semínky

Idea

Kapary  jsou nerozvinutá poupata květů keře kapary trnité. Většinou jsou naložená v soli nebo octovém nálevu. Používají se hojně v pokrměch středomořské kuchyně. Kapary v nálevu lze při vaření použít bez úpravy, ale kvalitnější kapry nakládané pouze v soli je nutno před konzumací propláchnout vodou, aby svou chutí nepřehlušily chuť samotného pokrmu.

Kapary mají příznivý vliv na imunitní systém, hlavně proti kašli, protože uvolňují hleny. Dále podporují močopudnist a tím dochází k čištění organismu.

S láskou v srdci, Madla.

 

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..