Špaldový čokochlebíček s jogurtem a banánem

Ve Skandinávii se s námi zima pořád nechce nějak rozloučit… Všude je takový omrz a pár dnů i naprosto šedo. Člověka to spíš láká odpočívat u krbu s hrnkem melty a něčím sladkým. Ale pak před sebou vidím plavkovou sezonu a vím, že by to mělo být něco sladkého a přitom ne zase tak “hříšného”.  Dovezla jse si pytel špaldové mouky z bohutínského mlýna a tak jsem ji zapojila do procesu pečení spolu velmi uzrálým banánem, kvalitní hořkou čokoládou a pár ořechy. Špaldový čokochlebíček s jogurtem a banánem je velmi snadná záležitost lahodící nejen chuťovým buňkám, ale i vnitřně to dává dobrý pocit, že se dá mlsat trošku zdravěji  😎  (nebo si to třeba jen namlouvám). Zkrátka je to celé o klasickém třeném těstě jako na bábovku, jen s pár bonusy navíc.

Jestli máte robota, tak práci se třením udělá za vás, ale úplně v klidu použijte ruční metličkový šlehač či jen metličku a vaše svaly. Výsledný špaldový čokochlebíček s jogurtem a banánem bude lahodný tak i tak. Nejlépe je, pokud máte suroviny (zejména vejce a jogurt) pokojové teploty.

Špaldový čokochlebíček s jogurtem a banánem

Špaldový čokochlebíček s jogurtem a banánem

Ingredience

 • 180g cukru třtinového
 • 3 celá vejce
 • 200g bílého jogurtu (dala jsem řecký)
 • 100g oleje (používám řepkový lisovaný za studena)
 • 200g prosáté jemné špaldové mouky (ale můžete dát klidně obyčejnou hladkou)
 • cca 10g prášku do pečiva, tzn.v Čechách jedno balení
 • 1 hodně zralý banán, pokrájený na kolečka
 • půlka hořké čokolády vysokoprocentní, na kousíčky pokrájená
 • 3 polévkové lžíce prosátého kakaového neslazeného prášku

….a jako bonus, tedy nemusíte, ale můžete zakombinovat, klidně použijte jen jednu položku:

 • hrst lískových ořechů, na sucho opražených a pokrájených
 • lžička vanilkového extraktu pokud nebudete dávat rum
 • špetka kardamonu
 • špetka mletého hřebíčku
 • šplouchnutí českého rumíku
  ..doporučuji vřele bonus nevynechat, byť dejte třeba jen část…
 • máslo na vymazání formy
 • strouhaný kokos na vysypání formy

forma na biskupský chlebíček menší (20 x 11 x 6) nebo malou formu na bábovku

suroviny

suroviny

Postup

Nechala jsem za sebe pracovat robota, ale v klidu se to dá zvládnout ručně, neb se jedná o klasické třené těsto jako na bábovku. Troubu si nechte vyhřát na cca 170°C.

Utřete vejce s cukrem, pak přidávejte po lžících jogurt, rum a naposled i olej. Prosátou mouku smíchanou práškem do pečiva zakombinujte do těsta jako poslední, přisypávejte též po lžících. Pak si odlijte větší část těsta, přidejte bonusové koření (kardamon a hřebíček, ale jen pokud je doma máte, jinak si s tím hlavu nelámejte) a zamíchejte.

Do zbývající části tekutého těsta zapracujte prosátý kakaový prášek a nalámejte necelou polovinu hořké kvalitní čokolády. Následně si na nepřilnavé pánvi na sucho orestujte lískové ořechy. Míchejte je často a od pánve neodcházejte – slupky mají tendenci se připalovat. Pak ořechy vysypte do utěrky, opatrně protřete mezi dlaněmi a tím oloupete slupky. Pak už stačí ořechy jen lehce posekat nožem.

čokoládu, ořechy a banán jen tak prostě poházejte do těsta

čokoládu, ořechy a banán jen tak prostě poházejte do těsta

Formu na biskupák si vymažte důkladně máslem a vysypte strouhaným kokosem. Na dno formy vylijte část světlého těsta, posypte ořechy s čokoládou a vlijte polovinu tmavého těsta, posypte ořechy a půlku zralého banánu pokrájeného na kolečka. Jen tak, halabala.. Ještě tam vmísete kousek čoklády. Pak nalijte zbytek světlého těsta, pokud ještě něco zbylo z ořechů, banánu či čokolády, tak to tam také dosypte. Navrch nalijte zbylé tmavé těsto. Klidně můžete obrácenou měchačkou vytvořit mramorování. Pokud někde vykukuje banán, tak ho nemilosrdně zatlačte pěkně pod povrch, aby se nepřipálil.

čokoláda, ořechy, banán, čokoláda...to vše ve vláčné střídce

čokoláda, ořechy, banán, čokoláda…to vše ve vláčné střídce

Dejte péct do trouby na cca 40 minut na střední příčku. Osvědčil se jako u všech bábovkových těst test suchou špejlí. Pokud jí z pečeného těsta vytáhnete suchou, je upečeno. Pokud se vám podaří píchnout do kousku čokolády, tak sice špejli vytáhnete vlhkou, ale poznáte hned rozdíl, že se jedná o čokoládu a ne o těsto 😉 .Po vytažení z trouby jde chlebíček krásně vyklopit. Nechat úplně vychladnout na mřížce před nakrojením, jinak se zdrcne jako klasická bábovka.. Kdo má formu na bábovku, může samozřejmě špaldový čokochlebíček s jogurtem a banánem upéct v ní.
Díky banánu i jogurtu se těsto doslova se rozpouští na jazyku spolu s čokoládou! Špaldová mouka je nejen zdravější, ale i dost chutnější nejen v chlebu, ale i v sladkém pečení. Ořechy i banán vytvořily hodně vláčnou a vlhkou texturu nejen na chuť, ale i pro oko během krájení. Špaldový čokochlebíček s jogurtem a banánem je prostě fakt povedený kousek, na který dlouho nezapomenete. U nás tedy zmizel během jediného dne, což je znamení, že se dílo povedlo  😉

Špaldový čokochlebíček s jogurtem a banánem

Špaldový čokochlebíček s jogurtem a banánem

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

6 komentářů u „Špaldový čokochlebíček s jogurtem a banánem

 1. Monika

  Dobrý večer Madlo,
  opět jsem zabrousila na Vaše stránky a opět jsem našla něco co mě láká péct. CHlebíček vypadá velmi “žravě” určitě ho vyzkouším. Chtěla jsem se zeptat proč osíváte mouku. Já vím, že se to dělává kvůli provzdušnění tudíž u sladkého chlebíčku to chápu, ale překvapuje mě to třeba u chleba.
  Díky za Vaše inspirace a recepty.
  Monika

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Moniko, jsem ráda, že jste našla inspiraci pro vaše pečení na mých stránkách 🙂 Prosévání mouky mnoho opodstatnění a zejména u chleba, kde se pekař snaží dosáhnout nadýchanosti střídky. Za hlavní výhodu prosévání mouky platí větší nadýchanost a rychlejší kynutí u pečiva. Další důvody jsou hrudky, které se mouhou vytvořit díky vlhkosti, případné nečistoty, molíci či různí broučci (které si snadno donesete v mouce z obchodu, aniž byste o tom věděla), mouka jako taková prostě se provzdušní a nakypří (netušíte za jakých podmínek a jak dlouho ležela na regálu v obchodě, než jste si jí donesla domů, může být navlhlá, udusaná apod). Používám prosévání pokaždé i u kakaa,prášku do pečiva, moučkového cukru či krupice. Jednou jsem si otestovala pečení s prosátou moukou a bez ní v jedné várce těsta. Výsledný rozdíl byl dost značný. Tak proto od té doby prosévám, zabere mi to minimum času a doporučuji to i na svém blog v dobré víře i ostatním pekařům. Přeji hodně úspěchů! 🙂 Madla

   1. Venuše

    Dobrý den, Madlo,

    zase jsem zavítala na vaše stránky a kochám se recepty. Chtěla jsem se zeptat ohledně prosívání. Melu si vlastní mouku a jednoduše neprosývám, abych nepřišla o hodnoty z klíčku. vím, že na nic není univerzální recept a je to o tom, vyzkoušet si to. Já už ale dlouho nepekla z kupované mouky. Zajímá mě váš názor 🙂 Mějte se krásně. Venuše

    1. korenizivo Autor příspěvku

     Venuše, pravdou je, že na nic není univerzální rcp. Já mouku prosívám a klíčky použiju do vysýpání ošatky, či jako posyp. Některé chleby to ale nechtějí, prostě ladím podle rcp a taky pocitu, jak to těsto lepí atd. Sama si zatím mouku nemám možnost mlít, takže ode mne v tomto ohledu to není relevantní názor. Kupříkladu v knize Tartine 3 světově proslulý autor doporučuje celozrnku prosít přes velmi jemné sítko…Ozkoušela jsme a hned se s těstem pracovalo výrazně lépe, nelepilo..

     S pozdravem Madla

 2. Kristina

  Dobrý den paní Madlo,
  tak jak jsem slíbila,tak jsem upekla jogurtový biskupský chlebíček. Opět vynikající !!! Budu jej dělat častěji,protože ohlas byl obrovský :-))) . Moc mě baví pročítat se Vašimi recepty a vyzkoušet nové. Vařím a peču ráda a těmito recepty a dobrými radami se člověk stále učí něčemu novému. Moc děkuji a prosím pokračujte na tomto bezvadném a milém webu 🙂 !
  Mějte stále inspiraci !
  Kristina

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Kristinko lidé jako vy a zpětné vazby od vás všech jsou mou inspirací a tak zatím nemám v plánu přestat oblažovat lidstvo svou zmlsanou webovou stránkou 😉 Děkuji za názor a jsem nesmírně ráda, že se chlebík povedl a hlavně, že chutnal!! Učím se stále něčemu novému i já, každý dnem…alespoň mi nezakrní mozek 😀 Pak se snažím své nově posbírané zkušenosti poslat dál do světa ve formě blogu. Přeji pohodovou neděli plnou sluníčka a dobrot! Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..