Toastová ovocná rolka

Čas od času je fajn dopřát si i méně zdravá jídla, která se ale stále v rámci možností stále dají vylepšit o něco výživnějšího… Takový francouzský toast je většinou kalorická bomba, ale mi si variaci na originál recept zase trošku vylepšíme. Pokud vám od minulého receptu zbylo trochu toastového chleba (nejlépe celozrnného), tak máte šanci jeho zbytky využít v následujícím receptu. Uděláme si francouzský toast plněný lahodným ovocem, obalený ve vajíčku, osmažený pěkně na másle a pak obalený ve skořicovém cukru.. Zní to dostatečně nezdravě? Pokud ano, tak čtěte dál.

Tuto rychlou snídani jsem zvolila jednoho slunečného víkendového rána jako dostatečně lenivou a vydatnou verzi. Měla jsem posledních pár plátků toastového chleba ze špaldy a celozrnné mouky, jednu zralou nektarinku a vajíčko.  Surovin není třeba mnoho a času také ne.. Rozpis je na jednu porci.

suroviny: toastový chleba, ovoce, vajíčko, máslo, skořicový cukr

suroviny: toastový chleba, ovoce, vajíčko, máslo, skořicový cukr

 Ingredience

 • 3 plátky toastového chleba, okrájejte okraje
 • 1 nektarinka nebo libovolné ovoce dle možností
 • 1 vajíčko
 • skořicový cukr na obalení nebo smíchat hnědý cukr se lžičkou skořice
 • 2 lžíce másla

pokud máte chuť, připravte si omáčku, kam si sousto labužnicky namočíte:

 • 2 vrchovaté lžíce bílého jogurtu
 • 1 lžíce kysané smetany
 • 1 lžíce medu či oblíbeného sirupu / sladidla
 • 1 lžička vanilkového extraktu

  ovoce pokrájejte na jemné proužky a není ho třeba mnoho do náplně

  ovoce pokrájejte na jemné proužky a není ho třeba mnoho do náplně

Postup

Plátky toastového chleba si okrájejte od okrajů a kůrky, aby vám zbyla jen měkká střídka. Vykrájenou střídku rozválejte opatrně válečkem do rovnoměrného tvaru a výšky. Není třeba to rozválet na mikroskopickou tloušťku, ať se vám chleba při plnění  a rolování nerozpadne. Zvolené ovoce si pokrájejte na jemné proužky, já použila nektarinku, je pevná a přitom šťavnatá. V mističce či hlubokém talíři si rozkvedlejte vidličkou vajíčko, aby se spojil žloutek s bílkem do jednolité hmoty na obalování. Na další talířek si vysypte tak hrst skořicového cukru nebo si ho vyrobte smícháním cukru krystal se lžičkou mleté skořice. Na nepřilnavé pánvičce si rozpusťte máslo.

okrájejte kůrku i okraje toastového chleba a rozválejte opatrně válečkem ne příliš do tenka

okrájejte kůrku i okraje toastového chleba a rozválejte opatrně válečkem ne příliš do tenka

Pak už jen na okraj rozváleného plátku chleba dejte malou vrstvu ovoce a zarolujte, okraje chleba opatrně dlaní přimáčkněte do tvaru rolky, obalte ve vajíčku a hned dejte na mírně bublající máslo na pánvi. Pracujte rychle s dalšími plátky, aby neoschly, neb pak se špatně rolují. Smažte na mírnějším plameni, z každé strany tak minutu pěkně do zlatova. Po vyndání z pánve ihned poválejte rolku ve vrstvě cukru, aby se celá pěkně obalila to voňavou a křupavou vrstvičkou. Podávejte okamžitě ještě teplé.

toastová ovocná rolka obalovaná ve vajíčku a na másle usmažená do křupava se ještě teplá obaluje ve skořicovém cukru

toastová ovocná rolka obalovaná ve vajíčku a na másle usmažená do křupava se ještě teplá obaluje ve skořicovém cukru

Toastová rolka plněná ovocem je sama o sobě velmi chutná, křupavá, šťavnatá.. Jenže.. Mne napadlo, že by bylo fajn si každé sousto ještě smočit v jemné omáčce. Takže není nic jednoduššího než dobře smíchat výše uvedené suroviny na omáčku, klidně k tomu přihodit zbylé ovoce z náplně a pak už jen mlsat. Pokud nemáte doma zrovna jogurt se zakysanou smetanou, tak to nahraďte třeba domácí lučinou či mascarpone.. Řešení se vždy najde! Ale to už je jen na vás a vašich mlsných jazýčcích, zda zvolíte i tento doplněk.

 

toastová ovocná rolka

toastová ovocná rolka

Přeji dobrou chuť a užívejte nezvykle teplé léto, přátelé!

 

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..