Tvarohový fofr dezert s likérem

Koupila jsem vaničku tvarohu. Po ochutnání mi došlo, že je to hodně vzdálené tomu, co dělávám doma či jsem zvyklá z Čech..brrrr! A tak jsem přemýšlela, co s tím? Tvaroh se náramně hodí do dezertu a ochutit nějakým oblíbeným likérem (Amarulo), zjemnit konzistenci šlehačkou a zakysanou smetanou..osladit…no byl z toho fajn dezert podobný tomu, co dělávám z domácí Lučiny (recept je ZDE ).  Je to snadné a velmi rychlé, pokud vás překvapí nečekaná návštěva například.

Tento rozpis je na cca 3-4 porce, vše je “od oka”, neb jsem prostě zpracovávala přebytky z lednice a vždy to ladím podle chuti.

Ingredience

  • cca 350-400 g tvarohu; použila jsem nízkotučný a nechala ho půl dne vykapat přes plátýnko; zbylou syrovátku jsem použila na pečení chleba
  • cca 100 g zakysané smetany
  • cca 200 ml šlehačky, ušlehat do tuha
  • sladidlo: buď med anebo vanilkový cukr – množství nechám na vás
  • 2-3 panáky oblíbeného likéru nebo třeba rumu
  • půl balíčku grahamových sušenek (nebo třeba máslových sušenek či piškotů)
  • případné ovoce (použila jsem mražené bobulové poklady ze zahrady) a kakao na ozdobu
základní suroviny: měkký tvaroh, šlehačka, zakysaná smetana, vanilkový cukr nebo třeba med, likér, sušenky

základní suroviny: měkký tvaroh, šlehačka, zakysaná smetana, vanilkový cukr nebo třeba med, likér, sušenky

Postup

Nebojte se, půjde to rychle. Vychlazenou šlehačku vyšlehejte do tuha. Přemístěte do misky a přimíchejte zakysanou smetanu a měkký tvaroh. Tady na švédském venkově v obchodě koupíte téměř vždy jen odtučněný tvaroh, který je chuťově vzdálený tomu našemu českému. Takže ho dávám vykapat přes plátýnko v cedníku – tak na půl dne. Zachycenou syrovátku použiji do pečení, na koupele anebo na pleťovou masku  😉 . Smíchejte všechno dohromady, oslaďte, přidejte likér (tedy pokud to máte pro děti, tak tento krok vynechte) a hezky všechno promíchejte, ať se spojí chutě. Tuhost tvarohové směsi si upravíte přidáním tekutiny (likéru) nebo naopak tvarohu či zakysanky.

Tvarohový fofr dezert s likérem

Tvarohový fofr dezert s likérem

A teď už jen na závěr navrstvěte dezert podle svého gusta. Připravte si servírovací sklenice. Na dno rozdrobte sušenky do výše cca centimetru, na to přijde vrstva ovoce (pokud ho vynecháte, nevadí), ochucený tvaroh, znovu sušenky, tvaroh atd. Kdo má rád, tak ještě jednotlivé vrstvy prosypte kakovým práškem, vypadá to velmi efektně a navíc to výborně chutná. Na povrchu klidně nasypte ovoce s troškou sušenek či nastrouhejte čokoládu…meze se fantazii nekladou  🙂 Tvarohový fofr dezert s likérem je hotov!

Pokud nebudete konzumovat dezert hned, tak ho doporučím umístit do ledničky (klidně do druhého dne – přikrývám jednotlivé porce z vrchu potravinářskou folií), kdy se jednotlivé chutě spojí, sušenky malinko nasáknou vlhkost a je to všechno moc dobré.

tvaroh můžete vrsvit dle své fantazie, klidně vynechejte ovoce či pro děti nedávejte alkohol

tvaroh můžete vrsvit dle své fantazie, klidně vynechejte ovoce či pro děti nedávejte alkohol

Zde máte jen náznak toho, jak se dají jednotlivé porce chuťově poladit či vyšperkovat, klidně každou sklenku udělejte trochu jinou. Přidejte oříšky, vanilku, strouhanou čokoládu, granolu, opražená semínka… Prostě tak, jak to máte rádi vy. Výhodou je, že tvarohový fofr dezert s likérem je hotov během pár okamžiků a většinu základních surovin má většina z nás běžně doma v zásobě.

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..