Základní a univerzální recept na zelené pesto

Základní a univerzální recept na zelené pesto

Před rokem jsem se rozhodla začít pěstovat vlastní medvědí česnek a tak mám ve stinném koutu zahrady pár cibulek ze zahradnictví úspěšně vysázeno. Vedle bylinkových másel či jen tak konzumace samotných listů jsem se rozhodla posledních listů využít na základní a univerzální recept na zelené pesto. Zelené pesto bývá běžně bazalkové, ale medvědí česnek tomu ostudu v žádném případě neudělal. Navíc tento recept na pesto je zcela univerzální a neskutečně rychlý, namixujte si do něj to, co máte rádi vy.

nejdříve rozmixujte nať, ořechy a česnek

Nepotřebujete žádné extra vybavení, jen mixer je zárukou úspěchu. Věnujte pozornost základním surovinám: extra panenský olivový olej (lisovaný za studena) a čerstvě nastrouhaný parmezán. To jsou dvě základní položky, které mají velmi zásadní vliv na chuť pesta. V těchto bodech vám mohu doporučit jediné: neošiďte se a jděte do kvality. Ořechy můžete použít tak jak jsou, anebo pestu dodat další chuťový rozměr díky jejich opražení.

Ingredience

  • 2 hrnky zelené natě (medvědí česnek, zelené výhonky česneku, listy bazalky apod.)
  • 2 lžíce na sucho opražených piniových nebo vlašských ořechů (cca 20 g)
  • 2 velké stroužky česneku, oloupané
  • 1/2 hrnku extra virgin olivového oleje (cca 110 ml)
  • 1/2 hrnku čerstvě a jemně nastrouhaného parmezánu (cca 40 g)
  • špetka hrubé mořské soli

základní a kvalitní suroviny

Postup

Zelenou nať zbavte nečistot a měly by být suchá (nejlépe sbírat po opadnutí ranní rosy). Zvolila jsem jednodruhové zelené pesto z natě medvědího česneku, ale klidně namísto toho použijte bazalku či mladou nať česneku. Všechny jsou aromaticky specifické a chutnají fakt báječně. Proto volím do pesta vždy jen jednu bylinku. Pokud chcete, tak zaexperimnetujte po svém – třeba dle nabídky z vaší zahrádky.

Ořechy na sucho opražte na nepřilnavé pánvi za častého míchání a prohazování, aby se nespálily. Trvá to velmi krátce a je dobré od toho vůbec neodcházet. Prostě jen opražit, nenechat spálit, jinak budou hořké. Použila jsem na zelené pesto poněkud nezvykle vlašské ořechy namísto tradičních píniových oříšků, protože ty jsou velmi drahé. Pokud ale máte možnost piniových oříšků, použijte je přednostně (též zlehka opražené).

Základní a univerzální recept na zelené pesto, které je výborné do těstovin

Zelenou nať spolu s opraženými ořechy a česnekem vhoďte do mixeru – nechte vše rozmělnit na menší kousky. Nechte mixer na nejnižší rychlost a pomalounku přilévejte olivový olej. Nakonec přidejte jemně nastrouhaný sýr a už jen velmi krátce mixněte, aby vznikla krásně krémová hmota.

do rozmixované směsi postupně přilívejte olej

Na závěr vmíchejte špetku hrubé mořské soli, ale jen opatrně s ní, neb sýr už slaný je a přeci jen je dobré nechat chuťovou převahu bylinného aroma nad solí. Základní a univerzální recept na zelené pesto je hotov! Pokud chcete experimentovat, přidejte pár vloček chili či další bylinky.

nakonec přidejte čerstvě a jemně nastrouhaný sýr

Zelené pesto přelijte do vhodné (nejlépe vroucí vodou vypařené) skleničky s pevným uzávěrem a dejte do chladu. Též můžete použít ledové tvořítko a zelené pesto zamrazit na kostičky, které pak dáte do zipového sáčku či krabičky. Budete pesto mít vždy po ruce v mrazáku. Vždy jen odeberete adekvátní množství a je to. Odebírejte zelené pesto ze skleničky vždy čistou lžičkou, pak jeho povrch uhlaďte a zakápněte olivovým olejem tak, aby bylo ponořené a nezčernalo.

Základní a univerzální recept na zelené pesto

Použití pesta je velmi mnohostranné: do salátů, na grilované maso a zeleninu, na těstoviny (pasta carbonara je tak snadná podle receptu ZDE) , či jen tak máznout na krekry či naložit s olivami a sýrem (podobný recept naleznete TADY) apod. Určitě na něco báječného přijdete sami 🙂 Já vám důvěřuji, jste tvůrčí duše!

Já jsem použila zelené pesto z medvědího česneku na jeden velmi snadný recept na špagety s krevetami. Byla to báječná volba a jeden z fofr lehkých pokrmů do horkého letního podvečera.. Recept vám dodám záhy, nebojte, to si pro sebe nenechám přeci! 😉

rozkvetlý šeřík

rozkvetlý šeřík

Mějte krásné letní dny, plné barev, vůní a chutí.

 

S láskou Madla

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..