Domácí jahodový likér

Domácí jahodový likér

Sezona nádherně voňavého čerstvého ovoce zrajících v přírodě se blíží a tak mne napadlo odhalit vám tajemství trošku jiné konzervace než jen běžné marmelády apod. Domácí jahodový likér! Nebudete litovat ani minutu, neb vám uprostřed třeskuté zimy v mysli ihned vytane vzpomínka na barvy léta, jen co ochutnáte první doušek. Navíc celý postup je nesmírně snadný, jen to bude chtít trošku trpělivosti a počkat si na výsledek, ale to se dá přežít 😉

Domácí jahodový likér je neodolatelný..pro všechny bez výjimky 😉

Domácí jahodový likér si zaslouží kvalitu všemi směry! Tedy jak dobře zralé ovoce, tak i dobrý alkohol, neb to je celá alfa a omega celého projektu. Teď je sezona jahod v plném proudu a tak máte jedinečnou šanci si vůni a chuť léta zakonzervovat na horší časy na zimu… Níže popsané množství je doopravdy malé, protože to doma piju jenom já… Ale vy si klidně připravte dvojnásobné množství! Vůbec se toho nebojte 🙂

Ingredience

  • 500 g čerstvých zralých jahod
  • 4 dl čistého alkoholu typu bílý rum, vodka (viz níže)
  • 1/2 tyčinky skořicové kůry nebo jeden malý svítek
  • 3 ks celého hřebíčku

na sirup:

  • 0,25 l vody
  • 250 g cukru

základní suroviny na macerování jahod; následně po týdnech už stačí jen přidat cukr a vodu

Postup

Výroba domácího likéru chce sice trochu trpělivosti, nebo resp.času, neb jahody se macerují v alkoholu a je nutno s nimi každý den protřepat, ale ta energie vynaložená se vám mnohonásobně vrátí! Domácí jahodový likér za to fakt stojí!

Věnujte pozornost kvalitě jahod: tedy zralé, pevné, čisté plody jahod, bez známky pomačkání či hniloby. Dobře jahody očistěte, odstraňte zelenou část – brčkem šťopku protlačte skrz na skrz – to funguje báječně bez použití nože a možnosti zranění, tedy mohou vám pomoci i děti.

Domácí jahodový likér

Jednotlivé plody rozkrojte na polovinu či čtvrtinu. Do čisté sklenice (použila jsem zavařovačku vypařenou vařící vodou s kapkou jaru a octa, pak dobře vypláchnutou včetně víčka) s uzavíratelný uzávěrem přidejte pokrájené jahody, svítek skořice, hřebíček a celé zalijte vámi zvoleným alkoholem, uzavřete a protřepejte. Není od věci si na sklenici přilepit lísteček od kdy do kdy se vám jahůdky macerují. Pokud přetáhnete několik dnů, vůbec nic se neděje, naopak!

Nechte sklenici s jahodami stát na světle po dobu 6 týdnů a denně její obsah protřepejte. Postupně se bude měnit barva jahod i jejich konzistence. Ale nezkazí se, nebojte! Alkohol to totiž nedopustí, pokud jsou jahody ponořené! Já jsem jen pro jistotu vršek sklenice potáhla potravinářskou folií – tím nic nepokazíte.

jahody naložené v alkoholu s kořením nechte stát na okně alespoň 6 týdnů a každý den protřepejte; když občas vynecháte, nic se neděje

Výběr alkoholu je čistě na vás. Bude to mít samozřejmě vliv na výslednou chuť a hlavně sílu líkéru 😉 nemyslím, že by se hodil jakýkoliv ochucený či jinak ovoněný alkohol. Chce to něco čistého, typu vodka apod. Já zvolila bílý karibský bílý rum 50%, neb ho doma máme poměrně dost ještě z karibské dovolené v zimě  😎 Domácí jahodový likér je s ním doopravdy silný a kupodivu chutná i chlapům, kteří jinak tento typ ”dámského pití” fakt nemusí…

Po dlouhých 6-ti týdnech stačí už jen pár snadných kroků a domácí jahodový likér je hotov! Jen to vydržet, co? 😀

Domácí jahodový likér s plížící se domácí asistentkou Růženkou

Svařte si v kastrůlku cukr s vodou na sirup. Stačí vařit jen do rozpuštění cukru a nechte vychladnout.

Otevřete sklenici s alkoholem a jahodami. Prolijte její obsah do odměrky přes sítko vyložené čistým plátýnkem (staré tričko), aby jste eliminovali drobné kousky ovoce a domácí jahodový likér byl krásně čistý a čirý. Hezky to vyždímejte, ať máte likéru co nejvíce (od toho se bude odvíjet i velikost či počet lahviček na skladování likéru). Přeceďte to celkem dvakrát. Jistota je jistota 😉

připravte si odměrku, čisté plátýnko a cedník

Následně už jen přimíchejte do odměrky uvařený vychladlý cukrový sirup k přecezenému alkoholu. Tak budete mít přehled, kolik sirupu jste si vyrobili a kolik lahviček na něj bude potřeba.

Domácí jahodový likér je hotov! Nyní ho jen slijte do vhodných čistých lahví s pevným uzávěrem. Je dobré použit trychtýř, aby jste tu nádherně voňavou tekutinu zbytečně neplýtvali naokolo lahve, to by byla věčná škoda! Když nalijete likér do vícero malých lahviček, tak máte malé roztomilé dárečky pro své přátele, třeba na Vánoce či jako drobnou poozornost.

Domácí jahodový likér voní i kočičkám 🙂

Skladujte domácí jahodový likér doma, jako všechen ostatní alkohol. Nebojte, je dobře zakonzervovaný díky alkoholu a cukru. Můžete domácí jahodový likér přidávat třeba do koktejlů, nebo s ním polít palačinky, zmrzlinu… Jenže nejlepší je prostě jen tak! Prostě si nalít panáka s ve společnosti dobrých přátel 🙂

Přecezené jahody ale nevyhazujte! Přidejte si je třeba na palačinky nebo koláč, nebo jen tak…s troškou zmrzliny či šlehačky 😎 Opilé jahody fakt stojí za to ochutnat! Zaručuji vám, že ve finále po jejich požití se budete hodně usmívat 😀 Jsou totiž doslova opilé jahody, srkz na skrz prosáklé aloholem a kořením! 😀 Domácí jahodový likér je prostě dokonalý v mnoha ohledech, neb z něj nejsou žádné zbytky na vyhození… A tak to má být!

Domácí jahodový likér

Užívejte si voňavého léta, přátelé a taky nezapomeňte si jeho fragmenty uchovat třeba v podobě likérů, marmelád, povidel či zavařenin… Tipy najdete i tady na blogu. Třeba borůvky můžete uchovat v celé své kráse podle tohoto receptu TADY. Nebo si připravte domácí pečená povidla bez špinavého nádobí podle receptu ZDE. Pro více tipů pohromadě na konzervaci si klikněte TADY.

Domácí jahodový likér

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..