Zapečené avokádo s vejcem a zeleninou

I ve Skandinávii se konečně probouzí jaro! Tady na severu probíhá jaro sice o něco později, ale zato o trošku intenzivněji, než ve zbytku Evropy. Je rychlé, bouřlivé a zahrádkařovi nenechává moc prostoru na manévrování či prostoje. Takže se na zahradě neflákám, nicméně jíst se musí a já osobně považuji vydatnou snídani za nejdůležitější krok v cestě za úspěšným dnem. Zapečené avokádo s vejcem a zeleninou je jedním z mých doopravdy oblíbených receptů! Jsem sama překvapena, že jsem vám ho ještě neukázala v celé jeho jednoduchosti a kráse. Snídaně nabitá energií, proteiny a navíc krásně pestrá!Konzumací avokáda svému tělu velmi prospějete, jak uvádí věděcké výzkumy (viz dole „Idea“). Zapečené avokádo s vejcem a zeleninou je i velmi snadný, rychlý recept s minimem námahy.

Zapečené avokádo s vejcem a zeleninou

 

Ingredience

  • 1 zralé větší avokádo
  • 2 malá vejce
  • několik drobných cherry rajčátek rozpůlených
  • kousky šalotky, papriky na drobné kousíčky, kapary…atd.
  • zelené bylinky dle chuti
  • sůl a čerstvě namletý pepř
  • jako bonus: nastrouhaný tvrdý sýr nebo pár kousků nadrobené gorgonzoly

základní suroviny; zeleninu zvolte libovolně

Postup

Rozehřejte troubu na 200°C s mřížkou na prostřední příčce.

Podélně rozpulte avokádo. Zaseknutím nože do pecky ji mírným pootočením vyndejte z avokáda. Anebo ji vydlabejte lžičkou…

Lžící vydlabejte část zelené dužniny a dejte ji zatím stranou, použijete ji později. Vytvořte vydlabáním dostatečně velký prostor na celé rozklepnuté vejce. Obě půlky avokáda umístěte do vhodné nádoby na pečení, třeba zapékací mističky. Nejlépe je naaranžujte tak, aby se moc nehýbaly, neb do každé poloviny avokáda rozklepněte jedno malé vajíčko.

Kolem žloutku přidejte na drobno pokrájenou zeleninu. Báječná jsou cherry rajčátka, olivy, kapary, papriky…prostě cokoliv, co máte vy rádi. Posolte, opepřete, přidejte třeba nasekanou pažitku či petrželku a milovníci pálivého zakápnou třeba tabascem či srirachou.

do rozpůleného a vydlabaného avokáda rozklepněte vejce; ozdobte kusky zeleniny a bylinek, osolte a opepřete

Zapečené avokádo s vejcem a zeleninou umístěte do vyhřáté trouby na 200°C. Doba pečení je závislá na tom, jak chcete mít vajíčko připravené: na cca 18 minut pro vajíčko s lehce tekutým žloutkem (na hniličku), jinak cca 20-22 minut pro vajíčko na tvrdo. Pokud budete přidávat sýr, tak ho na vajíčko nasypte cca 3-4 minuty před dopečením, aby se sýr krásně rozpustil.

před koncem zapékání lze posypat troškou sýru

Během pečení si ukrojte plátek chleba a vidličkou na něj rozmačkejte zbylou dužninu z avokáda, osolte, opepřete a ochuťte dle libosti. Klidně přidejte i plátek libové šunky, ať máte zajištěný i příjem bílkovin a nejste zrovna vegetariáni. Pokud vám zbyla ještě i nějaká zelenina, tak z ní připravte super rychlý salát jen posolením, opepřením, zakápněte olivovým olejem a pár kapkami citronu. Snadnější už to ani snad být nemůže!  😉

Zapečené avokádo s vejcem a zeleninou

Zapečené avokádo s vejcem a zeleninou servírujte ještě teplé s plátkem chleba namazaným zbylou dužninou z avokáda. Nejlépe se avokádo ze slupky vydlabává malou lžičkou, neb slupka tím zůstane zachována a náplň z ní nevyteče.

Pokud máte doma avokáda o něco víc a hledáte inspiraci, co z něj připravit za dobroty, tak si klikněte ZDE. Objevíte pár dalších možností, jak se dá avokádo připravit, dokonce i na sladko či jako náhražka másla ve sladkém pečení.

zbylou dužninu z avokáda vidličkou rozetřete na plátek chleba a ochuťte dle své fantazie, ale postačí jen sůl a pepř

Idea

Věděli jste, že…?

Avokádo obsahuje velké množství beta – sitosterolu, sloučeniny, která efektivně snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá efektivně hubnout. Vzhledem k tomu, že avokádo obsahuje také velké množství karotenoidů luteinu, chrání vás před šedým zákalem a makulární degenerací očí více, než jiné ovoce.

Pouze 1 šálek avokáda obsahuje 23 % doporučené denní dávkykyseliny listové. Tato kyselina chrání srdce a zabraňuje vzniku kardiovaskulárního onemocnění. Dalšími látkami prospěšnými pro srdce obsažené v avokádu jsou vysoký obsah vitamínu E, mononenasycené tuky a glutathion, který je velkým a úspěšným bojovníkem proti stárnutí..

Avokádo je velkým ochráncem proti rakovině. Výzkumy zjistily, že působí preventivně na vznik rakoviny prostaty a prsu. Vědci prokázali, že sloučeniny avokáda jsou schopné hledat prekancerózy, či již vzniklé rakovinné buňky a zničit je, aniž by byly poškozeny zdravé buňky.
Pravidelná konzumace avokáda má preventivní účinek vůči vzniku cévní mozkové příhody.
Avokádo zlepšuje absorpci různých tělu prospěšných látek, jako například karotenoidů.

Zapečené avokádo s vejcem a zeleninou

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:

2 komentáře u „Zapečené avokádo s vejcem a zeleninou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.