Kváskové křupací muffiny

Nastává opět období, kdy se začnou lámat 2 různá roční období. Pro milovníky kváskového pečení tak přichází doba, kdy mnozí zaznamenají změnu v chování kvasu… Nebude třeba tolik bublinkovat, narůstat v objemu, chleby budou nízké hutné, střída s táhlými nepravidelnými oky bude chutnat i vonět kysele. A přitom vy budete mít ale pocit, že se o svého kváskového miláčka staráte vzorně a s láskou (tak jako vždycky..).  Na všechny tyto neduhy je to jednoduchý lék: omlazení kvasu. Snadný návod, jak na omlazení kvásku/kvasu naleznete v dolní části článku v sekci “Idea”.

Nejdříve ale mrkněte na báječný recept na luxusní mlsání: Kváskové křupací muffiny! Nevíte, co se zbylým rozkvasem při omlazování kvásku (pokud nevíte, proč a jak na to, jukněte do odstavce “Idea” úplně dole)? Nebo jste rozkvasili na chleba až moc kvasu a troška vám zbyla? Nemusíte dělat jen kyselo či lívance (recept ZDE), ale zkuste něco úplně jiného! Kváskové křupací muffiny, jinak zvané “křufiny”! Nádherně voňavé, křupací..  Kváskové křupací muffiny si naplníte na sladko či na slano, přesně dle vašeho gusta! Stačí 2 lžíce nabublaného rozkvasu a máte 6 parádních větších jednohubek, svačinek, předkrmů nebo jen mlsání ke sklence vína… A navíc během 30 minut je vše hotovo, zejména pokud máte roztopenou troubu z předchozího pečení…

Je to tak snadné, že i děti vám mohou pomoci s přípravou těsta, neb je podobné palačinkovému.  Jednou už jsem měla “tvarově” obdobný recept na blogu ve sladké verzi s borůvkovou omáčkou, ale bez kvásku (recept je TADY). Princip je úplně stejný: jsou to duté, “vyskakovací” muffiny. Uvidíte, jak ve vyhřáté troubě budou vyskakovat jako houby po dešti.

Kváskové křupací muffiny posypané troškou parmezánu

Kváskové křupací muffiny posypané troškou parmezánu

Ingredience

 • 1/2 hrníčku vlažného mléka (160 g)
 • 2 vejce pokojové teploty
 • 2 vrchovaté lžíce aktivního/rozkvašeného kvásku (cca 40 g), použila jsem ten “odpadní kvásek” při omlazovaní kvásku a je jedno, zda žitný či pšeničný
 • 1/2 lžičky soli (cca 5 g);
 • 1/2 hrníčku prosáté mouky (cca 80 g); použila jsem špaldu
 • 1 lžíce rozehřátého másla či oleje na vytření plechu na muffiny
základní suroviny

základní suroviny

Postup

Rozehřejte si troubu na 230°C a dejte do ní zároveň nahřát plech na muffiny.

Trošku vlažného mléka nalejte do sklenky s kváskem a dobře ho rozmíchejte do rozpuštění, lépe se pak s tím pracuje. V míse rozšlehejte zbylé vlažné mléko s vejci, solí, moukou a přilijte rozpuštěný kvásek. Zlehka vymíchejte metličkou tekuté těsto, podobné tomu na palačinky.

Z trouby si opatrně v chňapkách vyndejte plech na muffiny a každou druhou prohlubeň lehce vymastěte rozpuštěným máslem či olejem. Pracujte rychle, plech rychle stydne. Těsto na muffiny začněte nalévat do vymaštěných otovorů, zhruba tak půl centimetru pod okraj. Nalévejte těsto záměrně do každé druhé prohlubně, neb při pečení muffiny doopravdy vyskakují a nalévají se v objemu do všech stran, tak aby se vám nespekly dohromady. Kdo chce, tak dá nějakou bylinku či kousek sýra do těsta (viz níže), jinak se muffiny “plní” až později.

můžete dát i malé množství náplně nebo bylinkové "příchutě do těsta před pečením

můžete dát i malé množství náplně nebo bylinkové “příchutě do těsta před pečením

V chňapkách opět vložte plech do trouby na střední příčku a pečte na 230°C po dobu 15 minut. Během 5 minut se začnou jednotlivé muffiny tak po různu zvětšovat, uprostřed bude dutá prohlubeň. A to je správně. Tam totiž později přijde vaše oblíbená náplň 😉

Za 15 minut kváskové křupací muffiny už nabydou téměř finálního objemu. Nyní snižte teplotu na 190°C a dopékejte dalších 15 minut. Ke konci už hlídejte zabarvení těsta, aby se vám to nepřipálilo (každá trouba peče jinak). Jakmile budou muffiny tmavě zlaté, tak jsou hotové. Celá kuchyně vám bude nádherně vonět… Muffiny doopravdy “vyskočí” z původního objemu alespoň 2x, zejména do výšky! Je paráda tu změnu tvaru pozorovat v troubě při pečení!

muffiny naskočí krásně do výšky a do objemu během pár minut v troubě

muffiny naskočí krásně do výšky a do objemu během pár minut v troubě

Kváskové křupací muffiny podávejte ještě teplé, resp. vlažné. Opatrně každý muffin rozevřete mezi prsty. Ovane vás naprosto omamná vůně čerstvého kváskového pečiva, podobně jako u chleba či houstiček. Na povrchu těsto nádherně křupe, ještě je také slyšet praskání, jako u čerstvě upečeného chleba. Takto rozevřený teplý muffin potřete uvnitř oříškem másla. Nechte ho lehounce rozpustit a vychutnejte si tu božskou manu! Tekuté máslo vám bude stékat po prstech a je to fakticky delikateska  😉

Největší mlsalové si křupací muffiny naplní lžičkou oblíbené marmelády či si dopřejí pořádnou porci zmrzliny…! A co by jste říkali vanilkovému šodó…? Nebo horkým malinám…? 😀 . Zde se fantazii meze nekladou!  😎 . Užijte si to!

Kváskové křupací muffiny nalijte do formy ob jednu prohlubeň, aby měly prostor kolem sebe

Kváskové křupací muffiny nalijte do formy ob jednu prohlubeň, aby měly prostor kolem sebe

A protože jsem mlsná, tak jsem pro vás vyzkoušela verzi se slanou náplní! Kváskové křupací muffiny jsem naplnila ještě před pečením kousíčkem šunky, tymiánu, růžového pepře a špetkou strouhaného parmezánu. Do jiných jsem zase dala jen kostičku gorgonzoly. Prostě špetku náplně jsem “upustila” do každého nalitého těsta ve formě. Stačí doopravdy jen malá troška, věřte mi.  Všechny kombinace byly naprosto výtečné!

Vyzkoušejte tu vaší nejlepší kombinaci! Nebojte se koření a bylinek, nebo jen čistě kostičku sýru či slaniny… Té náplně dejte opravdu jen malinko! Nezapomeňte, že křupací muffiny jsou duté, není to ta klasika, co asi běžně znáte. Já bych s klidným svědomím i řekla, že kváskové křupací muffiny jsou o třídu výš než klasika, a to zejména chuťově!

Idea

Omlazení kvásku je dobré provádět v době, kdy je bublání pomalejší než obvykle v rozkvasu bývá. Často se to stává s přechodem ročních období, zejména podzim-zima, zima-jaro. Nedá se s tím nic dělat, prostě každý z nás občas potřebujeme omlazovací refresh kůru. Vzhledem k tomu, že náš kvásek maká celý rok, tak si to omlazení prostě zaslouží. To, že váš kvásek dobře nabublá rozkvas, ještě ani zdaleka nemusí znamenat, že ale utáhne celý pecen. Ale stává se to zejména v těch případech, kdy pravidelně (vedle krmení) do mateřského kvásku nepřidáváte lžičku odebranou z aktivního rozkvasu na chléb. Příčiny jsou občas nevyzpytatelné, nicméně řešení snadné.

Po dobu 4-5 dnů kvásek krmte 2 x denně. Stačí jen odebrat malou lžičku kvásku do jiné čisté skleničky (nádoby), přidat k němu 3 lžíce vody a 3 zarovnané lžíce mouky (tedy 1:1). Promíchejte úplně ode dna, ať nikde nezůstanou suchá místečka. Rozkvas by neměl být moc řídký, jinak bude zase brzy hladový. Zvrchu přiklopte (ale víčko neutahujte) a nechte stát při pokojové teplotě až do dalšího odebírání a krmení. Tedy znovu odeberte lžičku (tu dokrmte) a zbytek dejte stranou do sklenice s ostatním zbytkovým kváskem. Pořád dokola po dobu 4-5 dnů. Opakujte každých 12 hodin.

Tento  postup “omlazení kvásku” se dá použít i v případě, že budete “křísit” sušený kvásek nebo takový, který vám někdo poslal poštou a nevíte, jak dlouho kde chudák trpěl hlady  😉

Zbylý “odpadní” kvásek shraňujte do jedné nádoby v lednici pro pozdější využití, třeba do klasického krkonošského kysela či lívanců (koukněte jak na to TADY) anebo právě do receptu o pár řádků výš na kváskové křupací muffiny.

Kváskové křupací muffiny

Kváskové křupací muffiny

Vychutnávejte si život i během vaření a pečení, neb je to jedna z těch krásných cest, jak se cítit lépe nejen v podzimních plískanicích. Zapalte si doma svíčky, vonné tyčinky a vychutnávejte si doma uvařené dobroty. Dovolte si jen tak na pár minut prostě sednout, dát nohy na stůl a “vypnout”. Nejen hlavu, ale i klidně mobily, počítače… Odpojit se od běžného ruchu každodenního života. Je důležité si takových pár minut pro sebe (ale i společně strávené chvilky se svými milovanými) najít. Uvidíte sami, jak svět kolem bude najednou uchopitelnější, problémy menší než se zdály před tím…

Kváskové křupací muffiny jako bezva snídaně či svačina spolu se salátem a vejcem

Kváskové křupací muffiny jako bezva snídaně či svačina spolu se salátem a vejcem

Původní recept pochází z těchto stránek ZDE a já jsem si muffiny už poladila “po svém”… Znáte mně, ne  😉 ?

S láskou Madla

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

26 komentářů u „Kváskové křupací muffiny

 1. Michelle

  Opäť výborné, nebíčko v papuľke a naozaj veľmi ľahká a rýchla príprava. Pripravila som ich na večeru a na slano s lučinou, rôznymi vňaťami zo záhrady, šunkou, mladou cibuľkou no proste “čo dom dal” pochutili si všetci moji chlapi. Nabudúce skúsim aj na sladko. Ďakujem za skvelé recepty, neviem čo skôr variť . Na iný web už ani nemusím chodiť, je tu všetko.
  Majte krásne dni a veľa inšpirácie 🙂

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Jste velice inspirativní žena, dokážete fantasticky kombinovat a to je moc prima číst. Snažím se vždy čtenáře motivovat k obměnám rcp a u vás to padlo na úrodnou půdu 🙂 Mám z vás radost, Míšo! Jen tak dál…Velice vám fandím!

   Krásné jarní dny plné energie, barev a chutí!

   S láskou Madla

 2. Magda

  Milá Madlo, já jsem z vašich receptů úplně na větvi, Nevím, co upéct dřív. Muffiny zkusím hned, jak to půjde. Dělala jsem vaši bramborovou pizzu, to je blaho. Slaninkové máslo taky úžasné. Chystám se hlavně na chlebík, ale který dřív. Moc vás obdivuji, nejen jako kuchařku ale i majitelku úžasně vedených stránek. Hltám vaše recepty, jak jsou připravené , nafocené, Prostě bomba. Tak ať se daří dál.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Magdi, musím se fakt usmívat, když čtu vaše řádky a zkouším si vás představit sedíc na větvi 😉 😀 A děkuji za všechnu tu chválu, neb je mou radostí číst, že tolik vám toho chutná! To je naprosto úžasné!!
   Pečte postupně, podle toho, co zrovna máte po ruce doma v zásobách, žádné recepty vám určitě neutečou. Pokud jste na PC, tak vpravém sloupci podél blogu je možnost vyhledávání a taky kolonka štítky, kde jsou vypsané jednotlivé použité suriviny v rcp a po kliknutí na jednotlivá slova se zobrazí všechny rcp, kde daná surovina je použita při přípravě. Taková malá užitečná pomůcka (kdybyste tápala..), která se možná bude hodit…Pokud jste na mobilu, funguje to také, jen stačí mobil položit na šířku a v internetovém prohlížeči se pak objeví celá nabídka menu.

   Ještě jednou děkuji a je mým potěšením číst takové krásné řádky od spokojeného čtenáře blogu.. je to vlastně můj sen i cíl.. 🙂

   Mějte krásné dny naplněné radostí (třeba z vaření…).

   S láskou Madla

 3. Stefania Vojtkova

  Ahoj, slo by tohle testo na mafiny vylit do malinke formy na peceni chleba? Msm dve. Na chleba jsou az moc pidi a netusim jak bych je vyuzila. A tento recept mne hodne oslovil. Dekuji

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Stefi nemám toto osobně ozkoušené a tak budete první, kdo to zkusí 😉 Jedinou podmínkou úspěchu je, aby forma byla vyhřátá, než do ní těsto vlijete. Pak nevidím jediný důvod proto, aby se technologicky nepovedlo 🙂

   Držím palce a miluju tyhle hokusy pokusy i výzvy 😉

   Madla

 4. Alena

  Zdravím Madla, váš recept sa mi veľmi páči a rada by som ho vyskúšala čo najskôr. Len mám jednu otázku: v rozpise surovín máte špaldovú múku, ale v postupe sa nespomína…čo s ňou? Ďakujem.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Alenko já vás zdravím, mouku smíchejte s rozpuštěným kváskem a zbytkem surovin.

   Madla

 5. Mária

  Vynikajúce…rýchly obedík zvlášť ked neviete čo sôr, či účtovať DPH, robiť výplaty, tortu plniť alebo chlib zarábať.

  ďakujem za recept

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Mária , naprosto s vámi souhlasím! Jako prioritu číslo jedna bych uvedla: dobře se najíst, následně zadělat na chleba, naplnit dort a teprve až pak účtovat DPH, výplaty apod. 😉
   Věřím, ale že jste zvládla všechno ku své spokojenosti po příjemném obědě 😉

   Přeji jen to nejlepší a hodně úspěchů!

   S láskou Madla.

 6. Jana

  No tak ty teda jsou vynikajici.Delala jsem z celozrnky psenice a pouze s parmazanem.Moc vam dekuji za inspiraci.
  Jana

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Janinko děkuji, jsem velmi poctěna, že rcp zachutnal a navíc ve vaší vlastní režii, co se týká ochucení! 🙂 Jen tak dál-…. 😀

   Přeji krásné letní dny plné dobrých chutí 🙂

   S pozdravem Madla

 7. Monika

  Už jsem muffiny dělala dvakrát, chuťově jsou výborné, ale ani jednou mi nevyskočily tak, jak popisujete a jak je vidět na fotkách. Zpočátku jsem to přikládala většímu množství náplně, které jsem do nich dala, ale jelikož nevyběhly ani muffiny bez náplně, tak nevím, kde dělám chybu…? Říkám si, zda tam nemá být i trochu kypřícího prášku do pečiva či sody…?

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Moniko,
   mrzí mne to, ale občas se takové věci prostě dějí a na dálku je to těžké řešit. Nikdy jsem se tím nesetkala, aby tento recept nefungoval (peču opakovaně). Nicméně to, že těsto nevzejde, může být způsobeno mnoha faktory. Třeba sílou kvásku, který se použije na zadělání těsta. Zkuste je udělat i bez náplně, tam se ukáže totiž síla kvasu v celé kráse. Nikdy jsem do tohoto těsta nepřidávala ani sodu či kypřící prášek, neb to nebylo potřeba. Používám tento recept jako “zbytkový” po zbylém rozkvasu a tam se nikdy nic takového nepřidává. Spíš by mne napadla možnost přidání ždibce droždí, pokud to nebude u vás fungovat jen s kváskem.

   Ať se daří.
   Madla

 8. Jana

  Výborné, výborné, výborné, výborné. Není co dodat :). Dokonalý recept, naplnila jsem muffiny sýrem a slaninkou a byly k večeři. 🙂

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Janinko děkuji a musím souhlasit, že je to vyvedený recept. Jednoduchý a tak variabilní!! Vaše verze zní vážně dobře! 🙂

   Madla

 9. Pavlina

  Dobrý den, ja zkoušela poprvé a bohužel me vůbec nevybehli. Zitny rozkvas od rána vzešel pěkně a použila jsem celozrnnou spaldovou mouku, ale zůstali dole. Tak snad příště. Určitě to zkusím ještě jednou ale použijí spaldovou hladkou.

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Zdravím Pavlíno, těžko říct takhle na dálku… ale vcelku vzato žito, celozrnky jsou méně nadýchané a chvíli déle jim trvá vzejít. Takže doporučím pšeničný rozkvas a špaldovou celozrnku nebo žitný rozkvas s necelozrnnou moukou. Budu držet palce!!

   Madla

 10. Beatrix

  Dnes je to druhy recept ktory som vyskusala z korenizivota a asi si tento blog zakazem 😃. Muffiny su famozne, skutocne nebicko v papulke. Zajtra musim urobit z dvojnasobku cesta, moj syn zjedol 4 ks a mne sa uslo na ochutnanie. Nestihla som ani amaterske foto. Urobila som tri posypane parmezanom a ten som mohla ochutnat, to bolo tak fantasticke 👍👍👍👏👏👏 Mila Madla, dakujem za uzasne recepty!!! Su prudko navykve 😉👍

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Musím se smááát! 😀 Bea ta návykovost mne těší moc! Kváskové skoromuffiny jsou naprosto geniální záležitost, třeba i jako příloha k salátu (aby se potlačil pocit viny), ale nejvíc je miluju s domácí lučinou a povidly :-). Ale v každém případě děkuji, je moc fajn pocit z tak nadšených reakcí! Přeji krásné objevování dalších receptů a těším se na reakce. Jinak na FB stránce můžeš připojit i fotečky svých výtvorů.

   S láskou Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

     Zdeničko zdravím vás!
     Popravdě řečeno jsem nikdy silikonové formičky právě u tohoto receptu nezkoušela, takže budete první průzkumník této možnosti. Upřímně si myslím, že neexistuje důvod, proč by to fungovat nemělo. A zkusit se má všechno, že? 🙂

     Držím palce, ať to vyjde!

     S pozdravem

     Madla

  1. korenizivo Autor příspěvku

   Jituš a jsou extrémně žravý!! Zejména ještě teplé, potřené kouskem másla…jen tak.. 🙂 : Sladká verze je taky neodolatelná, zejména se zmrzlinou 😉

   M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..