Zapečený sýrový sendvič Monte Cristos

Často v těchto ponurých podzimních dnech chodím na dlouhé hodiny do lesa. Tam fakt vyhládne při sběru hub, či jen tak procházce k načerpání energie. Nikdy nezapomínám na jednu zásadní věc, když vyrážím do přírod: poctivá svačina. Dneska to bude zapečený sýrový sendvič Monte Cristos a termoska s horkým čajem. Když je po ruce český rum, tak ten do termosky přidávám taky :-). Rostou teď tuny lišek nálevkovitých a dalších typicky podzimních hub, tak je škoda toho nevyužít!

Doma se při kontrole stavu zásob v lednici objevilo pár zajímavých potravin. Takže padlo okamžité rozhodnutí zpracovat zbytek domácího toastového chleba, několik vajíček, pár kousků šunky a balení mozzarelly.

Když vyražím s košíkem v ruce, automaticky mi na tváři přistane úsměv a vím, že příští hodiny jsou jenom moje. Čas o samotě strávený je velmi důležitý pro zachování mé duševní rovnováhy.

Navíc časově je recept na zapečený sýrový sendvič Monte Cristos také úsporný, nebylo třeba vstávat časně z rána, aby si člověk připravil jídlo na dlouhou cestu. Rozpis je na 4 syté sendviče, které lze ještě teplé zabalit do alobalu a vzít s sebou.

Ingredience

 • 3 vejce
 • 1/2 hrníčku tučné smetany či šlehačky
 • 1/2 hrníčku čerstvě na jemno strouhaného parmezánu
 • čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek
 • 1 zarovnaná lžíce medu
 • 3 vrchovaté lžíce dijonské hořčice
 • 1 lžíce posekaných čerstvých lístečků tymiánu
 • 1/2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
 • 8 plátků kvalitního toastového chleba
 • 4 velké plátky kvalitní šunky, nejlépe od kosti
 • cca 200 g okapané mozzarelly, stačí prstama natrhat na menší kousky
 • sůl a čerstvě namletý pepř
 • kousek másla na opékání
potřebujete toastový chléb, vejce, hořčici, med, muškátový oříšek, smetanu, citronovou šťávu, šunku, mozzarellu, parmezán a zelenou bylinku

potřebujete toastový chléb, vejce, hořčici, med, muškátový oříšek, smetanu, citronovou šťávu, šunku, mozzarellu, parmezán a zelenou bylinku

Postup

V hlubokém talíři si rozkvedlejte rozklepnutá vejce spolu s se smetanou, solí, pepřem, muškátovým oříškem (stačí 2 x krouhnout na jemném struhadle) a pak dobře zašlehejte parmezán.

V malé mističce si pečlivě smíchejte med, hořčici, tymiánové lístečky a citronovou šťávu, aby se ve hmotě neobjevovaly hrudky (pokud máte tužší med; tekutý je samozřejmě lepší). Vytvořenou směsí medové hořčice namažte vždy z jedné strany na každý krajíc toastového chleba.  Tyto 4 plátky chleba z pomazané strany pak obložte plátkem šunky s trochou mozzarelly a přiklopte dalším plátkem chleba namazanou stranou dolů.

Na pánvi na méně než středním výkonem sporáku si rozehřejte kousek másla. Hned vedle si namočte ze všech  stran obložený sendvič ve vaječno-parmezánové směsi, kterou ještě jednou promíchejte vidličkou. Nenechte sendvič máčet dlouho, neb chléb okamžitě nasává velké množství tekutiny.

Obalený sendvič ihned dejte opékat do pánve, přiklopte na chvíli pokličkou (či kusem alobalu) a nechte zlehka zhnědnout, než ho otočíte. Sýr uvnitř se začne krásně rozpouštět a parmezán ve vaječné směsi krásně vytvářet typickou krustu.

naplněný toast namočte do vaječno-parmezánové směsi a opečte na másle; pro lepší rozpuštění sýru přiklopte pokličkou

naplněný toast namočte do vaječno-parmezánové směsi a opečte na másle; pro lepší rozpuštění sýru přiklopte pokličkou

Po vyndání z pánve přepulte sendvič na dva trojúhelníky a nechte si ihned chutnat! Nicméně i studený sendvič chutná báječně! Ale není nad chuť čerstvě rozpečené mozzarelly a křupavého parmézánu na povrchu.

Zapečený sýrový sendvič Monte Cristos je velmi sytý, není to zrovna dietní záležitost. Ale co naplat! Venku se podzimně ochladilo a je potřeba doplnit energii třeba právě vydatným sendvičem. Kdyby se vám nechtělo nikam do obchodu běžet pro toastový chleba, tak máte možnost si během 2 hodin upéct svůj vlastní podle tohoto receptu.

A závěr pár tipů…

Medová hořčice: můžete si vytvořit svou vlastní třeba smícháním hrubozrnné hořčice s kapkou medu. Vyzkoušejte i třeba nějaké speciální francouzské hořčice (jsou na to fakt borci): např.s ořechy či koriandrem; každá má něco do sebe a chutě se krásně liší. Vůbec se nebojte experimentů!

Nebo do vaječné směsi v hmoždíři rozdrtťe pár kuliček růžového pepře na ozvláštnění chuti. Navíc to velmi dobře vypadá vedle zelených lístečků tymiánu.I naše oči se potřebují nasytit.

Nebojte se experimentů a popusťte uzdu vlastní fantazii s ohledem na vaše zásoby potravin doma. Zapečený sýrový sendvič Monte Cristos je báječné jídlo do sychravých dnů!

zapečený sýrový sendvič Monte Cristos

zapečený sýrový sendvič Monte Cristos

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..