Zapečený sýrový sendvič Monte Cristos

Když jsem se balila na cestu do Čech, tak jsem tušila, že 11 hodin strávených na cestách bude potřebovat pár nápadů na dobré občerstvení. Tedy pokud nechcete nechat vykrvácet rodinný rozpočet stravováním se v letištních restauracích, kde se ceny šplhají do závratných výšin. Jsem žena spořivá a navíc miluji domácí stravu. Takže padlo rozhodnutí zpracovat před odjezdem zbytek domácího toastového chleba, vajíček, pár kousků šunky a balení mozzarelly, které by do mého návratu stejně v lednici nevydrželi.

Navíc časově je recept na zapečený sýrový sendvič Monte Cristos také úsporný, nebylo třeba vstávat časně z rána, aby si člověk připravil jídlo na dlouhou cestu. Rozpis je na 4 syté sendviče, které lze ještě teplé zabalit do alobalu a vzít s sebou.

Ingredience

 • 3 vejce
 • 1/2 hrníčku tučné smetany či šlehačky
 • 1/2 hrníčku čerstvě na jemno strouhaného parmezánu
 • čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek
 • 1 zarovnaná lžíce medu
 • 3 vrchovaté lžíce dijonské hořčice
 • 1 lžíce posekaných čerstvých lístečků tymiánu
 • 1/2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
 • 8 plátků kvalitního toastového chleba
 • 4 velké plátky kvalitní šunky, nejlépe od kosti
 • cca 200 g okapané mozzarelly, stačí prstama natrhat na menší kousky
 • sůl a čerstvě namletý pepř
 • kousek másla na opékání
potřebujete toastový chléb, vejce, hořčici, med, muškátový oříšek, smetanu, citronovou šťávu, šunku, mozzarellu, parmezán a zelenou bylinku

potřebujete toastový chléb, vejce, hořčici, med, muškátový oříšek, smetanu, citronovou šťávu, šunku, mozzarellu, parmezán a zelenou bylinku

Postup

V hlubokém talíři si rozkvedlejte rozklepnutá vejce spolu s se smetanou, solí, pepřem, muškátovým oříškem (stačí 2 x krouhnout na jemném struhadle) a pak dobře zašlehejte parmezán. V malé mističce si pečlivě smíchejte med, hořčici, tymiánové lístečky a citronovou šťávu, aby se ve hmotě neobjevovaly hrudky (pokud máte tužší med; tekutý je samozřejmě lepší). Tuto medovou hořčici pak namažte z jedné strany na všechny krajíce toastového chleba. 4 plátky chleba z pomazané strany pak obložte plátkem šunky s trochou mozzarelly a přiklopte dalším plátkem chleba namazanou stranou dolů.

Na pánvi nad středním plamenem si rozehřejte kousek másla. Hned vedle si namočte ze všech  stran obložený sendvič ve vaječno-parmezánové směsi, kterou ještě jednou promíchejte vidličkou. Nenechte sendvič máčet dlouho, neb chléb okamžitě nasává velké množství tekutiny. Ihned obalený sendvič dejte opékat do pánve, přiklopte na chvíli pokličkou (či kusem alobalu) a nechte zlehka zhnědnout, než ho otočíte. Sýr uvnitř se začne krásně rozpouštět a parmezán ve vaječné směsi krásně vytvářet typickou krustu.

naplněný toast namočte do vaječno-parmezánové směsi a opečte na másle; pro lepší rozpuštění sýru přiklopte pokličkou

naplněný toast namočte do vaječno-parmezánové směsi a opečte na másle; pro lepší rozpuštění sýru přiklopte pokličkou

Přepulte sendvič na dva trojúhelníky a nechte si ihned chutnat! Nicméně i studený sendvič chutná báječně! Ale není nad chuť čerstvě rozpečené mozzarelly a křupavého parmézánu na povrchu. Zapečený sýrový sendvič Monte Cristos je velmi sytý, není to zrovna dietní záležitost. Ale co naplat! Venku se podzimně ochladilo a je potřeba doplnit energii třeba právě vydatným sendvičem. Kdyby se vám nechtělo nikam do obchodu běžet pro toastový chleba, tak máte možnost si během 2 hodin upéct svůj vlastní podle tohoto receptu.

Pokud se týká medové hořčice: můžete si vytvořit svou vlastní třeba smícháním hrubozrnné hořčice s medem či nějaké své jiné oblíbené. Vyzkoušela jsem i speciální francouzské s ořechy či koriandrem; každá měla něco do sebe a chutě se krásně lišily. Nebo do vaječné směsi jsem například v hmoždíři rozdrtila pár kuliček růžového pepře pro další várku sendvičů na ozvláštnění chuti. Navíc to velmi dobře vypadalo vedle zelených lístečků tymiánu..a tak se oči také nasytily. Nebojte se experimentů a popusťte uzdu vlastní fantazii s ohledem na vaše zásoby potravin doma. Zapečený sýrový sendvič Monte Cristos je báječné jídlo do sychravých dnů!

zapečený sýrový sendvič Monte Cristos

zapečený sýrový sendvič Monte Cristos

S láskou Madla.

Sledujte mne a likujte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..