Špaldové kváskové buchty

Tady ve Skandinávii nyní přibývá denního světla a ubývá tmy velice znatelným způsobem. Celých 5 minut denně světla navíc je opravdu fofr! Je to znatelné znamení, že jaro se už je skoro za rohem. Ikdyž se ještě tu a tam přižene sněhová vánice, teploty jsou velice hluboko pod bodem mrazu. Ale je v tom hluboká naděje… Jenže mi chybí Česko, které jsem už víc než 2 roky nenavštívila. Tak se mentálně potřebuju vrátit do rodné hroudy alepsoň pomocí klasického českého receptu našich babiček. Prostě buchty! A ne ledajaké, ale špaldové kváskové buchty!

Ještě večer jsem rozdělala kvásek a dopoledne byly buchty na stole se vším všudy. Ač je postup popsán mnoha řádky, tak ti zkušenější pekaři s kváskem si určitě vyberou jen to podstatné a vědí, že je to vlastně brnkačka 🙂

Zaměřila jsem se spíš na méně zkušené pekaře – pro ty je to raději celé popsáno do podrobna. Určitě existuje x- dalších receptů a třeba i jiných postupů, ale tenhle je za mne naprosto úžasný s luxusním výsledkem. S domácími pečenými povidly – ty chutnají božsky! Určitě vyzkoušejte v ovocné sezóně udělat svoje domácí povidla podle tohoto úspěšného receptu ZDE).

Špaldové kváskové buchty jsou můj favorit, až budu mít možnost pohostit návštěvu a servírovat jim něco opravdu extra, tak určitě zvolím tento recept. Těsto je navíc velmi úspěšně použitelné i koláče, šneky a další sladké pečení.

špaldové kváskové buchty

špaldové kváskové buchty

Ingredience

  • 80 g vlažné vody
  • 130 g prosáté hladké špaldové mouky
  • 40 g kvásku (1 lžíce); použila jsem žitný kvásek z lednice, pokud máte pšeničný nebo špaldový, tak ho klidně použijte

Po vykvašení kvásku zadělejte těsto:

  • 150 g vlažného mléka (lze i ovesné mléko)
  • 250 g rozkvašeného kvásku
  • 1 vejce
  • 50 g rozpuštěného másla nebo sádla (to funguje mnohe lépe) nebo máslo ghí (recept ZDE)
  • 1 lžička citronové šťávy
  • 1 lžička jemně nastrouhané kůry z dobře omytého citronu (jako bonus, ale není podmínkou)
  • 50 g cukru , tedy 5 zarovnaných lžic
  • 1 vanilkový cukr (nebo 2 zarovnané lžíce moučkového s vanilkou)
  • 350 g prosáté hladké špaldové mouky;  nebo použijte klasicky bílou, část dejte polohrubou
  • 1/2 lžičky soli
  • špetka kurkumy pro žlutější barvu a navíc je zdravá  ;-); lze vynechat
špaldové kváskové buchty plněné třeba povidly

špaldové kváskové buchty plněné třeba povidly

na náplň:

  • oblíbenou marmeládu či domácí povidla – pokud by povidla byla tuhá, tak je lehce prohřejte a rozmíchejte s kapkou rumu; naopak v případě řídkých povidel do nich nastrouhejte kousek perníku.

tvarohová:

  • 180-200g měkkého tvarohu (ne z vaničky)
  • 1 žloutek
  • vanilkový cukr (krupice, neb moučkový způsobuje řídnutí tvarohu)
  • 2 lžíce suché směsi na vanilkový puding
  • pokud je vyšlehaná směs tužší, tak naředit kapkou mléka nebo rumem

ještě navíc bude potřeba:

  • 50g rozpuštěného/přepuštěného másla na omáčení buchet před kynutím, aby se tolik neslepily a po upečení se lépe oddělovaly od sebe (to určitě nevynechejte)

na závěrečné potření upečených buchet:

  • cca další 2-3 lžíce rozpuštěného másla
  • 1 lžíce cukru
  • 1 panák rumu
suroviny

suroviny

Postup

V původním receptu v časopise se píše následující stručný postup: “V pekárně program těsto. Pak naplníme buchty a necháme kynout asi 1 1/2 – 3 hodiny”. Předpokládám, že asi pekařsky nezkušené čtenáře mého webu by tento popis asi moc neuspokojil…

Vzhledem k tomu, že pekárnu nemám a neznám tedy, jak vůbec a jak dlouho pracuje program těsto, tak jsem si vymyslela program Madla 😀 ! A tak vznikly špaldové kváskové buchty..

Nejdříve ale začněte půl dne předem s rozkvasem. Rozmíchete si večer kvásek z lednice s vlažnou vodou. Kvásek může být žitný, špaldový, pšeničný… Když se pěkně rozpustí, tak to smíchejte vidličkou s prosátou špaldovou moukou do průhledné nádoby či sklenice. Zakryjte talířkem nebo igelitem s gumičkou a nechejte na teplém místě kvasinky pracovat. Gumičkou na sklenici navlečené si označte původní hladinu kvasu a ráno by měla být dvojnásobná.

Mému žitnému kvásku špaldová mouka nevadila, není potřeba ho “převychovávat”- skousne totiž všechno… Když je hlad, že..??  😉 . Do rána by kvásek měl minimálně zdvojnásobit objem. Uděleje si test zralosti rozkvasu: odeberte malou lžičku rozkvasu a dejte do sklenice s vlažnou vodou. Pokud plave, je připraven k zadělání těsta.

špaldové kváskové buchty

špaldové kváskové buchty

Když máte připravený rozkvas, tak ho rozmíchejte s tekutými surovinami. Sypké ingredience prosijte vedle do mísy a přidejte citronovou kůru (jestli jí nemáte, tak nevadí, jen těsto je s ní voňavější a chutnější). Pak všechno smíchejte dohromady v míse robotu s hákem a hněťte cca 2 minuty. Nakonec těsto prohněťte rukama, aby z něj byla kompaktní, lehce lepivá koule, co se bude odlepovat od stěn mísy.

Mísu lehce vymastěte, těsto do ní uložte a zakryjte talířem nebo celé dejte do čisté igelitky. Nechte kynout na teplém místě cca 2-3 hodinky (v závislosti na okolní teplotě), těsto by se mělo zdvojnásobit. Ráda kvůli tomu používám na kynutí skleněnou mísu. Vidím dobře, jak těsto pracuje a o kolik narostlo.

Vykynuté těsto rozválejte na cca 0,5 cm silnou placku. Krásně se s ním pracuje, je elastické a nemusí se podsypávat, stačí lehounce namastit pracovní desku. Připravte si náplň a také  máslem vymaštěnou nádobu na pečení.

Nezapoměňte i na máslo jako takové. Buď může být rozpuštěné a každou buchtu v něm “okoupete” než ji dáte do pekáče NEBO stačí kouskem másla pomastit malou plošku pracovní desky a po naplnění buchty jí celou v másle otřete. Já zvolila druhou variantu s kouskem másla v obalu – dobře se s tím pracovalo, nebyla jsem tolik zapatlaná.

špiškama prstů spojte okraje těsta a náplň zavřete dovnitř jako malý raneček

špiškama prstů spojte okraje těsta lehkým povytahováním a náplň zavřete dovnitř jako malý raneček

Vyválené těsto buď vykrajujte tvary buď skleničkou nebo rádýlkem nakrájejte na čtverečky. Velikost zvolte sami podle sebe. Já jsem vykrajovala skleničkou o průměru 8 cm a do pekáčku 23×33 cm jsem dala 35 buchet.

TIP!

Pokud placku těsta vyválíte na tenko, výsledné buchty budou menší (čti žravější), něco ve velikosti jako dukátové buchtičky. Když placku těsta máte vyválenou na silnější plát, můžete dát více náplně a buchty ve výsledku budou velké jako klasické “Honzovky”, co známe od našich babiček.

Jestliže buchty nenaplníte ničím, jen je vytvarujete z tence vyváleného těsta do malinkých kuliček, tak máte klasické dukátové buchtičky. Stačí už jen uvařit omáčku šódó a máte hotový oběd! 😉

Do každé buchty dejte 1 vrchovatou lžičku náplně a lehce spojte k sobě konce těsta jako raneček (okraje při slepování lehce povytáhněte). Prstama pěkně zmáčkněte okraje k sobě a rukou pak “ušoultejte” do tvaru kouličky. Já jsem v této fázi použila k tvarování buchty již omaštěnou pracovní plochu a buchtu už jsem následně pak vůbec nenamáčela v rozpuštěném másle.

Vykoupejte každou vytvarovanou buchtu v lázni z rozpuštěného másla a spojem dolů sázejte do připraveného vymaštěného pekáče. Jde to velmi rychle. Vytvarované buchty i s pekáčem dejte do igelitky kynout na teplé místo tak na 1-1,5 hodiny. Sami uvidíte, jak odspoda těsto krásně bublinkuje (viz foto).

NEBO:

Vyzkoušejte lednicové kynutí! Naplněné buchty nechte cca 40 minut v teple rozkynout. Následně je dejte i s pekáčem do lednice a upečte další den, třeba hned ráno k snídani 😎 . Nezapomeňte je zabalit do igelitu či folie proti oschnutí a v lednici mějte kolem 4°C.

Zpomalené kynutí (fermentace) výrazně zlepšuje chuť kváskového těsta. Je to proto, že delší fermentací se vytváří plyn v těstě a tím kypří těsto, které je ve výsledku i lépe stravitelné.

buchty krásně kynou odspodu a jsou plné bublinek z kvásku

buchty krásně kynou odspodu a jsou plné bublinek z kvásku

Rozpalte troubu na 250°C a až budete pekáč s buchtama dávat na střední příčku trouby péct, tak teplotu stáhněte na 220°C. Pečte podle barvy cca 20-25 minut. Já se zapovídala v telefonu a jak můžete vidět, málem jsem buchty spálila  😎 . Nicméně závěrečný posyp moučkovým cukrem byl ke mně milostiv – nebylo zase až tak vidět a chutnaly báječně!

špaldové kváskové buchty

špaldové kváskové buchty jemně přižehnuté 🙂

Pozor! Teď nastává dle mého zásadní moment celé akce! Když vytáhnete buchty z trouby, tak ještě vařící je potřete směsí rozpuštěného másla, rumu a cukru. Nádherně to voní a syčí! Je to zážitek nádherně vjemový! Symfonie pro vaše uši, oči a nos! Ale později i pro vaše chuťové buňky, které se budou tetelit blahem, na to vsadím krk!

Mnozí namítnou, že to už je moc másla apod.. Ale upřímně? Tyhle buchty fakticky nejsou pro žádné dietáře a závěrečná máslovo-rumová lázeň je prostě chuťová bomba, tak proč si to jednou za čas nedopřát, že?  😛

Když špaldové kváskové buchty vychladnou, tak jim věnujte ještě lehoučký posyp moučkovým cukrem. Pěkně prosátý přes sítko a pokud jste labužníci jako já, tak použijete cukr vanilkový  😉 Špaldové kváskové buchty si to totiž zaslouží!

špaldové kváskové buchty

špaldové kváskové buchty

Když buchty vychladly, tak zrovna přišel soused. A jako správný Viking se zvídavě vyptával, co to tady tak božsky voní?? A tak jsem mu nabídla… Kdyby jste viděli ten překvapený výraz v jeho tváři, tak pochopíte, že právě zažil blažený stav ve svém mohutném severském těle a úplně roztál  😆

Fakticky jsem se musela hodně smát! Tahle reakce vydala za všechny gurmánské recenze světa… Jsou momenty, na které se vážně jen tak nezapomíná! 😛 Kombinace másla, vanilky a českého rumu je jediněčná a navíc tady na severu český aromatický rum fakt neznají.

Špaldové kváskové buchty je hotová delikatesa všemi směry. Nechápu, že jsem je neupekla už dřív a podvědomě to odkládala. Kvásek jsem měla do teď spojený jen s chlebem..ale to je sladký omyl, přátelé! Po lívancích přišly i tyhle luxusní buchty, se kterými bych poslala svého líného Honzu klidně na cestu kolem světa! Vím, že by totiž uspěl.

Navíc i 3. den byly buchty nádherně vláčné, takže líný Honza by na vandru hlady neumřel  ;-). Špaldové kváskové buchty jsou bezva způsob zpracování kvásku (třeba i přebytečného). Těsto na buchty úspěšně použijte na výrobu klasických plněných koláčů.

nádherně nadýchané a jako čerstvé ještě 2 dny po upečení

nádherně nadýchané a jako čerstvé ještě 2 dny po upečení

Mějte se báječně a vyhlížejte už tolik vytoužené jaro….

 

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

82 komentářů u „Špaldové kváskové buchty

  1. Lenka

    Dobry den, vecer so pripravila veci na rozkvas a teraz robim tu skusku s vodou a neplave. Co teraz prosim? Dakujem za pomoc

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Leni, zrovna u buchet to není zase až tak zásadní test kvasu-pokud neplave, tak je buď ještě nezralý nebo naopak přezrálý. Těžko ale posoudit takhle na dálku přes písmenka… U chleba to už může zazlobit, nicméně u buchet by to neměl být žádný velký problém. Já bych buchty zadělala..

      Celkově ke kvasu v jarním období, resp ve všech obdobích, kdy se mění roční období/teploty apod.: téměř vždy pomáhá omlazení kvasu, když vám přijde, že všechno děláte stejně u už ověřených rcp, ale výsledky jsou horší a horší. U vašeho kvasu neznám další podrobnosti, souvislosti, takže objektivěn posudit nemohu.

      Snad se dílo podaří! Držím palce!

      S láskou Madla

  2. Buchty k "sežrání"

    Milá Madlo,

    nikdy jsem nebyla nijak zvlášť aktivní pekařka, ačkoliv vlohy pro to po mé babičce mám (včetně její rukou psané kuchařky). Vždy u mě vítězily recepty typu: všechno smíchat, nalít do formy a péct. I ušlehat sníh byl problém. Prostě žádné dlouhé postávání u plotny. 😉

    Letos v dubnu, asi jako spousta lidí, jsem najednou měla nějak moc času, a zachtělo se mi péct. Ale droždí bylo v obchodech nedostatkové zboží…

    Přivezla jsem si tedy od kamarádky ve sklenici cosi, co se mělo krmit a nechat spinkat v lednici apod.

    Začaly tak mé kváskové pokusy…

    Jsem šťastná za to, že jsem hned zkraje narazila na váš buchtový recept. A coby kváskový benjaminek zvládla podle vašeho receptu buchty v pohodě udělat. Recept je psán opravdu “blbuvzdorně” i pro člověka, který vůbec neví, jak na kvásek.

    Teď, protože mám v současné době opět nějak více času, jsem se k vašemu receptu zase vrátila. Kvásek jsem po dlouhém období nečinnosti resuscitovala a vrhla se na buchty.

    Nenechala jsem se ani odradit tím, že se nám ve spíži vypařil rum. Do másla s cukrem na závěrečnou fázi jsem nalila Amaretto, kterého tam ještě slza zbyla. A musím říct, že: “Na funkci to nemělo vliv.” Jsou prostě mňam! 😋

    Můj teenager teď běhá z podkrovního pokojíčku po schodech nahoru a dolů. Dolů s prázdným talířem a nahoru s plným talířem buchet.

    No nic, abychom měli na neděli, jdu rozdělat nový rozkvas. 🤣

    Děkuji jsou prostě k sežrání. 😉

    Bára

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Barunko, tedy musím říci…wowww! Tohle je ta nejkrásnější “recenze” na kváskování a buchty vůbec! Jestliže váš teenager se nemůže dosysta nasytit buchtami, tak to už je poklona vašemu pekařskému umění!! 🙂 . Já tvrdím, že tento “corona time” má vskutku něco do sebe: mnozí se učíme zastavit, mít víc času na své blízké, ale i na své koníčky či záliby ( a je úplně jedno, zda staro-nové či úplně zbrusu nové). Vytunit buchty amarettem je vskutku majstrštyk! Ikdyž se přiznám, že záhadu samovolně vypařujícího se rumu tady také řešíme poměrně často, zejména v zimních měsících 😀 Takže vám rozumím až moc dobře 🙂

      Řeknu jediné: …jen tak dál 🙂

      S láskou Madla

  3. Marta

    Dobrý deň. Receptík vyzerá úžasne, preto by som chcela urobiť aj ja buchtičky. Žial nemám kvások, ale tuhý LM kvas. Môžete poradiť v akom množstve ho použiť a či tiež treba robiť rozkvas? Ďakujem za skorú odpoveď.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Martinko to moc ráda slyším, že se vám buchty povedly a navíc i v remosce, na což se mne lidé občas ptají a já s tím nemám žádnou zkušenost (neb remosku nevlastním..).

      Děkuji a zdravím!

      Madla

  4. Řídké těsto 🤔

    Tak nevím, jestli jsem něco dělala špatně, ale vše jsem dodržela a těsto mi přišlo dost řídké, buchty vůbec neudržely tvar a rozjely se, teď čekám až nakynou a upeču, tak uvidím jaký bude výsledek, ale zajímá mě to těsto, má takové být? Děkuji

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Vlasto, pokud máte řídké těsto a vnímáte ho jako lepivé, co nedrží tvar, je dobré tam zlehka zavčasu zapracovat mouku. Nebo pořípadě změnit tvar a mít to třeba do formy na biskupák/bábovku apod. Těsto na tyto buchty má být lehounce lepivé, ale elastické a hezky tvárné.

      Moc vám držím palce a nevzdávejte to. Vsaďte příště na vlastní intuici a buď uberte vody nebo přidejte v počátku mouku. Každá saje jinak.Špalda saje více než pšeničná, celozrnka saje také více.. Ale to se časem dá spolu s intuicí natrénovat.

      S láskou Madla

  5. Andrea

    Ačkoliv jsem do pečení blázen, tohle byly zrovna moje první buchty v životě. Jsou naprosto famózní, chválím kde se dá 😀 ale málokomu se chtějí péct…. já se do nich s chutí opět někdy vrhnu, už teď se těším 😀

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Andrejko děkuji za reakci a naprosto souhlasím, že člověk se musí doopravdy “rozhoupat” buchty upéct, ale ve výsledku nelze litovat, neb chuť je famozní! 🙂

      Mějte se báječně 🙂

      S láskou Madla

  6. Blanka

    Dobrý den, Vaše buchty jsou paráda 💕 mám dotaz k lednicovemu kynuti. Chci ho vyzkoušet, ale nejsem si jistá, zda mám naplněné buchty vykoupat v másle a pak je strčit do lednice. Neuškodí jim to ztuhlé máslo? Ráno mám pak nechat buchty chvíli pri pokojové teplotě anebo péct rovnou jako chleba?
    Moc děkuji

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Blani děkuji za dotaz i chválu 🙂 Odpověď je na snadě: klidně buchty okoupejte v másle, neb horká trouba si se studeným máslem hravě poradí během pár okamžiků. Buchty nechte před vložením do chladu “rozjet” v pokojové teplotě a ráno je upečte rovnou z lednice. Nejsem zastáncem metody “nechat těsně před pečením prohřát na pokojovou teplotu”, neb tam často nastává fakt, že těsto se nestačí prohřát rovnoměně. Zejména na povrchu začíná už zase znovu kynout a uvnitř má stále nízkou teplotu. Ikdyž tato teorie je spíše aplikovatelná na větší množství těsta (typicky pecen chleba).

      Ať se dílo podaří!

      S láskou Madla

  7. Annale

    Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať ako je potom možné buchty skladovať. Som úplný začiatočník tak preto sa pýtam, keď v chladnú posypeme cukrom a potom do čoho je ich najlepšie vložiť? Ďakujem a pekný den

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Aničko, skladování buchet není úplně mou doménou, neb já je peču většinou do zásoby..tzn. já je po upečení zamrazím zabalené v zipovém sáčku na kousku pečícího papíru-to pak dám do trouby na chvilku rozmrazit a znovu rychle prohřát. Odebírám je z mrazáku postupně podle chuti a potřeby..
      Jinak pokud se týká klasického skladování, určitě bych šla do uzavíratelné skleněné nebo plastové nádoby či zipový sáček, pod buchty papírovou nebo normal utěrku, aby to nasáklo přebytečnou vlhkost, která se jinak vysráží. Mmj. Ikea teď prodává výborné skleněné skladovací/vařící/pečící nádoby s různými druhy plastových vík. Jsou úžasné a navíc se vyrábí v Česku.

      držím palce, ať se vše povede 🙂

      Madla

      1. Míša

        Dobrý den, Madlo,
        nadchlo mě zamrazovani, neb nikdy tolik nesnime. Dle vaší zkušenosti zkoušela jste zamrazovat i koblihy? Nebo máte zkušenost co jo a naopak co nikdy nezamrazovat? Zatím mrazim jen chleba a ovoce že zahrady Díky za tipy.

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Míšo mrazák je skvělá věc…tedy pokud v něm najdete ještě volné místo (což u nás je vskutku velký problém hahaha :-). Pečivo mrazím běžně (tedy pokud vůbec zbyde a to se v posledních měsících fakt nestává). S koblihami osobně zkušenost nemám-nikdy jsem je ještě nepřipravovala -úplně nejsem velký fanda sladkého a natož smaženého. Takže tady si nedovolím poradit, nechci vás mystifikovat.. Občas se to nové musí jednou zkusit.. můžete začít třeba s jednou koblihou, ať vás to pak třeba tolik nemrzí a s případným nepodarkem si slepičky hravě a rády poradí.
          Jinak mrazím luštěniny, nastrouhanou kořenovou zeleninu (jako směs na polévku), ovoce, palačinky, lívance, uvařenou rýži (to je fakt bezva na pozdější asijské wok smažená jídla-rozmrazuji ji na páře jako knedlíky), vývary, omáčky, hotová jídla…

          Mějte tvůrčí dny, Míšo a mějte se dobře 🙂

          S láskou Madla.

  8. Ivana

    Ahoj, chcela by som piecť tento Tvoj recept. Lenže v remoske a tam sa mi zmestí asi 10 buchiet. Prosím Ťa, aký silný rozkvas mi treba? Stačilo by mi 100g rozkvasu? 🙂
    Ďakujem
    Ivana

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ivanko nevím, zda dobře chápu tento dotaz… Nedokážu posoudit na dálku sílu rozkvasu… Co se týká objemu/váhy určitě lze použít menší množství rozkavsu i surovin než je v rcp a časy kynutí pak přizpůsobit aktuálnímu vývoji těsta (jak rychle kyne a za jakých podmínek-to je velmi specifické–)

      Madla

  9. Gabriela

    Dobry vecer, pripajam sa aj k chvalam na tieto uzasne buchty. Manzel ine ani nechce :-). A kedze cca 30 kuskov nam nestaci, tak by som chcela urobit z dvojnasobnej davky. Len sa chcem spytat, ci je nutne aj rozkvas zdvojnasobit alebo dane mnozstvo rozkvasi dvojnasobny objem surovin na cesto? Resp. ci 1 PL kvasku rozkvasi vacsie mnozstvo surovin (pri chlebovych receptoch obycajne staci 1Pl kvasku na viacej muky a vody). Dakujem a pozdravujem zo Slovenska :-).

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Gabinko zdravím na Slovensko (se zpožděním), ale odpověď je vcelku snadná: vše zdvojnásobte v surovinách, ale i v kvásku, pokud chcete zůstat u stejných časových hodnot jako je uvedeno v rcp. Pokud dáte je 1 PL lžíci kvasu a větší množství mouky i vody, bude rozkvas trvat déle (než to celé prokvasí). Tady bych pak doporučila udělat 2-stupňový rozkvas: udělejte rozkvas z původ množství surovin a pak až zdvjnásobí tak přisypte zbytek (tedy zbytek do požadovaného dvojnásobku) a nechte ještě cca 2-3 hod rozkvasit do vypouklé čepičky (ani pak už není třeba čekat na zdvojnásobení objemu rozkvasu).

      Ať se vám moc daří 🙂

      Madla

  10. Olga Rovňaníková

    Dobrý večer prajem, už dlhšie sa chystám Vám napísat! Velká vdaka za Vaše recepty a za tento blog!!! Klobúk dole že ste sa dali na niečo takéto! Kváskujem niečo cez rok, a tie začiatky boli o držku 😀 Naštastie som to nevzdala,teraz sa snažím piect čo najlepšie,ako viem! A chutí aj rodine a známym! Rožky, kaiserky, tieto buchty, ale aj lúpačky sú božské!!!! U nás sa už nekupujú v potravinách, máme ich každý týždeň z mojej rúry- voňavé a čerstvé:-D Chleby sa mi nedaria tak,ako by som chcela (no zjest sa dajú,len nie sú tak parádne dierky v nich,ako tuna na fotkách od Vás),možno by to chcelo kameň do rúry,neviem. Ale raz na to prídem! Kamarátkam a známym , ktoré sa učia kváskovat odporúčam vašu stránku, lebo poradíte naozaj už samotným popisom v receptoch! Proste ešte raz ĎAKUJEM!!! Krásne fotky, komentáre, recepty…. Všetko ste to parádne vymakali!!! 🙂 Dobre sa na to pozerá, dobre sa to číta a velmi dobre sa to je!!! Držím palce aj naďalej, prajem vela dalších skvelých receptov a inšpirácií do budúcna! S pozdravom Oli zo Želiezoviec 🙂

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Olinko doopravdy velmi děkuji za takové řádky sepsané s láskou nejen v vaření/pečení, ale zejména k životu! Úplně to z vás sálá na dálku! 🙂 a to je moooc moc dobře! Nevzdávat se, když se zrovna nedaří! Protože ono všechno přijde…ale až ve správný čas, když jsme na to uvnitř připraveni-připraveni se něčeho vzdát (třeba snažení se za každou cenu nebo roky zaběhaných postupů) a dát tomu volnou ruku…prostě tvořit. Ne všude se dá “nacpat mozek” a tam nastupuje intuice! A u vás to bude obdobné-máte intuici a hlavně odvahu. Vážně tleskám!
      Co se týká kváskování- tam vždy doporučím týdenní omlazovací kůru (není co ztratit, ba právě naopak!) a pak se podrobněji podívat na vedení kvásku. Může být samozřejmě v lednici, ale lepší je před pečením ho 24-48 předem vyndat a začít dokrmovat 2 x denně. A uvidíte ty zázraky se střídkou i chutí jako takovou. Tohle vám mohu fakt slíbit… Když kvásek rozmazlíte celozrnkou, bude bublat o sto šest 😉

      Ještě jednou vám patří velký díky za ta krásná slova, neb mne fakt pohladila po duši a dává mi smysl tvořit dál a dál. Ať se vám daří!

      S láskou Madla

      1. Olga

        Joooooj,som taká vďačná za tú chválu!!! Vážne!!! To si ani nezaslúžim!! Ale naozaj ďakujem!!! Za všetko!!! Normálne to človeka nakopne ešte viac! Aby skúšal nové a ďalšie veci!!! ;-D Hej presne toto, čo mi teraz radíte,som nedávno čítala práve tu u Vás a tiež ma napadlo,že to vyskúšam s tým kváskom! Len sa bojím,že nanho zabudnem a potom by mi mohol splesnivieť (najmä v týchto horúčavách)! Mám rodinku, domácnosť, menšiu záhradku,pečiem pečivo aj na zákazku,takže to mi dost zamestnáva hlavu 😉 Určite si to zapíšem do môjho “múdreho zošita” a ked sa trocha odbremením (napr v zime) tak to začnem zavádzať do praxe,lebo ako som si už všimla, je to zvyk, a keď to chcem,tak si zvyknem!!!:-D A inak, tieto Vaše lúpačky, tak to je mega!!! Top! úplne na prvom mieste, včera som ich naplnila mojim doma vareným ríbezľovým lekvárom!!! Mňaaam!!!! Tak do pečenia a varenia!!! Nech sú spokojní všetci jedáci aj pekári, aj variaci!!!! S vašimi receptami to ide jedna báseň…. 😀 Zo srdca Vďaka ešte raz, za všetky rady -aj za tie v receptoch!!!!! S pozdravom Oli

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Olinko váš entuziasmus je také moc moc nakažlivý a vyloudí úsměv na tváři raz dva 🙂 Moc děkuji za chválu, obě si ji zasloužíme! Jen tak dál, postupně přijdete na svá moudra i postupy. Ty moje berte s rezervou, neb každému kvásek pracuje jinak. Pokud jsou vedra, dokrmuji za den i 3x a na potřetí počkám až povyroste jen o polovinu a pak ho dám do chladu. Následných 24 h je rovnou použitelný jako aktivní zdravý rozkvas. Nebojte se a zkoušejte po svém 🙂

          Mějte krásné letní dny plné ásky a pohody.

          Madla

  11. Renata

    Dobrý den,
    musim řict že tyto buchty jsou prostě skvělé! Pekla už jsem 2x. Děkuji za recept.
    A teď k tomu co se mi …. povedlo 🙂 Udělala jsem těsto v domácí pekárně a z těsta závin, tzn. placku těsta jsem pomazala rozpuštěným máslem, na to nasypala kakao a posypala třtinovým cukrem…zabalila a nechala těsto kynout asi 7 hodin. Pak jsem pekla na 220, pak už mi to hodně hnědlo a tak jsem dala 200…no a všehovšudy pekla 30 minut…no a… lahoda. Moučkový cukr to zachránil a spáleniny si nikdo nevšim 🙂 Takže podruhé díky za recept! Renata

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ale to je geniání nápad! Děkuji za báječnou inspiraci a myslím, že i čtenáři blogu téhle vychytávky rádi využijí! 🙂 Jste šikluka, Renato!!

      S láskou Madla (..a jen tak dál..)

  12. Petra

    Dobrý večer, Madlo, buchty jsem dnes udělala a práce s tímto těstem je vážně jedna radost. Nikdy se mi nepodařilo do buchty zabalit tolik náplně a tak jednoduše ji zabalit. A ta chuť! Báječné….. Díky, díky, díky. Petra

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Peťulko to mne nesmírně těší!!! Těsto tohoto typu je fakt sametové, snadné na přípravu a ještě snazší na manipulaci 🙂 Věřím, že chuť je z těch “těžko popsatelných”, tedy nebe v hubě 😉 Jen tak dál… 😉

      Madla

  13. kateřina

    Dobrý den,
    je možné nechat zadělané těsto na buchty více jak 8 hod kynout v místnosti, kde je cca 18st.C? Nebo může čekat v lednici a pak z něj dělat buchty a pak postupovat, jak píšete? Ptám se kvůli mé kolegyni, která si do kvásku ráno přidá mouku a ostatní a pak na ní těsto čeká, než přijde z práce. Pak to chce plnit a pak nechat v lednici přes noc a ráno péci.

    Děkuji za odpověď
    katka

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Katko,

      osobně mi teplota 18C přijde dost vysoká na tak dlouhou dobu kynutí. Sama praktikuji “garážovou” teplotu kolem 13C max a to funguje teď přes zimu dobře. Konkrétní podmínky si kolegyně bude muste ozkoušet sama – to je život, já bych to raději dala celé do lednice… Ikdyž pokud by kvásek byl lenivec, mohlo by to možná fungovat. Ten můj kvásek je divoch 2 x denně krmený, takže osobní zkušeností nemohu sloužit….

      Madla

  14. Ester

    Tak jsem včera vyzkoušela Váš recept, něco tak božského jsem nejedla, po buchtách se zaprášilo a dnes už kynou znova. Moc,moc děkuji za skvělý recept, těsto mi nádherně kynulo a dobře se s ním pracovalo a hlavně buchty se povedly,jak měly. Zkouším měsíc péct chleba z kvásku a trochu s tím bojuju,není to pořád ono. O to větší výzva byla Vaše buchty a ty dopadly nad očekávání. 🙂 Pečení z kvásku zdar! Tak jak jsem se toho bála,tak mě to naopak chytlo! 🙂 Děkuji za Vaše recepty, určitě nezůstanu,jen u tohoto a vyzkouším další,

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ester to jsou báječné zprávy!! Jupí!!! Fakt mám radost i za vás, neb sama jsem buchtám odolávala poměrně dlouhé roky….byl v tom spíš ppdvědomý strach. Navíc se mi nedařilo najít recept dostatečně vysvětlující krok po kroku, jak na to. A tak vznikají vlastně všechny mé recepty: dát šanci i méně zkušeným či méně odvážným pekařům. Protože všichni jsme jednou někde začínali…a neúspěšné začátky mnohé z nás odradí, vzdávají to. Myslím, že to se mi s blogem vcelku daří odbourat a na kontě už mám pěkných pár tisíc spokojených čtenářů/pekařů/kuchařů… A to mi dává motivaci jít ve svém hobby pořád dál a tvořit pro všechny.

      Fakticky mám z těchto řádků radost! 🙂

      Přeji mnoho dalších úspěchů a vůli to nevzdat, ať už to dopadne jakkoliv!

      S láskou Madla

      1. Ester

        Milá Madlo,
        opravdu moc,moc děkuji za Váš recept a popis, dnes se mě syn ptal kdy budou zase ty buchty 🙂 A upřímně jsou top u všech kdo ochutnal i druhý den a nevěřili, že tam není droždí. 🙂 Jen pořád neumím vychytat ten chleba, v troubě mi už nevyskočí, ale jinak je nakynutý dost a jak ho vyndávám z ošatky na plech tak trochu spadne. Nevíte čím by to mohlo být? Nebo poradíte nějaký ověřený recept na chléb? Byla bych moc ráda. Děkuji a kváskování zdar. 🙂

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Ester tak od syna to je pocta největší!!! Gratuluji, dosáhla jste mety nejvyšší! 🙂
          Co se týká ověřených receptů na chleba, tak si u mne vyberte jakýkoliv v kolonce kváskové (v liště napravo podél webu) a zkoušejte. Jsou tam velmi podrobné postupy, časové rozpisy, fotodokumentace… víc nabídnout už nemohu, dělám maximum pro návodný popis.Nicméně určitě chlebové těsto ozkoušejte prstovým testem kynutí před vložením do trouby. Pokud ani to nepomůže a budete se držet některého z mých receptů, tak navrhnu omlazení kvásku. Snadné a velmi účinné! Není co ztratit.. Kvásek vám sice může bublat, těsto jako že nakyne, ale kvásek jako takový neudrží strukturu a stavbu chleba, neb nemá správný poměr kvasinek a laktobacilů… Prostě chleba neutáhne.

          Přeji hodně štěstí a já sázím na omlazení kvásku 😉

          S pozdravem Madla

          1. Ester

            Moc Vám děkuji za rady, určitě vyzkouším další Vaše recepty, máte je krásně napsané,tak věřím, že se bude dařit. 🙂 Přeji Vám ať máte čas, chuť a trpělivost v psaní dalších skvělých receptů. 🙂

          2. korenizivo Autor příspěvku

            Ester moc děkuji za podporu a určitě budu v rámci možností pokračovat 🙂

            S láskou Madla

  15. Anna

    Dobry den Madlo,
    vas recept me moc zaujal. Jsem zatim kvaskova zacatecnice a pecu jen celozitny chleb, protoze syn ma alergii na psenici (spaldu muze), ale taky na bilkovinu kravskeho mleka, takze vse mlecne je u mas pasé. Proto se chci zeptat, mohu mleko v receptu nahradit rostlinnym a maslo treba bio alsanem ci necim jinym? Vim, maslo je maslo kvuli chuti, ale kdyz ja bych si ty buchty tak rada vyzkousela a hlavne dala :D!
    Diky za odpoved.
    Anna

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Aničko zdravím, bohužel ze své osobní zkušenosti nemohu dát relevantní radu, zda to s náhražkou mléka bude fungovat či nikoliv, neb jsem to nikdy nezkoušela. Takže nezbyde než to prostě ozkoušet a být průkopník… Držím všechny palce, ať se to povede na výbornou a určitě prosím dejte vědět, jak vše proběhlo a můžete se o tuto zkušenost podělit s ostatními čtenáři blogu.

      S láskou Madla

      1. Zdenča

        Aničko, fungovat to bude.. 🙂 Pekla jsem xkrát s Alsanem a rýžovým mlékem, tak jen do toho.. 🙂

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Zdeničko díky ze zkušenost a sdílení!! Perfektní a dobré vědět! 🙂

          Madla

          1. Anna

            Hezky den Madlo,
            funguje to paradne. Ja pouzila ovesne mleko a misto masla ghi. Vysledek paradni! Vsichni si buchty moc chvali, uz jsem je pekla nekolikrat.
            A testo je super i misto kynuteho na ovocne kolace. Taktez odzkouseno.
            Syn ma i alergii na drozdi, tak je kvasek ted muj nejlepsi kamarad:).
            Diky moc za super recepty!
            Anna

          2. korenizivo Autor příspěvku

            Aničko to jsou výtečné zprávy!!! Jedna lepší než druhá! do receptu doplním i vaší zkušenost s ghí a hlavně ovesným mlékem! Za tyto postřehy vážně děkuji 🙂 Určitě to poslouží dalším pekařům, co mají intoleranci na mléko…

            Moc díky, Madla

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Martino, na obrázku je jemně mletá obyčejná špalda z českého mlýna.

      Madla

  16. Eva

    Milá Madlo,
    pekla jsem tyto buchty a i když mi těsto moc nekynulo i tak chutnají skvěle. Dělala jsem test zralosti kvásku a neplaval, použila jsem ho a proto asi ty problémy s těstem. Co jsem měla udělat? Nechat ještě kvasit?

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Evi zdravím vás,

      vyjma kynutí nevím, jaké další problémy s těstem jste měla, ale preventivně vám doporučím kvásek omladit a vyměnit sáček s moukou (může být špatná šarže). Protože zrovna tohle těsto na buchty je naprosto luxusní a sametové, elastické-prostě ideální. Samozřejmě čas kynutí může být individuální vzhledem k teplotě těsta, kondici kvásku apod…

      S pozdravem Madla

  17. Vladimira

    Dakujem za uzasny recept, s cestom sa pracovalo jedna radost! Buchticky su nadychane, hebke…no proste Mnam!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Vlaďko

      moc děkuji za pochvalu, tyhle nadýchané sametové obláčky nikdy nezklamou… Mám radost, že se vám povedly a že doopravdy chutnají!

      S láskou Madla

  18. Kateřina Surá Vše pro chleba

    Zdravím Vás, milá Madlo,
    tohle jsou tak báječné buchty, zatím nejlepší kváskové, na které jsem narazila a vyzkoušela! No popravdě, jiné už hledat nebudu.
    Už po několikáté je peču z mojí oblíbené špaldové celozrnky z Bohutína od pana Dubského. Jako všechny čerstvé mouky ze mlýna, i tahle saje víc, takže přidávám trochu víc tekutiny jak do rozkvasu, tak i těsta, ale jinak se držím Vašeho postupu a jsou vážně ÚŽASNÉ! Moje dvoumetrová severomoravská varianta Vikinga se také vždy tetelí blahem, když jsou buchty v plánu a zásoby máku v kredenci se podezřele nějak samy pořád doplňují. 😁
    Spolu s Vašimi křupavými uzlíky jsou tohle naše dva top recepty, díky za ně!
    Mějte se tam na severu moc dobře a pečení zdar,
    Katka

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Kateřino, to jsou fakt krásná slova!! Děkuji moc!! Tyto buchty opravdu vynikají nejen chuťově, ale i snadností přípravy, ať už si do nich člověk dá náplň jakoukoliv…i třeba nevikingskou 🙂 Do stádia “podezřele samodoplňujících se zásob” bych se taky někdy chtěla dostat… 😉
      Do bohutínského mlýna jezdívám také, když jsem v Čechách autem a vozím si mouku na sever. Pan Dubský s rodinou mají fantastickou mouku a hlavně bezva lidský přístup. S panem Dubským nejstarším se dají vést nekonečné debaty na téma kvality pšenice a mouky, má ohromné zkušenosti, před kterými smekám…

      Děkuji ještě jednou za krásná písmenka a přeji pohodové dny.

      Madla

  19. Venuše

    Madlo, srdečně Vás zdravím. Recept je famozní. Já tedy rozkvas dělala jen žitný a potom jsem těsto dělala z doma namleté mouky. 1/2 celozrnná špaldová a 1/2 kombinace celozrnné ovesné a ječné. Hnětla jsem v ruce, musela jsem přidávat mouku, protože celozrnná skutečně hodně savá. Ale povedlo se 🙂 Pravda, jen tak tak a taky se lehce připekly, ale naštěstí to dobře dopadlo, takže si na nich teď můžu pochutnávat k snídani. A náplně jsem dávala hrušková povidla s vaší radou smíchaná s rumem a část je náplň smíchaná z umletého černého sezamu,kokosu a datlový sirupu.
    Určitě až dostanu chuť na buchty, tak jenom tyhle 🙂
    Děkuju za recept a jdu se dívat po další inspiraci.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Tedy já zírám na tu nádhernou kreativní duši! A smekám! Takové úžasné mouky a hlavně ta náplň z černého sezamu-já ho miluji!! Nikdy jsem o ní neslyšela….! Chcete se podělit o návod jak na takovou náplň? Moc ráda jí ozkouším, neb zrovna teď mám “sladké období” a buchty mne i dneska napadly jako varianta 🙂

      Snad vás můj blog bude i nadále těšit a přinášet radost z pečení a vaření, inspirací je tu víc než dost, stačí sáhnout do archivu či zadat do vyhledavače nahoře žádané slovo…

      Přeji krásné dny a moc děkuji za milá písmenka!

      Madla

      1. Venuše

        Jéééé děkuju za pochvalu 🙂 Ráda se podělím o náplň z černého sezamu. Je výborný, že? A taky hodně zdravý. To co jsem tam dávala je vlastně dezert na výživu krve z pohledu tradiční čínské medicíny. Skvěle funguje i na problémy se zácpou.
        Suroviny:
        1 díl černého sezamu, 1 díl strouhaného kokosu, datlový sirup nebo rýžový slad.
        Postup:
        Upražit při nízké teplotě na sucho černý sezam, smíchat s kokosem a rozmixovat najemno, poté vmítat sladidlo. Následně uchovávat v lednici a doporučuje se jíst každý den 2PL 🙂 Mně vydrží v lednici tak max. týden. Je výborný samotný, ale do těchhle Vašich buchtiček se myslím taky hodí.
        Mějte se moc krásně, ty buchty jsou fakt závislost 🙂 Včera večer hotové, jsem na ně sama a už je půl pekáčku v háji 🙂 Ještě že mám dost hyperaktivní psisko, které mi je pomůže vyběhat 🙂
        Venuše

        1. korenizivo Autor příspěvku

          Pochval není nikdy dost!! A tahle je jen a jen vaše!! Fakt super návod, děkuji, moc ráda vyzkouším! Fakt jsem o tom do dneška nikdy neslyšela a moc ráda se něčemu novému přiučím!!

          Hyperaktivní psisko dobrý doplněk k takové bezva “kalorické bombě”, jako jsou buchty 😉

          Užívejte!

          Madla

  20. Martina

    Tak muj prvni kvasek nakonec neskoncil v chlebu, ale v buchtach. A jakych! Rozkvas jsem delala z celozrnne spaldove. Asi byl prilis husty a sel nahoru asi 16 hodin, coz mi nevadilo, spanek byl potreba 🙂 Testo na buchty z vetsiho dilu psenicne polohrube a mensiho hladke nakonec kynulo pres 4 hodiny, rehabka, deti a tak…buchty kynuly 2 hodiny…a po skoro celem jednom dnu byly hotove ty zazraky s povidlovou, tvarohovou a muchovnikovou naplni. Jsou luxusni. Dieta sla stranou, od kazde naplne jsem musela ochutnat. Fantasticky recept!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Martino,

      nádherně jste si pohrála s procesem kynutí a je vidět, že pro kváskování máte doopravdy cit :-). Kváskovému těstu čas (zejména strávený v chladu) náramně prospívá nejen na chuti, ale i textuře těsta.
      Mám ale obavu, že dieta je zde ale zcela neaplikovatelná 😀 😉

      Popřeji vám mnoho zdaru při dalším pečení a tvoření! 🙂

      Madla

  21. Lenka

    Madlo, dekuji moc za recept. Mela bych otázku k maslu. Bydlím v Dansku a není uplne jednoduché tu sehnat neslanne. Vidim dobře, ze mas z Lidlu? Je slanne anebo neslanne? Buchty už jsem nedělala dlouho a nedávno jsem tu náhodou narazila na tvaroh, tak by buchty mohli byt. Btw. švestky tu jsou taky nedostatkové zbozi, takže o domácích povidlach si muzu nechat zdát 😜

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ahoj Leni, máslo je v tomto případě neslané a z Lidlu, ale přímo z Německa. Když mám totiž tu možnost, zastavím si autem v německém Sassnitzu při cestě trajektem ze Švédska do Česka a nakoupím tam věci, co tu nejsou: sádlo, celý mák, tvaroh, polohrubá mouka atd…. Tady je to s neslaným máslem tak: u nás na vsi jsou 2 obchody (národní značka) a v nich neseženu neslané máslo ani omylem. Ale když jdu do těch samých obchodů ve městě, tak tam běžně neslané mají a dokonce od té samé firmy, která vyrábí to slané 😀 Jinak Lidl ve Švédsku začal nesolené máslo taky prodávat buď pod vlastní dodavatelskou značkou anebo v akci mívají jakési irské (poloviční gramáž).
      Co se týká švestek:Švédi v mém okolí se k nim staví velmi vlažně a nechávají je opadávat ze stromu, pokud ho v zahradě mají… V obchodech v pozdním létě nabízí cosi příbuzného švestce za nehorázné peníze. Ale na tohle je opět výborný švédský Lidl, který je mívá do 20 SEK za velký košíček (tuším kilový). Jinak povidla upečeš i z hrušek, ringlí atd. Vůbec se toho neboj a ten recept tady na blogu je fakt báječný!
      Tvaroh je tu neskutečný problém…asi všude ve Skandinávii, tipla bych. To, čemu oni říkají tvaroh (kvarg) já říkám břečka. Odtučněná jako “bonus”, abysme náhodou nepřibrali ani gram 😀 Takže ale tím pádem s nulovou chutí pro pečení. Nejtučnější “tvaroh” tady má 0,04% tuku a je to nepoživatelné a nesrovnatelné, pokud jsi zažila poctivý tvaroh v Česku… Jednou jsem udělala domácí. Byl fantastický, ale děsně pracný, neb jsem měla nepasterované mléko od farmáře a bylo ho strašně moc litrů (je megaloman, haha 😀 ).
      Takže tolik ve zkratce k nedostatkovému zboží, aneb dovez si od jinud 😉 Já když můžu, tak jedu autem do CZ a nakupuju buď tam, ale poslední 3 roky nejradši v Německu, kde je o dost levněji a lepší kvalita potravin. V Čechách se bohužel zvedla cena potravin za ty roky docela markantně…

      Tak snad se Ti podaří něco sehnat, zkus i na netu. Spousta dobrého a kvalitního zboží se na severu skrývá jen na on-line shopech 😉

      S láskou Madla

  22. Soňa

    Tak jsem dnes také pekla tyhle úžasné kvaskové buchty…… ještě kynou. Ale těsto perfektní dobra práce sním. Jdu je dát do trouby…. tak uvidím jak si pochutnáme.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Soňo zdravím, to zní naprosto báječně a věřím, že buchty budou chutnat! 🙂

      Madla

  23. Eva

    Tyhle buchty vypadají tak luxusně, že jsem je taky musela zkusit. Těsto jsem měla od začátku hodně řídké, přidala jsem tedy mouku. A asi jsem mohla přidat ještě víc, těsto sice kynulo takřka před očima, ale pracovalo se s ním poměrně špatně. Půlku buchet jsem naplnila tvarohem a do každé jsem přidala sušenou švestku a do druhé půlky jsem dala povidla. Před chvilkou jsem je vytáhla z trouby – na výstavu by moc nebyly, povrch připomíná rozbouřené moře, ale ta chuť je neskutečná. Špaldová mouka je výborná, peču z ní často, ale přidat kurkumu mě nikdy nenapadlo. Barvou a strukturou tyhle buchty nemají konkurenci. Uvidíme příště, třeba budou i hezké. 🙂 Díky za recept!

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Paní Evo zdravím a se zájmem si čtu vaše řádky… Nabízí se mi hned jedno řešení: neposlouchejte ani recept, ani mozek. Ale srdce a intuici, která napovídala správně “přidej mouku”. Neb každá mouka saje doopravdy jinak (jak dlouho a za jakých podmínek také byla skladována – má vliv na její vlastnosti). Takže napříště už víte, co poslouchat…své srdíčko a budou výstavní a nejen chutné. Mám tento recept moc ráda právě kvůli špaldě a snadnosti zpracování těsta. Velmi mne těší, že to nevzdáváte a zkusíte to alespoň ještě jednou. Budu moc držet palce, ať se tentokrát zadaří :-). K té kurkumě: zkuste někdy na google mrknout, jak moc je zdravá a má velmi dobrý vliv na zažívání. V Čechách lehce neznámé a tím pádem nedoceněné koření… Já se s ním seznámila “ve velkém” v Africe, kde se přidávalo alespoň do jednoho jídla denně (minimálně). Jsem za tuto zkušenost vděčná! A proto šířím tuto ideu dál 🙂

      Ať se i nadále daří!

      S pozdravem Madla 🙂

  24. Ester

    Tak buchtičky jsem zrovna vložila do ohnivé výhně, i když na těch 250, potažmo 220 jsem si netroufla, srabácky jsem to vytáhla na 190 stupňů Celsia 😉 Recept se mi velice zamlouvá a ještě víc vaše báječná story kolem. Proto jsem si jej vybrala k prvnímu pečení s mým novým vlastnoručně udělaným špaldovým kváskem, tož počkáme si, jak to celé dopadne! Přeji krásný den na sever! 🙂

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Děkuji za přízeň a jsem moc ráda, že vám doma chutnalo!! 🙂 Vlastní špaldový kvásek bude mít určitě doma využití a věřím, že se bude dařit dál.
      S pozdravem Madla

  25. Iveta

    Dobrý den, milá Madlo, moc děkuji za skvělé kváskové recepty. Na Vaši stránku jsem narazila teprve minulý víkend a už mám vyzkoušené Vaše 3 recepty- kváskové palačinky, které se mi hned úplně nedařily, ale nakonec jsme si skvěle pochutnali – naslano se špenátem a žampiony 🙂 Vaše kváskové buchty s tvarohem, to byla naše nedělní lahoda a jen se po nich zaprášilo 🙂 A včera večer jsem si umíchala Vaše kváskové lívance, a dnes ráno jsem je usmažila na ghíčku – a to byl vrchol blaženosti!!!! Skvěle se dělaly a ta chuť – luxus!!! Díky díky díky a už se těším, jak vyzkouším nějaký Váš další recept – asi přijde na řadu kváskový chlebík 🙂 Mějte se moc krásně 🙂 Iveta

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Ivetko, děkuji moc za přízeň a jsem moc ráda, že zkoušíte další a další recepty! Dejte určitě vědět, jak se daří 🙂

      Přeji pohodový víkend. Madla

  26. Lenka

    Madlo, to je úžasný recept! ☺Dnes vyzkoušeno, jen jsme se 4letou dcerou dělaly malé buchtičky bez náplně k šodó a ze stejného těsta dvojctihodné koláčky. Potřené máslem a rumem chutnají fantasticky! 😊 A jak to syčelo a prskalo 😊.Tvaroh i povidla naše domácí. Lepší jsem nejedla. Mizely pod rukama, dětem moc chutnají, snad alespoň jeden zůstane pro manžela 😄. O víkendu uděláme znovu 😉.

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Lenko, úplně se mi sbíhají sliny, jak tu nádheru popisujete!!! Jste moc šokovná! Všechno domácí !! wowww 🙂 Tak ať se daří!

      Madla

  27. Petra

    Madlo, buchtičky už dělám podle tvého receptu podruhé, vždycky jsem je milovala ve variantě s kvasnicemi a ty kváskové od tebe nemají chybu, děti daly zpětnou reakci, nepoznaly rozdíl a to je to největší vyznamenání a odměna za to, že člověk zkouší a dělá věci jinak. Ne vždy se podaří najít a vychytat správný recept a tenhle je prostě geniální. Těším se na další recepty od tebe. Zdravím na sever, musí tam být teď krásná zima. Petra

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Peťo ze severu a musím konstatovat, že tohle je trefa, neb zrovna mi kváskové buchty s povidly kynou v kuchyni :-). Je potěšující, že vaši strávníci nepoznali chuťový rpzdíl, ale ta trvanlivost a vláčnost je díky kvásku velký rozdíl. Děkuji za přízeň a budu se snažit tvořit dál pro potěchu našich chuťových buněk 🙂

      S láskou Madla

  28. Kristina

    Milá Madlo,
    musím Vám “vyseknout” poklonu a chválu za recept na kváskové špaldové buchty !!!! Peču už dost let ,s kváskem jsem začala až před 4 týdny, recept na chléb od Vás (nehnětený) a byla jsem nadšená. A tím , to nekončilo, v neděli jsem opět nevydržela, kvásek mám v lednici, tak co zase dobrého udělat ? Tak jsem zkusila buchty, no a konstatuji,že mé zkušenosti s buchtami byly všelijaké…maminka pekla buchty z hrubé mouky (druhý den to byly cihličky) tchýně zase všechna kynutá těsta dělala z hladké mouky (to mi zase praskaly a vytékaly náplně,někdy ) . Ale tento recept všechny recepty překonal v tom nejlepším slova -smyslu ! Prostě buchty byly “božské” jiné už nikdy dělat nebudu, a nikdy bych nevěřila jaký “zázrak” je žitný kvásek. Už jsem pomalu zavrhla droždí a stále si budu “hýčkat” 🙂 kvásek v lednici, Fakt vynikající ! Z vašich receptů na pečení jsem už udělala 3 a mám pocit , že jsou jedinečné. Nechtěla bych aby tato chvála vyzněla nějak servilně atp. ale skutečně recepty jsou na jedničku s hvězdičkou :-)))
    Mějte se moc fajn a krásné a pohodové jarní dny Vám přeje
    Kristina

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Kristino, wowww! Děkuji za poklonu a vůbec mne ani nenapadlo nic o servilnosti. Jsem tak ráda, že jste začala s kváskem, teď už to půjde krůček za krůčkem, budete zkoušt dál nové a nové věci (pečou se z toho i dorty apod). Buchty mne taky totálně dostaly na kolena, předčily všechny má očekávání a zkušenosti vůbec a koukám u Vás je to obdobné! Mám radost!!! 😀 Zkušejte dál, kam Vás vaše chuťové buňky “potáhnou”! Je bezva, že se toho nebojíte a jdete do toho! Držím place a budu ráda za každou reakci k receptům, ať vím, že se daří i Vám uvařit či upéct. S láskou Madla

  29. Lenka

    🙂
    Jo, zkuste někdy namočit i koláčky! Je to božské!
    Jinak moc děkuji za recept, který brzy vyzkouším..dnes mi kyne kváskový mazanec 🙂 Kváskové pečení je prostě droga 🙂

    1. korenizivo Autor příspěvku

      Zdravím Leni, děkuji i já za báječný tip! Určitě to otestuju a ráda, až se ke koláčkům dostrkám…:-) jsou zatím ve “frontě” na téma “k vyzkoušení” 😉 Jsem ráda, že jste ze skupinky kváskových “závisláků”, neb tu mám k sepsání další bájo recept na mlsání z kvásku… Přeji prima den a úspěšné pečení! Madla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..