Jahodovo-špenátový salát s jogurtem

Léto je v plném proudu. Jen letos tady ve Švédsku vzhledem k chladnějšímu a deštivějšímu průběhu vše dozrává pomaleji než obvykle. Takže ještě stále máme slaďoučké jahody. No a byla by škoda jich neuvyužít spolu se šťavnatým špenátem ze zahrádky a lahodným řeckým jogurtem! Mám pro vás možná trochu neobvyklou kombinaci chutí, ale věřte mi, že to tak vyzní jen na první pohled.. Jahodovo-špenátový salát vás dostane do gurmánského nebe!! Člověk by si měl v průběhu života stále rozšiřovat obzory a to i ochutnáváním nezvyklých jídel. Prostě nezakrnět! Tak to tedy mám já a nelituji, že razím toto heslo. Nuda v mém světě jídla prostě nehrozí. Přesně z tohoto důvodu jsem zkusila následují variaci salátu pro letní menu, kdy je vše čerstvé, voňavé a lákavé… Protože jsem cestovala, tak salát se servíroval v uzavíratelné skleničce s sebou, rozpis je na 4 porce.

lehký salát z čerstvých jahod a špenátu vám osvěží letní dny

lehký salát z čerstvých jahod a špenátu vám osvěží letní dny

Ingredience

na dressing k salátu budete potřebovat:

  • 1/2 hrnku bílého řeckého jogurtu (nebo zkuste Hollandia či Selský či nahraďte tučnou zakysanou smetanou pro její jemnější chuť; či smíchejte 1:1 jogurt se zakysankou)
  • 1/4 hrnku tekutého medu
  • 1/4 hrnku extra virgin olivového oleje (jeho chuť výborně ladí s medem a jogurtem)

na salát budete ještě potřebovat:

  • 4 ks alespoň 0,7 l uzavíratelné vyšší sklenice, vymyté a dobře vysušené; nebo použijte vyšší mističky, pokud servírujete doma
  • 4 hrnky posekaných čerstvých špenátových listů, omyté, osušené; silné stonky uštípejte
  • 4 hrnky posekaných nebo naplátkovaných čerstvých jahod bez šťopek, omyté a osušené
  • špetka soli (používám himalájskou růžovou) a čerstvě namletého pepře
  • 1/2 hrnku nasekaných pistácií, či vlašských ořechů; směle je ale nahraďte vašimi oblíbenými semínky, nejlépe na sucho opraženými (použila jsem slunečnicová a dýňová semínka)
  • pár malých celých jahůdek na ozdobu
surovin je na salát potřeba jen málo, ale za to je to o kvalitě, která zde hraje prim

surovin je na salát potřeba jen málo, ale za to je to o kvalitě, která zde hraje prim

Postup

Na dressing smíchejte dobře všechny uvedené suroviny ve středně velké misce. Pokud chcete dressing trochu hustější, tak prostě přidejte více jogurtu (zakysanky). Pokud řidší, tak přikápněte olivový olej. Ochutnejte a budete mile překvapeni delikátní jemností ve spojení kvalitního jogurtu, medu a poctivého olivového oleje.

k odšťopkování jahod použijte brčko a šťopku jednoduše vytlačte ven

k odšťopkování jahod použijte brčko a šťopku jednoduše vytlačte ven

Rozdělte nahrubo posakané špenátové listy na 4 porce a třetinu z každé porce špenátu dejte na dno sklenice (misky), posypte špetkou soli a pepře. To samé udělejte s jahodami (rozdělte na třetiny celkové množství) a nakonec přijde dressing (taktéž na třetiny rozdělený). To celé ještě dvakrát zopakujte až po okraj sklenice, potom vršek salátu posypte posekanými ořechy či semínky, malinko posolte a opepřete. Jako bonus posaďte nahoru krásnou malou jahůdku. Tento salát si můžete udělat i půl dne dopředu a nechat ho odpočívat v lednici. Pokud máte sklenice nižší (jako já nakonec zvolila nižší a širší), tak porce zeleniny s ovocem rozdělte jen třeba na poloviny, to je čistě na vaší fantazii.

křupavý špenát a semínka (či ořechy) spolu s voňavými jahodami - to vše zalité jemnoučkým dressingem z řeckého jogurtu, medu a olivového extra virgin oleje

křupavý špenát a semínka (či ořechy) spolu s voňavými jahodami – to vše zalité jemnoučkým dressingem z řeckého jogurtu, medu a olivového extra virgin oleje

Pokud máte opravdu kvalitní suroviny, tak vám garantuji překvapivě jemnou chuť . Na vaší letní párty budete vy a jahodovo-špenátový salát za hvězdy gastronomického nebe! Užívejte života, přátelé…!

S láskou Madla.

 

Sledujte mne a likujte:
fb-share-icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..